Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

Δεν παίζει να γίνει αυτό. Να πάνε κάτω από το msrp, πρακτικά απίθανο..

Εννοείται ότι θα γίνει, οι Vega λχ πως έφτασαν να πωλούνται 300-350 ευρώ, το ερώτημα είναι πότε. Λογικά κατά τα Χριστούγεννα το κόβω, ή σε κατά τόπους προσφορές, πχ βλακ Φράιντεϊ.

Το msrp αφορά πάντα την ημερομηνία κυκλοφορίας. Μετά, αν δεν προκύψει τίποτα mining ή κάτι παρόμοιο, οι τιμές πέφτουν μέχρι την τελική τους απόσυρση.

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chrisde είπε

Εννοείται ότι θα γίνει, οι Vega λχ πως έφτασαν να πωλούνται 300-350 ευρώ, το ερώτημα είναι πότε. Λογικά κατά τα Χριστούγεννα το κόβω, ή σε κατά τόπους προσφορές, πχ βλακ Φράιντεϊ.

Το msrp αφορά πάντα την ημερομηνία κυκλοφορίας. Μετά, αν δεν προκύψει τίποτα mining ή κάτι παρόμοιο, οι τιμές πέφτουν μέχρι την τελική τους απόσυρση.

Σωστό! Σε λίγες περιπτώσεις θυμάμαι να ανακοινωνεται στην πορεία αλλο MSRP. 

Και φυσικά το MSRP δεν δεσμέυει κάποιον έμπορο...μπορεί να πουλήσει λιγότερο ή περισσότερο, αναλόγως την ζήτηση, το απόθεμα, την μεταβολή της τιμής χονδρικής και ένα σωρό άλλους παράγοντες.

Το θέμα είναι οτι φαίνεται να πηγαίνουμε προς εναν εξορθολογισμό (λέμε τώρα) των τιμών, ο οποίος προφανώς και θα πάρει περισσότερο χρόνο απο οτι η δυσανάλογη αύξηση της προηγούμενης 5 ετίας. 

Οπως και να χει, 400 € είναι παρα πολλά για να παίρνω μονο 2x επιδόσεις μετα απο 6 χρόνια (r9 290) (και μόλις τα έδωσα δλδ, γιατί δυστυχώς δεν μπορούσα να περιμένω περισσότερο ) .

Προφανώς τα ιδιο ισχύουν και για την Nvidia.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλως τα παιδιααα. 479 γιουρια.Στην τιμη που ειχε ανακοινωθει η 5700xt.Μου φαινεται λιγο αστειο.

Επεξ/σία από alexgr21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arkin είπε

Εξαιρετική υλοποίηση για ακόμα μια φορά από την gigabyte με το κλασικό windforce design συγκρίνει με evoke και pulse 

always bet on windforce 3x.😎

Διαχρονικά είναι από τα πιο vfm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2019 στις 11:38 ΠΜ, chrisde είπε

Εννοείται ότι θα γίνει, οι Vega λχ πως έφτασαν να πωλούνται 300-350 ευρώ, το ερώτημα είναι πότε. Λογικά κατά τα Χριστούγεννα το κόβω, ή σε κατά τόπους προσφορές, πχ βλακ Φράιντεϊ.

Το msrp αφορά πάντα την ημερομηνία κυκλοφορίας. Μετά, αν δεν προκύψει τίποτα mining ή κάτι παρόμοιο, οι τιμές πέφτουν μέχρι την τελική τους απόσυρση.

O λόγος που έπεσαν τόσο οι vega ήταν να καθαρίσει το στοκ και σαν αποτυχημένο προιόν high end που είναι με χαμηλή απόδοση για την κατηγορία του και απαράδεκτη κατανάλωση ήταν ο μόνος τρόπος να γίνει ελκυστικό και να πουλήσει τόσο όσο, τα υπόλοιπα είναι βλακείες που χρησιμοποιούν απαράδεκτοι youtubers και οπαδοί της εταιρίας που όποια και να είναι η πραγματικότητα θα την προσαρμόσουν σε αυτό που θέλουν να πιστεύουν

Οι κάρτες που προσφέρουν το αναμενόμενο performance στο segment τους παραμένουν ακριβές....μέχρι την αντικατάσταση τους από το επόμενο προιόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, alexgr21 είπε

Καλως τα παιδιααα. 479 γιουρια.Στην τιμη που ειχε ανακοινωθει η 5700xt.Μου φαινεται λιγο αστειο.

