Προς το περιεχόμενο

AMD RX 5000 Series (RDNA/Navi)


billeiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, LIGHT1NG είπε

ποια από αυτά τα 167 έχεις παίξει /τερματίσει με την 2080?

Από το insomnia που εδώ αυτοί οι 15 εμφανές στο φόρουμ να είναι οι 5 και οι άλλοι 10 να είναι nvidia users που δίνουν συμπαράσταση. 

IMG_20200223_101435.jpg

 

Μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι δεν υπάρχουν προβλήματα αλλά 51 άτομα είναι εξερετικα μικρό sample.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, με Opera browser δεν απενεργοποίησα ποτέ το hardware acceleration από τον Δεκέμβρη που έχω την κάρτα μέχρι τώρα. Δεν είχα ποτέ black screen χωρίς αιτία (fail oc/uv).

Βέβαια, δεν έχω τίποτα ενεργοποιημένο μέσα από τις ρυθμίσεις του software, δεν χρειάζομαι κάτι λόγω 4K TV. Άλλοι χρήστες με monitors και περισσότερα hertz σίγουρα χρειάζονται κάποιες ρυθμίσεις από radeon software οι οποίες ενδεχομένως σε κάποιους να δημιουργούν προβλήματα, πράγμα φυσικά απαράδεκτο γιατί ως καταναλωτής πληρώνεις για να μπορείς να χρησιμοποιείς και enhanced sync και anti lag και ότι άλλο υποτίθεται ότι παρέχεται χωρίς προβλήματα.

Λόγω συγκεκριμένου προβλήματος που παρουσιάζει με τους ανεμιστήρες (stuttering με custom setting) μόνο στο δικό μου pc (τη δοκίμασα σε φίλου και λειτουργούσε όπως πρέπει να λειτουργεί), Θεωρώ ότι τελικά πρέπει υπάρχουν issues με hardware compatibility και με bios σε μητρικές. Το πρόβλημα μου το έλυσα χρησιμοποιώντας morepower tool και ρυθμίζοντας από εκεί τους ανεμιστήρες.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Aten-Ra είπε

Μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι δεν υπάρχουν προβλήματα αλλά 51 άτομα είναι εξερετικα μικρό sample.

τα 51 είναι μέλη από το insomnia το λινκ δεν έχει βγει παραέξω και όσοι το είδαν το θέμα σίγουρα θα έχουν πέσει και σε αυτό εδώ που μιλάμε τώρα. 

Spoiler

 

Εγώ πάντως σήμερα είδα 5 επεισόδια σερί στο netflix με full screen σε firefox χωρίς να πειράξω το hw acc εκεί.

Who Knows Idk GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Αυτά τα νούμερα από πού βγαίνουν ??

Το 21% σε nvidia και 47,5% σε amd σύμφωνα με poll του Hwunboxed με 45k votes. Σίγουρα έχει πολλά trolls και από τις δυο "πλευρές" αλλά πόσα να είναι ποια αυτά.

https://youtu.be/1uynVO4ZXl0?t=360

Και τεσπά θεωρώ πολύ κακό practice να μην κατακρίνουμε (ήπια το λέω) την συγκεκριμένη κατάσταση λέγοντας "ε δεν πειράζει, μας δίνει καλό perfomace / $, και αν κάνει και μερικά restart δεν χάθηκε ο κόσμος"

Εντάξει κι εγώ θύμα είμαι μεγάλο που έδωσα 850 ευρώ για την rtx 2080 στο launch αλλά δεν βγήκα να δικαιολογήσω την πράξη μου με αστείες δικαιολογίες...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Aten-Ra είπε

Αυτά τα νούμερα από πού βγαίνουν ??

 

1 ώρα πριν, overpower είπε

Εκτός και αν έχεις καμιά πηγή, μην πετάς έτσι νούμερα. 

Του λετε να μη πεταει αυθαιρετα νουμερα,αλλα καθε 2η σελιδα πεταγεται καποιος "εμπειρος" και βαφτιζει οσους εχουν θεματα ασχετους και οτι δε φταινε οι drivers...Και με συνοδεια και ποσοστων,πχ το 1/3 απο οσους εχουν θεματα,δε φταιει η καρτα και αλλα τετοια.

Δυο μετρα ,δυο σταθμα το λοιπον.

 

2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

 

Κάτι είχες πει (@dante) πως έχεις δοκιμάσει την κάρτα σου σε άλλο σύστημα και δεν είχε θέμα?

Ειχα δοκιμασει τη καρτα αλλουνου και μου εκανε τα ιδια.Και αυτος δεν ειχε θεμα.

Αλλα μολις εκανε update και αργοτερα εβαλε και 2η οθονη,του σκασανε και αυτουνου τα μαργαριταρια.

Το εχω ξαναγραψει,στο κυκλο μου προτεινα 3 5700 και οι 3 εχουν θεματα.

