Προς το περιεχόμενο

[Soundbar] LG SK8, Mediamarkt, 229 ευρώ


achilles_g_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

polk πολυ καλύτερη εταιρεία απο LG

απλα δες τα βραβεια EISA τι λεει για τη μια και τι για την άλλη... και ποια ειναι η καλυτερη..

https://www.eisa.eu/awards/lg-sk10y/

spacer.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, avacan23 είπε

polk πολυ καλύτερη εταιρεία απο LG

απλα δες τα βραβεια EISA τι λεει για τη μια και τι για την άλλη... και ποια ειναι η καλυτερη..

https://www.eisa.eu/awards/lg-sk10y/

spacer.png

Τι σχέση έχει τώρα αυτό που βάζεις με αυτό που λέω εγώ;

Τα βραβεία αυτά δίνονται μια φορά το χρόνο σε μοντέλα που αφορούν την χρονιά παρουσίασης. Δηλαδή αν το ένα μοντέλο έχει παρουσιαστεί ένα χρόνο πριν, δεν μετέχει της διαδικασίας.

Πληροφορήσου καλύτερα σε παρακαλώ και μην ψαρώνεις με βραβεία.

Πήγαινε να την ακούσεις πρώτα πως παίζει και τη μία και την άλλη.

Η συγκεκριμένη που μας έβαλες, είναι αστεία στο θέμα του sub. Δεν έχει χαμηλό, πως το λένε... .

Και μην περιμένεις να ακούσεις atmos με τα δύο παπαράκια που κοιτάνε προς τα πάνω (και τέσσερα να είναι αν βάλεις στα πίσω ηχεία). Πρόκειται για ανέκδοτο σε σχέση με κανονικό atmos με ηχεία οροφής ή έστω ηχεία ύψους, το οποίο καθώς φαίνεται ούτε κι αυτό το έχεις ακούσει.

Επεξ/σία από T. Jefferson
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, T. Jefferson είπε

Η συγκεκριμένη που μας έβαλες, είναι αστεία στο θέμα του sub. Δεν έχει χαμηλό, πως το λένε... .

Σαν κάτοχος της SK9Y που πριν είχα denon ενεργό sub σε πληροφορώ πως μια χαρά είναι το sub απλά ίσως όχι με τις αρχικές ρυθμίσεις. Σίγουρα δεν φτάνει ένα καλό active (το υπολογίζω στο 55-60% του denon που ήταν τέρας) ΑΛΛΑ στην πράξη οτιδήποτε παραπάνω απ όσο φτάνει είναι υπερβολή, δεν έχει κανένα νόημα για το μέσο σαλόνι και είναι απλά για να γίνονται ανούσιες συγκρίσεις... εκτός αν σπίτι σου ακούς με τα πάντα να τρίζουν σαν τρελά, γιατί και το denon πάνω απ το 40-50% του δεν το πήγαινες, οπότε πρακτικά τι σημασία έχει ακριβώς αν εκείνο πήγαινε τόσο παραπάνω? για την φιγούρα?. Κάτι φρασούλες εντυπωσιασμού όπως για "τραντζιστοράκια" κτλ είναι το λιγότερο αχρείαστα.. Ειδικά οι LG είναι ηχομπάρες που θέλουν ΠΟΛΥ ρύθμιση στον ήχο για να έρθουν σωστά (και ένα ίσως παράπονο είναι ότι θα ήθελα περισσότερες ρυθμίσεις, πχ μέχρι πριν 2-3 μήνες δεν υπήρχε ρύθμιση για το κεντρικό ηχείο που ακουγόταν δυσανάλογα χαμηλά και που ευτυχώς φτιάχτηκε με update και πλέον ρυθμίζεται) αλλά απ αυτό μέχρι το τραντζιστοράκι ξεφεύγουμε ακόμα και απ την όποια υπερβολή.

