Προς το περιεχόμενο

Μειώνονται οι πωλήσεις του PlayStation 4 καθώς η νέα γενιά της κονσόλας της Sony πλησιάζει


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, aekoupoli είπε

Μια χαρα πουλησε 12μ κονσολες απο 2010 εως 2012 οποτε μονο πεθαμενο δεν ηταν.5 χρονια αφου ειχε βγει το ps3

Και εγώ στον 11χρονο ανιψιό μου τετοιο θα έδινα. Hard core gamer 😂

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως τώρα εδώ και ένα χρόνο άρχισα να αγοράζω μεταχειρισμένα games για PS3 και άρχισα να παίζω! Πολύ καλό μηχάνημα. Και παίζει σε 1080p αν και η τηλεόραση μου είναι 720p). Βέβαια φαίνεται πως τα games τρέχουν μονταρισμένα στα 30 frames, ωστόσο λόγο μεγέθους οθόνης 32” φαίνονται ωραία για καναπέ. Και το PS3 έχει μεγάλη βιβλιοθήκη. Μόλις η βιομηχανία ανταπεξέλθει σε λογικές τιμές σε 4Κ 120hz HDR κτλ τότε θα αλλάξω και τηλεόραση και θα πάω σε PS5 για να παίξω τίτλους PS4-5. Ή σε Xbox ή σε stream. Ή όλα. Θα δούμε τότε..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/4/2019 στις 3:54 ΜΜ, stelios18120 είπε

Ε εντάξει λογικό να μειωθούν και οι πωλήσεις πέρασαν τα χρόνια.

Επισεις έχω ps4 pro και ακόμα και να βγει το επόμενο ps δεν θα το αλλάξω day 1 αλλά εφόσον δοκιμαστεί και βγει η "σωστη" απροβληματιστη έκδοση. (Γιατί όπως πάντα θα έχει τα ψιλοθεματακια του με θόρυβο,θερμοκρασίες και άλλα όμορφα όπως πάντα) ;)

Εγώ τώρα θα πάω να αγοράσω ps2 με αυτή τη λογική.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/4/2019 στις 8:16 ΜΜ, chocorello είπε

Ε όχι και σύντομος... η γενιά ps4/xboxOne πρέπει να είναι η γενιά που έζησε/ζει περισσότερο από κάθε άλλη.
Και για αυτό ευθύνονται κυρίως οι μετέπειτα πιο δυνατές εκδόσεις τους (Pro/OneX) που όμως θεωρούνται ίδιας γενιάς αφού παίζουν τα ίδια games.
Αν γνώριζα ότι θα εξελιχθεί έτσι θα αγόραζα μια κονσόλα από το 2013.

Φοβάμαι ότι οι νέες γενιές θα έχουν μικρότερη ζωή.

Επίσης, Sony ξεκαβάλα λίγο γιατί είσαι πανάκριβη... και στην αρχική αγορά πιο ακριβή αλλά και στις υπηρεσίες/προσφορές είσαι ακριβή.
Βλέπω την Microsoft να μπαίνει ΠΟΛΥ δυνατά στην επόμενη γενιά με τρομερό hardware αλλά και τιμές υπηρεσιών. Πιστεύω θα γίνει μεγάλη μάχη.

Πως ακριβώς έβγαλες ότι η γενιά αυτή έζησε / ζει περισσότερο; Κάθε 6-7 χρόνια βγαίνει νέο Playstation από τότε που παρουσιάστηκε το PS1. Το PS4 βγήκε πριν μόλις 5 1/2 χρόνια. Και άσχετα από το πόσο διάστημα παίρνει κάθε φορά να παρουσιαστεί νέο Playstation, το PS2 έβγαζε παιχνίδια για 14 χρόνια και το PS3 για 12 χρονια. Αν αντέξει το PS4 να βγαζει παιχνίδια για 8 1/2 χρόνια ακόμα, το ξανασυζηταμε για τη γενιά που άντεξε περισσότερο.

Επεξ/σία από xaerialtwistx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, chocorello είπε

Σαπάκι να πεις τον υπολογιστή που έφτιαξες με χιλιάρικο ταρίφα το 2013 και τώρα δε σηκώνει ούτε ποδοσφαιράκι φίλε μου :)

Μην εισαι απολυτος στο παραπανω και μην το γυριζουμε τωρα χωρις λογο σε pc vs κονσολες.

