Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Psycho_Warhead είπε

Και οι NV κάρτες έχουν ξευπλυμμένα χρώματα σε σχέση με τις AMD(Και για να μην παρεξηγηθώ adtakhs πολλές φορές είναι πολύ σωστά αυτά που γράφεις, αλλά κάποιες φορές γίνεσαι a(m)dtakhs.)

Τελικά για να καταλάβω γιατί έχω μπερδευτεί. Η 5700XT ξεπερνάει την 2060S αν παίζουν και οι δύο stock αλλά με OC είναι στα ίδια ;

Απο οτι δειχνουν τα περισσοτερα benchmarks που ειδα ναι, η 2060S παιρνει καπου 10-11% με OC και την φερνει στα ιδαι με 5700xt. Το ποια ειναι μπροστα εξαρταται απο το αν το game ειναι amd friendly η nvidia friendly. 

Βαλε τωρα την απουσια RT, την απουσια custom και το γεγονος οτι ακομα ειναι πιο ακριβη της 2060S και καλα ξημερωματα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

9 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε

Απο οτι δειχνουν τα περισσοτερα benchmarks που ειδα ναι, η 2060S παιρνει καπου 10-11% με OC και την φερνει στα ιδαι με 5700xt. Το ποια ειναι μπροστα εξαρταται απο το αν το game ειναι amd friendly η nvidia friendly. 

Βαλε τωρα την απουσια RT, την απουσια custom και το γεγονος οτι ακομα ειναι πιο ακριβη της 2060S και καλα ξημερωματα. 

Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Ryzenlake είπε



Βαλε τωρα την απουσια RT, την απουσια custom και το γεγονος οτι ακομα ειναι πιο ακριβη της 2060S και καλα ξημερωματα. 

Αναφέρεσαι στο εξωτερικό;;;

Διότι εδώ στο skroutz στα ίδια λεφτά παίζουν και μάλιστα οι φτηνές υλοποιήσεις της 2060 super...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, patsakos. D είπε

Ευχαριστώ αλλά δεν θα πάρω 

Τι δεν θα παρεις (μυρωδια απο πραγματικοτητα)?

Μόλις τώρα, outlaw star είπε

Αναφέρεσαι στο εξωτερικό;;;

Διότι εδώ στο skroutz στα ίδια λεφτά παίζουν και μάλιστα οι φτηνές υλοποιήσεις της 2060 super...

Nαι, τωρα που το ειδα οντως. Μεχρι πριν μια ωρα που κοιταξα η φτηνοτερη xt ηταν της asus στα 433! Ε ιδιες επιδοσεις, ιδια λεφτα, χωρις RT. Ποση σκεψη να θελει το τι θα προτιμησεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως επειδή είδα κάποια posts για έξυπνες αγορές και ότι ο high-end-ας δεν έκανε/κάνει έξυπνη αγορά, χαίρω πολύ χαιρόπουλος. Έξυπνη αγορά = VFM. Το high-end ανέκαθεν ήταν μη έξυπνη αγορά γιατί δεν υπάρχει VFM εκεί. Είναι γι' αυτούς που τα έχουν και γουστάρουν το απόλυτο.

Τουλάχιστον στις κάρτες γραφικών, η high-end έχει όντως διαφορά από μία κατώτερης κατηγορίας. Στα καλώδια που δίναν ένα 3000αρο οι high-end-αδες του ήχου και δεν άκουγες καμία απολύτως διαφορά με πολύυυυ πιο φτηνά, εκεί να δεχτώ ότι υπάρχει όντως θέμα και αρρώστια(Αν και με την κρίση κόπηκαν αυτά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός του @billeiros, έχει αγοράσει άλλος 5700/5700XT εδώ στο φόρουμ; Το ξαναγράφω γιατί χάθηκε στο χαμό των vs μηνυμάτων, θα ήμουν υπόχρεος αν κάποιος που έχει την κάρτα έτρεχε ένα full benchmark του hashcat. Ας μου στείλει pm όποιος μπορεί να του πω τις τεχνικές λεπτομέρειες.

Επίσης, σε ότι αφορά productivity, δυστυχώς η AMD στις GPU της έχει πολύ κακό video encoder, μέχρι και τις Vega δεν υποστήριζαν b-frames ούτε σε h264 ούτε σε hevc. Δεν έχω βρει πληροφορίες αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό το τομέα με τις Navi.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εκτός του @billeiros, έχει αγοράσει άλλος 5700/5700XT εδώ στο φόρουμ;

Ο @The__BladeΕιχε ανεβασει καποιες εικονες πριν λιγο καιρο,αλλα δεν γνωριζω αν τις κρατησε τις καρτες ή οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, malakudi είπε

Επίσης, σε ότι αφορά productivity, δυστυχώς η AMD στις GPU της έχει πολύ κακό video encoder, μέχρι και τις Vega δεν υποστήριζαν b-frames ούτε σε h264 ούτε σε hevc. Δεν έχω βρει πληροφορίες αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό το τομέα με τις Navi.