Το atmos δεν χρειάζεται να είναι κάποιος ο Σέρλοκ για να πει ότι δεν είναι το ίδιο με το να γεμίσεις το ταβάνι με ηχεία, αλλά σίγουρα είναι πολύ πολύ καλύτερο απ το να μην υπάρχει καν και είναι αξιοπρεπέστατο το αποτέλεσμα και η διαφορά σε ταινία με atmos παραπάνω από εμφανής. Είναι θέμα ζωής ή θανάτου να έχει η ηχομπάρα σου πάνω ηχεία για atmos? φυσικά και όχι... δεν χρειάζονται οι υπερβολές για να πείσουμε τους άλλους, δεν είμαστε μέτοχοι εταιριών για να πορωνόμαστε.. Η polk είναι απίστευτη ηχομπάρα με φοβερό ήχο, καλύτερο προφανώς απ την LG αλλά λίγες "δυνατότητες" για την κατηγορία τιμής, κάποιος τα ζυγίζει και αν μπορεί να φτάσει τόσο ψηλά τότε έχει αρκετές επιλογές για να αποφασίσει τι θέλει, με τα δικά του κριτήρια ΟΧΙ με τα δικά μας, ακόμα και επιλογές εκτός αυτών των 2 εταιριών (και αν δεν είναι ντε και καλά ανάγκη να βάλει ηχομπάρα, τότε καλύτερα αν φτάσει τόσο ψηλά να πάει σε κανονικό ηχοσύστημα).

Στο θέμα μας τώρα, δεν χρειάζεται να μιλάμε καν για τέτοιες ηχομπάρες.. η ηχομπάρα του θέματος είναι συγκεκριμένη και νόημα υπάρχει σε αντιπρόταση για ηχομπάρες παραπλήσιου budget αλλιώς είναι σαν να ανοίγω θέμα για ένα Hyundai που είδα και μετά απο λίγα post να συζητάμε αν είναι καλύτερα να πάρουμε μπέμπα ή audi. Σε αυτή την κατηγορία τιμής, δεν έχει νόημα ούτε το atmos (στην ηχομπάρα του θέματος ειδικά χωρίς καν πάνω ηχεία δεν έχει καμία σημασία) και περισσότερο νόημα θα υπήρχε να βρει κάποιος μια ηχομπάρα να παίρνει πίσω ηχεία αργότερα extra. Αυτή ήταν και η βασική συμβουλή.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα  και συγνωμη που επεμβαινω, μιας κ γίνεται αυτή η συζήτηση,εδώ κ μερικές μέρες ψάχνω ηχομπαρα και εχω καταλήξει ανάμεσα  στη polk με τα ασύρματα ηχεία ,στην jbl 5.1 και στην sk9y μαζί τα ασύρματα ηχεία.Μένω σε διαμέρισμα ,με ό,τι αυτο συνεπάγεται για τις εντάσεις  του ήχου  γενικά.Ο χώρος που θα την τοποθετήσω (σαλοκουζίνα,σαν κουτί) με νορμάλ υψος ταβανιου.Επειδή είμαι ψιλοάσχετος  (δεν είχα ποτέ κάποιο decent ηχοσυστημα) εμαθα ότι εχω διαβασει αυτο το διάστημα απο τα διάφορα φόρουμς που ψάχνω για ηχομπαρα.Μπορειτε να με βοηθησετε να καταλήξω;Δεν υπάρχει δυνατότητα να παω να ακούσω καμία διότι επαρχία που ζω δεν υπάρχει στημένη καμία πουθενα .Δεν παω σε ολοκληρωμένο σύστημα λογο μπάτζετ (διαθέτω μέχρι 800ευρω) και δεν θελω να μπλεκω με καλωδια.ποια απο αυτές τις 3ης θα μου δώσει καλύτερη κινηματογραφική εμπειρία.Και οι 3ης λειτουργούν αντανακλώντας τον ηχο στους τοίχους απο την κεντρική μονάδα ;τι ισχύει για τα  sr ηχεία και στις 3ης;  

dolby atmos δεν εχω ακουσει ποτε!εχω την oledb7 η οποία το υποστηρίζει αλλά εχω δοκιμάσει να ακούσω απο τα ηχεια της τβ (netflix) αλλα δε νομιζω να ειναι αυτο που ακουσα .

Ευχαριστώ για την υπομονή σας κ ελπίζω να μην σας κούρασα!