Παντως εχω γνωστοο μου με pc του χιλιαρικου το 2013 που παιζει αξιοπρεπως νεα παιχνιδια και πιο συγκεκριμενα i7 3770,16gb ram ddr3 και καρτα γραφικων 7970,αρα μην εισαι απολυτος.

Και για του λογου το αληθες να και ενα προχειρο video :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Μην εισαι απολυτος στο παραπανω και μην το γυριζουμε τωρα χωρις λογο σε pc vs κονσολες.

Παντως εχω γνωστοο μου με pc του χιλιαρικου το 2013 που παιζει αξιοπρεπως νεα παιχνιδια και πιο συγκεκριμενα i7 3770,16gb ram ddr3 και καρτα γραφικων 7970,αρα μην εισαι απολυτος.

Και για του λογου το αληθες να και ενα προχειρο video :)

Ο φίλος ξόδεψε μια περιουσία! Τούμπανος υπολογιστής για την εποχή.

Η 7850 μου (επίσης σούπερ κάρτα για την εποχή) με το ζόρι ανοίγει το pro. Αλλά δεν παίζεις. Στο Xbox όμως παίζει κομπλέ.

Στις 27/4/2019 στις 7:58 ΠΜ, chocorello είπε

Γιατί με βάζεις σε τσάμπα κόπο;

Release dates στην Ευρώπη:

Sega Mega Drive: 30 Νοεμβρίου του 1990
Sega Saturn: July 8, 1995

Sony Playstation 2: November 2000
Sony Playstiation 3: March 23, 2007

Που είναι τα 11 χρόνια ΟΕΟ;

Sony PlayStation 1: 29 Σεπτεμβρίου 1995

Το PS2 ήταν καλό, το PS4 θα το ξεπεράσει... για τις νέες κονσόλες δεν έχουμε καν specs, μέχρι να βγουν Ευρώπη μιλάμε για καλό 2020-21.

1 ώρα πριν, xaerialtwistx είπε

Πως ακριβώς έβγαλες ότι η γενιά αυτή έζησε / ζει περισσότερο; Κάθε 6-7 χρόνια βγαίνει νέο Playstation από τότε που παρουσιάστηκε το PS1. Το PS4 βγήκε πριν μόλις 5 1/2 χρόνια. Και άσχετα από το πόσο διάστημα παίρνει κάθε φορά να παρουσιαστεί νέο Playstation, το PS2 έβγαζε παιχνίδια για 14 χρόνια και το PS3 για 12 χρονια. Αν αντέξει το PS4 να βγαζει παιχνίδια για 8 1/2 χρόνια ακόμα, το ξανασυζηταμε για τη γενιά που άντεξε περισσότερο.

Σου απάντησα. Δες ξανά τις ημερομηνίες.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, chocorello είπε

Ο φίλος ξόδεψε μια περιουσία! Τούμπανος υπολογιστής για την εποχή.

Η 7850 μου (επίσης σούπερ κάρτα για την εποχή) με το ζόρι ανοίγει το pro. Αλλά δεν παίζεις. Στο Xbox όμως παίζει κομπλέ.

H

Spoiler

 

7850 σου(που αργοτερα την ονομασαν r9 270)δεν ηταν καρτα για συστημα 1000ευρω ουτως ή αλλως αρα δεν εχει να λεει.Σουπερ καρτα δεν την λες.Για την εποχη της καλη καρτα για τα λεφτα της ηταν απο 7870 και πανω.

Οπως βλεπεις καρτες τυπου 7970 και r9 280x(ιδιες καρτες ειναι)μια χαρα παιζουν οτι καινουργιο παιχνιδι υπαρχει σε πανω απο 60fps,την ιδια στιγμη που το xbox one τρεχει τα περισσοτερα παιχνιδια στα 30fps και φυσικα σε αναλυση κατω απο 1080p :)

Τωρα ναι αν μιλαγαμε για φθηνα συστηματα των 400-500ευρω τοτε σχεση με σημερα,σιγουρα θα χρειαζονταν μια ακομα αναβαθμιση σε νεωτερη καρτα.


 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, chocorello είπε

Ο φίλος ξόδεψε μια περιουσία! Τούμπανος υπολογιστής για την εποχή.

