Προς το περιεχόμενο

Αύξηση στην τιμή των συνδρομών του ανακοίνωσε το Netflix από τον Μάιο στις ΗΠΑ


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ δεν έχω netflix είμαι ενάντια σε κάθε μορφή συνδρομητικής τηλεόρασης ,προτιμώ να μην βλέπω τηλεόραση καθόλου, πάντως ακολουθεί κι αυτό την πορεία του ότι έχει επιτυχία αυξάνοντας τις τιμές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 119
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν και το περιεχόμενο στην Ελλάδα είναι αρκετά περιορισμένο απ'ότι σύγκρινα σε πρόσφατο ταξίδι σε φίλο στο Λονδίνο, προσωπικά με έχει βολέψει αφάνταστα η απροβλημάτιστη λειτουργία του και η ευκολία.

Τώρα όσοι κράζετε οκ κοιτάξτε να βγάλετε κανένα φράγκο παραπάνω να μη σας απασχολεί, ή απλά κόψτε κανένα απ'τα άσκοπα καφέ που σέρνεστε απ'το πρωί μέχρι το βράδυ, ειδικά εσείς οι ψευτο-φοιτητές των 17 εξεταστικών για πτυχίο. 

Επεξ/σία από polaki
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, MitsosDaBest13 είπε

Στην Ελλάδα ναι, ίσως μας "έπεφτε βαριά" η αύξηση (αν γίνει μελλοντικά εδώ)...

Στην Ελλαδάρα μάς πέφτει γενικά βαρύ ό,τι είναι να πληρώσουμε εμείς οι ίδιοι διότι κατα τις δεκαετίες του 1980 και 90 καλλιερήθηκε (και έγινε καθεστώς) το "κλέβειν & εξαπατείν". 

Όλα τα υπόλοιπα είναι μούφες! Τι να λέμε τώρα για 1-2 και 5 ευρώ/μήνα ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, czarjuly είπε

Χμμμ δεν έχω netflix είμαι ενάντια σε κάθε μορφή συνδρομητικής τηλεόρασης ,προτιμώ να μην βλέπω τηλεόραση καθόλου, πάντως ακολουθεί κι αυτό την πορεία του ότι έχει επιτυχία αυξάνοντας τις τιμές

Είναι ο καθένας τί προτιμάει. Το να μην πληρώνεις καθόλου δεν γίνεται, κάποιος πρέπει να πληρώσει για να πληρωθεί αυτός που παράγει το content που βλέπουμε. Οπότε είτε άμεσα μέσω συνδρομής ή on-demand pay per view, είτε μέσω διαφημίσεων, κάτι "δίνεις" για να "πάρεις" content. 

Το να μη βλέπεις καθόλου διαφημίσεις και πουθενά, για μένα είναι priceless. Ούτε θυμάμαι στα "νιάτα" μου πόσες φορές έλεγα "Εύκολα πλήρωνα ΧΧ για να μην μου ξαναδιακόψει ποτέ η διαφήμιση αυτό που βλέπω". Ε τώρα έχει έρθει σιγά σιγά η ώρα. Εξακολουθώ να λέω ότι εύκολα πλήρωνα ΧΧ για να μην ξαναδώ διαφήμιση και σε ΚΑΝΕΝΑ Αθλητικό γεγονός. Πχ στα timeout του basket, θέλω να παραμένω σε φάση αγώνα. Όχι να βλέπω άκυρες διαφημίσεις του OTETV για ζαμπόν και φουαντρέ Υφαντής. 

Απο κει και πέρα δεκτό αυτό που λες ότι προτιμάς να μη βλέπεις τηλεόραση καθόλου. 

Επεξ/σία από polaki
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
17 minutes ago, polaki said:

Απο κει και πέρα δεκτό αυτό που λες ότι προτιμάς να μη βλέπεις τηλεόραση καθόλου. 

Δεν το λες και "τηλεόραση" το Netflix με την γνωστή υποτιμητική ερμηνεία που δίνουμε στην λέξη. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να λέμε το ίδιο και για τις κατεβασμένες ταινίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τη συλλογιστική του netflix δε τη καταλαβαίνω να κάνει αυξήσεις λόγο κόστους προαγωγών. Η φάση δηλαδή είναι ας ξοδέψουμε παραπάνω και θα τα σκάσουν οι πελάτες. Δε πάνε δηλαδή με τα τρέχοντα έσοδα αλλά με τα δυνητικά. Και αν πάνε όλοι να το κόψουν τι θα κάνουν; Θα δείχνουν "Ρετιρέ" και "Μικρομεσαίους"; 

Δε κόβουν καλύτερα τη σαβούρα που παράγουν και να έχουν λιγότερες αλλά ποιοτικότερες παραγωγές;

Επεξ/σία από mordred
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"...οφείλεται στο ολοένα και πιο αυξημένο κόστος των original παραγωγών του..."

Οι περισσότερες εκ των οποίων είναι σκουπιδαριό. Τα υπόλοιπα που δεν ανήκουν στο νετφλιξ είναι αρχαία. Μόλις λήξει ο μήνας, πιστόλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, mordred είπε

Και αν πάνε όλοι να το κόψουν τι θα κάνουν;

Τότε "απλά θα κλείσουν" :) - νομίζεις ότι θα πάρουν επιδότηση από το κράτος; 

Ιδιωτική εταιρεία είναι. Αυτή είναι η στρατηγική της.

