Προς το περιεχόμενο

Αύξηση στην τιμή των συνδρομών του ανακοίνωσε το Netflix από τον Μάιο στις ΗΠΑ


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν βρίσκεις τα πάντα δωρεάν γιατί να πληρώσεις για να πάρεις τα 3 συνδρομητικα?

Ας βγάλουν πακέτα που να έχουν τα πάντα και νέες κυκλοφορίες με δυνατότητα επιλογής για να πάρει ο κόσμος. 

Πχ εγώ θέλω μόνο την ομάδα μου σε όλα τα αθλήματα και μόνο ξένες ταινίες καινούριες. 

Πρέπει να πληρώνω Nova ote netflix για άχρηστες υπηρεσίες και πάλι από ταινίες θα έχω μείνει πολύ πίσω 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 hours ago, chessplayer-alexis said:

Νομίζω ότι είναι λίγο άσχετο το torrent με τα 1-5€ αύξησης που συζητιέται εδώ. 

 Η αναφορα μου έχει να κάνει με το κοινωνικό φαινόμενο (που προφανώς δεν είναι αποκλειστικά ελληνικό) να έχω iPhone των 1000€ (plus) {να κάνω επίδειξη} και να κλέβω το δίφραγκο όπου βρίσκω την ευκαιρία {να είμαι γύφτος

Πιστεύω ότι σε γενικές γραμμές κάποια πράγματα υπάρχουν, αλλά όχι στον βαθμό που νομίζουμε... Απλά νομίζω στην Ελλάδα όσοι από εμάς ζούνε ή ζούσαν χρόνια ξέρουμε όλα τα άσχημα που συμβαίνουν. Σε άλλες χώρες είτε νομίζουμε ότι ξέρουμε τι συμβαίνει είτε αν πάμε ως μετανάστες (όχι τουρίστες) τα βιώνουμε σε κάποιο βαθμό. Στην Αγγλία πχ μια χαρά έχουν ωραιότατα torrents και iptv για να μην τα σκάνε αν μπορούν να τα γλιτώσουν. Και σε ορισμένα εώς αρκετά πράγματα η γυφτιά είναι σε πολύ μεγαλύτερο βαθμό. Τώρα για την αναλογία επίδειξης/γυφτιάς δεν ξέρω. Πάντως αυτά δεν είναι ελληνικά φαινόμενα. Όσο και αν θεωρούσαμε ότι αλλού είναι αρκετά διαφορετικά

13 hours ago, aypnia said:

 Έχεις δίκιο αλλά και στην Αμερική δεν είναι καλύτερα τα πράγματα.

Εκτός αν εννοείς για παλιό περιεχόμενο, εκεί είναι που έχει περισσότερα, καμία σχέση με το ελληνικό, όμως σε νέο περιεχόμενο δεν έχει περισσότερα.

Για να δουν το νέο Star Trek πρέπει να βάλουν CBS All Access, δεν υπάρχει στο Netflix όπως εδώ.

Για να δουν Game of Thrones πρέπει να βάλουν HBO, εδώ πρέπει να βάλεις Nova.

Κι εκεί αναγκάζονται να βάλουν πολλά για νέο περιεχόμενο.

Επίσης δεν έχουν τα DC :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, JimGer είπε

Είπε ο επιτυχημένος προς τους μίζερους ανά την ελληνική περιφέρεια

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου επιτυχημένο, αλλά σίγουρα όχι μίζερο. 

Το να διαβάζω όμως γκρίνες για 1-2-5€ πιο ακριβή υπηρεσία ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ την οποία κανείς δεν μας αναγκάζει να πληρώνουμε ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω, την ίδια στιγμή που όπως έχουν γράψει άλλοι 150 πριν από μένα, στο να το παίξουμε ιστορία σε μία καφετέρια είμαστε πρώτοι. Σε άλλο θέμα, υπάρχει γκρίνια για το ότι οι εταιρίες κινητής καταργούν τη 10€ κάρτα και πήγαν την ελάχιστη κατανάλωση στα 12€, και σιγοντάρονται από άλλους που λένε ότι "ο περιπτεράς με χρεώνει και +50 λεπτά, ΚΛΕΨΙΑ".

Πήγαινε να κάνεις παρέα με αυτούς, θα ταιριάξετε ιδεολογικά. 

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, polaki said:

Δεν θεωρώ τον εαυτό μου επιτυχημένο, αλλά σίγουρα όχι μίζερο. 

 Το να διαβάζω όμως γκρίνες για 1-2-5€ πιο ακριβή υπηρεσία ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ την οποία κανείς δεν μας αναγκάζει να πληρώνουμε ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω, την ίδια στιγμή που όπως έχουν γράψει άλλοι 150 πριν από μένα, στο να το παίξουμε ιστορία σε μία καφετέρια είμαστε πρώτοι. Σε άλλο θέμα, υπάρχει γκρίνια για το ότι οι εταιρίες κινητής καταργούν τη 10€ κάρτα και πήγαν την ελάχιστη κατανάλωση στα 12€, και σιγοντάρονται από άλλους που λένε ότι "ο περιπτεράς με χρεώνει και +50 λεπτά, ΚΛΕΨΙΑ".

 Πήγαινε να κάνεις παρέα με αυτούς, θα ταιριάξετε ιδεολογικά. 

