Προς το περιεχόμενο

To Facebook ζητούσε κωδικούς πρόσβασης e-mail κατά την εγγραφή ορισμένων νέων χρηστών


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελα για να συμμορφωνεστε ορισμενοι εδω μεσα ακου εκει βαζουμε ψευτικα στοιχεια.Δηλαδη εγω ειμαι μακακας που εβαλα ποσους ποντους τον εχω οταν μου το ζητησε το fb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, morgan21 είπε

Αφού ανεβάζουν τα πάντα στο ρημάδι αυτό ας δώσουν και τους κωδικούς από τα mail και τις πιστωτικές να ηρεμήσουμε 

ο κοσμος ειναι χαζος. απλα.

εδω γειτωνας κοστα στη πολυκατοικια που μενω ποσταρε:

"Γκαντεμια ρε, φευγω ταξιδι και δεν θυμαμαι τον κωδικο να ενεργοποιήσω τοιν συναγερμό..."  και εβαλε και location.

ρε τι αμυαλα ζωα ρεεεεε που παμε;;;  ηθελα να του έσπαγαν το σπιτι να γέλαγα 2 χρονια:! χαχαχχ

.

και για να μην το παιζω "θεος" να πω οτι εχω διαγραψει το fb απο το 2013 οταν καταλαβα τι χαζομαρα ηταν, ενω το ειχα φτιαξει το 2010 (τοτε ηταν πολυ πιο απλα τα πραγματα)

Επεξ/σία από mader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, riftlord είπε

Το τυράκι το είδες τη φάκα δεν την είδες?

Ε ρε φακέλωμα  που μας χρειάζεται.

Το φακέλωμα συμβαίνει εδώ και πολλά χρόνια απλά τώρα είναι δημόσιο με τις σελίδες κοινωνικής αποβλάκωσης. Οταν ο άλλος δεν κατανοεί πως με το να δημοσιοποιεί φωτος των παιδιών του ή ακόμα και δικές του, δεν έχει καμία ασφάλεια και ιδιωτικότητα, τα άλλα είναι περιττά. Εγώ είχα fb για συγκεκριμένο λόγο αλλά είχαμε ζωή πριν απο αυτό, οπότε έχουμε χωρίς αυτό πολύ καλύτερη. Αν θέλετε να επικοινωνήστε με φίλους υπάρχουν τόσα άλλα προγράμματα, υπάρχουν τηλέφωνα, υπάρχουν και οι βόλτες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσέις, αλλά εγώ που είμαι "παλιός" μια χαρά θυμάμαι το gmail και hotmail ή κάποιο από τα δύο πάνε χρόνια (και άλλους χώρους που δεν είμαι σίγουρος ποιο πχ skype πριν γίνει MS αλλά δεν θυμάμαι καλά να πω σίγουρα) να ζητάνε κωδικό (ναι κωδικό) από το άλλο email σου για να σου φέρουν "επαφές" και να βρουν "φίλους" και άλλες δικαιολογίες

Οπότε όχι δεν είναι "καινοφανές". Προφανώς είναι "καφρίλα" απλά δεν το σκέφτηκαν ούτε πρώτοι ούτε είναι οι μοναδικοί.. 

Και για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, όχι το fb δεν τραβάει παραπάνω δεδομένα από την google που ξέρει και πότε εκλ@σες με τα android και πως σε δένει με τις υπηρεσίες της. Επιπλέον ουδέν καλό αμιγές κακού αλλά και το ανάποδο.. που θα πει εντάξει το "κράξιμο" αλλά το FB έχει και πολλά "καλά" και για αυτό το συζητάμε (για αυτό έχει πελάτες, και χρήστες). Προσφέρει ενημέρωση, επικοινωνία, καμάκι, κοτσομπολιό, βρήσκεις παλιούς φίλους, κρατάς "επαφή" κτλ. 

