Προς το περιεχόμενο

Αύξηση στην τιμή των συνδρομών του ανακοίνωσε το Netflix από τον Μάιο στις ΗΠΑ


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 minutes ago, MitsosDaBest13 said:

Καλιφόρνια και Νέα Υόρκη έχουν υψηλούς φόρους και όντως είναι καλά μόνο για όσους έχουν υψηλό μισθό. Αλλά ακόμα και σε φτωχές πολιτείες πχ. Mississippi, η αύξηση αυτή στο Netflix, δεν είναι τίποτα... 

Εντάξει Αμερική δεν μένω αλλά διαβάζω διάφορα κλπ. Απλά όσοι μένουν Ελλάδα βλέπουν 4Κ και σκέφτονται πόσο βασιλιάδες θα ήταν με αυτά Ελλάδα. Ελβετία πχ θα ήταν απλά ανεκτά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, JimGer είπε

Εντάξει Αμερική δεν μένω αλλά διαβάζω διάφορα κλπ. Απλά όσοι μένουν Ελλάδα βλέπουν 4Κ και σκέφτονται πόσο βασιλιάδες θα ήταν με αυτά Ελλάδα. Ελβετία πχ θα ήταν απλά ανεκτά.

Εγώ έχω ασχοληθεί με μισθούς, φορολογία κλπ, γιατί θα πάω κάποια στιγμή να μείνω μόνιμα ΗΠΑ. Να τελειώσω με τη σχολή μου πρώτα... 

Τεσπα, για να επιστρέψουμε στο θέμα μας. Όπως είπα, αυτή η αύξηση για τα δεδομένα των ΗΠΑ, είναι το λιγότερο αστεία. Όχι μόνο για το μισθό τους, αλλά και για το περιεχόμενο που έχει το Netflix εκεί πέρα. Στην Ελλάδα ναι, ίσως μας "έπεφτε βαριά" η αύξηση (αν γίνει μελλοντικά εδώ)... 

 

Επεξ/σία από MitsosDaBest13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, georgebou21 είπε

Οχι θα δουλεύουν αυτοι για να τα βλέπεις εσύ τζαμπα.

Δεν ζητησα κατι τετοιο. Αλλα αλλαζει η βιομηχανια εις βαρος του καταναλωτη και οσως χασουν τελικα και οι ιδιοι. Ο κινηματογραφος παει απατος και αυξανωνται οι συνδρομες. Ειναι απαραιτητα καλο και για αυτους αυτο το γεγονος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, fytotech είπε

Το Plex έχει μερικές ευκολίες στη συνδρομή του (βλέπεις trailer, κάνεις διαφορετικά προφίλ με γονικό έλεγχο και κάτι τέτοια μικρά) αλλά όχι κάτι απαραίτητο

Το βασικό προσόν νομίζω είναι το sync+stream με mobile devices. Το client για iOS/Android έχει κάποιο one-time κόστος για να μπορείς να βλέπεις με αυτό ή περιλαμβάνεται στην συνδρομή. Όποιον τον βολεύει αξίζει να πάρει lifetime pass και να μην πληρώνει μηνιαία.

Αλλά μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Plex, Emby etc είναι για αυτούς που θέλουν να δουν π.χ. Aquaman σήμερα και τζάμπα ή θέλουν να έχουν μια Criterion κόπια του Wages of Fear που μάλλον δεν μπορούν να αγοράσουν έτσι κι αλλιώς. Μιλάμε για πρόγραμμα που στα release notes κάποιου πρόσφατου update έγραφε κάτι του στυλ "better detection of episodes when filename contains WEB-DL"

Για το Netflix δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γκρινιάζουν κάποιοι:

