Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX 2080 Ti owner's club.


azazil1190

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, malakudi είπε

Εφ' όσον δε τις θέλει για gaming, υποθέτω πως τις θέλει είτε για rendering είτε για scientific gpu workloads που θα κρατάνε πολλές ώρες ή και μέρες. Σε αυτή την περίπτωση οι blower editions είναι προτιμότερες, διαφορετικά η μία κάρτα ψήνει την άλλη και έχει +12 με +15 παραπάνω θερμοκρασία. Επίσης η συνολική θερμότητα και των δύο μεταφέρεται πάνω από το χώρο των μνημών και των VRM της μητρικής. Το έχω δει στις δύο δικές μου RTX 2080 Gigabyte Gaming OC, έπρεπε τουλάχιστον την μία από τις δύο να την έπαιρνα blower version.


Για rendering ναι..
Οι blower ειναι λυσεις για τις καρτες που δεν εχουν καθολου αερα αναμεσα τους.
Πχ, αυτοι που θα βαλουν 4 καρτες κολλητα.
Αλλιως πας λυσεις με αερα και ρυθμιζεις τα fan profiles αντιστοιχα. Οι 2 χ 1070 που εχω, πιανουν ιδια temps.

το Corsair 760T Κουτι εχω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, GoMaR είπε


Για rendering ναι..
Οι blower ειναι λυσεις για τις καρτες που δεν εχουν καθολου αερα αναμεσα τους.
Πχ, αυτοι που θα βαλουν 4 καρτες κολλητα.
Αλλιως πας λυσεις με αερα και ρυθμιζεις τα fan profiles αντιστοιχα. Οι 2 χ 1070 που εχω, πιανουν ιδια temps.

το Corsair 760T Κουτι εχω.

Ε τοτε πας σε 2πλο κουλερ η 3πλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, GoMaR είπε


Για rendering ναι..
Οι blower ειναι λυσεις για τις καρτες που δεν εχουν καθολου αερα αναμεσα τους.
Πχ, αυτοι που θα βαλουν 4 καρτες κολλητα.
Αλλιως πας λυσεις με αερα και ρυθμιζεις τα fan profiles αντιστοιχα. Οι 2 χ 1070 που εχω, πιανουν ιδια temps.

το Corsair 760T Κουτι εχω.

Κι εγώ με 2 1070Ti ήμουν ΟΚ, ελάχιστη διαφορά. Όμως αυτές ήταν 180W η κάθε μία. Οι 2080 χτυπάνε 245W εύκολα η κάθε μία. Οι 2080 Ti που θα πάρεις μπορεί και παραπάνω. Εγώ έχω θέμα με τις δύο 2080 και έχουν ένα slot κενό μεταξύ τους.

edit: Αν θυμάμαι καλά κάποια rendering που έχω δοκιμάσει (πχ vray, blender) δε τερματίζουν σε Watt τις κάρτες αυτές, οπότε δε ζεσταίνονται και πολύ. Όταν όμως τρέχω κάποια scientific workloads χτυπάνε και οι δύο μαζί 500W.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, koula25 είπε

Χαλαρωσε ρε, δεν ειρωνευομαι, κ εγω τωρα μαθαινω


Συγνωμη τοτε φιλε, απλα εδω στο ινσομνια συναντας πολλους ειρωνες και δηθεν ξερολες επειδη κανεις το λαθος να ρωτησεις ισως αυτονοητα πραγματα για καποιους :)
Συγνωμη και παλι :)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, malakudi είπε

Κι εγώ με 2 1070Ti ήμουν ΟΚ, ελάχιστη διαφορά. Όμως αυτές ήταν 180W η κάθε μία. Οι 2080 χτυπάνε 245W εύκολα η κάθε μία. Οι 2080 Ti που θα πάρεις μπορεί και παραπάνω. Εγώ έχω θέμα με τις δύο 2080 και έχουν ένα slot κενό μεταξύ τους.

edit: Αν θυμάμαι καλά κάποια rendering που έχω δοκιμάσει (πχ vray, blender) δε τερματίζουν σε Watt τις κάρτες αυτές, οπότε δε ζεσταίνονται και πολύ. Όταν όμως τρέχω κάποια scientific workloads χτυπάνε και οι δύο μαζί 500W.


Οχι αλλα με ocing σιγουρα θα ανεβει παραπανω απο τα stock.

Ενα 1200αρη τροφοδοτικο σκεφτομαι. Το HX1200 της corsair με εναν 2950χ η ΑΜ4 16/32 απο τους καινουργιους οταν με το καλο. Τωρα φοραω εναν 1700χ
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GoMaR είπε


Συγνωμη τοτε φιλε, απλα εδω στο ινσομνια συναντας πολλους ειρωνες και δηθεν ξερολες επειδη κανεις το λαθος να ρωτησεις ισως αυτονοητα πραγματα για καποιους :)
Συγνωμη και παλι :)

Εμαθα πολλα πραγματα απο εδω μεσα φιλε μου, με εχουν σωσει πολλες φορες τα παιδια απο εδω.. Θα ηταν M@λ@κια να ειρωνευομαι, αλλα δυστυχως καποια πραγματα για καποιους ειναι αυτονοητα, αλλα για καποιους παλι οχι, οπως για μενα παραδειγμα...

 

Και ειμαστε οκ, δεν υπαρχει προβλημα..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, billeiros είπε

Βάζω πάλι 1.34 ρευμα cpu γιατί σαν χαμηλό μου φάνηκε το physics

Βασίλη μην δεινεις τοσο πολύ στις μνημες. Απο +1250 και πανω δουλεύει αντίστροφα στο gpu σκορ. Δοκιμασε χωρις oc scanner. Και δωσε +120 core +1250 μνήμη τερμάτισε και το voltage.Δεν ξερω εαν ειναι ιδεα μου αλλα μου κρατα πιο σταθερα στα ρολογια πυρηνα

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Βασίλη μην δεινεις τοσο πολύ στις μνημες. Απο +1250 και πανω δουλεύει αντίστροφα στο gpu σκορ. Δοκιμασε χωρις oc scanner. Και δωσε +120 core +1250 μνήμη τερμάτισε και το voltage.Δεν ξερω εαν ειναι ιδεα μου αλλα μου κρατα πιο σταθερα στα ρολογια πυρηνα

To οc scanner 166 έδωσε 

10 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Με τι ρολογια εισαι εδω?

OC scanner έδωσε 166.ειχα 1000 πλας μνήμη πριν τρέξει. Μετά εσυρα Pl τερμα. Κ. Μετά έβαλα 1500 μνήμη. Έβγαζε αρτιφακτς κ το Βάλα 1450.ασχετουμπας είμαι... Θα τη βρω την άκρη. Εδώ τα βγαλα πέρα με τις vega. Εδώ θα κολλήσω?? Σιγά μην κλάψω σιγά μη φοβηθω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, billeiros είπε

To οc scanner 166 έδωσε 

Ε τοτε δωσε εσυ manual +180-200 

Ασε το oc scanner ειναι άχρηστο εαν ασχολείσαι manual.

Δεν το εχω τρέξει ποτε

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...