Ευτυχώς που ξέρεις με ποιους ταιριάζω ιδεολογικά. Και δεν καταλαβαίνω το να παραπονιέσαι για αυξήσεις είναι κακό ειδικά αν έχεις επιχειρήματα. Εσύ τρώγε τις αυξήσεις χωρίς παράπονο. Ναι προφανώς το να κλαίγεσαι απλά σε ένα forum δεν θα φέρει αλλαγή. Αλλά οι ανταλλαγή απόψεων θα βοηθήσει να διαμορφώσεις άποψη. Και σίγουρα δεν είναι ζωτικής σημασίας. So? Σε χειρότερο βαθμό με τις εταιρίες κινητής. Ειδικά αν το πάνε στο 12 ευρω όπως λες. Πληρώνω πιο πολλά για να κρατήσω τον αριθμό μου στην cosmote από ότι για το πακέτο που ούτως η άλλως χρησιμοποιώ καθμερινά στο εξωτερικό. Αυτό είναι άπειρα χειρότερο από το νετφλιξ και πιο ζωτικής σημασίας.

Τώρα η άποψή σου περί των φοιτητών και το πόσο δουλεύει και τι βγάζει ο καθένας είναι το λιγότερο για κανέναν βόθρο της Ρηγίλλης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JimGer είπε

Ευτυχώς που ξέρεις με ποιους ταιριάζω ιδεολογικά. Και δεν καταλαβαίνω το να παραπονιέσαι για αυξήσεις είναι κακό ειδικά αν έχεις επιχειρήματα. Εσύ τρώγε τις αυξήσεις χωρίς παράπονο. Ναι προφανώς το να κλαίγεσαι απλά σε ένα forum δεν θα φέρει αλλαγή. Αλλά οι ανταλλαγή απόψεων θα βοηθήσει να διαμορφώσεις άποψη. Και σίγουρα δεν είναι ζωτικής σημασίας. So? Σε χειρότερο βαθμό με τις εταιρίες κινητής. Ειδικά αν το πάνε στο 12 ευρω όπως λες. Πληρώνω πιο πολλά για να κρατήσω τον αριθμό μου στην cosmote από ότι για το πακέτο που ούτως η άλλως χρησιμοποιώ καθμερινά στο εξωτερικό. Αυτό είναι άπειρα χειρότερο από το νετφλιξ και πιο ζωτικής σημασίας.

Τώρα η άποψή σου περί των φοιτητών και το πόσο δουλεύει και τι βγάζει ο καθένας είναι το λιγότερο για κανέναν βόθρο της Ρηγίλλης.

Φίλε μου το που χαλάει ο καθένας τα χρήματά του ποσώς με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενοχλεί όμως, είναι ότι δεν ξέρουμε τί ζητάμε και τί παίρνουμε για αυτά που δίνουμε. 

Για τις καφετέριες και τους υπεραιωνόβιους σπουδαστές μιας και ανέφερα, ξέρεις και εσύ και όλοι μας πολύ καλά ότι είναι το καρκίνωμα της Ελληνικής κοινωνίας, ή μάλλον ένα από αυτά. 
Πρόσφατα έτυχε και ήμουν κέντρο, και πέρασα απ'το CityZen να πιω ένα καφέ, και δίπλα μου ακριβώς ήταν 20-22χρονοι μαθητές που γκρίνιαζαν γιατί πλήρωναν τον καφέ 4€, και ότι τους κοστίζει 20€ η βδομάδα, και οι μισοί κοροϊδευαν τους άλλους μισούς ότι και καλά τί γκρινιάζεις εσύ αφού τις μισές μέρες δεν έρχεσαι μάθημα. 

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, είπε ο ένας από αυτούς ότι έβαλε netflix μαζί με τον αδερφό του και το μοιράζονται /2 όπως κάνουμε όλοι μας, και πέσανε να τον φάνε "οι μάγκες" φίλοι του ότι είναι ηλίθιος που πληρώνει ενώ αυτοί οι "μάγκες" τα βλέπουν όλα στο τσάμπα. 

Βγάλε τα "οπαδικά" γυαλιά σου λοιπόν και δες το βαθύτερο νόημα αυτών που λέω... Καταλαβαίνεις την αρρωστημένη λογική, ή είμαι ακόμα εγώ ο παράλογος?????

Να προσθέσω τώρα λοιπόν εδώ ότι στο δίπλα τραπέζι ήταν ένα group 4-5 Ασιατών, και όταν ηρθε η σερβιτόρα της είπαν ευχαριστώ για τον καφέ, της άφησαν 5€ tip στο τραπέζι και ότι ήπιαν καφέ στην καλύτερη θέα του κόσμου. Αυτή για την οποία οι παραπάνω σπουδαστές γκρίνιαζαν για τα 4€ καφέ... Ε πιές τον στην εσπρεσιέρα του σπιτιού σου λοιπον με θέα τον τοίχο σου, να τον πληρώσεις 31 λεπτά που κάνει μία κάψουλα...

1 ώρα πριν, JimGer είπε

Σε χειρότερο βαθμό με τις εταιρίες κινητής. Ειδικά αν το πάνε στο 12 ευρω όπως λες. Πληρώνω πιο πολλά για να κρατήσω τον αριθμό μου στην cosmote από ότι για το πακέτο που ούτως η άλλως χρησιμοποιώ καθμερινά στο εξωτερικό. Αυτό είναι άπειρα χειρότερο από το νετφλιξ και πιο ζωτικής σημασίας.

Πληρώνεις για την παροχή του να έχεις ένα νούμερο αναγνωρίσιμο για τους λόγους που εσύ το θες. Τον πάροχο δεν μπορεί να τον ενδιαφέρει το αν εσένα σου έρθει ξαφνικά να μιλάς 24/7 με το νούμερο αυτό, και απ'τη στιγμή που ΕΣΥ κρίνεις ότι σου χρειάζεται να το κρατήσεις, φυσικά και θα το πληρώσεις. Η εναλλακτική είναι να το αφήσεις, και όταν έρθεις Ελλάδα είτε για διακοπές είτε για μόνιμα, να πάρεις ένα άλλο. Το αν σε βολεύει η όχι είναι τελείως διαφορετικό. Δεν καταλαβαίνω αν αυτό εσύ το έγραψες ως "παράπονο" ως παράλογη χρέωση ή ως λογικό. Εγώ το θεωρώ λογικό. 