Η 7850 μου (επίσης σούπερ κάρτα για την εποχή) με το ζόρι ανοίγει το pro. Αλλά δεν παίζεις. Στο Xbox όμως παίζει κομπλέ.

Sony PlayStation 1: 29 Σεπτεμβρίου 1995

Το PS2 ήταν καλό, το PS4 θα το ξεπεράσει... για τις νέες κονσόλες δεν έχουμε καν specs, μέχρι να βγουν Ευρώπη μιλάμε για καλό 2020-21.

Σου απάντησα. Δες ξανά τις ημερομηνίες.

Ουσιαστικά απάντησα και στις ημερομηνίες σου. Αφού σε ενδιαφέρει μόνο το πότε ένα νέο Playstation παρουσιάζεται και όχι η πλήρης διάρκεια ζωής μιας κονσόλας, το PS4 βγήκε πριν 5 1/2 χρόνια και του χρόνου θα είναι στα 7 όταν βγει το PS5. Δε βλέπω τίποτα το μοναδικό σε αυτήν τη γενιά, 7 χρόνια έκλεισε και το PS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

H

  Απόκρυψη περιεχομένων

7850 σου(που αργοτερα την ονομασαν r9 270)δεν ηταν καρτα για συστημα 1000ευρω ουτως ή αλλως αρα δεν εχει να λεει.Σουπερ καρτα δεν την λες.Για την εποχη της καλη καρτα για τα λεφτα της ηταν απο 7870 και πανω.

Οπως βλεπεις καρτες τυπου 7970 και r9 280x(ιδιες καρτες ειναι)μια χαρα παιζουν οτι καινουργιο παιχνιδι υπαρχει σε πανω απο 60fps,την ιδια στιγμη που το xbox one τρεχει τα περισσοτερα παιχνιδια στα 30fps και φυσικα σε αναλυση κατω απο 1080p :)

Τωρα ναι αν μιλαγαμε για φθηνα συστηματα των 400-500ευρω τοτε σχεση με σημερα,σιγουρα θα χρειαζονταν μια ακομα αναβαθμιση σε νεωτερη καρτα.

 

Για την εποχή που λέμε, και με καλές κάρτες επιπέδου >=7870, ξεπεράσαμε κατά πολύ το κόστος μιας κονσόλας.
Και τα games που παίζουν με low στον υπολογιστή κυριολεκτικά ΔΕ βλέπονται.
Χίλιες φορές παλιό game στα high παρά νέο game στα low.

Ο υπολογιστής προσφέρει για λίγα χρόνια καλύτερα γραφικά.
Η κονσόλα προσφέρει με λιγότερα χρήματα και για περισσότερα χρόνια τη σιγουριά ότι θα έχεις να παίζεις ΟΚ και ας μην είναι ποτέ αντίστοιχη του Max/Ultra σε γραφικά υπολογιστή. Btw το ποδοσφαιράκι (PES2019) νομίζω τρέχει 1080p στις κονσόλες.

 

ΥΣ.
Αν συνυπολογίσεις ένα κουτί της προκοπής, τον i7 της εποχής, 16άρα ραμ, έναν samsung SSD (η OCZ Vertex4 τότε), έναν 7200αρη δίσκο αποθήκη (όχι green), ένα σοβαρό τροφοδοτικό >= tier2, μια μητρική με αντίστοιχης ποιότητας chipset και VRM καλά και ένα σωστό after market cooler και κολλήσεις και μια 7870 (349$ release price το 12'), αν δεν έχεις φτάσει ήδη το χιλιάρικο τότε θα είσαι αρκετά κοντά.

Αντί αυτού τσιμπούσες ένα PS4 στα 400ε (αν δε κάνω λάθος) και με τα ρέστα PS5 όταν βγει.
Μέχρι τότε, άρχοντας. Με τα ίδια χρήματα θα έχεις καθαρίσει από hardware από 2013 μέχρι το 2025+ (πιθανότατα 2026+).
Δε θα σε ενδιαφέρουν ούτε οι αναβαθμίσεις, ούτε οι ρυθμίσεις, ούτε τίποτα. Το βάζεις, παίζεις, καθάρισες.
 