Επεξ/σία από tgiamour
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οι ηχόμπαρες ειναι μια λύση οπως η nespresso δλδ πίνεις περίπου εσπρέσσο .. και εδώ έχεις περίπου ήχο

Αν θες κανονικό και όχι περίπου χτίζεις σύστημα ήχου...οταν δεν έχεις χώρο και λεφτά παίρνεις ηχόμπαρα.

Η Sk8 ειναι παλιά και στα λεφτά αυτα μπορεις να κάνεις καλύτερες επιλογές. αλλά αναβάθμιση του ήχου της τηλεόρασης θα χεις και θα την ευχαριστηθείς

αλλά το ίδιο θα κανες και με μια στα 150 ευρώ όπως τη sony HT-3 η καποια yamaha στα 200 ευρώ. οπότε για μένα δεν είναι καλή επιλογή.

Επεξ/σία από avacan23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, tgiamour είπε

Καλημέρα  και συγνωμη που επεμβαινω, μιας κ γίνεται αυτή η συζήτηση,εδώ κ μερικές μέρες ψάχνω ηχομπαρα και εχω καταλήξει ανάμεσα  στη polk με τα ασύρματα ηχεία ,στην jbl 5.1 και στην sk9y μαζί τα ασύρματα ηχεία.Μένω σε διαμέρισμα ,με ό,τι αυτο συνεπάγεται για τις εντάσεις  του ήχου  γενικά.Ο χώρος που θα την τοποθετήσω (σαλοκουζίνα,σαν κουτί) με νορμάλ υψος ταβανιου.Επειδή είμαι ψιλοάσχετος  (δεν είχα ποτέ κάποιο decent ηχοσυστημα) εμαθα ότι εχω διαβασει αυτο το διάστημα απο τα διάφορα φόρουμς που ψάχνω για ηχομπαρα.Μπορειτε να με βοηθησετε να καταλήξω;Δεν υπάρχει δυνατότητα να παω να ακούσω καμία διότι επαρχία που ζω δεν υπάρχει στημένη καμία πουθενα .Δεν παω σε ολοκληρωμένο σύστημα λογο μπάτζετ (διαθέτω μέχρι 800ευρω) και δεν θελω να μπλεκω με καλωδια.ποια απο αυτές τις 3ης θα μου δώσει καλύτερη κινηματογραφική εμπειρία.Και οι 3ης λειτουργούν αντανακλώντας τον ηχο στους τοίχους απο την κεντρική μονάδα ;τι ισχύει για τα  sr ηχεία και στις 3ης;  

dolby atmos δεν εχω ακουσει ποτε!εχω την oledb7 η οποία το υποστηρίζει αλλά εχω δοκιμάσει να ακούσω απο τα ηχεια της τβ (netflix) αλλα δε νομιζω να ειναι αυτο που ακουσα .

Ευχαριστώ για την υπομονή σας κ ελπίζω να μην σας κούρασα!

Στα 800 ευρώ denon  η Sony atmos ενισχυτής και δύο ηχεία για αρχη και προσθέτεις τα υπόλοιπα αργότερα.  Το μοντέλο της Denon κατά καιρούς βγαίνει στα 399 ευρώ ακόμη και στην Ελλάδα (νομίζω είναι ο 2400 η ο 2500), οπότε τα μισά χρήματα τα βάζεις εκεί και τα υπόλοιπα τα ρίχνεις σε ηχεία.

Θα δεις τεράστια διαφορά σε σχέση με ηχομπαρα. Γενικά σε αυτές τις τιμές καλύτερα είναι να επιλέξεις τη λύση του ολοκληρωμένου ενισχυτή.

Η ηχομπαρα αξίζει μόνο για τον ελάχιστο χώρο που καταλαμβάνει σε σχέση με τα ολοκληρωμένα συστηματα και για την αποφυγή των καλωδίων. Με λίγη διάθεση και έξυπνες λύσεις και αυτό το προβλημα ξεπερνιέται.