1 ώρα πριν, JimGer είπε

Τώρα η άποψή σου περί των φοιτητών και το πόσο δουλεύει και τι βγάζει ο καθένας είναι το λιγότερο για κανέναν βόθρο της Ρηγίλλης.

Τέλος και συγνώμη γιατί κούρασα με το τεράστιο μήνυμα, η άποψη μου για το πόσο δουλεύει και τί βγάζει ο καθένας προφανώς και δεν είναι καν δική μου άποψη, αλλά της ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ netflix. Το αν εμείς εδώ λοιπόν ψωμολυσσάμε ή έχουμε 17 σκάφη και 2 ελικόπτερα, δεν τους ενδιαφέρει. 

Αν κάποιος όμως δεν μπορεί να υποστηρίξει το κόστος μιας υπηρεσίας, ή κρίνει ότι δεν αξίζει τα (extra) χρήματά της, την διακόπτει. Απλά και πολιτισμένα, χωρίς χαρακτηρισμούς και παράπονα σαν Ούγκανος.

Ήρθαν τώρα 4-5 Έλληνες με PHD στη φραπεδιά, να πουν στο Netflix να κόψει τις άκυρες παραγωγές για να μειώσει το κόστος του, ΑΝΤΙ να αυξήσει τις τιμές.. Από που να το πιάσω και που να το αφήσω....

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, polaki said:

Φίλε μου το που χαλάει ο καθένας τα χρήματά του ποσώς με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενοχλεί όμως, είναι ότι δεν ξέρουμε τί ζητάμε και τί παίρνουμε για αυτά που δίνουμε. 

Για τις καφετέριες και τους υπεραιωνόβιους σπουδαστές μιας και ανέφερα, ξέρεις και εσύ και όλοι μας πολύ καλά ότι είναι το καρκίνωμα της Ελληνικής κοινωνίας, ή μάλλον ένα από αυτά. 
Πρόσφατα έτυχε και ήμουν κέντρο, και πέρασα απ'το CityZen να πιω ένα καφέ, και δίπλα μου ακριβώς ήταν 20-22χρονοι μαθητές που γκρίνιαζαν γιατί πλήρωναν τον καφέ 4€, και ότι τους κοστίζει 20€ η βδομάδα, και οι μισοί κοροϊδευαν τους άλλους μισούς ότι και καλά τί γκρινιάζεις εσύ αφού τις μισές μέρες δεν έρχεσαι μάθημα. 

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, είπε ο ένας από αυτούς ότι έβαλε netflix μαζί με τον αδερφό του και το μοιράζονται /2 όπως κάνουμε όλοι μας, και πέσανε να τον φάνε "οι μάγκες" φίλοι του ότι είναι ηλίθιος που πληρώνει ενώ αυτοί οι "μάγκες" τα βλέπουν όλα στο τσάμπα. 

Βγάλε τα "οπαδικά" γυαλιά σου λοιπόν και δες το βαθύτερο νόημα αυτών που λέω... Καταλαβαίνεις την αρρωστημένη λογική, ή είμαι ακόμα εγώ ο παράλογος?????

Να προσθέσω τώρα λοιπόν εδώ ότι στο δίπλα τραπέζι ήταν ένα group 4-5 Ασιατών, και όταν ηρθε η σερβιτόρα της είπαν ευχαριστώ για τον καφέ, της άφησαν 5€ tip στο τραπέζι και ότι ήπιαν καφέ στην καλύτερη θέα του κόσμου. Αυτή για την οποία οι παραπάνω σπουδαστές γκρίνιαζαν για τα 4€ καφέ... Ε πιές τον στην εσπρεσιέρα του σπιτιού σου λοιπον με θέα τον τοίχο σου, να τον πληρώσεις 31 λεπτά που κάνει μία κάψουλα...