Όποιος θέλει ας το κόψει καθώς δεν είναι "υποχρεωτικό". Συνήθως (αλλά όχι πάντα) αυτοί που το "διαγράφουν" με αγανάκτηση είναι αυτοί που έτσι και αλλιώς δεν "ανέβαζαν" και μόνο κοιτούσαν "Leechers" σε ένα contributive σύστημα. Οπότε στο καλό και να μας γράφετε.. (με SMS αφού τα άλλα όλα σας παρακολουθούν :P  και δεν ξέρω γω τι άλλο κάνουν με τα "προσωπικά" σας δεδομένα)..

 

ππφφφ.. μερικοί λες και είστε χθεσινοί κάνετε :-( 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, keysmith είπε

Δεν ξέρω τι λέτε εσέις, αλλά εγώ που είμαι "παλιός" μια χαρά θυμάμαι το gmail και hotmail ή κάποιο από τα δύο πάνε χρόνια (και άλλους χώρους που δεν είμαι σίγουρος ποιο πχ skype πριν γίνει MS αλλά δεν θυμάμαι καλά να πω σίγουρα) να ζητάνε κωδικό (ναι κωδικό) από το άλλο email σου για να σου φέρουν "επαφές" και να βρουν "φίλους" και άλλες δικαιολογίες

Οπότε όχι δεν είναι "καινοφανές". Προφανώς είναι "καφρίλα" απλά δεν το σκέφτηκαν ούτε πρώτοι ούτε είναι οι μοναδικοί.. 

Και για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, όχι το fb δεν τραβάει παραπάνω δεδομένα από την google που ξέρει και πότε εκλ@σες με τα android και πως σε δένει με τις υπηρεσίες της. Επιπλέον ουδέν καλό αμιγές κακού αλλά και το ανάποδο.. που θα πει εντάξει το "κράξιμο" αλλά το FB έχει και πολλά "καλά" και για αυτό το συζητάμε (για αυτό έχει πελάτες, και χρήστες). Προσφέρει ενημέρωση, επικοινωνία, καμάκι, κοτσομπολιό, βρήσκεις παλιούς φίλους, κρατάς "επαφή" κτλ. 

Όποιος θέλει ας το κόψει καθώς δεν είναι "υποχρεωτικό". Συνήθως (αλλά όχι πάντα) αυτοί που το "διαγράφουν" με αγανάκτηση είναι αυτοί που έτσι και αλλιώς δεν "ανέβαζαν" και μόνο κοιτούσαν "Leechers" σε ένα contributive σύστημα. Οπότε στο καλό και να μας γράφετε.. (με SMS αφού τα άλλα όλα σας παρακολουθούν :P  και δεν ξέρω γω τι άλλο κάνουν με τα "προσωπικά" σας δεδομένα)..

 

ππφφφ.. μερικοί λες και είστε χθεσινοί κάνετε :-( 

Μάλλον θυμάσαι λάθος αδερφέ η θυμάσαι ότι θες.

Σου ζητούσε να μπεις στο email σου μέσω της εφαρμογής για να ψάξει επαφές δε σου ζητούσε τον ίδιο τον κωδικό.

Το fb δεν έχει πλέον τίποτα καλό ούτε το instagram αφού η πλειοψηφία που βλέπω και αναγουλιαζω δε το χρησιμοποιεί για δουλειά η τουλάχιστον όχι όπως την εννοείς εσύ αλλά αναλώνεται σε σελφι με πόζες να δείχνει όμορφη η με γαμάτη κοινωνική ζωή,που μεταξύ μας αν την έχεις δει μου θυμίζει τη φωτογραφία με το μαύρο και τον αμμόλοφο στην οικοδομή.

Όσες γνωστές είχα και τα εκραζαν είναι αυτές που τώρα ποζάρουν σαν βίζιτες σε escord site και ενημερώνουν και επαρκώς ποτέ πάνε για καφέ που είναι κτλ το μόνο που έμεινε είναι σελφι σε καμία κουράδα και φατσούλα με κλάμα πριν τραβήξει καζανάκι θα μου λείψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Saggitaro είπε

Μάλλον θυμάσαι λάθος αδερφέ η θυμάσαι ότι θες.

