Προς το περιεχόμενο

Nvidia RTX 2080 Ti owner's club.


azazil1190

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 λεπτά πριν, billeiros είπε

για πεσ.ποσο να παω μνημεσ και core

Ξεκινα +120 core και +1200 μνημες

Μια χαρα εισαι αντε να παρω γεύση πόσο με κραταει πισω ο 5960 σε σχεση με τον 9700

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα 1000 μνήμες κ έβγαλε fs χωρίς τπτ επιπλέον. Τώρα τρέχω oc scanner να δω πόσο θα με παει

Η κάρτα δεν ακούγεται καθόλου ακόμη κ με στοκ φανς. Μαξ temp 65. τα φαν απο το ab τα ρυθμίζω σωστά? Επιπλέον έχω Gigabyte μητρικη και έχω βάλει το fusion. Πρέπει να κατεβάσω κ το aura? Η ρυθμίζονται από το fusion

Άσχετο αλλά ο 9700 είναι σταθερός στα 5.2 με 1.325 ρευμα. Αυτό τεσταρα πρωτα

Επεξ/σία από billeiros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, billeiros είπε

Έβαλα 1000 μνήμες κ έβγαλε fs χωρίς τπτ επιπλέον. Τώρα τρέχω oc scanner να δω πόσο θα με παει

Η κάρτα δεν ακούγεται καθόλου ακόμη κ με στοκ φανς. Μαξ temp 65. τα φαν απο το ab τα ρυθμίζω σωστά? Επιπλέον έχω Gigabyte μητρικη και έχω βάλει το fusion. Πρέπει να κατεβάσω κ το aura? Η ρυθμίζονται από το fusion

Άσχετο αλλά ο 9700 είναι σταθερός στα 5.2 με 1.325 ρευμα. Αυτό τεσταρα πρωτα

Για τα fans και oc της καρτας το A.B.

Aura asus για τα εφε του rgb της καρτας

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στη παρεα.
Εχω καποιες αποριες σχετικα με τις 2080ti.
Ειχα αναφερθει και στο αλλο θεμα αλλα κλειδωθηκε οπως  τα αλλα 😛


Σκεφτομαι εδω και καιρο να παρω 2. Επειδη τα λεφτα ειναι πολλα και δε σημαινει οτι δε θα ζοριστω για να τις παρω θελω να δω ποιες ειναι οι πραγματικες διαφορες.

Αλλιως ειναι να δωσεις 1050 χ 2 και αλλιως 1300χ2. 
Αρχικα θελω να ρωτησω για τις πιο φθηνες λυσεις.
Τι σημαινει φθηνη λυση;  Ειναι reference PCB? Δεν ανεβαζουν τα ρολογια οσο οι αλλες ; Για τι διαφορες μιλαμε; Εκτος απο το συστημα ψυξης που ξερω ποσο σημαντικο ειναι.
Πιο συγκεκριμενα για τις palit dual. Αυτες στη πραξη πως πανε;; Θα πηγαινουν 2000mhz core πχ;  Ποια ειναι τα πραγματικα ρολογια της 2080τι ; Γιατι εχω μπερδευτει με τα boost clocks..

Παρακαλω μη παει η κουβεντα στο οτι αφου εχω σκοπο να διαθεσω ενα τετοιο ποσο, ειμαι λεφτας και θα πρεπει να παρω το καλυτερο.
Οι καρτες δε θα μπουν σε SLI και ουτε προοριζονται για gaming.
Σας ευχαριστω :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, billeiros είπε

Έβαλα 1000 μνήμες κ έβγαλε fs χωρίς τπτ επιπλέον. Τώρα τρέχω oc scanner να δω πόσο θα με παει

Η κάρτα δεν ακούγεται καθόλου ακόμη κ με στοκ φανς. Μαξ temp 65. τα φαν απο το ab τα ρυθμίζω σωστά? Επιπλέον έχω Gigabyte μητρικη και έχω βάλει το fusion. Πρέπει να κατεβάσω κ το aura? Η ρυθμίζονται από το fusion

Άσχετο αλλά ο 9700 είναι σταθερός στα 5.2 με 1.325 ρευμα. Αυτό τεσταρα πρωτα

Μην πολύ ασχολείσαι με scanner. Δεν βγάζει αξιόπιστα νούμερα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, GoMaR είπε

Καλημερα στη παρεα.
Εχω καποιες αποριες σχετικα με τις 2080ti.
Ειχα αναφερθει και στο αλλο θεμα αλλα κλειδωθηκε οπως  τα αλλα 😛


Σκεφτομαι εδω και καιρο να παρω 2. Επειδη τα λεφτα ειναι πολλα και δε σημαινει οτι δε θα ζοριστω για να τις παρω θελω να δω ποιες ειναι οι πραγματικες διαφορες.