Αντιλαμβάνεσαι ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα? Οι  υπεραιωνόβιοι σπουδαστές δεν αποτελούν καρκίνωμα της ελληνικής κοινωνίας. Δεν είναι καν ελληνικό φαινόμενο. Στη Γερμανία παράδειγμα είδα πολύ μεγαλύτερους φοιτητές από ότι στην Ελλάδα. Δεν έχω οπαδικά γυαλιά απλά με ενοχλούν αφόρητα αυτού του είδους οι απόψεις... Το να σου φαίνεται περίεργο οι φοιτητές να παραπονιούνται στην παρέα τους το ότι κάνει 4 ευρώ ο καφές μου φαίνεται εμένα περίεργο... Δεν ξέρω το μαγαζί που λες αλλά υποθέτω θα είναι τύπου a4athens Κλπ σύνταγμα. Θα μπορούσαν ανετότατα να βρουν πιο φτηνό στέκι. Αλλά γενικά που θες να καταλήξεις? Το ίδιο συμβαίνει επίσης στα περισσότερα άλλα μέρη υποθέτω. Οπουδήποτε και αν πας ειδικά σε άτομα που δεν έχουν υψηλό εισόδημα, κοιτάνε να την βγάλουν όσο πιο τσάμπα γίνεται... Ίσως έχουμε σε σχέση με κάποιους άλλου δυτικούς περισσότερο το να καυχιόμαστε στα πειρατικά, αλλά σίγουρα όχι στο να τα κάνουμε. Κατά κύριο λόγο και στο εξωτερικό αν ξέρουν να κάνουν λαμογιά και αν ξέρουν ότι θα την γλιτώσουν, ανετότατα θα την κάνουν. Και έχοντας και πολλές διαθέσιμες νόμιμες επιλογές. Επίσης δεν θέλω να σου χαλάσω στο συννεφάκι αλλά πολλοί φοιτητές και σε κορυφαία πανεπιστήμια δεν πολυπατάνε στα μαθήματα.... Μην θεωρείς δεδομένο ως αλήθεια πολλά από αυτά που πιστεύουμε για δυτικές χώρες και πόσο απολίτιστοι είμαστε. Δεν είμαστε ούτε τπτ τρομερό ούτε τίποτα ξέφτυλο. Συγκεκριμένα σε θέμα φοιτητών, από προσωπική εμπειρία ανακάλυψα μεταξύ Ελλάδας-Γερμανίας ότι τα πανεπιστήμια ήταν σε τεραστιο βαθμό ίδια (σε στυλ φοιτητών, καθηγητών αλλά στη Γερμανία καλύτερα από οργάνωση). Με Αγγλία λίγο διαφορετικά τα πράγματα άλλα όχι τόσο τραγικά. Και καλώς η κακώς πλέον οι φοιτητές τρέχουν να τελειώσουν... Τι κερδίζουν? Ανάλογα την περίπτωση αλλά συνήθως τίποτα ιδιαίτερο τουλάχιστον στην Ελλάδα. Αν είσαι παράλογος? Για μένα είσαι λάθος, αλλά ανάλογα τι θα πεις και πως θα το τεκμηριώσεις μπορεί να γίνει συζήτηση και να έχει νόημα. Αλλά επιχειρήματα τύπου οι Ασιάτες τουρίστες ήταν ευχαριστημένοι και άφησαν 5 ευρώ φιλοδώρημα και οι δικοί μας 22χρονοι τεμπέλαράδες φοιτητές παραπονιόντουσαν για την τιμή του καφέ είναι το λιγότερο άσχετες

34 minutes ago, polaki said:

Πληρώνεις για την παροχή του να έχεις ένα νούμερο αναγνωρίσιμο για τους λόγους που εσύ το θες. Τον πάροχο δεν μπορεί να τον ενδιαφέρει το αν εσένα σου έρθει ξαφνικά να μιλάς 24/7 με το νούμερο αυτό, και απ'τη στιγμή που ΕΣΥ κρίνεις ότι σου χρειάζεται να το κρατήσεις, φυσικά και θα το πληρώσεις. Η εναλλακτική είναι να το αφήσεις, και όταν έρθεις Ελλάδα είτε για διακοπές είτε για μόνιμα, να πάρεις ένα άλλο. Το αν σε βολεύει η όχι είναι τελείως διαφορετικό. Δεν καταλαβαίνω αν αυτό εσύ το έγραψες ως "παράπονο" ως παράλογη χρέωση ή ως λογικό. Εγώ το θεωρώ λογικό. 

Μου φαίνεται παράλογη η τόσο μεγάλη χρεώση. Δεν λέω να μου το δώσουν τσάμπα. Και σου εξήγησα και ότι σε χώρα με υψηλότερους μισθούς έχω πολύ χαμηλότερο κόστος για αρκετά περισσότερα. Δεν είπα ότι θα πεινάσω αλλά προφανώς και μπορώ να παραπονιέμαι. Εσύ θεωρείς λογικό να πληρώνεις 10 ευρώ το δίμηνο για να κρατάς απλά έναν αριθμό. Το γεγονός πάντως ότι στις χώρες που έχω πάει και έχω ή είχα αριθμό δεν συνέβαινε αυτό και δεν συμβαίνει με κάνει να το θεωρώ παράλογο. Ο μόνος τρόπος να φαίνεται σε κάποιον λογικό αυτό είναι επειδή και οι υπόλοιποι στην Ελλάδα το κάνουν. That's it. Ειδάλλως δεν είναι. Προφανώς και είναι δικαίωμά τους, ασυζητητή. Πάντος έλεος αν παραπονιέται κάποιος μόνο αν κάποια εταιρία κάνει τίποτα παράνομο. Κατ' εσέ λογικό θα ήταν και η ΔΕΗ πχ να πάει την KWh στο 1 ευρώ. Εκτός αν εκεί παραπονιόσουν για τίποτα τεμπεληδες δημοσίους υπαλλήλους.

 

41 minutes ago, polaki said:

το τεράστιο μήνυμα, η άποψη μου για το πόσο δουλεύει και τί βγάζει ο καθένας προφανώς και δεν είναι καν δική μου άποψη, αλλά της ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ netflix. Το αν εμείς εδώ λοιπόν ψωμολυσσάμε ή έχουμε 17 σκάφη και 2 ελικόπτερα, δεν τους ενδιαφέρει. 

Αν κάποιος όμως δεν μπορεί να υποστηρίξει το κόστος μιας υπηρεσίας, ή κρίνει ότι δεν αξίζει τα (extra) χρήματά της, την διακόπτει. Απλά και πολιτισμένα, χωρίς χαρακτηρισμούς και παράπονα σαν Ούγκανος.

Ήρθαν τώρα 4-5 Έλληνες με PHD στη φραπεδιά, να πουν στο Netflix να κόψει τις άκυρες παραγωγές για να μειώσει το κόστος του, ΑΝΤΙ να αυξήσει τις τιμές.. Από που να το πιάσω και που να το αφήσω....