Αν επιλέξεις τον ενισχυτή ειδικά στο ποσό για το οποίο συζητάς το ηχητικό  αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tgiamour είπε

Καλημέρα  και συγνωμη που επεμβαινω, μιας κ γίνεται αυτή η συζήτηση,εδώ κ μερικές μέρες ψάχνω ηχομπαρα και εχω καταλήξει ανάμεσα  στη polk με τα ασύρματα ηχεία ,στην jbl 5.1 και στην sk9y μαζί τα ασύρματα ηχεία.Μένω σε διαμέρισμα ,με ό,τι αυτο συνεπάγεται για τις εντάσεις  του ήχου  γενικά.Ο χώρος που θα την τοποθετήσω (σαλοκουζίνα,σαν κουτί) με νορμάλ υψος ταβανιου.Επειδή είμαι ψιλοάσχετος  (δεν είχα ποτέ κάποιο decent ηχοσυστημα) εμαθα ότι εχω διαβασει αυτο το διάστημα απο τα διάφορα φόρουμς που ψάχνω για ηχομπαρα.Μπορειτε να με βοηθησετε να καταλήξω;Δεν υπάρχει δυνατότητα να παω να ακούσω καμία διότι επαρχία που ζω δεν υπάρχει στημένη καμία πουθενα .Δεν παω σε ολοκληρωμένο σύστημα λογο μπάτζετ (διαθέτω μέχρι 800ευρω) και δεν θελω να μπλεκω με καλωδια.ποια απο αυτές τις 3ης θα μου δώσει καλύτερη κινηματογραφική εμπειρία.Και οι 3ης λειτουργούν αντανακλώντας τον ηχο στους τοίχους απο την κεντρική μονάδα ;τι ισχύει για τα  sr ηχεία και στις 3ης;  

dolby atmos δεν εχω ακουσει ποτε!εχω την oledb7 η οποία το υποστηρίζει αλλά εχω δοκιμάσει να ακούσω απο τα ηχεια της τβ (netflix) αλλα δε νομιζω να ειναι αυτο που ακουσα .

Ευχαριστώ για την υπομονή σας κ ελπίζω να μην σας κούρασα!

Αν και πάλι offtopic μιας και το θέμα είναι για άλλο πράγμα και καλό είναι να το σταματήσουμε εδώ, θα σου πω στα το εξής που δεν έχει ειπωθεί ως τώρα αλλά είναι μια λεπτομέρεια που χρειάζεται να την γνωρίζει κάποιος.

Το Atmos και ΕΙΔΙΚΑ με ανάκλαση με ηχεία προς τα πάνω, θέλει ένταση για να λειτουργήσει καλά και να κάνει την διαφορά. Δηλαδή αν το απλό dolby digital σου κάνει στο 12 στην ένταση (πραγματική ένταση της sk9y), το atmos θέλει πάνω απ 15-16 με ιδανικό το 20. Καταλαβαίνεις την διαφορά. Αν δεν μπορείς να έχεις ένταση τότε για εμένα δεν έχει και τόσο νόημα. Για να είμαστε απόλυτα ειλικρινείς και επειδή είπαμε το ότι έχουμε μια ηχομπάρα δεν μας κάνει μετόχους οπότε είναι χαζό να στην προτείνω και να ακούς στο 8 (μέχρι 40 πάει η ένταση, πάνω από 20 δεν την βάζεις και το 8-12 είναι η συνηθέστερη ρύθμιση για "casual" ακρόαση για να καταλάβεις).. αν μπορείς να έχεις ένταση τότε ναι κάνει αρκετή διαφορά (όχι τόση όσο αν είχες ξεχωριστά ηχεία στο ταβάνι). Επίσης οι LG έχουν φοβερό ήχο όταν τις ρυθμίσεις, αλλά δεν έχουν πολλές ρυθμίσεις (πχ ρύθμιση ανα κανάλι κτλ.. έχουν ρύθμιση του κεντρικού ή των πίσω αλλά όχι ξεχωριστά πχ μπροστά δεξί μπροστά αριστερό), δεν έχουν on screen display και τέτοια κόλπα που έχουν πχ οι samsung κτλ. Τώρα από κόλπα με το bt κτλ έχει ότι όλες οι άλλες. Επίσης λογικά απο βδομάδα σε βδομάδα θα κυκλοφορήσουν τα νέα μοντελα που σαν διαφορά θα έχουν ότι θα υποστηρίζουν DTS-X (πράγμα ανούσιο για εμένα... το 80% των ταινιών βλέπω ότι είναι με dolby atmos και το άλλο 20% και με τα 2, αν κάποιος τώρα για λόγους ψυχολογίας θέλει ντε και καλά dts-x ας περιμένει)