- έχει συνδρομή μηνιαία χωρίς συμβόλαιο - το κόβεις το ξεκινάς όποτε γουστάρεις, no questions asked
- είναι φουλ ανεκτικό στο "family" account sharing
- παίρνει σοβαρά το feedback, μέχρι και chat έχω κάνει και με έχουν εξυπηρετήσει (!) και όποια σειρά ζήτησα, εν τέλει ήρθε και στην Ελλάδα και με greek subs
- πάρα πολύ καλό support για παλιές συσκευές: είναι το μόνο app που δουλεύει σε ένα iPad 1st gen (με ελληνικούς υπότιτλους) που έχω και βόσκει εδώ γύρω, όταν τα πάντα (YouTube etc) έχουν πεθάνει σε αυτή την συσκευή, παλιές Smart TV's που στην αρχή δεν έπαιζαν τους ελληνικούς υπότιτλους τις έφτιαξαν να τους υποστηρίζουν κ.α.
- το original υλικό που έχει και είναι καλό είναι τόσο πολύ που πραγματικά πρέπει να μην κάνεις άλλη δουλειά για να πεις πως βαρέθηκες γρήγορα

- ...

 

Αναρωτιέμαι αν αυτοί που θέλουν τα πάντα στο πιάτο και πάμφτηνα, απλά χρησιμοποιούν την απουσία μιας τέτοιας υπηρεσίας ως δικαιολογία για να μην πληρώνουν τίποτα τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, SeaLion είπε

Αναρωτιέμαι αν αυτοί που θέλουν τα πάντα στο πιάτο και πάμφτηνα, απλά χρησιμοποιούν την απουσία μιας τέτοιας υπηρεσίας ως δικαιολογία για να μην πληρώνουν τίποτα τελικά.

Εκεί είναι το κλειδί που λες. Ναι το Netflix εδώ στο ελλάντα δεν έχει τα πάντα που απολαμβάνουν οι αμερικανοί, τρώμε τη φόλα λόγω των προφανών δικαιωμάτων κάτι που είναι λογικό και αναμενόμενο. Δεν είναι άσχημο σε σχέση με τις πανάκριβες ελληνικές υπηρεσίες αλλά κι αυτές ακόμα δεν έχουν ταρακουνηθεί ώστε να προσφέρουν τα κατάλληλα ανταγωνιστικά πακέτα. Οπότε Netflix και πάλι Netflix όσο κι αν γκρινιάζουμε για τη λειψότητά της. Είναι τέλεια η τιμή του για αυτά που προσφέρει.

Επεξ/σία από Vangelis_D9
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Vangelis_D9 είπε

Εκεί είναι το κλειδί που λες. Ναι το Netflix εδώ στο ελλάντα δεν έχει τα πάντα που απολαμβάνουν οι αμερικανοί, τρώμε τη φόλα λόγω των προφανών δικαιωμάτων κάτι που είναι λογικό και αναμενόμενο. Δεν είναι άσχημο σε σχέση με τις πανάκριβες ελληνικές υπηρεσίες αλλά κι αυτές ακόμα δεν έχουν ταρακουνηθεί ώστε να προσφέρουν τα κατάλληλα ανταγωνιστικά πακέτα. Οπότε Netflix και πάλι Netflix όσο κι αν γκρινιάζουμε για τη λειψότητά της. Είναι τέλεια η τιμή του για αυτά που προσφέρει.

Το θέμα είναι ότι προσφέρει ότι αφήνουν οι άλλοι να προσφερει ... Πχ έφυγε το Homeland μετά από τόσο καιρό από το Vodafone TV το πήρε το Netflix... Είχα συνδρομή Netflix και έβαλα Vodafone TV στα ίδια περίπου χρήματα αλλά πλέον έχουμε πολλές επιλογές. Οπότε ναι στην Ελλάδα το Netflix συνεχίζει να είναι ανύπαρκτο σε περιεχόμενο οπότε και τα 11.99 ασύμφορα, ζήτημα να έχω δει για πάνω από βδομάδα, στη βδομάδα πάνω δεν είχα τι να δω. Σαβουρα του κερατα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, JimGer είπε

Εντάξει Αμερική δεν μένω αλλά διαβάζω διάφορα κλπ. Απλά όσοι μένουν Ελλάδα βλέπουν 4Κ και σκέφτονται πόσο βασιλιάδες θα ήταν με αυτά Ελλάδα. Ελβετία πχ θα ήταν απλά ανεκτά.