Έχεις την εντύπωση ότι αλλού δεν παραπονιούνται για τις εταιρίες και αυξήσεις κλπ κλπ? Ή ότι δεν έχουν παρόμοιες απόψεις και εν τις ανταλλάσουν? Προφανώς τα ζυγίζει κάποιος και ανάλογα πράττει αλλά δεν σημαίνει ότι δεν έχει γνώμη σε αυτά. Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα ας πούμε τη λογική σου. Αν πολλοί παραπονεθούν και σταματήσουν τότε η εταιρία θα κοιτάξει πως θα εξυπηρετήσει τους πελάτες της και τους ενδεχόμενους πελάτες της, ή θα κλείσει. Η σκέτη άποψη το δεν θες δεν πληρώνεις δεν βοηθάει να γίνει καμιά συζήτηση. Είναι το αποτέλεσμα. Τώρα αν νομίζεις ότι ξέρεις τι είναι ο καθένας που παραπονιέται δικό σου θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JimGer είπε

Αντιλαμβάνεσαι ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα? Οι  υπεραιωνόβιοι σπουδαστές δεν αποτελούν καρκίνωμα της ελληνικής κοινωνίας. Δεν είναι καν ελληνικό φαινόμενο. Στη Γερμανία παράδειγμα είδα πολύ μεγαλύτερους φοιτητές από ότι στην Ελλάδα. Δεν έχω οπαδικά γυαλιά απλά με ενοχλούν αφόρητα αυτού του είδους οι απόψεις... Το να σου φαίνεται περίεργο οι φοιτητές να παραπονιούνται στην παρέα τους το ότι κάνει 4 ευρώ ο καφές μου φαίνεται εμένα περίεργο... Δεν ξέρω το μαγαζί που λες αλλά υποθέτω θα είναι τύπου a4athens Κλπ σύνταγμα. Θα μπορούσαν ανετότατα να βρουν πιο φτηνό στέκι. Αλλά γενικά που θες να καταλήξεις? 

Θέλω να καταλήξω στο ότι από τι μία πίνουν ξεκάθαρα overpriced καφέ αφού δεν θέλουν να εκτιμήσουν το ΠΟΥ τον πίνουν (μόνοι τους το λένε, όχι εγώ), ενδεχομένως επειδή εκεί μπορεί να συχνάζουν τίποτα ινσταγκραμικά γκομενάκια άρα προφανώς είναι "in" το να πας εκεί, και από την άλλη κοροϊδεύουν τον φίλο τους που πληρώνει 5€ ΤΟ ΜΗΝΑ για να πατάει ένα Play και να βλέπει ότι γουστάρει από τη συγκεκριμένη πλατφόρμα.

Ο καθένας μας ξέρει να γκρινιάζει και έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει, για το οποιοδήποτε κόστος υπηρεσίας. Αυτό που ενοχλεί εμένα προσωπικά είναι ότι δεν μπορείς κύριε εσύ να λες εμένα κορόιδο ή να κράζεις μια ολόκληρη εταιρία κολοσσό (που μεταξύ μας δεν είσαι καν το target group της) επειδή αύξησε το κόστος, την ίδια στιγμή που εσύ ξοδεύεις τα λεφτά σου σε άλλο πράγμα που κάποιος άλλος ενδεχομένως να θεωρεί άσκοπο και να γκρινιάζεις για αυτό, αλλά να συνεχίζεις να το κάνεις!!! Είσαι παράλογος!!!! Απ'τη μία γκρινιάζουν ότι είναι ακριβός ο καφές τους, αλλά απτην άλλη ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να τον πίνουν εκεί. Αλλά το κορόιδο είναι ο φίλος τους που πληρώνει για netflix? Ε sorry αλλά αν αυτός είναι κορόιδο, αυτοί είναι τουλάχιστον μαζόχες! Καταλαβαίνεις τώρα το παράλογο της υπόθεσης και από που ξεκίνησε όλη η κατακραυγή μου? 

Στο ότι κάνουν κοπάνα απ'το μάθημα εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Αλλά δεν θα τους λυπηθώ κι όλας όταν αύριο μεθαύριο βρίζουν το ΠΑΣΟΚ/ΝΔ/ΣΥΡΙΖΑ/ΚΚΕ/ΧΑ/ΠΟΤΑΜΙ/ΛΑΟΣ για τα "χάλια" του τόπου. Το τί κάνει ο Γερμανός, ο Άγγλος και ο Πόντιος όπως λέει και το ανέκδοτο, μου είναι εξίσου αδιάφορο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, polaki said:

Θέλω να καταλήξω στο ότι από τι μία πίνουν ξεκάθαρα overpriced καφέ αφού δεν θέλουν να εκτιμήσουν το ΠΟΥ τον πίνουν (μόνοι τους το λένε, όχι εγώ), ενδεχομένως επειδή εκεί μπορεί να συχνάζουν τίποτα ινσταγκραμικά γκομενάκια άρα προφανώς είναι "in" το να πας εκεί, και από την άλλη κοροϊδεύουν τον φίλο τους που πληρώνει 5€ ΤΟ ΜΗΝΑ για να πατάει ένα Play και να βλέπει ότι γουστάρει από τη συγκεκριμένη πλατφόρμα.

