Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Πόσα έχεις και σε τι ανάλυση? Εμένα είναι περίπου στα 180-188 FPS σε 1080p με High Graphics. Τo monitor της AMD δείχνει λιγότερα μάλλον λόγω του menu - loading screen κτλπ?

  Απόκρυψη περιεχομένων

0IyfWzX.png

Σε 1440p εχω 60 fps. Τις προαλλες ειδα ~100, που ειναι πιο λογικο. Απο τα λιγα που θυμαμαι, msaa off, Grass very high, shadows shoftest, και στα advanced εχω τα shadows, detailed while flying, advanced scaling etc. Αλλα αυτα τα ειχα on και οταν επιασα τα 100. Δεν ξερω, θα ξεκινησω απο reset.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 10k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Πόσα έχεις και σε τι ανάλυση? Εμένα είναι περίπου στα 180-188 FPS σε 1080p με High Graphics. Τo monitor της AMD δείχνει λιγότερα μάλλον λόγω του menu - loading screen κτλπ?

  Απόκρυψη περιεχομένων

0IyfWzX.png

Είναι όλα μαζί μετράει από όταν ανοίγει επίσης αν παίζεις rp σέρβερ πάει αρκετά παρακάτω ανάλογα το optimisation του server 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω με 5700xt nitro, 144hz 1440p monitor δεν εχω κλεισει κανενα freeysnc , anti lag και τα υπολοιπα απο το control panel. Tο μονο που εχω κλειστο ειναι αυτο που προτεινει η amd δηλαδη, κλειστο το hardware acceleration στον chrome. 

Δεν εχω δει black screen εδω και μηνες,ουτε καποιο αλλο κρασαρισμα. 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Από περιέργεια, όταν παίζετε αφήνετε browser ανοικτό?

chrome, firefox, skype, discord, msi afterburn, onedrive, dropbox, google drive, viber, geforce experience, κι ολα αυτά σε 4πυρηνο σαπάκι. Έχω αλλάξει 3 κάρτες γραφικών από το 2015 χωρίς ένα ddu. 

Δεν βαριέστε λιγάκι τόσες ώρες beta testing και debugging? 

Δηλαδή αν το είχε κάνει η nvidia αυτό θα είχε καταρεύσει το σύμπαν...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oταν μου δωσει τις αναλογες επιδοσεις η nvidia σε αυτα τα λεφτα φυσικα και θα την προτιμησω. gtx 1080 ειχα πριν γιατι οταν την αγορασα συμφερε περισσοτερο απο την vega64.

Οποιος εχει το καλυτερο performance/$ στα 400-450  ευρω παιρνει και τα λεφτα μου απλο ειναι. 

Ποτε δεν ειχα σοβαρα θεμα software που δεν μπορουσα να ξεπερασω, το ιδιο ισχυει και με την 5700xt ,που το μονο που εκανα ηταν να κλεισω το hardware accelaration απο chrome.

Aν καποιος που δεν εχει καθολου γνωσεις απο software με ρωτουσε τι να παρει κατα πασα πιθανοτητα θα του ελεγα nvidia. 

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, greg4 είπε

chrome, firefox, skype, discord, msi afterburn, onedrive, dropbox, google drive, viber, geforce experience, κι ολα αυτά σε 4πυρηνο σαπάκι. Έχω αλλάξει 3 κάρτες γραφικών από το 2015 χωρίς ένα ddu. 

Δεν βαριέστε λιγάκι τόσες ώρες beta testing και debugging? 

Δηλαδή αν το είχε κάνει η nvidia αυτό θα είχε καταρεύσει το σύμπαν...

μέχρι τον Σεπτέμβριο που βγάζει στην αγορά τα pcie 4 με 7nm θα τα έχει φτιάξει η amd τα περισσότερα bugs don't worry its all about marketing. 

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/game-ready-drivers/13/342471/announcing-geforce-hotfix-driver-44237-released-02/

apex + black screen https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/support/344436/apex-black-screen-gfn/ oopsie. 

hotfix driver εδώ εκεί και παραπέρα εγώ από όσο καταλαβαίνω πολλοί με nvidia έχουν 2-3 παιχνίδια και οι άλλοι με την 5700XT έχουν το μισό steam το μισό uplay και το άλλο μισό origins whatever. 