Α δεν είναι όσο γαμάτες τις παρουσιάζουν εδώ ; Δεν έχω ιδέα τι παίζει στο productivity αφού δεν με απασχολεί καν. Είχα την εντύπωση όμως ότι οι AMD εκεί είναι καλύτερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ο @The__BladeΕιχε ανεβασει καποιες εικονες πριν λιγο καιρο,αλλα δεν γνωριζω αν τις κρατησε τις καρτες ή οχι.

Ναι έδιωξα τις Radeon VII και έχω τις 5700ρες τώρα.

θέλει κανείς πληροφορίες για ο σετάρισμα;

35 λεπτά πριν, malakudi είπε

Εκτός του @billeiros, έχει αγοράσει άλλος 5700/5700XT εδώ στο φόρουμ; Το ξαναγράφω γιατί χάθηκε στο χαμό των vs μηνυμάτων, θα ήμουν υπόχρεος αν κάποιος που έχει την κάρτα έτρεχε ένα full benchmark του hashcat. Ας μου στείλει pm όποιος μπορεί να του πω τις τεχνικές λεπτομέρειες.

Επίσης, σε ότι αφορά productivity, δυστυχώς η AMD στις GPU της έχει πολύ κακό video encoder, μέχρι και τις Vega δεν υποστήριζαν b-frames ούτε σε h264 ούτε σε hevc. Δεν έχω βρει πληροφορίες αν έχει αλλάξει κάτι σε αυτό το τομέα με τις Navi.

Έλα ναι θυμάμαι το έιχες ζητήσει αλλά μου διέφυγε.

Το κακό είναι ότι είμαι μακριά από την έδρα μου και προβλέπεται να γυρίσω τέλη Σεπτέμβρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

41uppSlNPGL._AC_SY400_.jpg.9efa1001fc21c5cfb829db410539256c.jpg

 

https://www.amazon.fr/gp/aw/d/B07VXNDGK5/ref=ox_sc_saved_image_1?smid=A206ULAR6UT9T8&psc=1

Διαθέσιμη στα 461 τελική. 

Οι περισσότερες custom λογικά διαθέσιμες στο mindfactory.de

Επεξ/σία από DsLmAnIaC
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Α δεν είναι όσο γαμάτες τις παρουσιάζουν εδώ ; Δεν έχω ιδέα τι παίζει στο productivity αφού δεν με απασχολεί καν. Είχα την εντύπωση όμως ότι οι AMD εκεί είναι καλύτερες.

Ο αντιστοιχος του NVEC ειναι, δηλαδη H.264/265 για streaming κατα κυριο λογο. Δεν χρησιμοποιεις gpu encoder για productivity. Και ναι ειναι σπασμενος και οχι απλα χαλια αλλα checkerboard χαλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Mindfactory δεν στελνει Ελλαδα για απλου ιδιωτες.Θελει εταιρικό ΑΦΜ για να στειλει,γιαυτο ανεφερα το caseking πιο πισω.

Ναι γνωρίζω. Απλά ξεκίνησε η διαθεσιμότητα των custom υλοποιήσεων από ότι φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, narta είπε

Ο αντιστοιχος του NVEC ειναι, δηλαδη H.264/265 για streaming κατα κυριο λογο. Δεν χρησιμοποιεις gpu encoder για productivity. Και ναι ειναι σπασμενος και οχι απλα χαλια αλλα checkerboard χαλι.

Ο GPU H.264 encoder της nvidia turing είναι πλέον σε επίπεδα x264 medium και μια χαρά μπορεί να χρησιμοποιηθεί για productivity. Της AMD, τουλάχιστον μέχρι και Vega, δεν υποστηρίζει καν b-frames.

2 ώρες πριν, The__Blade είπε

Ναι έδιωξα τις Radeon VII και έχω τις 5700ρες τώρα.

θέλει κανείς πληροφορίες για ο σετάρισμα;

Έλα ναι θυμάμαι το έιχες ζητήσει αλλά μου διέφυγε.

Το κακό είναι ότι είμαι μακριά από την έδρα μου και προβλέπεται να γυρίσω τέλη Σεπτέμβρη.

No problem, Θα σε "ενοχλήσω" τέλος Σεπτέμβρη αν δεν έχει ανταποκριθεί κάποιος άλλος ως τότε. Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Α δεν είναι όσο γαμάτες τις παρουσιάζουν εδώ ; Δεν έχω ιδέα τι παίζει στο productivity αφού δεν με απασχολεί καν. Είχα την εντύπωση όμως ότι οι AMD εκεί είναι καλύτερες.

Aπο οσο γνωρίζω απο άτομο στο forum το οποιο οντως ασχολειται με productivity (οχι σαν αυτον με την 1060 ξερω γω) οποιος πηρε ΑΜD για rendering και γενικα production workloads την πατησε γιατι τωρα αρχισαν να αξιοποιουνται και τα RT cores απο το software. Δεν γνωριζω προσωπικα, οτι ειπε μεταφερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...