Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο τρέιλερ του Joker δείχνει έναν αληθινά τρελό


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Psyber είπε

προσέξτε λίγο τους τίτλους. είναι άκομψο και ασεβές όπως το γράφετε.

Θα έπρεπε να χρησιμοποιήσω κάτι σαν διαταραγμένη προσωπικότητα ή ψυχοπαθητική προσωπικότητα ενδεχομένως; Δεν ήθελα πάντως να προσβάλω ή να είμαι ασεβής.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω προσωπικά ευαισθησία σε τέτοια θέματα, για αυτό και το σχολείο μου. Το Χόλυγουντ με την απεικόνιση που κάνει έχει γιγαντώσει το στίγμα. Αυτό ουσιαστικά που κάνει το τρέιλερ είναι να μας δείχνει μια πιο ανθρώπινη και εναλλακτική πλευρά του διάσημου κακού. Έννοιες όπως τρελός είναι σαν το κουτσός ή στραβος. Λειτουργούν στιγματικα και δε μας λένε την αλήθεια. Και καταλαβαίνω πως δεν μπορούν , δυστυχώς να βγουν από.το λεξιλόγιο μας, αλλά σε ένα πόρταλ της εμβέλειας του insomnia πρέπει να προσέχουμε.

Φιλικά

Psyber

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psyber είπε

Έχω προσωπικά ευαισθησία σε τέτοια θέματα, για αυτό και το σχολείο μου. Το Χόλυγουντ με την απεικόνιση που κάνει έχει γιγαντώσει το στίγμα. Αυτό ουσιαστικά που κάνει το τρέιλερ είναι να μας δείχνει μια πιο ανθρώπινη και εναλλακτική πλευρά του διάσημου κακού. Έννοιες όπως τρελός είναι σαν το κουτσός ή στραβος. Λειτουργούν στιγματικα και δε μας λένε την αλήθεια. Και καταλαβαίνω πως δεν μπορούν , δυστυχώς να βγουν από.το λεξιλόγιο μας, αλλά σε ένα πόρταλ της εμβέλειας του insomnia πρέπει να προσέχουμε.

Φιλικά

Psyber

Ψυχιατρικά ο όρος τρελός δεν στέκει βεβαίως. Λαϊκά όμως, και μη έχοντας βαθιά γνώση, εκείνοι που την χρησιμοποιούν, χαρακτηρίζουν παθολογίες διαφόρων ειδών, που ναι μεν τις αντιλαμβάνονται (ενδεχομένως) αλλά δεν μπορούν να τις ορίσουν διαφορετικά. Ο χαρακτηρισμός τρελός λοιπόν που λανθασμένα χρησιμοποιείται, απλά αποδίδει και το μέγεθος μιας παθογένειας και το είδος. Αντιλαμβάνεσαι βέβαια πως και σε έναν τίτλο άρθρου και πολλές φορές στις καθημερινές μας συζητήσεις όλοι μας χρησιμοποιούμε τέτοιες λέξεις και κάνουμε "λάθη". Οι βαριοί ψυχιατρικοί όροι σχιζοειδής προσωπικότητα - διπολική διαταραχή - κοινωνικοπάθεια - σύνδρομο Μιντχάουζεν και πληθώρα άλλων, είναι δύσκολο να χρησιμοποιηθούν αφού χρειάζεται να αναφερθείς και στο υπόβαθρο και χρειάζεται να εξηγήσεις, και όχι μόνο αυτό, αλλά χρειάζεται να είσαι και ακριβής. Η λέξη "τρελός" που κακώς ή καλώς επικρατεί, και που χρησιμοποίησα, απλά τονίζει εκ μέρους μου μια γενικότητα. Εύκολη γενικότητα. Σε αυτό είμαι ένοχος και λυπάμαι. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...