Προσωπικά τα παιχνίδια που παίζω πλέον είναι.

gta v/five m/rage και το κανονικό online

pubg

lol

forza horizon 4

pes2020 

lineage 2

δοκιμασμένα apex, tom clancy breakpoint, fifa20 trial.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LIGHT1NG είπε

Όταν τύχει να παίξω κανα λολ έχω το Firefox(stable ούτε beta ούτε nightly) με youtube, fb, τα μόνιμα που είναι on είναι discord, teamspeak, msi afterburner, steam με το hw acc off μόνο στο discord διότι και με την 1080 που είχα έτρωγε error το pubg και δεν το είχα αλλάξει από τότε. 

Έεεετσιιιιι...τα πάντα-όλα και πρόβλημα δεν...

Τί άκρη να βγάλεις, πραγματικά?

3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Δε το αλλάζω με τίποτα χαχα

Μπες ebay να βρεις κανένα σε απόθεμα!

3 ώρες πριν, Luciddream είπε

Το θέμα είναι ότι και χωρις να παίζεις σκάει μαύρη οθόνη με browser ανοιχτό.

Δες παραπάνω, και παρακάτω.

Δεν υπάρχει η παραμικρή λογική.

2 ώρες πριν, Dantε είπε

Εδω ειχα ανοιξει τον υπολογιστη,δεν ειχα πατησει τίποτα,απλα καθοταν γιατι κατι αλλο εκανα και εφαγε black screen. :lol:

Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω.

Είτε υπάρχουν πολύ συγκεκριμένοι συνδυασμοί hw+sw+os+driver ver+vBIOS που το ενεργοποιούν ότι και να κάνεις, είτε είναι καθαρά θέμα προβληματικών παρτίδων καρτών.

Κάτι είχες πει (@dante) πως έχεις δοκιμάσει την κάρτα σου σε άλλο σύστημα και δεν είχε θέμα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Πέτροςτι να πω ρε φίλε όπως έχω πει επανειλημμένα μόνο με fail oc/uv έχω δει blackscreen το οποίο άλλες φορές φαινόταν ή σε θολό amd software που ήθελε sign out από windows ή ξαφνικό φουλ φαν speed που έκλεινε μετά από λίγο η gpu μετά τα drivers 19.12.1 η κάρτα ζητάει 15/20mv παραπάνω για να είναι σταθερή με τα 2000mhz που καθαρό boost είναι 1960/1970mhz τώρα υπάρχουν άτομα εδώ που την νιτρο την έχουν 2150mhz με ρεύμα 1.090/1100 αυτό δεν το πιάνει η pulse μου και η ref με τίποτα στα 2000 με 1115 είναι stable η δική μου και πολλοί δεν έχουν καταλάβει ότι όταν έχουν κλειστώ το power limit το ρυθμίζει αυτόματα η amd αν το έχεις 0 και τρέξεις furmark θα δεις το core clock στα 1200mhz αν το πας +50 θα δείξει 1970 και αν το έχεις off θα το ρυθμίσει αυτόματα και θα το πάει το clock 1970. ούτε αριθμοί joker είναι ούτε πυρηνική φυσική κάθε πρόγραμμα είναι διαφορετικά γραμμένο δεν είναι κανένα universal. 

17 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Έσκασε leak, BIG NAVI με 24GB HBM2e

ένα mix vega/navi δηλαδή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

μέχρι τον Σεπτέμβριο που βγάζει στην αγορά τα pcie 4 με 7nm θα τα έχει φτιάξει η amd τα περισσότερα bugs don't worry its all about marketing. 

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/game-ready-drivers/13/342471/announcing-geforce-hotfix-driver-44237-released-02/

apex + black screen https://www.nvidia.com/en-us/geforce/forums/support/344436/apex-black-screen-gfn/ oopsie. 

hotfix driver εδώ εκεί και παραπέρα εγώ από όσο καταλαβαίνω πολλοί με nvidia έχουν 2-3 παιχνίδια και οι άλλοι με την 5700XT έχουν το μισό steam το μισό uplay και το άλλο μισό origins whatever. 