30 λεπτά πριν, xaerialtwistx είπε

Ουσιαστικά απάντησα και στις ημερομηνίες σου. Αφού σε ενδιαφέρει μόνο το πότε ένα νέο Playstation παρουσιάζεται και όχι η πλήρης διάρκεια ζωής μιας κονσόλας, το PS4 βγήκε πριν 5 1/2 χρόνια και του χρόνου θα είναι στα 7 όταν βγει το PS5. Δε βλέπω τίποτα το μοναδικό σε αυτήν τη γενιά, 7 χρόνια έκλεισε και το PS3.

Σιγά μη βγει του χρόνου στην Ευρώπη το PS5.

Επεξ/σία από chocorello
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, chocorello είπε

Για την εποχή που λέμε, και με καλές κάρτες επιπέδου >=7870, ξεπεράσαμε κατά πολύ το κόστος μιας κονσόλας.
Και τι καταφέρνεις με μια 7870 σήμερα; Ποδοσφαιράκι άντε και rocket league.
Και τα games που παίζουν με low στον υπολογιστή κυριολεκτικά ΔΕ βλέπονται.
Χίλιες φορές παλιό game στα high παρά νέο game στα low.

Ο υπολογιστής προσφέρει για λίγα χρόνια καλύτερα γραφικά.
Η κονσόλα προσφέρει με λιγότερα χρήματα και για περισσότερα χρόνια τη σιγουριά ότι θα έχεις να παίζεις ΟΚ και ας μην είναι ποτέ αντίστοιχη του Max/Ultra σε γραφικά υπολογιστή. Btw το ποδοσφαιράκι (PES2019) νομίζω τρέχει 1080p στις κονσόλες.

ΥΣ.
Αν συνυπολογίσεις ένα κουτί της προκοπής, τον i7 της εποχής, 16άρα ραμ, έναν samsung SSD (η OCZ Vertex4 τότε), έναν 7200αρη δίσκο αποθήκη (όχι green), ένα σοβαρό τροφοδοτικό >= tier2, μια μητρική με αντίστοιχης ποιότητας chipset και VRM καλά και ένα σωστό after market cooler και κολλήσεις και μια 7850 (250$ release price το 12'), αν δεν έχεις φτάσει ήδη το χιλιάρικο τότε θα είσαι αρκετά κοντά.

Αντί αυτού τσιμπούσες ένα PS4 στα 400ε (αν δε κάνω λάθος) και με τα ρέστα PS5 όταν βγει.
Μέχρι τότε, άρχοντας. Με τα ίδια χρήματα θα έχεις καθαρίσει από hardware από 2013 μέχρι το 2025+ (πιθανότατα 2026+).
Δε θα σε ενδιαφέρουν ούτε οι αναβαθμίσεις, ούτε οι ρυθμίσεις, ούτε τίποτα. Το βάζεις, παίζεις, καθάρισες.
 

Σιγά μη βγει του χρόνου στην Ευρώπη το PS5.

Τότε τα ξαναλέμε όταν βγει για να μη λέμε στην τύχη πράγματα, προς το παρόν δεν έχει ξεπεράσει κανένα Playstation σε ετη. Και σαν υποστήριξη θεωρώ πως ούτε με σφαίρες δε θα φτάσει τα χρόνια των προηγούμενων κονσολών, εκτός αν μπορείς να φανταστείς το 2027 να παίζει ακόμα ο κόσμος με το PS4. Οι κονσόλες πλέον δεν είναι μόνες τους, έχουν να συναγωνιστουν και άλλες gaming πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, chocorello είπε

Αντί αυτού τσιμπούσες ένα PS4 στα 400ε (αν δε κάνω λάθος) και με τα ρέστα PS5 όταν βγει.

Βαλε στο παραπανω ομως τα ακριβοτερα παιχνιδια(κυριως day one)στο Ps4,βαλε και την συνδρομη για online και εδεσε το γλυκο.

Βεβαια ναι οκ στην Ελλαδα του pro,του Fifa και του call of duty εννοειται οτι η κονσολα ειναι προτιμοτερη.

Θες να σου πω εγω τι εκαναν πολλοι που τσιμπουσαν day one το ps4?Εμπαιναν στο κεντρικο θεμα του forum και ρωτουσαν ποια video club ειχαν παιχνιδια προς ενοικιαση γιατι δεν ειχαν οπως ελεγαν χρηματα για να αγοραζουν καινουργια παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...