Προς το περιεχόμενο

Προβλήμα με αναβάθμιση RAM σε λαπτοπ (Memory Hole Remapping)


Fotis1990

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλησπέρα, μετά από αρκετό ψάξιμο αποφάσισα να ανοίξω ένα post για να μου δώσετε τα φώτα σας....  Έχω ένα laptop hp pavilion G6-2250ev με μια ram 4gb και έχω αγοράσει ακόμα μια 4αρα ακριβώς ίδια.... την έβαλα αλλά δεν μου την αναγνωρίζει ο υπολογισμός ενώ ξέρω ότι είναι λειτουργική....  Διάβασα για το "memory hole remapping"  που μπορώ να το ρυθμίσω από τα BIOS αλλά η έκδοση των δικών μου BIOS είναι F.14 και δεν μπορώ να το κάνω.... Δοκίμασα και με έναν άλλο τρόπο να αλλάξω την μέγιστη μνήμη manual αλλά και πάλι τίποτα... Ευχαριστώ εκ των προτέρων

received_2235343890062632.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα εχει μπει και εχει πατησει καλα? Περιεργο να μην την βλεπει καν μεσα απο το BIOS. Μηπως ειναι δυσλειτουργικη η θυρα? Δοκιμασε μονο με μια RAM στην 2η θυρα να δεις αν θα δουλεψει τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Σιγουρα εχει μπει και εχει πατησει καλα? Περιεργο να μην την βλεπει καν μεσα απο το BIOS. Μηπως ειναι δυσλειτουργικη η θυρα? Δοκιμασε μονο με μια RAM στην 2η θυρα να δεις αν θα δουλεψει τοτε.

Το έχω δοκιμάσει. Δεν έχει κανένα θέμα... Ο τρόπος που δίνει την λύση στο πρόβλημα είναι μέσω BIOS, απλά δεν μου δίνει τις επιλογές αυτές μέσω των δικών μου BIOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η λύση στο πρόβλημα ναι μεν μπορει να ειναι αυτή ΑΛΛΑ το δικο ΣΟΥ bios εξακολουθεί να βλέπει 4 γιγα οπότε αλλού είναι το πρόβλημα.

το bios οσο του βαζεις τοσο βλέπει, η επιλογή για το remap είναι για να μπορέσει να χρησιμοποιήσει την εξτρα μνήμη!

 

Θα επαναλάβω την ερώτηση πριν; το 2ο σλοτ που έχεις τη ραμ ειναι λειτουργικό; με ΜΟΝΟ τη ραμ εκει πέρα λειτουργει το συστημα (βγαζεις δηλαδη αυτη που έχει απο τη μανα του)

Επεξ/σία από Xristaras12
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Xristaras12 είπε

η λύση στο πρόβλημα ναι μεν μπορει να ειναι αυτή ΑΛΛΑ το δικο ΣΟΥ bios εξακολουθεί να βλέπει 4 γιγα οπότε αλλού είναι το πρόβλημα.

το bios οσο του βαζεις τοσο βλέπει, η επιλογή για το remap είναι για να μπορέσει να χρησιμοποιήσει την εξτρα μνήμη!

Θα επαναλάβω την ερώτηση πριν; το 2ο σλοτ που έχεις τη ραμ ειναι λειτουργικό; με ΜΟΝΟ τη ραμ εκει πέρα λειτουργει το συστημα (βγαζεις δηλαδη αυτη που έχει απο τη μανα του)

Ναι.... Είναι λειτουργικό το slot....έχω δοκιμάσει και τις δύο μνήμες ξεχωριστά σε κάθε slot μονές τους.... Λειτουργεί κανονικα το laptop.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εικόνα έχει τρομερά χαμηλή ανάλυση. Επίσης τι περιέχει η κάθε καρτέλα ρώτησα μηπως και έχει εκει πέρα τίποτα άλλο.

 

ΕΠΙΣΗΣ αν ειναι εύκολο η αν έχεις γνώσεις, βγάλε τη μπαταρία της μητρικής να κάνει ενα ρισετ το bios μηπως και εχει bug-αρει τιποτις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά ξανά δοκιμασα αυτό που μου είπατε παραπάνω και με την καινούργια ram πλέον μόνο στο laptop όταν κάνω start up εμφανίζει μαύρη οθόνη.... Όταν όμως έβαλα και την άλλη στο πρόγραμμα cpu-z αναγνωρίζει κανονικά και τα δύο slot και φαίνονται και οι δύο ολόιδιες... Παρόλαυτα η μνήμη ραμ παραμένει 4 αντί για 8

RAM.png

Επεξ/σία από Fotis1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν, για να βρούμε άκρη κάπως:

0) Πέρνα νέα έκδοση του BIOS με την παλιά μνήμη επάνω. Έχουν βγει ένας σκασμός από την F14 που έχεις! Διαλέγεις Windows 8 για να στις δείξει. Κατόπιν δοκιμάζεις και με τις δύο μνήμες. Το BIOS θα πρέπει να δει και τα 8.