δεν είπε κανείς ότι δεν έχουν ποτέ θέμα οι drivers της nvidia. Αλλά βγαίνουν Hot fixes και στην πλειοψηφία τους διορθώνονται σχετικά άμεσα. 22 χρόνια ειμαι στο pc gaming, πάντα γινόταν αυτό.

Αλλά εδώ μιλάμε για πάνω από 25% των χρηστών να έχει μόνιμα θέματα με black screens κλπ. Τα topics με επιστροφές στο reddit σκάνε σαν μανιτάρια. Τώρα γιατί το θεωρείτε αυτό "acceptable" και όχι κοροιδία του πελάτη δεν το καταλαβαίνω. 

καλά το 2-3 με nvidia είναι λίγο αστείο

image.png.ab88b71b5dbf7a8dee46628a3ae63164.png

42 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Ποτε δεν ειχα σοβαρα θεμα software που δεν μπορουσα να ξεπερασω, το ιδιο ισχυει και με την 5700xt ,που το μονο που εκανα ηταν να κλεισω το hardware accelaration απο chrome.

"μόνο"?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, greg4 είπε

δεν είπε κανείς ότι δεν έχουν ποτέ θέμα οι drivers της nvidia. Αλλά βγαίνουν Hot fixes και στην πλειοψηφία τους διορθώνονται σχετικά άμεσα. 22 χρόνια ειμαι στο pc gaming, πάντα γινόταν αυτό.

Αλλά εδώ μιλάμε για πάνω από 25% των χρηστών να έχει μόνιμα θέματα με black screens κλπ. Τα topics με επιστροφές στο reddit σκάνε σαν μανιτάρια. Τώρα γιατί το θεωρείτε αυτό "acceptable" και όχι κοροιδία του πελάτη δεν το καταλαβαίνω. 

καλά το 2-3 με nvidia είναι λίγο αστείο

image.png.ab88b71b5dbf7a8dee46628a3ae63164.png

"μόνο"?

Ναι, με τον 3600 πάνω από 10% δεν έχω δει χρήση επομένως δεν είχε κάποια επίδραση στο σύστημα μου .

 

In other news βγήκαν τα official spec για το Xbox. Μας ενδιαφέρει για να δούμε τι θα φέρει περίπου το Rdna2 

 

9AC99B91-76FE-42DD-91E8-26BC5B725159.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

10 λεπτά πριν, greg4 είπε

 

Αλλά εδώ μιλάμε για πάνω από 25% των χρηστών να έχει μόνιμα θέματα με black screens κλπ.

 

 

Αυτά τα νούμερα από πού βγαίνουν ??

Επεξ/σία από Aten-Ra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, greg4 είπε

δεν είπε κανείς ότι δεν έχουν ποτέ θέμα οι drivers της nvidia. Αλλά βγαίνουν Hot fixes και στην πλειοψηφία τους διορθώνονται σχετικά άμεσα. 22 χρόνια ειμαι στο pc gaming, πάντα γινόταν αυτό.

Αλλά εδώ μιλάμε για πάνω από 25% των χρηστών να έχει μόνιμα θέματα με black screens κλπ. Τα topics με επιστροφές στο reddit σκάνε σαν μανιτάρια. Τώρα γιατί το θεωρείτε αυτό "acceptable" και όχι κοροιδία του πελάτη δεν το καταλαβαίνω. 

καλά το 2-3 με nvidia είναι λίγο αστείο

image.png.ab88b71b5dbf7a8dee46628a3ae63164.png

"μόνο"?

ποια από αυτά τα 167 έχεις παίξει /τερματίσει με την 2080?

1 λεπτό πριν, Aten-Ra είπε

Αυτά τα νούμερα από πού βγαίνουν ??

Από το insomnia που εδώ αυτοί οι 15 εμφανές στο φόρουμ να είναι οι 5 και οι άλλοι 10 να είναι nvidia users που δίνουν συμπαράσταση. 

IMG_20200223_101435.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, greg4 είπε

Αλλά εδώ μιλάμε για πάνω από 25% των χρηστών να έχει μόνιμα θέματα με black screens κλπ

Εκτός και αν έχεις καμιά πηγή, μην πετάς έτσι νούμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...