Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, narta είπε

Ποιο game ακριβως παιζεις με την 2060S με RT?

Παιζεις ομως δεν μιλαμε για View Master framerate.

https://www.youtube.com/watch?v=w5gCiuaNIuw

Μια χαρά αξιοπρεπέστατο είναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Εδώ μιλάμε γενικά για τις κάρτες και όχι για την επιλογή του καθενός από εμάς. Γενικά λοιπόν η μια κάρτα είναι στο 99,999999% των games είναι πιο γρήγορη από την άλλη με τα ίδια λεφτά. Αν εσύ προσωπικά θέλεις να έχεις και το RTX αλλά και να κάνεις και OC πάρε την 2600 Super. H πλειοψηφία όμως που δεν κάνει OC αλλά και δεν τους ενδιαφέρει να πληρώσουν παραπάνω για το RTX ΣΗΜΕΡΑ μια χαρά perf/$ παίρνουν με την 5700ΧΤ.

Απο οσο ξερω και εσυ OC κανεις, οποτε ποια ειναι η καλυτερη επιλογη για σενα? Επισης πως πληρωνουν παραπανω για το RTX αφου ειναι φτηνοτερη η 2060? 😮 

Eπισης εγω δεν ειπα οτι δεν ειναι μια χαρα η 5700XT, καλη ειναι αλλα λιγο ακριβουτσικη, μιας και εχει ιδιες επιδοσειες με 2060S αλλα χωρις RT. Το οποιο RT , εφοσον σου ρχεται στα ιδια λεφτα, καλο ειναι να το εχεις για προφανεις λογους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Τουλαχιστον ο Jensen τους τα παιρνει χοντρα με RTX. Η Lisa τους τα παιρνει χοντρα χωρις RT. Τα λεω εγω, χειροτερη καταντησε η AMD

Τα ξανάπαμε χθες. Mid range κάρτα στα 350 δεν έχει βγάλει το RTX. Μόνο να τα παίρνει πρέπει για 4 παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ryzenlake είπε

οποτε ποια ειναι η καλυτερη επιλογη για σενα? 

Προσωπικά μιλώντας, στα λεφτά τους καμία για αυτό και δεν έχω πάρει ακόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι που δεν είπαμε, ότι πολλές 5700ΧΤ έχουν 2 χρόνια εγγύηση αντί για 3 (για κάποιο περίεργο λόγο), είναι ένα ζήτημα και αυτό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis1991 είπε

Και κάτι που δεν είπαμε, ότι πολλές 5700ΧΤ έχουν 2 χρόνια εγγύηση αντί για 3 (για κάποιο περίεργο λόγο), είναι ένα ζήτημα και αυτό..

Το ανεφερα ουκ ολιγες φορες αυτο και μαλιστα για ποιες εταιρειες συγκεκριμενα ισχυει πιο πισω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Το ανεφερα ουκ ολιγες φορες αυτο και μαλιστα για ποιες εταιρειες συγκεκριμενα ισχυει πιο πισω :)

Ναι απλά ήθελα να πω ότι δεν αναφέρθηκε τώρα στην διένεξη που ξέσπασε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, outlaw star είπε

Πάω να μπω στο θέμα των Turing, πας και διαβάσω και κάτι για Navi :P 

Η συγκριση navi με παρομοιου κοστους καρτες γραφικων δεν θεωρειται ontopic? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ryzenlake είπε

Η συγκριση navi με παρομοιου κοστους καρτες γραφικων δεν θεωρειται ontopic? 

Γενικώς μιλάω μωρέ, οι τελευταίες 30 σελίδες είναι ότι ναναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Το ανεφερα ουκ ολιγες φορες αυτο και μαλιστα για ποιες εταιρειες συγκεκριμενα ισχυει πιο πισω :)

Και η zotac έδινε πέντε και δεν ξέρω αν δίνει ακόμη. Δε νομίζω ότι οσοι αγόρασαν από 

τις άλλες εταιρίες περιμένουν να χαλάσουν οι κάρτες μετά από μια τριετία. 

Εδώ η r9 390 που είχα αγορασμένη από ebay χωρίς αποδείξεις εγγυήσεις και τίποτα άντεχε και αντέχει. Την έχω δώσει σε μέλος.

Μη σου πω για το θηρίο το μην 5850 με την οποία κατόρθωσα να τρέξω και assasin's creed odyssey (πολύ γέλιο) και αντέχει εδώ και κια δεκαετία. Πρόσεξε Blower κάρτα της Sapphire και αν τη βάλω πάνω στο pc παίζει κανονικά. 