Εμείς εδώ - στην Ελλαδάρα του φραπέ και της τυρόπιτας  - έχουμε απλώς ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ από επιχειρηματικότητα. Το νετφλιξ ξεκίνησε από ελάχιστους συνδρομητές και σήμερα έχει ... (χωρίς να ξέρω ακριβώς αλλά φαντάζομαι ...) πάνω από 100 εκατομμύρια. Αυτό μάλλον λέει ότι "κάτι κάνουν καλά". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, czarjuly είπε

πάντως ακολουθεί κι αυτό την πορεία του ότι έχει επιτυχία αυξάνοντας τις τιμές

ΠΙστεύω πως η αύξηση τιμών έχει μάλλον να κάνει με την μείωση του ρυθμού αύξησης συνδρομητών, προβλέψεις κερδών κτλ. Στην Αμερική που υπάρχει πολύς περισσότερος ανταγωνισμός από αντίστοιχες υπηρεσίες streaming και έρχονται κι άλλες σύντομα, βγάζει νόημα. Στην Ελλάδα, που είναι μικρή αγορά και αν δεν κάνω λάθος είναι το μόνο που παρέχει ελληνικούς υπότιτλους (το Amazon τελευταία φορά που τσέκαρα δεν έχει σχεδόν πουθενά, μόνο το Mr Robot είχε) θα πάρει κάποιο καιρό ακόμα για να δούμε κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ThReSh είπε

Δεν το λες και "τηλεόραση" το Netflix με την γνωστή υποτιμητική ερμηνεία που δίνουμε στην λέξη. Με την ίδια λογική θα έπρεπε να λέμε το ίδιο και για τις κατεβασμένες ταινίες.

Δεν το είπα εγώ, αναφέρθηκα σε φίλο πιο πάνω που είπε ότι είναι αντίθετος με κάθε μορφή συνδρομής, γι'αυτό και δεν βλέπει καθόλου τηλεόραση. Το οποίο εννοείται το σεβόμαστε σαν άποψη, ειδικά αν κρίνει κάποιος ότι δεν τον ενδιαφέρει το περιεχόμενο που είναι διαθέσιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, polaki said:

Δεν το είπα εγώ, αναφέρθηκα σε φίλο πιο πάνω που είπε ότι είναι αντίθετος με κάθε μορφή συνδρομής, γι'αυτό και δεν βλέπει καθόλου τηλεόραση. Το οποίο εννοείται το σεβόμαστε σαν άποψη, ειδικά αν κρίνει κάποιος ότι δεν τον ενδιαφέρει το περιεχόμενο που είναι διαθέσιμο. 

Ναι προφανώς, ουσιαστικά στο quotαρισμένο post που έκανες απευθυνόμουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, chessplayer-alexis είπε

Τότε "απλά θα κλείσουν" :) - νομίζεις ότι θα πάρουν επιδότηση από το κράτος; 

Ιδιωτική εταιρεία είναι. Αυτή είναι η στρατηγική της.

Εμείς εδώ - στην Ελλαδάρα του φραπέ και της τυρόπιτας  - έχουμε απλώς ΜΑΥΡΑ ΜΕΣΑΝΥΧΤΑ από επιχειρηματικότητα. Το νετφλιξ ξεκίνησε από ελάχιστους συνδρομητές και σήμερα έχει ... (χωρίς να ξέρω ακριβώς αλλά φαντάζομαι ...) πάνω από 100 εκατομμύρια. Αυτό μάλλον λέει ότι "κάτι κάνουν καλά". 

Όπως το δει κανείς. Το να προγραμματίζεις και να επενδύεις με μελλοντικά (άρα όχι απτά και όχι σίγουρα) κέρδη είναι μία πρακτική που κατ' εμέ δεν είναι σωστή είτε αφορά εταιρεία είτε αφορά τον κάθε έναν.  Όσο παίζει σχεδόν μόνη της την παίρνει και τα κάνει αυτά.

Είναι σα να έχεις Nova ή Cosmote και να σου λέει έκανα αύξηση στη συνδρομή επειδή έβαλα άλλες δύο σειρές. Ο εμπλουτισμός του περιεχομένου πρέπει να γίνεται για να προσελκύσεις περισσότερους συνδρομητές και να κρατήσεις τους ήδη υπάρχοντες όχι για να τους επιβαρύνεις.

Αυτή είναι η δική μου άποψη.

Εφόσον αυτή η αύξηση είναι ελάχιστη παρόλα αυτά θα περάσει στο ντούκου.

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μερικούς μήνες χρησιμοποιώ και εγώ την υπηρεσία netflix πολύ βολική, τον πρώτο μήνα επειδή ήταν δώρο επέλεξα ULTRAHD αλλά είδα ότι έβλεπα 4Κ με bitrate σταθερό 7.35mbps (η συνδεση μου ειναι 50αρα και κλειδωνει στα 49.998) ενώ σε προσωπικά αρχεία όπως έχουμε οι περισσότεροι το bitrate ειναι στα 25-30mbps και παραπανω  για αυτο και μολις περασε ο πρωτος μηνας το γυρισα σε fhd, για πιο λογο να πληρωνω παραπανω, ασε που μου εχουν σπασει τα νευρα οι υποτιτλοι στο μεσαιο ειναι ψειρες για μενα, και στο μεγαλο τεραστιοι μεχρι και που επικοινωνησα και μαζι τους και μου ειπαν οτι το κοιτανε, ε! ακομα το κοιτανεεεε.

Που θελω να καταληξω ναι να μου παρεις τα χρηματα γιατι ειναι μια ωραια υπηρεσια και βολικη αλλα ακου και τα παραπονα μου και διορθωσε τα, και σταματα να μου βγαζεις προτασεις απο τουρκικες σειρες ελεος δηλαδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...