Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, alexgr21 είπε

Την συγκεκριμενη δεν την πολυεμπιστευομαι.Εκανε τσαπατσουλια η msi και η pulse εχει καλυτερες θερμοκρασιες και ειναι πιο ησυχη.Pulse και red devil αξιζουν μεχρι στιγμης.Αν και η evoke εχει καλη τιμη.Γι αυτον τον λογο μονο και μονο με ψηνει.

Καλά κάνεις, αλλά η κάρτα δεν έχει πρόβλημα. Από τα reviews που είδα απλά έχει λίγο πιο τσιμπημένες θερμοκρασίες στη μνήμη αλλά όχι κάτι το φοβερό. Δηλαδή δεν μιλάμε για reference θερμοκρασίες και θόρυβο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, alexgr21 είπε

Αυτο ακριβως η τιμη της με δελεαζει πολυ.Περιμενω ομως να ρθει ο διαβολος και να πεσει η pulse.

Την pulse 5700xt την αφαιρεσαν υπαρχει μονο η μικρη στα 370

https://www.skroutz.gr/s/19852574/Sapphire-Radeon-RX-5700-8GB-Pulse-11294-01-20G.html

Στα 450 ηταν χθες. Οι διαφορες θα ειναι μικρες μεταξυ των custom στις 5700xt. Η μια εχει 440msrp η αλλη 450. Οσο κρατιουνται κατω απο τα 500 ειναι σε καλο δρομο.

Εδω η συγκριση μεταξυ των custom 5700xt σε θερμοκρασιες και θορυβο.

 

 

 

Screenshot_1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ τον πινακα ο διαβολος και ο παλμος μου φαινονται καλυτερες.Και γω πιστευω μολις βγουν ολες stix,msi κτλ θα στρωσουν οι τιμες.                  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ilos είπε

Εγώ πιστεύω ότι στο τέλος οι 2 καλύτερες υλοποιήσεις θα είναι ο διάβολος και η νίτρο.

Πωω την νιτρο την ξεχασα.......Αιντεεεεεε μωρη ζαφειρ βαλε λιγο νιτρο στον κ@λο σου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Ενα σχολιο στο youtube στο βιντεο του steve

No mention of over clock ability. +10% for 2070 super and +4% for 5700xt. So if you OC them both 2070 super cones out +16% faster and costs 23% more. That's pretty close to justifying a 2070 super on performance alone so then you factor in looks, power draw, noise level, rtx, cooling etc. 2070 super stacks up pretty well actually. If you do a 2060 super/5700 xt comparison can you OC both cards. 
 
Αρκετοι ζητανε να δοκιμασει με τερμα OC και τις 2 καρτες να δουνε διαφορες. Και 2060super OC/5700xt OC ισως βγαλει βιντεο. Οι νεοι drivers της nvidia εδωσαν καλο boost σε αρκετα παιχνιδια. 

To +16% πως βγαίνει;

Αν πούμε ότι η 5700XT είναι 100 σε στοκ, η 2070 Super είναι 106. 100+4%=104, 106+10%=116,6 116,6/104 => 12% και όχι 16%

 

4 ώρες πριν, billeiros είπε

6% πιο αργή σε 1440p

9% ταχύτερη σε 2160p

25% φθηνότερη

Τροφή για σκέψη...

Με utility power tables και καλή ψύξη απογειώνεται 

9% πιο αργή (έχει το ίδιο λάθος και στο video)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Skrez1982 είπε

https://www.msi.com/Graphics-card/Radeon-RX-5700-XT-MECH-OC

Πάντως η msi βγάζει και αυτή την υλοποίηση. Σε τιμές η 5700 παίζει στα 361€ και η xt στα 435. 

Θα βγαλει και αυτην.Ναυαρχιδα υποτιθεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, malakudi είπε

To +16% πως βγαίνει;

Αν πούμε ότι η 5700XT είναι 100 σε στοκ, η 2070 Super είναι 106. 100+4%=104, 106+10%=116,6 116,6/104 => 12% και όχι 16%

9% πιο αργή (έχει το ίδιο λάθος και στο video)

Δεν το έβγαλα εγώ το νούμερο. Στα 12-13% το υπολόγιζα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η gigabyte θα βγάλει τις 5700     https://www.gigabyte.com/gr/Graphics-Card/GV-R57XTGAMING-OC-8GD#kf με την παλια καλη windforce 3x ψήκτρα αλλά νομίζω δεν την έχω δεί σε κάποιο συγκριτικό , με ψήνει μιας και οι δύο προηγούμενες κάρτες μου amd giga ήταν και δεν ειχα κάποιο θέμα .

 

Επεξ/σία από Votritis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Votritis είπε

Η gigabyte θα βγάλει τις 5700     https://www.gigabyte.com/gr/Graphics-Card/GV-R57XTGAMING-OC-8GD#kf με την παλια καλη windforce ψήκτρα αλλά νομίζω δεν την έχω δεί σε κάποιο συγκριτικό , με ψήνει μιας και οι δύο προηγούμενες κάρτες μου giga ήταν και δεν ειχα κάποιο θέμα .

Σε Εΐ Εμ Ντι δεν την ξαναματαδοκιμαζω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Votritis είπε

Η gigabyte θα βγάλει τις 5700     https://www.gigabyte.com/gr/Graphics-Card/GV-R57XTGAMING-OC-8GD#kf με την παλια καλη windforce ψήκτρα αλλά νομίζω δεν την έχω δεί σε κάποιο συγκριτικό , με ψήνει μιας και οι δύο προηγούμενες κάρτες μου giga ήταν και δεν ειχα κάποιο θέμα .

Μου αρέσει αυτή η Giga και η MSI στό μαύρο με τούς 2 ανεμιστήρες για τις gigabyte έχω ακούσει διάφορα και καλά και κακά και δεν την εμπιστεύομαι όσο άλλες πχ Radeon,Red Devil η και MSI είναι εταιρία που φαίνεται πως έχει αρκετά σκαμπανεβάσματα ανάλογα με την έκδοση του hardware,πολύ ωραία που έρχονται νέες εκδόσεις θέλω να δω και Nitro + έκδοση απο την Radeon να χαρώ 👍

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...