Ο καθένας μας ξέρει να γκρινιάζει και έχει κάθε δικαίωμα να το κάνει, για το οποιοδήποτε κόστος υπηρεσίας. Αυτό που ενοχλεί εμένα προσωπικά είναι ότι δεν μπορείς κύριε εσύ να λες εμένα κορόιδο ή να κράζεις μια ολόκληρη εταιρία κολοσσό (που μεταξύ μας δεν είσαι καν το target group της) επειδή αύξησε το κόστος, την ίδια στιγμή που εσύ ξοδεύεις τα λεφτά σου σε άλλο πράγμα που κάποιος άλλος ενδεχομένως να θεωρεί άσκοπο και να γκρινιάζεις για αυτό, αλλά να συνεχίζεις να το κάνεις!!! Είσαι παράλογος!!!! Απ'τη μία γκρινιάζουν ότι είναι ακριβός ο καφές τους, αλλά απτην άλλη ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ να τον πίνουν εκεί. Αλλά το κορόιδο είναι ο φίλος τους που πληρώνει για netflix? Ε sorry αλλά αν αυτός είναι κορόιδο, αυτοί είναι τουλάχιστον μαζόχες! Καταλαβαίνεις τώρα το παράλογο της υπόθεσης και από που ξεκίνησε όλη η κατακραυγή μου? 

Στο ότι κάνουν κοπάνα απ'το μάθημα εμένα προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Αλλά δεν θα τους λυπηθώ κι όλας όταν αύριο μεθαύριο βρίζουν το ΠΑΣΟΚ/ΝΔ/ΣΥΡΙΖΑ/ΚΚΕ/ΧΑ/ΠΟΤΑΜΙ/ΛΑΟΣ για τα "χάλια" του τόπου. Το τί κάνει ο Γερμανός, ο Άγγλος και ο Πόντιος όπως λέει και το ανέκδοτο, μου είναι εξίσου αδιάφορο. 

Μα από τη στιγμή που θα γκρινιάξεις ότι κάτι δεν πολυαξίζει ή ότι θα μπορούσε να είναι καλύτερο μέχρι τη στιγμή που θα το κόψεις, υπάρχει απόσταση. Δηλαδή εσύ δεν πας supermarket αν θεωρείς τα τρόφιμα ακριβα? Δεν οδηγάς αυτοκίνητο επειδή είναι ακριβή η βενζίνη? (Αν την θεωρείς). Target group της netflix είναι η μάζα είναι η αλήθεια. Οπότε ανάλογα τη χώρα τα εισοδήματα κλπ αποφασίζει το κόστος. Η netflix στοχεύει στον καθημερινό πολίτη όχι σε καμιά elite. Βγάζει από το πλήθος των πελατών. Το πήγες λίγο μακριά μετά για το ΠΑΣΟΚ/ΝΔ/ΣΥΡΙΖΑ κλπ... Δεν βρίσκω ακριβώς τον συσχετισμό. Να μου έλεγες ότι είπαν γουστάρω να μπω με μέσον στο δημόσιο και να τα ξίνω, εκεί να συμφωνήσω μαζί σου. Το να πουν όμως ότι μια υπηρεσία είναι ακριβή δεν υποδεικνύει τίποτα άλλο. Προφανώς μπορεί να μην σκέφτονται και άλλες παραμέτρους ή πχ όταν δουλέψουν και βγάζουν decent λεφτά να αλάξουν κάπως απόψεις αλλά μεχρι εκεί. Δηλαδή μην συσχετίζουμε άκυρα πράγματα. Κάτι γνώμες τύπου αφήστε τους καφέδες και ξεκινήστε δουλειά και μην παραπονιέστε είναι στην καλύτερη εμετικές ειδικά όταν γενικεύονται και μπαίνουν με ένα σωρό άλλα. Σε αυτό που συμφωνώ πάντως σε γενικές γραμμές είναι στο να μην θεωρείς αυτόν που θα πληρώσει την υπηρεσία "χαζό". Αλλά δεν έχει να κάνει τόσο με τον ελληνάρα αλλά με έναν συνδιασμό αφραγκίας+χρόνου+περιβάλλοντος χώρου. Αν το δεις πιο σφαιρικά πάντως, τώρα που ήρθαν επι πληρωμή υπηρεσίας στην Ελλάδα και έχουν target group τους Έλληνες, οι περισσότεροι μια χαρά πληρώνουν για πράγματα που στο εξωτερικό τα είχαν χρόνια (Spotify, netflix). Δεν είμαστε (πολύ) πιο τζαμπατζήδες από ότι στο εξωτερικό. Αλλά πρακτικά δεν ειχαμε και υπηρεσίες νορμάλ ώστε να το δείξει αυτό η αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, JimGer είπε

Κάτι γνώμες τύπου αφήστε τους καφέδες και ξεκινήστε δουλειά και μην παραπονιέστε είναι στην καλύτερη εμετικές ειδικά όταν γενικεύονται και μπαίνουν με ένα σωρό άλλα. 

Στα δικά μου μάτια, όταν ο κόσμος αρχίσει να δίνει τον καλύτερο του εαυτό και να κάνει το καλύτερο με τα εφόδια που του έχουν δοθεί, τότε και μόνο τότε θα κάτσω να κάνω κουβέντες μαζί του. 

Θα με συγχωρέσεις αλλά τα παιδαρέλια τα οποία ανέφερα στα 20-22 τους χρόνια έχουν ήδη πάρει μια πολύ καλή γεύση για το πώς λειτουργεί ο κόσμος, το αν επιλέγουν συνειδητά να αγνοούν την πραγματικότητα και να ξημεροβραδιάζονται στις καφετέριες είναι δική τους επιλογή και δικές τους οι συνέπειες. Δεν ανέφερα το ότι ξημεροβραδιάζονται στο gaming, γιατί αυτό εκτός από ένα αρχικό κόστος (μεγάλο ή μικρό δεν έχει τόση σημασία), δεν έχει συνεχόμενο κόστος. Aνέφερα συγκεκριμένα τους καφέδες. Άνετα θα μπορούσαν να πάρουν ένα στο χέρι με 1.5€ και να κάνουν τη συζήτηση που κάνουν. Βέβαια με 1.5€ στο χέρι, γκομενάκια δε βλέπεις. Ή τουλάχιστον, δεν μπορείς να ανεβάσεις το αντιστοιχο instagram story ότι ήσουν εκεί που ήταν και το τάδε "ιν" γκομενάκι. Τα λέω λάθος?