Επίσης πρέπει να πω πως η sk9y, sk10y αλλά και οι samsung κτλ, όταν λένε ασύρματα πίσω ηχεία, εννοούν έναν δέκτη ασύρματο που μπαίνει σε κάποια πρίζα και σε αυτόν συνδέονται ΜΕ ΚΑΛΩΔΙΑ τα πίσω ηχεία. Οπότε αν κάποιος έχει έναν καναπέ στην μέση του χώρου και θέλει τα ηχεία απο πίσω σε σημείο φανερό να το έχει υπόψιν καθώς θα υπάρχουν καλώδια κανονικά απ αυτά μέχρι τον δέκτη (που ιδανικά μπαίνει κάπου ανάμεσα τους κοντά σε μια πρίζα). Επίσης ο δέκτης δεν είναι να μπει 10 μέτρα μακριά μιας και είναι bluetooth η σύνδεση με ότι σημαίνει αυτό.

Η jbl 5.1 απ την άλλη είναι με πραγματικά ασύρματα ηχεία (με μπαταρία που τα φορτίζεις και τα αποσπάς απ την κύρια ηχομπάρα) ΑΛΛΑ με όλα τα αρνητικά που έχει μια μπαταρία (συγκεκριμένη ώρα λειτουργίας και συγκεκριμένο χρόνο ζωής). Φυσικά η JBL δεν έχει Atmos κτλ.. νομίζω ούτε καν dolby hd κτλ αλλά σίγουρα και με απλό dolby/dts δεν θα είναι άσχημος ο ήχος. Τα βάζεις όλα αυτά κάτω και αποφασίζεις. Επίσης το atmos θεωρώ πως έχει περισσότερο νόημα σε blockbusters οπότε δεν ξέρω πόσο φοβερή διαφορά κάνει στο netflix (το nvidia shield δεν έχει ακόμα atmos στο netflix οπότε δεν ξέρω... στο Kodi έχω την διαφορά). Επίσης όταν λέμε atmos 7.1.2, εκτός απ τα 2 ηχεία που θα έπρεπε να είναι πάνω στο ταβάνι και προσομοιώνονται με τα ηχεία με την ανάκλαση, έχει και άλλα 2 ηχεία δεξιά αριστερά στο "κέντρο" του δωματίου που και αυτά προσομοιώνονται με ανάκλαση απ την ηχομπάρα + τα 2 μπροστά δεξιά αριστερά που και αυτά έρχονται απ την ηχομπάρα, οπότε είναι εμφανής η διαφορά από ένα πλήρες ηχοσύστημα και γιατί χρειάζεται ένταση για να γίνει αξιοπρεπής η προσομοίωση σε σχέση με ένα πλήρες ηχοσύστημα.

Αν θες κάτι παραπάνω, ρώτα το σε pm μην χαλάμε άλλο αυτό το θέμα.

3 ώρες πριν, avacan23 είπε

όπως τη sony HT-3

Είπαμε ξανά και ξανά γιατί δεν κάνει η HT-3 (καλώδια) ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί επιμένετε σε αυτήν για πρόταση σε ανθρώπους που πάνε σε ηχομπάρα για να γλυτώσουν τα καλώδια... θα πάρετε κανέναν στον λαιμό σας στο τέλος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αστείο που σε σχεδόν κάθε θέμα, προτείνονται "εναλλακτικές" λύσεις 2-3πλάσιου κόστους. Τα ερωτήματα είναι 2:

1) Σε αυτό το budget υπάρχει καλύτερη ηχόμπαρα με ασύρματο σαμπ;

2) Σε αυτό το budget υπάρχει καλύτερη λύση σε ήχο (είτε 2.1 είτε 5.1) με ή χωρίς καλώδια;

Δεν έχω καμία διάθεση να κάνω τον διαιτητή. Ρωτάω μιας και ενδιαφέρομαι κι εγώ χωρίς να έχω θέμα με τα καλώδια. Αρκεί να έχω τον βέλτιστο ήχο σε αυτό το budget.