Αλλιως ειναι να δωσεις 1050 χ 2 και αλλιως 1300χ2. 
Αρχικα θελω να ρωτησω για τις πιο φθηνες λυσεις.
Τι σημαινει φθηνη λυση;  Ειναι reference PCB? Δεν ανεβαζουν τα ρολογια οσο οι αλλες ; Για τι διαφορες μιλαμε; Εκτος απο το συστημα ψυξης που ξερω ποσο σημαντικο ειναι.
Πιο συγκεκριμενα για τις palit dual. Αυτες στη πραξη πως πανε;; Θα πηγαινουν 2000mhz core πχ;  Ποια ειναι τα πραγματικα ρολογια της 2080τι ; Γιατι εχω μπερδευτει με τα boost clocks..

Παρακαλω μη παει η κουβεντα στο οτι αφου εχω σκοπο να διαθεσω ενα τετοιο ποσο, ειμαι λεφτας και θα πρεπει να παρω το καλυτερο.
Οι καρτες δε θα μπουν σε SLI και ουτε προοριζονται για gaming.
Σας ευχαριστω :)

Με απλα λόγια παρε οποία βρεις πιο φθηνα.Εκτος απο blower. Oι "φθηνές" ειναι με ref.pcb οι πιο ακριβές 1200+€ με custom pcb. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Με απλα λόγια παρε οποία βρεις πιο φθηνα.Εκτος απο blower. Oι "φθηνές" ειναι με ref.pcb οι πιο ακριβές 1200+€ με custom pcb. 

Φιλε τι ειναι το blower ? Και τι ειναι το custom και το ref pcb που αναφερεις ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GoMaR είπε

οι φθηνες λυσεις ανεβαζουν καθολου; 
Τι ρολογια παιζουν συνηθως; 

Ναι ολες πανε σίγουρα 2000+ απλα λόγο του cooler που δεν ειναι το ιδιο καλο με των custom κρατάνε πιο δύσκολα τα ρολογια.Συν οτι εχουν power limitation. 

Βεβαια εαν εισαι τυχερος μπορει να κλοκάρουν πιο καλα και απο τις custom pcb

1 λεπτό πριν, koula25 είπε

Φιλε τι ειναι το blower ? Και τι ειναι το custom και το ref pcb που αναφερεις ;;

Blower ειναι το κουλερ με τον μονο μικρό ανεμιστήρα. PCB ειναι η πλακέτα των καρτών που πατανε ολα πανω της.μνημες πυρηνας,  πυκνωτές κτλ

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, azazil1190 είπε

Με απλα λόγια παρε οποία βρεις πιο φθηνα.Εκτος απο blower. Oι "φθηνές" ειναι με ref.pcb οι πιο ακριβές 1200+€ με custom pcb. 

Εφ' όσον δε τις θέλει για gaming, υποθέτω πως τις θέλει είτε για rendering είτε για scientific gpu workloads που θα κρατάνε πολλές ώρες ή και μέρες. Σε αυτή την περίπτωση οι blower editions είναι προτιμότερες, διαφορετικά η μία κάρτα ψήνει την άλλη και έχει +12 με +15 βαθμούς παραπάνω θερμοκρασία. Επίσης η συνολική θερμότητα και των δύο μεταφέρεται πάνω από το χώρο των μνημών και των VRM της μητρικής. Το έχω δει στις δύο δικές μου RTX 2080 Gigabyte Gaming OC, έπρεπε τουλάχιστον την μία από τις δύο να την έπαιρνα blower version.

Επεξ/σία από malakudi
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GoMaR είπε

Προς τι η ειρωνια φιλε; 

Thnx @azazil1190 :)

Τιποτα ανθρωπε μου!

Δεν νομιζω να το ειπε ειρωνικά. Μπορει να μην τις ξέρει τις παραπανω ορολογίες

Μόλις τώρα, malakudi είπε

Εφ' όσον δε τις θέλει για gaming, υποθέτω πως τις θέλει είτε για rendering είτε για scientific gpu workloads που θα κρατάνε πολλές ώρες ή και μέρες. Σε αυτή την περίπτωση οι blower editions είναι προτιμότερες, διαφορετικά η μία κάρτα ψήνει την άλλη και έχει +12 με +15 παραπάνω θερμοκρασία. Επίσης η συνολική θερμότητα και των δύο μεταφέρεται πάνω από το χώρο των μνημών και των VRM της μητρικής. Το έχω δει στις δύο δικές μου RTX 2080 Gigabyte Gaming OC, έπρεπε τουλάχιστον την μία από τις δύο να την έπαιρνα blower version.

Ναι οι blowers το καλο που εχουν ειναι οτι βγάζουν τον αερα απο πισω εκτος του κουτιου.Δεν ξερω τι κουτι ειναι και τι ροη αερα εχει.

Μπορεί να τις εχει σε bench table η open case οπότε οτι και να βαλει το ίδιο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...