Πίνε τους καφέδες σου, κανείς δεν σε έκραξε για αυτούς, ΕΣΥ γιατί κράζεις εμένα που θεωρώ ότι το value που παίρνω αξίζει τα λεφτά του απ'το netflix?

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, polaki said:

 Στα δικά μου μάτια, όταν ο κόσμος αρχίσει να δίνει τον καλύτερο του εαυτό και να κάνει το καλύτερο με τα εφόδια που του έχουν δοθεί, τότε και μόνο τότε θα κάτσω να κάνω κουβέντες μαζί του. 

Θα με συγχωρέσεις αλλά τα παιδαρέλια τα οποία ανέφερα στα 20-22 τους χρόνια έχουν ήδη πάρει μια πολύ καλή γεύση για το πώς λειτουργεί ο κόσμος, το αν επιλέγουν συνειδητά να αγνοούν την πραγματικότητα και να ξημεροβραδιάζονται στις καφετέριες είναι δική τους επιλογή και δικές τους οι συνέπειες. Δεν ανέφερα το ότι ξημεροβραδιάζονται στο gaming, γιατί αυτό εκτός από ένα αρχικό κόστος (μεγάλο ή μικρό δεν έχει τόση σημασία), δεν έχει συνεχόμενο κόστος. Aνέφερα συγκεκριμένα τους καφέδες. Άνετα θα μπορούσαν να πάρουν ένα στο χέρι με 1.5€ και να κάνουν τη συζήτηση που κάνουν. Βέβαια με 1.5€ στο χέρι, γκομενάκια δε βλέπεις. Ή τουλάχιστον, δεν μπορείς να ανεβάσεις το αντιστοιχο instagram story ότι ήσουν εκεί που ήταν και το τάδε "ιν" γκομενάκι. Τα λέω λάθος?

Πίνε τους καφέδες σου, κανείς δεν σε έκραξε για αυτούς, ΕΣΥ γιατί κράζεις εμένα που θεωρώ ότι το value που παίρνω αξίζει τα λεφτά του απ'το netflix?

Ούτε καν δεν σε έκραξα επειδή θεωρείς ότι το Νετφλιξ αξίζει τα λεφτά του για αυτά που δίνει σε εσένα. Χωρίς να έχει σημασία και για μένα αξίζει. Η οπτική σου περί των αιωνίων φοιτητών και της "σωστής" ζωής είναι που μου φέρνει εμετό. Που πάει με όλα τα ωραία κλασικά του γίνε παιδί μου σημαντικός στην κοινωνία, γίνε γιατρός, δικηγόρος κλπ @@ περί επιτυχίας... Και ναι σε αυτά είμαστε ακόμα πίσω σε μεγάλο βαθμό στην Ελλάδα (όχι ότι σε άλλες χώρες είναι πολύ μπροστά κλπ). Ξέρεις τα καθως πρέπει του κώ...ου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, JimGer είπε

Ούτε καν δεν σε έκραξα επειδή θεωρείς ότι το Νετφλιξ αξίζει τα λεφτά του για αυτά που δίνει σε εσένα. Χωρίς να έχει σημασία και για μένα αξίζει. Η οπτική σου περί των αιωνίων φοιτητών και της "σωστής" ζωής είναι που μου φέρνει εμετό. Που πάει με όλα τα ωραία κλασικά του γίνε παιδί μου σημαντικός στην κοινωνία, γίνε γιατρός, δικηγόρος κλπ @@ περί επιτυχίας... Και ναι σε αυτά είμαστε ακόμα πίσω σε μεγάλο βαθμό στην Ελλάδα (όχι ότι σε άλλες χώρες είναι πολύ μπροστά κλπ). Ξέρεις τα καθως πρέπει του κώ...ου.

Συμφωνώ σε αυτά που λες, και βέβαια εννοείται ότι τα politically correct "σπούδασε/πιάσε δουλειά" δε σημαίνουν απολύτως τίποτα, ειδικά στις μέρες μας. Αλλά θεωρώ επίσης ότι και εσύ συμφωνείς με την συνολική μου οπτική ότι φραπεδόμαγκας χωρίς να έχει καταφέρει το οτιδήποτε στη ζωή του (ακόμα και λόγω του νεαρού της ηλικίας, δεν αντιλέγω, αλλά δεν ακυρώνει το ότι δεν έχει καταφέρει κάτι ακόμα) είναι αστείο να προσπαθεί να κάνει μαθήματα business σε μία εταιρία κολοσσό και να ειρωνεύεται εκείνους που την "ακολουθούν" ως πελάτες. 

Κατά τα άλλα βρήκα μια καινούρια ενδιαφέρουσα σειρά για όσους καταλαβαίνουν ή τους αρέσουν τα Ιταλικά, την Suburra, παραγωγής Netflix, νομίζω αξίζει την προσοχή σας! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, polaki said:

 Συμφωνώ σε αυτά που λες, και βέβαια εννοείται ότι τα politically correct "σπούδασε/πιάσε δουλειά" δε σημαίνουν απολύτως τίποτα, ειδικά στις μέρες μας. Αλλά θεωρώ επίσης ότι και εσύ συμφωνείς με την συνολική μου οπτική ότι φραπεδόμαγκας χωρίς να έχει καταφέρει το οτιδήποτε στη ζωή του (ακόμα και λόγω του νεαρού της ηλικίας, δεν αντιλέγω, αλλά δεν ακυρώνει το ότι δεν έχει καταφέρει κάτι ακόμα) είναι αστείο να προσπαθεί να κάνει μαθήματα business σε μία εταιρία κολοσσό και να ειρωνεύεται εκείνους που την "ακολουθούν" ως πελάτες. 