Από τα reviews πάντως είδα ότι η αντίστοιχη 3.1 πρόταση από Samsung που προτείνεται είναι σαφέστατα υποδεέστερη (ειδικά στην απόδοση του σαμπ).

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Questioner είπε

Είναι αστείο που σε σχεδόν κάθε θέμα, προτείνονται "εναλλακτικές" λύσεις 2-3πλάσιου κόστους. Τα ερωτήματα είναι 2:

1) Σε αυτό το budget υπάρχει καλύτερη ηχόμπαρα με ασύρματο σαμπ;

2) Σε αυτό το budget υπάρχει καλύτερη λύση σε ήχο (είτε 2.1 είτε 5.1) με ή χωρίς καλώδια;

Δεν έχω καμία διάθεση να κάνω τον διαιτητή. Ρωτάω μιας και ενδιαφέρομαι κι εγώ χωρίς να έχω θέμα με τα καλώδια. Αρκεί να έχω τον βέλτιστο ήχο σε αυτό το budget.

Από τα reviews πάντως είδα ότι η αντίστοιχη 3.1 πρόταση από Samsung που προτείνεται είναι σαφέστατα υποδεέστερη (ειδικά στην απόδοση του σαμπ).

ανεφερε καποιος την  Sony Ht-3 στα 150 ευρω .Εγω δεν εχω ιδεα απο αυτα αφου παιζω με ακουστικα για να μην ενοχλω

Επεξ/σία από Aias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Questioner είπε

Είναι αστείο που σε σχεδόν κάθε θέμα, προτείνονται "εναλλακτικές" λύσεις 2-3πλάσιου κόστους. Τα ερωτήματα είναι 2:

1) Σε αυτό το budget υπάρχει καλύτερη ηχόμπαρα με ασύρματο σαμπ;

2) Σε αυτό το budget υπάρχει καλύτερη λύση σε ήχο (είτε 2.1 είτε 5.1) με ή χωρίς καλώδια;

Δεν έχω καμία διάθεση να κάνω τον διαιτητή. Ρωτάω μιας και ενδιαφέρομαι κι εγώ χωρίς να έχω θέμα με τα καλώδια. Αρκεί να έχω τον βέλτιστο ήχο σε αυτό το budget.

Από τα reviews πάντως είδα ότι η αντίστοιχη 3.1 πρόταση από Samsung που προτείνεται είναι σαφέστατα υποδεέστερη (ειδικά στην απόδοση του σαμπ).

Άμα δεν έχεις θέμα στα καλώδια (και μόνο για αυτή την περίπτωση) τότε φαντάζομαι η HT-3 είναι ΟΚ. Αλλιώς η Samsung στα 199 που προτάθηκε που παίρνει extra πίσω ηχεία για εμένα είναι προτιμότερη (και δεν νομίζω να έχει πιο αδύναμο sub πρακτικά) και ας μην έχει ψευτοatmos όπως η sk8. Νομίζω ήταν ξεκάθαρες οι προτάσεις και ψηλά και χαμηλά

Επεξ/σία από Craven
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έψαχνα και εγώ ηχομπαρα, αλλά με τόση ασυνεννοησία συμπεραίνω, ότι σε αυτά τα λεφτά, ακόμα και αν αρχική τιμή λένε τα διπλα, δεν είναι ώριμη τεχνολογία ακόμα να σου δώσει μια generic λύση. Ως εκ τούτου δε βλέπω να αγοράσω, εκτος αν μπορεί κάποιος από τους γνωστές (που υπάρχουν αρκετοί από ότι κατάλαβα) να πει, σενάριο α. Καλύτερη επιλογή αυτή, σενάριο β. Αυτή, σενάριο audiophile  καμια επιλογή σε αυτά τα χρηματα.