Δε χαλανε εύκολα οι κάρτες γραφικών, πρέπει να είσαι πολύ άτυχος για να συμβεί αυτό. 

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα ας έδιναν 3 χρόνια τότε αφού δεν χαλάνε εύκολα. Είναι λίγο άκυρο πάντως, ενώ οι NV έχουν 3 χρόνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Άρα ας έδιναν 3 χρόνια τότε αφού δεν χαλάνε εύκολα. Είναι λίγο άκυρο πάντως, ενώ οι NV έχουν 3 χρόνια..

Δεν έχει να κάνει με το πόσο θα αντέξουν πάντως. Δεν έχουν υπολογίσει ότι θα χαλάσουν στα δύο χρόνια. Απλά είναι η πολιτική τους τέτοια φαντάζομαι και δε θέλουν να καλύπτουν εγγυήσεις μετά από δύο χρόνια. Μιλάμε για μικρότερες εταιρίες τώρα που ίσως δεν τους συμφέρει τόσο μεγάλο διάστημα κάλυψης.

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ryzenlake είπε

Μα φιλτατε yiannis, σκεψου οτι ειμαι και ΑΜDακιας (αμα με θυμασαι strawman) αλλα με αυτα που διαβαζω μετα τις 7 Ιουλιου απο τα ΑΜDoπαιδα με εκαναν να την σιχαθω την εταιρεια. Ο αλλος με τον 3600 ισοπεδωνει λεει 8700k, εδω η 5700xt φτανει 2080S και η 580 με latest drivers ξεβρακωνει την 1080! Δηλαδη εχει ξεφυγει το πραμα...

Και οι NV κάρτες έχουν ξευπλυμμένα χρώματα σε σχέση με τις AMD(Και για να μην παρεξηγηθώ adtakhs πολλές φορές είναι πολύ σωστά αυτά που γράφεις, αλλά κάποιες φορές γίνεσαι a(m)dtakhs.)

Τελικά για να καταλάβω γιατί έχω μπερδευτεί. Η 5700XT ξεπερνάει την 2060S αν παίζουν και οι δύο stock αλλά με OC είναι στα ίδια ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, outlaw star είπε

Γενικώς μιλάω μωρέ, οι τελευταίες 30 σελίδες είναι ότι ναναι...

Προφανως.

Νεα σοβαρα θα διαβασεις οταν με το καλο οι καρτουλες κυκλοφορησουν κανονικα στην αγορα σε καλη διαθεσιμοτητα,και αρχισουν να τις αγοραζουν παραπανω μελη.

21 λεπτά πριν, DsLmAnIaC είπε

Και η zotac έδινε πέντε και δεν ξέρω αν δίνει ακόμη.

H Zotac συγκεκριμενα δινει 2χρονια εγγυηση και αν κανεις register τις πρωτες 30-40μερες αν θυμαμαι καλα αγορας(εν μερη κατι αναλογα εχει και η giga σε καποια μοντελα)σου δινει μετα αλλα 3χρονια εγγυηση. Δηλαδη ναι μεν 5χρονια αλλα υπο αυτο τον περιορισμο και φυσικα μετα τα 2μιλας με αυτους.

Ο λογος που τονιζω πιο πολυ το θεμα της εγγυησης ειναι για καρτες μεγαλης σε αξιας τιμης οπως η 5700xt ή και η Radeon 7.

Εσυ πχ αν ειναι να δωσεις 800ευρω,θα εισαι το ιδιο ανετος σε μια καρτα με 2χρονια εγγυηση,σε σχεση με μια αλλη με 3,4 ή και 5,ασχετως του ποσο θα την κρατησεις?

Επισης στην μεταπωληση αργοτερα,ιδια περιπτωση ειναι να δωσεις σε καποιον μετα απο 2χρονια μια καρτα χωρις εγγυηση και ιδιο να δωσεις μια καρτα με υπολοιπο 1,2 ή και 3χρονια?

Γενικα ειναι τερμα χαζο και ηλιθιο οταν ακομα και η Gigabyte δινει πλεον σε αρκετα μοντελα 4χρονια εγγυηση,να βλεπω ποσες εταιρειες απο Amd μερια να δινουν μολις 2.

Παλι καλα που το Πλαισιο για τις Sapphire καρτες δινει 3χρονια εγγυηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...