Σου ζητούσε να μπεις στο email σου μέσω της εφαρμογής για να ψάξει επαφές δε σου ζητούσε τον ίδιο τον κωδικό.

Το fb δεν έχει πλέον τίποτα καλό ούτε το instagram αφού η πλειοψηφία που βλέπω και αναγουλιαζω δε το χρησιμοποιεί για δουλειά η τουλάχιστον όχι όπως την εννοείς εσύ αλλά αναλώνεται σε σελφι με πόζες να δείχνει όμορφη η με γαμάτη κοινωνική ζωή,που μεταξύ μας αν την έχεις δει μου θυμίζει τη φωτογραφία με το μαύρο και τον αμμόλοφο στην οικοδομή.

Όσες γνωστές είχα και τα εκραζαν είναι αυτές που τώρα ποζάρουν σαν βίζιτες σε escord site και ενημερώνουν και επαρκώς ποτέ πάνε για καφέ που είναι κτλ το μόνο που έμεινε είναι σελφι σε καμία κουράδα και φατσούλα με κλάμα πριν τραβήξει καζανάκι θα μου λείψεις.

 Ο κωδικός σου δίνονταν σε φόρμα του καινούριου email, δλδ δεν άνοιγε σελίδα στο παλιό σου email. Με άλλα λόγια τον έδινες κανονικά στο καινούριο email ώστε αυτό να συνδεθεί το ίδιο (με bot) στο "παλιό" να δει τις επαφές σου και να τις εισάγει που αν ήταν έτσι (και δεν το έκανε ένα) ασφαλώς είχε τον κωδικό σου και αν ήθελε τον αποθήκευε. Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι..  Ασφαλώς και δεν το έκανα ποτέ. Επαφές ξέρω να μεταφέρω χειροκίνητα. 

Στα υπόλοιπα δεν συμφωνώ εκτός του γεγονότος ότι όντως τα κοινωνικά δίκτυα δεν έχουν την δυναμική του παρελθόντος και είναι σε μια πιο "ώριμη" κατάσταση (με λιγότερους να τα χρησιμοποιούν όχι όμως λίγους). Δλδ διαφωνώ με τους χαρακτηρισμούς σου. Το FB έχει κάθε λογής "φυλή" από σελφάδες μέχρι κλαψιάριδες, κοτσομπόλιδες, φωτοφοβικούς, τραγουδοαφιεροσάκιδες κτλ κτλ.. Μια μικρή κοινωνία με "καλούς" και "κακούς", "έξυπνους" και "βλάκες" (υπό την υποκειμενική/προσωπική μας ερμηνεία ως τέτοιους για αυτούς που χαρακτηρίζουμε τέτοιους). Ο χρήστης επιλέγει τι ψηφιακό χαρακτήρα και ήθος έχει όπως και στην κοινωνία (πχ ο "φλύαρος" για την ζωή του στην κοινωνία θα είναι και στον ψηφιακό κόσμο και το ανάποδο)

Το ότι έχει πέσει η δυναμική τους είναι πολυσύνθετο φαινόμενο με στοιχεία "μόδας" μέσα (δλδ ήταν μόδα και πέρασε σχετικά αλλά μπορεί να ξανάρθει) όπως πολλά πράγματα ήταν μόδα (βλέπε φαρμαράμα).  Προσωπικά ξέρω πολλούς που το χρησιμοποιούν λιγότερο (το είδαν το βαρέθηκαν) αλλά και πολλούς που θα το χρησιμοποιούν για πολύ ακόμα. Απλά η ενεργή κοινότητα θα μικρύνει μέχρι κάτι άλλο να γίνει. Να πεθάνουν το βλέπω αδύνατο. Να εξελιχθούν και στα πλαίσια αυτά αντικατασταθούν από "νέα" είναι βεβαίως πιθανόν.  