επίσης για εμενα τα πίσω ηχεία είναι χαζομάρα (ως επιπλέον αγορά, όχι στο πακέτο), με πολύ μεγάλο επιπλέον κόστος (όσο η ηχομπαρα), πολλά καλώδια αν και ασυρματα και αν υπάρχουν διαθέσιμα σε 2 χρονια πχ αν πας να αγορασεις. Εδώ τώρα και δε νομίζω να υπάρχουν που λίγο κοίταξα.

υπερθεματιζω τον Questioner παραπάνω, αλλα το γενικεύω από την άλλη.

περιμένω λοιπόν, αν κάποιος έχει όρεξη, να πει

αν δεν σε ενδιαφέρουν τα καλώδια πάρε τάδε

αν σε ενδιαφέρει να πάρεις πίσω ηχεία με 150 ευρώ παραπάνω πάρε τάδε

από ηχητικη απόδοση σε αυτά τα λεφτά, χωρίς πίσω ηχεία, πάρε ταδε

 

Επεξ/σία από Konstantin77
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, waveguide είπε

Υποθέτω ότι αυτό το αναφέρεις προσπαθώντας να εξηγήσεις με πολύ πολύ απλά λόγια τη διαφορά.

Ότι γράφω το γράφω εμπειρικά. Την εμπειρία του atmos σε ένταση που ακούς την τηλεόραση, δεν θα την νοιώσεις ότι και να γράφουν οι προδιαγραφές.

Στην ανάκλαση άλλωστε όπως μάθαμε και στα μαθητικά μας χρόνια, ο ήχος επιστρέφει μειωμένος σε ένταση λόγω της πρόσκρουσης στον τοίχο, άρα στο atmos με ανάκλαση εμπειρικά πάντα, πρέπει στα "upfiring" ηχεία να δώσεις extra ένταση για να φτάσει νορμαλ σε σένα αλλά και γενικότερα σε surround formats επειδή η ηχομπάρα στέλνει με ανάκλαση τα surround ηχεία, θέλει παραπάνω ένταση απ όταν βλέπεις τηλεόραση. Τώρα αν τα γράφουν ή δεν τα γράφουν αυτά δεν ξέρω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κάτσε, ωραία τα λες, αλλα αυτό το forum είναι για να συμβουλεύει ο ένας τον άλλο, αν κάποιος έχει εμπειρία γνώσεις. Αν ηταν έτσι, δε θα συμβουλευε κανεις κανένα, θα του έλεγε τραβα μονος να μάθεις αφού θες να αγοράσεις, πχ ψάρια, αμάξι, υπολογιστή. Αλλα στην πράξη συμβαίνει το αντίθετο, όπως και σε αυτό στο συγκεκριμένο φόρουμ, άμα δεις παραπάνω. Ο καθένας έχει μια άποψη που θέλει να την επιβάλει, μάλιστα.

Και όταν ζητάς να σου το πουν απλα και κατανοητά γιατί δεν είσαι ειδικός σε αυτό το θέμα, σου λένε "Τραβα μονος σου και μάθε, που περιμένεις έτοιμες απαντήσεις. Ούτως ή άλλως, άσχετος είσαι, όλα καλα θα φαίνονται στα αυτιά σου."

Εγώ πάντως σε Υπολογιστές που ασχολούμαι χρονια, δε θα το έλεγα, αλλα θα συμβούλευα με βάση τις ανάγκες του αλλου.

10 λεπτά πριν, waveguide είπε

Μην αγχώνεσαι. Κατ' αρχήν ό,τι και να αγοράσεις καλύτερο θα είναι από τα ηχεία της TV σου. Από κει και πέρα ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Ιεράρχισε τις ανάγκες σου με ένα δεδομένο budget. Σαφώς και εχθρός του καλού είναι το καλύτερο και σαφώς ο πειρασμός υφίσταται πάντα όταν υπάρχει κάτι άλλο σε κοντινή τιμή ή όταν κάτι ακριβότερο βγαίνει σε προσφορά.