1) Βάλε την παλιά μνήμη στο slot που ήταν. Ανοίγει κανονικά; Μπαίνει BIOS; Δείχνει 4GB; Μπαίνει Windows; Δείχνει 4GB;

2) Αντικατάστησε την παλιά μνήμη με την καινούργια, και κάνε τα βήματα του (1)

2α) Αν έχεις μαύρη οθόνη και δεν μπαίνεις BIOS, πιθανώς να υπάρχει πρόβλημα με την καινούργια μνήμη, πιθανώς κι ασυμβατότητα (πάμε στο 3). Αν δεν μπαίνεις windows, τότε κατεβάζεις το memtest86+, φτιάχνεις ένα bootable στικάκι, και τεστάρεις τη μνήμη.Αν η οθόνη σου αρχίζει να εμφανίζει κοκκινάκια, μάλλον η νέα μνήμη έχει θέμα.

2β) Αν όλα πάνε καλά, δοκιμάζεις και με τις δύο μνήμες (και στις δύο θέσεις). Το BIOS θα πρέπει να δει και τα 8. Αν βλέπει μόνο 4, τότε παίζει να είναι και θέμα BIOS και δυστυχώς δε βλέπω η HP να έχει κάποιο στη σελίδα με τους drivers. H HP έχει βγάλει ένα σκασμό εκδόσεις BIOS από τη δική σου. Κάνε μια αναβάθμιση (με την παλιά μνήμη επάνω). Πήγαινε πάντως μια βόλτα κι από το 3.

3) Αφού ξεκινά και με τα δύο στικάκια, κάνε μια εκκίνηση από το memtest. Βλέπει συνολικά τη μνήμη; Σου βγάζει κοκκινάδια;

Αυτό για ένα πρόχειρο τσεκαρισματάκι...μπορεί και να ξεχνάω κάτι. Το BIOS πάντως θα έπρεπε να δει 8

Επεξ/σία από Orestis_G
Βρήκα νέα BIOSes στη σελίδα της HP
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Orestis_G είπε

Λοιπόν, για να βρούμε άκρη κάπως:

0) Πέρνα νέα έκδοση του BIOS με την παλιά μνήμη επάνω. Έχουν βγει ένας σκασμός από την F14 που έχεις! Διαλέγεις Windows 8 για να στις δείξει. Κατόπιν δοκιμάζεις και με τις δύο μνήμες. Το BIOS θα πρέπει να δει και τα 8.

1) Βάλε την παλιά μνήμη στο slot που ήταν. Ανοίγει κανονικά; Μπαίνει BIOS; Δείχνει 4GB; Μπαίνει Windows; Δείχνει 4GB;

2) Αντικατάστησε την παλιά μνήμη με την καινούργια, και κάνε τα βήματα του (1)

2α) Αν έχεις μαύρη οθόνη και δεν μπαίνεις BIOS, πιθανώς να υπάρχει πρόβλημα με την καινούργια μνήμη, πιθανώς κι ασυμβατότητα (πάμε στο 3). Αν δεν μπαίνεις windows, τότε κατεβάζεις το memtest86+, φτιάχνεις ένα bootable στικάκι, και τεστάρεις τη μνήμη.Αν η οθόνη σου αρχίζει να εμφανίζει κοκκινάκια, μάλλον η νέα μνήμη έχει θέμα.

2β) Αν όλα πάνε καλά, δοκιμάζεις και με τις δύο μνήμες (και στις δύο θέσεις). Το BIOS θα πρέπει να δει και τα 8. Αν βλέπει μόνο 4, τότε παίζει να είναι και θέμα BIOS και δυστυχώς δε βλέπω η HP να έχει κάποιο στη σελίδα με τους drivers. H HP έχει βγάλει ένα σκασμό εκδόσεις BIOS από τη δική σου. Κάνε μια αναβάθμιση (με την παλιά μνήμη επάνω). Πήγαινε πάντως μια βόλτα κι από το 3.