 Κατά τα άλλα βρήκα μια καινούρια ενδιαφέρουσα σειρά για όσους καταλαβαίνουν ή τους αρέσουν τα Ιταλικά, την Suburra, παραγωγής Netflix, νομίζω αξίζει την προσοχή σας! :)

Έχουμε topic με σειρές που να αξίζουν? Αν και χρόνο να έχει κάποιος...

Μα δεν πήγε να τα πει στο συμβούλιο του netflix. Στούς φίλους του το έλεγε όπως και εδώ ο καθένας εκφράζει την άποψή του. Παρόλα αυτά από έναν καφέ έβγαλες (των δίπλα) πάρα πολλά συμπεράσματα... That's my point.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@JimGer Παραγράφους. Βάλε. Στραβώθηκα. Also, μην ταΐζεις τον τρολλάκι. Εντάξει, ομολογώ ότι ψήνομαι και εγώ να κράξω λίγο. Αρχίζει με το τεμπελόσκυλα αιώνιοι φοιτητές, καρκινώματα της κοινωνίας  και καταλήγει στο εντάξει, δεν τα βρίσαμε τα παιδιά, δεν είμαι αυτής της politico-correctίλας εγώ.

Επίσης, ο κάθε πικραμένος, με αφορμή ότι να 'ναι, αρχίζει την κλάψα. [Φωνή Μπαλούρδου] Εδώ μας κατάντησαν οι αλήτες. Να γκρινιάζουμε για το ένα ευρώ αύξηση στο netflix. Κλέφτες δημόσιοι υπάλληλοι. Ζώα αιώνιοι φοιτητές που δεν έχετε καταφέρει τίποτα στη ζωή σας. Ούτε ένα νόμπελ. Πως κοιτάτε τον εαυτό σας στον καθρέφτη το πρωί;[/Φωνή Μπαλούρδου]

Α και η "παράνοια" του να κάνουμε αναπάντητες από το iphone γιατί δεν έχουμε κάρτα οφείλεται στο ότι σαν κοινωνία είμαστε ζώα και νομίζουμε ότι κάνοντας flex φράγκα θα μπούμε. Και για να το νομίζουμε για τόσο καιρό, μάλλον κάποια βάση θα έχει. Οπότε, με δεδομένο ότι είμαστε άφραγκοι, γινόμαστε γύφτοι σε όλα, για να αποκτήσουμε ένα εξελικτικό πλεονέκτημα μέσω της "μούρης" που υπονοεί το iphone. Οπότε ποιος φταίει για αυτή τη γελοιότητα; Ε, κορίτσα; (ορ μεν, δεν κάνω διακρίσεις, αυτή η ηλιθιότητα εμφανίζεται ανεξαρτήτως σεξουαλικής προτίμησης, αλλά όχι φύλου.) [ενδ οβ οφτοπικ]

Γενικά, νομίζω ότι το business plan της netflix ήταν εξαρχής βάζουμε τιμές χώμα και επιτρέπουμε διαμοιρασμό, ώστε να αποκτήσουμε μεγάλη βάση και μετά τσιμπάμε τιμές. Τόσοι το έκαναν. Ακόμα και η microsoft.

Η αντιπαράθεση για το τι πρέπει να κάνει η netflix μου θυμίζει λίγο τον τρόπο που ψηφίζουμε. Καλές οι ιδεολογίες αλλά τι θα μπει στην τσέπη μας μετράει. Oh wait, αυτό είναι σωστό όταν αξιολογούμε ένα προϊόν σε μια "ελεύθερη" αγορά, όπως είναι το netflix.

Τέλος, απορίες:

1. Τι εννοείτε δεν παίζει το windflix? Εγώ γι αυτό πλήρωσα την συνδρομή.

2. Ποια ακριβώς είναι η διαφορά σε ανάλυση του βασικού με το επόμενο πακέτο; Έχω FHD (1080p) τηλεόραση, ποιο να πάρω;

 

Επεξ/σία από SilverCloak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Arkin είπε

Έρχονται 6 μήνες μετά τον κινηματογράφο. Δεν πρόκειται ποτέ να δούμε blockbuster πιο νωρίς σε υπηρεσία πληρωμής. Η πειρατεία πάντα θα υπερεχει εδώ. Σε 2 μήνες από τον κινηματογράφο βλέπεις την ταινία και σε εξαιρετική ποιότητα. 

Μη σου πω και παραπάνω από 6 μήνες! Είναι πολλές ταινίες που δεν τις βλέπω να τις βάζουν!

23 ώρες πριν, adi32 είπε

Όταν βρίσκεις τα πάντα δωρεάν γιατί να πληρώσεις για να πάρεις τα 3 συνδρομητικα?

Ας βγάλουν πακέτα που να έχουν τα πάντα και νέες κυκλοφορίες με δυνατότητα επιλογής για να πάρει ο κόσμος. 

Πχ εγώ θέλω μόνο την ομάδα μου σε όλα τα αθλήματα και μόνο ξένες ταινίες καινούριες. 

Πρέπει να πληρώνω Nova ote netflix για άχρηστες υπηρεσίες και πάλι από ταινίες θα έχω μείνει πολύ πίσω 

Πολύ σωστά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...