 

Ενας μεταναστης σε προαστιο της Ζυριχης με 4000 ευρω μισθο αφου πληρωσει ολους τους φορους και την ασφαλεια του θα του μεινουν σκαρτα 1000 ευρω για το μηνα. Σε πολεις οπως Λωζανη τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, guzel είπε

στη βδομάδα πάνω δεν είχα τι να δω. Σαβουρα του κερατα....

Να υποθέσω πως τα καλά που έχει τα είχες ήδη δει χορηγία από τον θείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SeaLion είπε

Να υποθέσω πως τα καλά που έχει τα είχες ήδη δει χορηγία από τον θείο;

Τις καλές σειρές (casa de papel, stranger things) τα έχω δει μέσω του netflix αν έχεις την απορία.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, guzel είπε

Τις καλές σειρές (casa de papel, stranger things) τα έχω δει μέσω του netflix αν έχεις την απορία.. 

Αν θεωρείς πως καλές είναι μόνο οι (μακράν) πιο popular και οι υπόλοιπες είναι σαβούρα, πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, DaemonLord92 said:

Ενας μεταναστης σε προαστιο της Ζυριχης με 4000 ευρω μισθο αφου πληρωσει ολους τους φορους και την ασφαλεια του θα του μεινουν σκαρτα 1000 ευρω για το μηνα. Σε πολεις οπως Λωζανη τα πραγματα ειναι λιγο καλυτερα.

Ακούγεται πιο horrific από αυτό που είχα στο μυαλό μου

Εγώ πάντως στην Αγγλία μπαίνω συνήθως με ελληνικό vpn για να έχω υποτίτλους και σειρές DC που παρακολουθώ. Αλλά εξαρτάται από τα γούστα του καθενός. Επίσης νομίζω καλά rips από torrents σε ταινίες έχουν καλύτερη ποιότητα από την 4K του Netflix. Παρόλα αυτά... η ευκολία  του Netflix είναι φοβερή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lofter είπε

Και αν μπεις μετά με ελληνική ip σου εμφανίζει το ελληνικό περιεχόμενο σωστά;

Υπάρχει ωστόσο πρόβλημα αν το χρησιμοποιείς εκτός αρχικής χωρας αγοράς για μεγάλο χρονικό διάστημα;

(Παρόμοια ερώτηση έχω και για spotify, περισσότερο για το περιεχόμενο εκεί.)

Αν βοηθάει την ενεργοποίησα πριν 4 μήνες (πλήρωνα την ελληνική συνδρομή) και μέχρι σήμερα λειτουργεί χωρίς κανένα πρόβλημα. Λειτουργεί με 4 διαφορετικά άτομα διάσπαρτα στην Ελλάδα. Περίπου 1.5€ το άτομο ανά μήνα δηλαδή.

Λειτουργεί με το περιεχόμενο της χώρας που μπαίνεις κάθε φορά. Δεν υπάρχει μέχρι σήμερα περιορισμός γεωγραφικός εγγραφής για την χρήση του Netflix. 

___

Όσο αφορά το Spotify δεν ξέρω τι ισχύει με γεωγραφικούς περιορισμούς αλλά ξέρω ότι η πιο φθηνή εγγραφή που μπορείς να βρεις είναι με VPN και ινδική IP όπου σου δίνει και 3 μήνες δωρεάν (οι τιμές έπεσαν για να ανταγωνιστούν το YouTube music ) Δεν το δοκίμασα μιας και δεν χρησιμοποιώ υπηρεσίες μουσικής.

Επεξ/σία από Billator
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SeaLion είπε

Το βασικό προσόν νομίζω είναι το sync+stream με mobile devices. Το client για iOS/Android έχει κάποιο one-time κόστος για να μπορείς να βλέπεις με αυτό ή περιλαμβάνεται στην συνδρομή. Όποιον τον βολεύει αξίζει να πάρει lifetime pass και να μην πληρώνει μηνιαία.

