Προς το περιεχόμενο

Asus Rampage 3 Extreme με GTX 1070 Ti ή GTX 1080 ή RTX 2070 ή Vega 64


S1ou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας αγαπητοί συμφορουμήτες!

Θα ήθελα να ξέρω με σιγουριά αν μπορώ να αναβαθμίσω την κάρτα γραφικών μου (GTX 770) με μια από τις νεότερες, δηλαδή μετάξι αυτών: GTX 1070 Ti ή GTX 1080 ή RTX 2070 ή Vega 64.

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί είμαι με ένα setup υπολογιστή με Windows 10 που έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά και δε ξέρω αν θα δουλεύουν οι κάρτες αυτές με τη μητρική μου (Asus Rampage 3 Extreme) με το τελευταίο BIOS update της Asus:

  • Intel Xeon W3690 @ 4.5Ghz
  • Asus Rampage 3 Extreme (x58 chipset)
  • Corsair Dominator DDR3 Triple channel 2000 Mhz 24GB (6x4GB) 
  • GeForce Gainward Phantom GTX 770 2GB
  • Evga 1000Watt Power Supply

Διαβάζω από διάφορα forums του εξωτερικού ότι υπάρχει θέμα με τις νέες κάρτες που θέλουν η μητρική να υποστιρίζει UEFI BIOS και ως αποτέλεσμα, δε μπορώ έτσι απλά να πάω να αγοράσω μια καινούργια κάρτα γραφικών που έχει ένα σκασμό λεφτά και τελικά να μη παίζει, λόγο της μητρικής μου. Πάντως νομίζω ότι η μητρική μου δεν έχει UEFI BIOS κατά 99%. Να σας προλάβω εδώ λέγοντας ότι γνωρίζω για τα θέματα bottleneck λόγο της παλαιότητας του hardware μου, αλλά δε με πειράζει ένα bottleneck της τάξης του 12-17 %, γι αυτό και δε με απασχολεί αυτό για την ώρα μιας και δε θα κάνω αναβάθμιση του υπόλοιπου εξοπλισμού μου.

Έχετε βάλει μια από τις προαναφερθείσες κάρτες γραφικών πάνω στη μητρική που έχω κι εγώ και αν ναι, τι έγινε? Λειτούργησε κανονικά? Χρειάστηκε κάποια παραμετροποίηση?

Θα ήθελα επίσης να σας παρακαλέσω αν υπάρχει κάποιος που θέλει να με βοηθήσει περαιτέρω και μένει κοντά στα νότια προάστια της Αττικής και διαθέτει μια από τις παραπάνω κάρτες, να τον φέρω με δικό μου μέσο στο σπίτι μου για καφέ, κουβέντα και μια δοκιμή της κάρτας του στο "μηχανάκι" μου για να μπορέσω να βεβαιωθώ για τη μελλοντική μου αγορά.

Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο σας και την πολύτιμη βοήθειά σας!

Επεξ/σία από S1ou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, S1ou είπε

Έχετε βάλει μια από τις προαναφερθείσες κάρτες γραφικών πάνω στη μητρική που έχω κι εγώ και αν ναι, τι έγινε? Λειτούργησε κανονικά? Χρειάστηκε κάποια παραμετροποίηση? 

Ναι, μια 1070. Βάλε όποια θες. Δεν έχει καμία σχέση το UEFI με τη λειτουργία μιας PCI συσκευής, πέρα από τα γραφικά που δείχνει κατά την εκκίνηση του υπολογιστή στην περίπτωση μιας κάρτας γραφικών. Για τα γραφικά εκκίνησης το BIOS της AMI που έχει η συγκεκριμένη μητρική μια χαρά forward compatible είναι με οτιδήποτε έχει κυκλοφορήσει από τότε.

Επεξ/σία από jimex
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, jimex είπε

Ναι, μια 1070. Βάλε όποια θες. Δεν έχει καμία σχέση το UEFI με τη λειτουργία μιας PCI συσκευής, πέρα από τα γραφικά που δείχνει κατά την εκκίνηση του υπολογιστή στην περίπτωση μιας κάρτας γραφικών. Για τα γραφικά εκκίνησης το BIOS της AMI που έχει η συγκεκριμένη μητρική μια χαρά forward compatible είναι με οτιδήποτε έχει κυκλοφορήσει από τότε.

Άρα η 1070 είναι checked! Ευχαριστώ πολύ jimex για την άμεση απάντησή σου καθώς και για την αιτιολόγηση!

Ο λόγος που έγραψα το θέμα αυτό είναι γιατί για κάποιο λόγο πολύ λένε ότι δε τους bootάρει καθόλου το pc τους μετά την αναβάθμιση της κάρτας γραφικών ή πέφτει ακόμα και σε bootloop παρ' ότι έχουν κάνει και clear CMOS και άλλοι ακόμα και restore σε optimum/default settings στο bios τους. Για το λόγο αυτό θα ήθελα να γνωρίζω αν είναι ΟΚ οι υπόλοιπες κάρτες που ρώτησα, μιας και τείνω περισσότερο προς την RTX 2070 για να είμαι ειλικρινής. Αντιλαμβάνομαι ότι δε τίθεται θέμα με το compatibility αλλά δε καταλαβαίνω γιατί τόσος κόσμος έχει θέμα με τις κάρτες του, όπως φαίνεται και από το google search εδώ: http://tinyurl.com/y3wx3wlm

 

 

Επεξ/σία από S1ou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και εγω rx580 μια χαρα σε i7 860. και φιλος μου 1060 στην ιδια πλατφορμα

δεν ειναι οι καρτες που ρωτας , απλα γενικα στο αναφερω για να μην το φοβασαι. χλωμο να υπαρξει προβλημα.

δε βλεπω λογο να μην τρεχει  η vega η σειρα 20χ.

και nvidia σειρα 20x αν googλαρεις θα δεις ατομα να την εχουν σε pc με bios.

και αν υπαρξει, πιθανοτερο το βλεπω μεμονωμενο θεμα υλοποιησης, παρα μοντελου/σειρας της καρτας.

σε γενικες γραμμες horror stories θεωρω τετοια post, που τρεχα γυρευε να δεις τι φταιει. 

-------------

για το bottleneck για να βοηθησω 580 με cpu @3.4 ειναι 99% κομπλε.

στα 4,5  vega 56, 2060 μπορει και να τις κραταει σωστα η με μικρες απωλειες.

βεβαια αν εχεις 1080@60 hz monitor μικρη σημασια εχει το bottleneck.

η αν μιλαμε για 1440p δεν θα χεις προβλημα λογικα. τουλαχιστο αν ο marker σου ειναι τα 50-70 fps.

Επεξ/σία από rofl
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...