Όπως είπα. Όσοι δεν το θέλουν καλώς το κλείνουν. Τα συστήματα αυτά δεν λειτουργούν με leechers 

Επεξ/σία από keysmith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, keysmith είπε

 Ο κωδικός σου δίνονταν σε φόρμα του καινούριου email, δλδ δεν άνοιγε σελίδα στο παλιό σου email. Με άλλα λόγια τον έδινες κανονικά στο καινούριο email ώστε αυτό να συνδεθεί το ίδιο (με bot) στο "παλιό" να δει τις επαφές σου και να τις εισάγει που αν ήταν έτσι (και δεν το έκανε ένα) ασφαλώς είχε τον κωδικό σου και αν ήθελε τον αποθήκευε. Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι..  Ασφαλώς και δεν το έκανα ποτέ. Επαφές ξέρω να μεταφέρω χειροκίνητα. 

Στα υπόλοιπα δεν συμφωνώ εκτός του γεγονότος ότι όντως τα κοινωνικά δίκτυα δεν έχουν την δυναμική του παρελθόντος και είναι σε μια πιο "ώριμη" κατάσταση (με λιγότερους να τα χρησιμοποιούν όχι όμως λίγους). Δλδ διαφωνώ με τους χαρακτηρισμούς σου. Το FB έχει κάθε λογής "φυλή" από σελφάδες μέχρι κλαψιάριδες, κοτσομπόλιδες, φωτοφοβικούς, τραγουδοαφιεροσάκιδες κτλ κτλ.. Μια μικρή κοινωνία με "καλούς" και "κακούς", "έξυπνους" και "βλάκες" (υπό την υποκειμενική/προσωπική μας ερμηνεία ως τέτοιους για αυτούς που χαρακτηρίζουμε τέτοιους). Ο χρήστης επιλέγει τι ψηφιακό χαρακτήρα και ήθος έχει όπως και στην κοινωνία (πχ ο "φλύαρος" για την ζωή του στην κοινωνία θα είναι και στον ψηφιακό κόσμο και το ανάποδο)

Το ότι έχει πέσει η δυναμική τους είναι πολυσύνθετο φαινόμενο με στοιχεία "μόδας" μέσα (δλδ ήταν μόδα και πέρασε σχετικά αλλά μπορεί να ξανάρθει) όπως πολλά πράγματα ήταν μόδα (βλέπε φαρμαράμα).  Προσωπικά ξέρω πολλούς που το χρησιμοποιούν λιγότερο (το είδαν το βαρέθηκαν) αλλά και πολλούς που θα το χρησιμοποιούν για πολύ ακόμα. Απλά η ενεργή κοινότητα θα μικρύνει μέχρι κάτι άλλο να γίνει. Να πεθάνουν το βλέπω αδύνατο. Να εξελιχθούν και στα πλαίσια αυτά αντικατασταθούν από "νέα" είναι βεβαίως πιθανόν.  

Όπως είπα. Όσοι δεν το θέλουν καλώς το κλείνουν. Τα συστήματα αυτά δεν λειτουργούν με leechers 

Αυτό γινόταν όταν αλλαζες εξ'ολοκληρου email και ήταν προαιρετικό δεν ήταν υποχρεωτικό,απλά οι εφαρμογές που ανέφερες όπως το skype δεν το είχαν ποτέ σαν επιλογή,και τώρα εφαρμογές σου ζητάτε σύνδεση με email μέσω αυτών για να σου βρουν επαφές αλλά σε καμία περίπτωση δεν κρατάνε τον κωδικό σου,φυσικά αν μιλάμε για επίσημες εφαρμογές και όχι έβαλα ότι βρήκα.

Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε σε όλα αλλιώς η ζωή θα ήταν βαρετή.