Στους 2 black screens,στον αλλο τα κλασσικα bugs.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ από τους τυχερούς , κανένα σετάρισμα σε τίποτα, ούτε καν clean install drivers, έβγαλα vega έβαλα 5700xt. Μόνο στο discord έχω σχεδόν από πάντα το hw acc off, λόγο Pubg... 

- Tα μόνα black screens που είχα ήταν όταν πίεζα σε UV την κάρτα. Μόλις βρήκα το αγαπημένο της σημείο,  δεν ξανά είχα θέμα.

- Όταν παίζω, συνήθως στο background τρέχουν η Άρτα με τα Γιάννενα.... 

- Με 230 παιχνίδια στο steam και καμιά 50αρια στα υπόλοιπα clients δεν ξέρω αν θεωρούμε άξιο δείγμα gamer (χωρίς να τα έχω δοκιμάσει όλα με την 5700xt). 

 23.jpg.d2c4db54f81db2e12545c2dc89cc552e.jpg

O @Dantε είναι ο κατεξοχήν γκρινιάρης του Insomnia. Γκρινιάζει για σταθερότητα όταν πχ παίζουμε 8ωρο σερι pubg και κρασάρουν περισσότερο οι 2 που έχουν 1070ti παρά αυτός με την 5700 :P Επίσης είναι ιδιάζουσα περίπτωση γιατί το setup του είναι dual screen και η 2η οθόνη με καλώδιο hdmi -> dvi

Εδώ με μια οθόνη δεν βλέπουμε άσπρη μέρα, . Που πας με τέτοιο setup ? 

PS: Το παράπονο μου είναι για 1 μόνο παιχνίδι, το subsistence πού έχω πολύ χαμηλό gpu usage, καταλαβαίνω ότι είναι Early Access Game (Alpha) γραμμένο με unreal engine που είναι συνταγή αποτυχίας για AMD κάρτα γραφικών, αλλά και πάλι όταν  δουλεύει καλύτερα που παίζω στην nvidia 1080, ε σου κακοφαίνεται  

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, noFEARgr said:

Ελπίζω να δούμε πολύ πιο χαμηλές τιμές από ampere και rdna2 μετά από τέτοια κονσόλα . Αντίστοιχη κάρτα πάνω από 350-400 δεν θα πρέπει να κάνει 

Μία αντίστοιχη 1080Ti στα 699$ πρέπει να βγάλει ο πέτσινος να γίνει ολική πανωλεθρία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Psycho_Warhead said:

Μία αντίστοιχη 1080Ti στα 699$ πρέπει να βγάλει ο πέτσινος να γίνει ολική πανωλεθρία.

Γιατί να βγάλει στα 699 ? Στα 999 δεν θα την αγοράσεις ? Στα 1099 πάλι δεν θα την αγοράσεις ? Ξέρουν πολύ καλά τις αντοχές της αγοράς. Μια χαρά τιμολόγηση έχει αν βάλεις και στην εξίσωση το RTX και τη bug free εμπειρία . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O πετσινος καθοταν και ελεγε οτι η 2080max-q θα ειναι καλυτερη (lol ) απο τις νεες κονσολες και οτι η καλυτερη κονσολα θα ειναι τα laptop με nvidia gpu. 

Ζει στον κοσμο  του γιαυτο και δεν παιζει να βγαλει 3080ti στα 700. Το χιλιαρικο ειναι το λιγοτερο.Εξαρταται τι θα βγει και απο την amd . 

Tουλαχιστον αν ειναι 60% πανω απο την 2080ti να πεις οκ ψιλοαξιζει. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Γιατί να βγάλει στα 699 ? Στα 999 δεν θα την αγοράσεις ? Στα 1099 πάλι δεν θα την αγοράσεις ? Ξέρουν πολύ καλά τις αντοχές της αγοράς. Μια χαρά τιμολόγηση έχει αν βάλεις και στην εξίσωση το RTX και τη bug free εμπειρία . 

Ποια Bug Free εμπειρία ?? Σε όλους τους drivers της NVIDIA έχει Fixed και Open Issues

Δεν υπάρχει συσκευή για υπολογιστές που να μην έχει έστω και ένα πρόβλημα.

2 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Το σίγουρο είναι ότι στα Ampere θα δούμε τα πραγματικά 7nm γιατί τώρα γελάνε τα πλακάκια.

Ας δούμε πρώτα πότε θα βγάλει τα Amber η αγαπημένη σου γιατί ακόμα μόνο την AMD βλέπουμε να βγάζει 7nm products.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Aten-Ra είπε

Ποια Bug Free εμπειρία ?? Σε όλους τους drivers της NVIDIA έχει Fixed και Open Issues

Δεν υπάρχει συσκευή για υπολογιστές που να μην έχει έστω και ένα πρόβλημα.

Ασε καποιοι ισως φτιαξαν πρωτοι φορα custom pc, και δεν γνωριζουν οτι οταν εχεις να κανεις με τοσους συνδιασμους hardware και software,  υπαρχουν bug οτι και να διαλαξεις. 

Η απλα εθελοτυφλουν και δεν βλεπουν τα driver notes της nvidia. 

Επεξ/σία από noFEARgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...