Πας 2070 super με 20-30 ευρώ παραπάνω και σου μένει και το RTX για τα memes.

39 λεπτά πριν, Coppermine είπε

O λόγος που έπεσαν τόσο οι vega ήταν να καθαρίσει το στοκ και σαν αποτυχημένο προιόν high end που είναι με χαμηλή απόδοση για την κατηγορία του και απαράδεκτη κατανάλωση ήταν ο μόνος τρόπος να γίνει ελκυστικό και να πουλήσει τόσο όσο, τα υπόλοιπα είναι βλακείες που χρησιμοποιούν απαράδεκτοι youtubers και οπαδοί της εταιρίας που όποια και να είναι η πραγματικότητα θα την προσαρμόσουν σε αυτό που θέλουν να πιστεύουν

Οι κάρτες που προσφέρουν το αναμενόμενο performance στο segment τους παραμένουν ακριβές....μέχρι την αντικατάσταση τους από το επόμενο προιόν.

+ ότι οι σκαφτιάδες Βέγγοι πηγαίναν στο ebay για 200-250 δολάρια ήδη.

Επεξ/σία από ilos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ilos είπε

Πας 2070 super με 20-30 ευρώ παραπάνω και σου μένει και το RTX για τα memes.

+ ότι οι σκαφτιάδες Βέγγοι πηγαίναν στο ebay για 200-250 δολάρια ήδη.

περιμενω να μου βρεις αξιοπρεπης υλοποιηση με 500 ευρω για την 2070 super . Δεν το λεω ειρωνικα με ενδιαφερει η αλλαγη gpu , και θα παω ειτε σε 5700xt ειτε σε 2070 super

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

περιμενω να μου βρεις αξιοπρεπης υλοποιηση με 500 ευρω για την 2070 super . Δεν το λεω ειρωνικα με ενδιαφερει η αλλαγη gpu , και θα παω ειτε σε 5700xt ειτε σε 2070 super

Η founders στο msrp είναι μια χαρά. Αλλά σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο οι καλές υλοποιήσεις έχουν +100 καπέλο cause nvidia fuck yeah.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ilos είπε

Η founders στο msrp είναι μια χαρά. Αλλά σε γενικές γραμμές έχεις δίκιο οι καλές υλοποιήσεις έχουν +100 καπέλο cause nvidia fuck yeah.

κατω απο 530 δεν βρισκεις πουθενα τη 2070 super.

Προσωπικα δε θα εδινα ποτε καπελο 70-80 ευρω απο το msrp.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάγκες μου εδώ και 1 μήνα σχεδόν παρακολουθώ τις custom υλοποιήσεις την rx 5700 αλλά από τι φαίνεται θα καθεστερησουν κι άλλο. Στο σκρουτζ από rx 5700 βλέπω samphire pulse και msi Mech. Σε ποια από τις 2 μου προτείνετε να πάω; απλά δεν μπορώ άλλο την αναμονή θέλω να ξεμπερδευω. 

Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, xTHANERx είπε

Μάγκες μου εδώ και 1 μήνα σχεδόν παρακολουθώ τις custom υλοποιήσεις την rx 5700 αλλά από τι φαίνεται θα καθεστερησουν κι άλλο. Στο σκρουτζ από rx 5700 βλέπω samphire pulse και msi Mech. Σε ποια από τις 2 μου προτείνετε να πάω; απλά δεν μπορώ άλλο την αναμονή θέλω να ξεμπερδευω. 

Ευχαριστώ! 

Pulse 100% ειναι απο τις καλες υλοποιησεις λιγο πισω απο devil/windforce. Για την mech 5700 δεν υπαρχει κανενα review μεχρι στιγμης.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...