3) Αφού ξεκινά και με τα δύο στικάκια, κάνε μια εκκίνηση από το memtest. Βλέπει συνολικά τη μνήμη; Σου βγάζει κοκκινάδια;

Αυτό για ένα πρόχειρο τσεκαρισματάκι...μπορεί και να ξεχνάω κάτι. Το BIOS πάντως θα έπρεπε να δει 8

Φίλε σ'ευχαριστώ πάρα πολύ... Ήσουν κατατοπιστικότατος.... Μακάρι να είναι αυτή η λύση θα σε ενημερώσω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2019 στις 2:45 ΜΜ, Orestis_G είπε

Λοιπόν, για να βρούμε άκρη κάπως:

0) Πέρνα νέα έκδοση του BIOS με την παλιά μνήμη επάνω. Έχουν βγει ένας σκασμός από την F14 που έχεις! Διαλέγεις Windows 8 για να στις δείξει. Κατόπιν δοκιμάζεις και με τις δύο μνήμες. Το BIOS θα πρέπει να δει και τα 8.

1) Βάλε την παλιά μνήμη στο slot που ήταν. Ανοίγει κανονικά; Μπαίνει BIOS; Δείχνει 4GB; Μπαίνει Windows; Δείχνει 4GB;

2) Αντικατάστησε την παλιά μνήμη με την καινούργια, και κάνε τα βήματα του (1)

2α) Αν έχεις μαύρη οθόνη και δεν μπαίνεις BIOS, πιθανώς να υπάρχει πρόβλημα με την καινούργια μνήμη, πιθανώς κι ασυμβατότητα (πάμε στο 3). Αν δεν μπαίνεις windows, τότε κατεβάζεις το memtest86+, φτιάχνεις ένα bootable στικάκι, και τεστάρεις τη μνήμη.Αν η οθόνη σου αρχίζει να εμφανίζει κοκκινάκια, μάλλον η νέα μνήμη έχει θέμα.

2β) Αν όλα πάνε καλά, δοκιμάζεις και με τις δύο μνήμες (και στις δύο θέσεις). Το BIOS θα πρέπει να δει και τα 8. Αν βλέπει μόνο 4, τότε παίζει να είναι και θέμα BIOS και δυστυχώς δε βλέπω η HP να έχει κάποιο στη σελίδα με τους drivers. H HP έχει βγάλει ένα σκασμό εκδόσεις BIOS από τη δική σου. Κάνε μια αναβάθμιση (με την παλιά μνήμη επάνω). Πήγαινε πάντως μια βόλτα κι από το 3.

3) Αφού ξεκινά και με τα δύο στικάκια, κάνε μια εκκίνηση από το memtest. Βλέπει συνολικά τη μνήμη; Σου βγάζει κοκκινάδια;

Αυτό για ένα πρόχειρο τσεκαρισματάκι...μπορεί και να ξεχνάω κάτι. Το BIOS πάντως θα έπρεπε να δει 8

Φίλε καλησπέρα!!! Έκανα όλα όσα μου είπες... Νέο φορμάτ, update τα BIOS, έτρεξα το memtest86 4.3.7 (μέσω cd γιατί το λάπτοπ δεν μ αφήνει με φλασάκι να bootαρο) 7 κύκλοι pass χωρίς κανένα error και στις δύο μνήμες.... Ακόμα μου εμφανίζουν τα bios 4Gb και προφανώς και στον υπολογιστή φαίνονται μόνο τα 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τη νέα μνήμη (βήμα 2) δούλεψε;

Το memtest τι σου έδωσε σε μνήμη, 4 ή 8GB; Λογικά 4, έτσι; Βάλε αν μπορείς μία φωτογραφία της οθόνης του με  τα δύο στικάκια

Επεξ/σία από Orestis_G
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2019 στις 9:23 ΠΜ, Orestis_G είπε

Με τη νέα μνήμη (βήμα 2) δούλεψε;

Το memtest τι σου έδωσε σε μνήμη, 4 ή 8GB; Λογικά 4, έτσι; Βάλε αν μπορείς μία φωτογραφία της οθόνης του με  τα δύο στικάκια

Με τη συγκεκριμένη μνήμη μόνο πάνω στο laptop δεν άνοιξε ποτέ. Την δοκίμασα την ram σε laptop φίλου μου και ανοίγει μία χαρά... Πως το εξηγείς αυτό? (Δεν έχουν κανένα πρόβλημα τα slot μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ασυμβατότητα μνήμης με φορητό...γενικά τα συγκεκριμένα απ' ό,τι το κοίταξα λίγο και στο δίκτυο, είναι λίγο κομπλεξικά. Αν δεις και στις εικόνες από το CPU-Z, είναι διαφορετικά τσιπάκια (κοίτα το part number)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...