Εξήγησε μου όμως τι εννοείς με τον όρο leecher,γιατί leecher χαρακτηρίζεις κάποιον που παίρνει και δεν δίνει,στο fb τι μπορείς να πάρεις και να μη δώσεις; πόζες; 

Οσον αφορά λοιπον τα κοινωνικά δίκτυα δεν ξέρω και δεν κατάλαβα αν θες να τα δεις ότι είναι ετσι η να πείσεις κόσμο ότι είναι ετσι αλλά το θέμα δεν είναι η δυναμική τους η οποία είναι σταθερή αλλά η αντιμετώπιση και η ποιότητα των δημοσιεύσεων μέσα σε αυτά και σου εξήγησα παραπάνω,και δεν παίζει ρόλο αν συμφωνείς η όχι εσύ η ο οποιοσδήποτε γιατί είναι κάτι το οποίο συναντώ κάθε μέρα δεν έκανα εικασία ότι ίσως δουλεύει έτσι,άρα μήπως αντί για τον όρο "ώριμη" να βάλουμε τον ιδανικότερο που είναι η παρακμή.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα ακόμα,έχω μια τύπισσα στο ινσταγκραμ η οποία έχει την εντύπωση ότι είναι μοντέλο και επειδή τραβάει φωτογραφίες συνεχώς έχει και ως τίτλο φωτομοντέλο,γιατί προφανώς αυτό θέλει να πιστέψει πως είναι,αλλά στις φωτογραφίες ποτέ όρθια η ποτέ πρωινές ωρες πάντα βράδυ και πάντα στα 4 να δείχνουμε κωλαρακι η βυζιά για να κρύβουμε κοιλιες και μπούτια,τα "φωτομοντέλα",και το μόνο που έχει κάνει σε δουλειά "φωτομοντελου" και το έχει σε μια φωτό είναι μια μικρή στήλη στα αριστερά μιας σελίδας στην έγκριτη και σοβαρή εφημερίδα της εσπρέσσο.....

 

Επεξ/σία από Saggitaro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Saggitaro είπε

Αυτό γινόταν όταν αλλαζες εξ'ολοκληρου email και ήταν προαιρετικό δεν ήταν υποχρεωτικό,απλά οι εφαρμογές που ανέφερες όπως το skype δεν το είχαν ποτέ σαν επιλογή,και τώρα εφαρμογές σου ζητάτε σύνδεση με email μέσω αυτών για να σου βρουν επαφές αλλά σε καμία περίπτωση δεν κρατάνε τον κωδικό σου,φυσικά αν μιλάμε για επίσημες εφαρμογές και όχι έβαλα ότι βρήκα.

Δεν χρειάζεται να συμφωνούμε σε όλα αλλιώς η ζωή θα ήταν βαρετή.

Εξήγησε μου όμως τι εννοείς με τον όρο leecher,γιατί leecher χαρακτηρίζεις κάποιον που παίρνει και δεν δίνει,στο fb τι μπορείς να πάρεις και να μη δώσεις; πόζες; 

Οσον αφορά λοιπον τα κοινωνικά δίκτυα δεν ξέρω και δεν κατάλαβα αν θες να τα δεις ότι είναι ετσι η να πείσεις κόσμο ότι είναι ετσι αλλά το θέμα δεν είναι η δυναμική τους η οποία είναι σταθερή αλλά η αντιμετώπιση και η ποιότητα των δημοσιεύσεων μέσα σε αυτά και σου εξήγησα παραπάνω,και δεν παίζει ρόλο αν συμφωνείς η όχι εσύ η ο οποιοσδήποτε γιατί είναι κάτι το οποίο συναντώ κάθε μέρα δεν έκανα εικασία ότι ίσως δουλεύει έτσι,άρα μήπως αντί για τον όρο "ώριμη" να βάλουμε τον ιδανικότερο που είναι η παρακμή.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα ακόμα,έχω μια τύπισσα στο ινσταγκραμ η οποία έχει την εντύπωση ότι είναι μοντέλο και επειδή τραβάει φωτογραφίες συνεχώς έχει και ως τίτλο φωτομοντέλο,γιατί προφανώς αυτό θέλει να πιστέψει πως είναι,αλλά στις φωτογραφίες ποτέ όρθια η ποτέ πρωινές ωρες πάντα βράδυ και πάντα στα 4 να δείχνουμε κωλαρακι η βυζιά για να κρύβουμε κοιλιες και μπούτια,τα "φωτομοντέλα",και το μόνο που έχει κάνει σε δουλειά "φωτομοντελου" και το έχει σε μια φωτό είναι μια μικρή στήλη στα αριστερά μιας σελίδας στην έγκριτη και σοβαρή εφημερίδα της εσπρέσσο.....