Εκείνο που ψάχνεις είναι να έχεις καλύτερη ηχητική εμπειρία σωστά; Αυτό ψάχνουν όλοι. Το καλύτερο λοιπόν που έχεις να κάνεις είναι να πας να ακούσεις εκείνο που σε ενδιαφέρει, να σου γίνει μια σωστή επίδειξη εκείνου που ψάχνεις ή κάποιου παρεμφερούς συστήματος.

Κριτής στην τελική οφείλεις να είσαι εσύ ο ίδιος με τα δικά σου αυτιά και τις δικές σου αισθήσεις. Ακούς και επιλέγεις βασικά είναι η ασφαλέστερη οδός.

 

Επεξ/σία από Konstantin77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Konstantin77 είπε

για εμενα τα πίσω ηχεία είναι χαζομάρα (ως επιπλέον αγορά, όχι στο πακέτο), με πολύ μεγάλο επιπλέον κόστος (όσο η ηχομπαρα), πολλά καλώδια αν και ασυρματα και αν υπάρχουν διαθέσιμα σε 2 χρονια πχ αν πας να αγορασεις. Εδώ τώρα και δε νομίζω να υπάρχουν που λίγο κοίταξα.

Χαζομάρα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι... για να το λένε όσοι τα έχουν ότι δεν είναι, τότε δεν είναι.. δεν είναι κάτι υποκειμενικό αυτό ή που χωράει συζήτηση.

Τώρα μια καλή λύση που ανέφερα αλλά πέρασε στο ντούκου, είναι κάποιος με μικρό budget αν βρει έναν καλούτσικο μεταχειρισμένο ενισχυτή με ένα sub και 3 ηχεία (κεντρικό και 2 μπροστινά) να τα προτιμήσει απο μια φτηνή ηχομπάρα μιας και μπορείς να λειτουργήσεις το συγκεκριμένο setup σαν ηχομπάρα σε 3.1 και αργότερα όταν μπορέσεις να περάσεις κανάλια και πίσω ηχεία το κάνεις.. σίγουρα για εμένα αυτό είναι καλύτερη λύση απ το να δώσει κάποιος 200-300 για μια ηχομπάρα. Ο ήχος θα είναι ανώτερος απ οποιαδήποτε φτηνή ηχομπάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Craven είπε

Χαζομάρα ΣΙΓΟΥΡΑ δεν είναι... για να το λένε όσοι τα έχουν ότι δεν είναι, τότε δεν είναι.. δεν είναι κάτι υποκειμενικό αυτό ή που χωράει συζήτηση.

Τώρα μια καλή λύση που ανέφερα αλλά πέρασε στο ντούκου, είναι κάποιος με μικρό budget αν βρει έναν καλούτσικο μεταχειρισμένο ενισχυτή με ένα sub και 3 ηχεία (κεντρικό και 2 μπροστινά) να τα προτιμήσει απο μια φτηνή ηχομπάρα μιας και μπορείς να λειτουργήσεις το συγκεκριμένο setup σαν ηχομπάρα σε 3.1 και αργότερα όταν μπορέσεις να περάσεις κανάλια και πίσω ηχεία το κάνεις.. σίγουρα για εμένα αυτό είναι καλύτερη λύση απ το να δώσει κάποιος 200-300 για μια ηχομπάρα. Ο ήχος θα είναι ανώτερος απ οποιαδήποτε φτηνή ηχομπάρα.

φυσικά και είναι υποκειμενικό αν προτείνεις κάτι που έχει (σχεδόν) διπλάσιο κόστος (αγορά πίσω ηχείων) και δε λαμβάνεις υπόψη και τη διαθεσιμότητα. ΔΕΝ ΕΙΠΑ γενικά τα πίσω ηχεία, please προσοχή να διαβάζουμε σωστά 

επιπλέον και το δεύτερο που λες δε βοηθάει, βάλε το σε συγκεκριμένο σενάριο, έως 235 ευρω και απόδειξέ το. Και πάλι μόνο στην περίπτωση που κάποιον δεν τον ενδιαφέρει 1. Ο χώρος 2. Τα καλώδια. Δε βλέπω πουθενά εναλλακτική στην ηχομπαρα του θέματος...

Επεξ/σία από Konstantin77
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...