Αλλά μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Plex, Emby etc είναι για αυτούς που θέλουν να δουν π.χ. Aquaman σήμερα και τζάμπα ή θέλουν να έχουν μια Criterion κόπια του Wages of Fear που μάλλον δεν μπορούν να αγοράσουν έτσι κι αλλιώς. Μιλάμε για πρόγραμμα που στα release notes κάποιου πρόσφατου update έγραφε κάτι του στυλ "better detection of episodes when filename contains WEB-DL"

Για το Netflix δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γκρινιάζουν κάποιοι:

- έχει συνδρομή μηνιαία χωρίς συμβόλαιο - το κόβεις το ξεκινάς όποτε γουστάρεις, no questions asked
- είναι φουλ ανεκτικό στο "family" account sharing
- παίρνει σοβαρά το feedback, μέχρι και chat έχω κάνει και με έχουν εξυπηρετήσει (!) και όποια σειρά ζήτησα, εν τέλει ήρθε και στην Ελλάδα και με greek subs
- πάρα πολύ καλό support για παλιές συσκευές: είναι το μόνο app που δουλεύει σε ένα iPad 1st gen (με ελληνικούς υπότιτλους) που έχω και βόσκει εδώ γύρω, όταν τα πάντα (YouTube etc) έχουν πεθάνει σε αυτή την συσκευή, παλιές Smart TV's που στην αρχή δεν έπαιζαν τους ελληνικούς υπότιτλους τις έφτιαξαν να τους υποστηρίζουν κ.α.
- το original υλικό που έχει και είναι καλό είναι τόσο πολύ που πραγματικά πρέπει να μην κάνεις άλλη δουλειά για να πεις πως βαρέθηκες γρήγορα

- ...

Αναρωτιέμαι αν αυτοί που θέλουν τα πάντα στο πιάτο και πάμφτηνα, απλά χρησιμοποιούν την απουσία μιας τέτοιας υπηρεσίας ως δικαιολογία για να μην πληρώνουν τίποτα τελικά.

 

3 ώρες πριν, Vangelis_D9 είπε

Εκεί είναι το κλειδί που λες. Ναι το Netflix εδώ στο ελλάντα δεν έχει τα πάντα που απολαμβάνουν οι αμερικανοί, τρώμε τη φόλα λόγω των προφανών δικαιωμάτων κάτι που είναι λογικό και αναμενόμενο. Δεν είναι άσχημο σε σχέση με τις πανάκριβες ελληνικές υπηρεσίες αλλά κι αυτές ακόμα δεν έχουν ταρακουνηθεί ώστε να προσφέρουν τα κατάλληλα ανταγωνιστικά πακέτα. Οπότε Netflix και πάλι Netflix όσο κι αν γκρινιάζουμε για τη λειψότητά της. Είναι τέλεια η τιμή του για αυτά που προσφέρει.

Πολύ σωστά! Μπορεί (προς το παρόν) να μην αξίζει το Netflix από ταινίες αλλά από σειρές αξίζει!  Έχω στη ''λίστα μου'' πολύ πράμα να δω! Και μόνο για τις σειρές αξίζει τα 10 ευρώ που δίνω το μήνα από το να ψάχνω στα τορεντάδικα και από εδώ κι από εκεί για υπότιτλους, να γεμίζω τον δίσκο κτλ! Πολύ μπελάς για το τίποτα εφόσον με ένα κλικ βλέπεις τόσες σειρές στο Netflix!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1)content per country https://unogs.com

2)https://www.insomnia.gr/articles/entertainment/219_netflix/netflix-subscription-price-raise-us/page/6/ 

3)ηρεμηστε με τα χιλιαρικα και αυτα που βλεπετε στην tv σε κυριλε μερη la ny miami ktl...αν εδω εχουμε νοβα +οτε εκει για να δεις καναλια πρεπει να πληρωνεις διαφορετικες συνδρομες για καναλια ή ppv αγωνες + extra η νεα μοδα των amazon,hulu,apple

 

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...