θα προσπαθήσω να σου απαντήσω..

leecher είναι με την έννοια ότι τα κοινωνικά δίκτυα είναι ένας "κόσμος" (virtual) που συμμετέχεις με τις δυνατότητες έκφρασης που σου δίνει (δλδ για fb θα πούμε photos, status, check in, tag a person etc). Για να λειτουργήσουν αυτοί οι "ιδεατοί κόσμοι" πρέπει να "συμμετέχεις" και να "προσφέρεις" (το προσφέρεις δεν έχει τη βιβλική έννοια δλδ το καλό του συνόλου να πάμε όλοι μπροστά αλλά την έννοια να "δίνεις" δλδ "συμμετέχεις" με περιεχόμενο και δραστηριότητα). 

Υπάρχουν λοιπόν κάποιοι τύποι (και ξέρω αρκετούς) που πχ στο fb έχουν ένα "νεκρό" από δραστηριότητα προφίλ (τπτ δεν ανεβάζουν, καμία ένδειξη ύπαρξης πχ like, post etc) αλλά μια χαρά "παρακολουθούν" τι κάνουν οι άλλοι όχι με καλοπροαίρετο σκοπό αλλά για να βγουν μετά να "κράξουν" με εκφράσεις "η ξετσίπωτη"  "ο άλλος ο αλαζόνας τι ανέβασε" "και τι είναι αυτά" και "με ποιον ήταν πάλι αυτή" κτλ κτλ. αυτοί είναι leechers του κερ@τά και "μολύνουν" τις πλατφόρμες περισσότερο από τους "γραφικούς". Ενώ δεν κοιτάνε την φάτσα τους (χαρακτήρα τους) στον καθρέφτη ξέρουν μόνο να κατακρίνουν κάτι (τα κοινωνικά δίκτυα) που ενώ σε συμμετέχουν (contribute) ξέρουν μια χαρά να γεμίζουν την κακία τους "κρίνοντας" την παρουσία άλλου και ταυτόχρονα (ω παράνοια) ενω το "διασκεδάζουν" κατά βάθος λένε "και γιατί υπάρχουν, να κλείσουν" και άλλες τέτοιες κακιούλες κτλ. 

Αυτοί λοιπόν για μένα πρέπει να το κλείσουν και να αφήσουν τα κοινωνικά δίκτυα ήσυχα σε αυτούς που τα βρίσκουν χρήσιμα.  Οι πόρτες είναι ανοικτές και τα σκυλιά δεμένα. Αφού τους χαλάει "στο καλό"

Όσο για την "παρακμή" όπως την λές.. Νομίζω το ξανα-απάντησα. Τα κοινωνικά δίκτυα είναι "μικρόκοσμος" (και μάλιστα σχετικά καθ ομοίωση) του πραγματικού. Οτι κάνει ένας στον πραγματικό με άλλο τρόπο κάνει και στον ψηφιακό.

Αν μία πχ είναι "παρτάλι" (έκφραση ως παράδειγμα) στο FB μάλλον είναι και στην ζωή της έτσι. Ή το κάνει εκφραζόμενη επιδεικτικά στο πεζοδρόμιο φορώντας ποζερο-ρούχα (μίνι, τακουνάρες, ντεκολτέ όλα έξω κτλ) όταν πάει για καφέ ή στην παραλία ή το ανεβάζει στο FB δεν έχει διαφορά.. Ο ίδιος χαρακτήρας είναι με άλλη έκφραση στο FB ψηφιακό (άλλο τρόπο αλλά ίδιο σε νόημα).

Και στην τελική δικαίωμά της. Ποιος είμαι εγώ που θα της απαγορεύσω να το κάνει στον πραγματικό κόσμο και κατά προέκταση στον ψηφιακό. Ισα ίσα στον ψηφιακό την αγνωώ και πιο εύκολα. Εργαλεία όπως το unfolow (επιλογές στο προφιλ) επιτρέπει στο χρήστη να αγνοεί δημοσιεύσεις από συγκεκριμένα άτομα ή ήδη δημοσιεύσεων (πχ θρησκευτικά μνμ). Δλδ στο FB μπορείς καλύτερα να δεις αυτό που θέλεις (έτσι και αλλιώς με το profiling που σου κάνει το λογισμικό αυτό θέλει και το ίδιο, να γίνει πιο "προσωπικό" στα γούστα σου πχ με στοχευμένες διαφημίσεις). 

Όσοι πάλι "γουστάρουν" αυτή την "παρακμή" (κατά την γνώμη κάποιων "παρακμή") και θέλουν να βλέπουν πχ ξέκ..λα και πατάνε like ή χλευάζουν ή ή ή, ας το κάνουν. Τι ενοχλεί εμένα και εσένα. Είναι δικιά τους "γειτονιά" στον ιδεατό κόσμο που δεν απαιτείτε να περνάς από εκεί. Οπως στη ζωή αυτόν που κοροιδεύει τους "φίλους" του στην παρέα του (τους εξαπατά, τους χλευάζει, ειρωνεύεται κτλ) εσένα δεν σου πέφτει λόγος να τον ανακατευτείς. Οι "φίλοι"  του ας το κάνουν. Ετσι και στον ψηφιακό. Δεν απαιτείται να ανησυχείς για κάθε "χαρακτήρα" και "φυλή" που υπάρχει σε αυτά (tribes τις λέμε). 

Το FB είναι εξαιρετικό λογισμικό και ιδέα που έγραψε και γράφει ιστορία και τα θετικά του (να βρεθεί κόσμος από παλιά, να ενημερωθείς, να εκφραστείς να έχεις ψηφιακή παρέα-επικοινωνία σε άλλα χωροταξικά επίπεδα) είναι απείρως καλύτερα από τα όποια αρνητικά αν ρωτάς εμένα. Το FB είναι σαν την φωτιά! Ξέρεις κάτι για την φωτιά; Πολλοί κάηκαν από την φωτιά αλλά αυτό δεν είναι λόγος και ούτε μπορούμε να καταργήσουμε την φωτιά.    Ή αλλιώς όλα τα μαχαίρια είναι δίκοπα. (με συν και πλην). Μάθε απλά να μην καίγεσαι.. και τέλος πάντων κλείσ'το αν νομίζεις ότι θα καείς..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το FB είναι ο καρκίνος της δημοκρατίας. Ένα μέσο που συγκεντρώνει υπερβολικά πολλές πληροφορίες ακόμα και για όσους δεν έχουν προφίλ σε αυτό. Όσοι δεν ενοχλείστε μάλλον δεν έχετε καταλάβει το εύρος των δεδομένων που καταγράφει και πως αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν εις βάρος σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, elorant είπε

Το FB είναι ο καρκίνος της δημοκρατίας. Ένα μέσο που συγκεντρώνει υπερβολικά πολλές πληροφορίες ακόμα και για όσους δεν έχουν προφίλ σε αυτό. Όσοι δεν ενοχλείστε μάλλον δεν έχετε καταλάβει το εύρος των δεδομένων που καταγράφει και πως αυτά μπορούν να χρησιμοποιηθούν εις βάρος σας.

ολόκληρες επαναστάσεις κατά καθεστώτων και κυβερνήσεων έχουν οργανωθεί και γίνει χάρη στο FB και τα κοινωνικά δίκτυα.. Ιδέες έχουν αναπτυχθεί και διαμοιραστεί και εξαπλωθεί και συζητηθεί πάλι χάρη στα κοινωνικά δίκτυα.

 Δεν είναι καθόλου  έτσι "απλά" τα πράγματα όπως τα λες. Δεν υπάρχει μαύρο και άσπρο. 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...