Προς το περιεχόμενο

Μειώνονται οι πωλήσεις του PlayStation 4 καθώς η νέα γενιά της κονσόλας της Sony πλησιάζει


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 minutes ago, jimarass26 said:

Οι κονσόλες δεν είναι για hardcore gaming (ακόμα). Αυτά που ζητάς είναι για pc. Το σαλόνι είναι σαλόνι. 

Επειδη το έχω παλέψει χρόνια να βάλω σωστό pc στο σαλόνι, με λογικά χρήματα κονσόλας, δεν τα κατάφερα. Ακόμα και το small factor case απλά δεν υπήρχε στην αγορά παρά μόνο στο Mac mini. Τα τελευταία χρόνια βγήκαν κάτι intel μικρά αλλά τα καλά ξεκινάνε στα 800€ και χωρίς gpu. 

Επισης το πιο σημαντικό, είδα προχθές τυχαία πως το τελευταίο ποδοσφαιράκι βγήκε τόσο για PS4 όσος και για PS3 εν έτη 2019. Καταλαβαίνεις τη σημαίνει αυτό; Ποιος βγάζει σήμερα game στο pc για pc του 2006;

Κανεις, γιατι δεν υπαρχει gamer με PC του 2006 απλα. Γιατι? Γιατι με 50€ παιρνεις καρτα γραφικων 6 φορες καλυτερη απο αυτη που εχεις του 2006, κατι που δεν μπορεις να κανεις στη κονσολα. Ειτε θα δωσεις 500€ να παρεις την καινουργια ειτε μενεις με την παλια. 

 

Επισης το ποδοσφαιρακι δεν ειναι genre που πουλαει σε PC ενω σε κονσολα κανει παταγο, γιαυτο και βγαινει και στο PS3. Ολοι μας εχουμε εναν γνωστο που εχει ενα PS3 για να παιζει PRO. To αντιστοιχο ας πουμε στο PC ειναι τα moba, και το δημοφιλεστερο απο αυτα παιζει σε PC του 2006 (league of legends). 

Δεν ξερω γιατι αλλα οι console gamers εχουν καραμελες λανθασμενες που αναμασανε. Σε μεσες ακρες οτι τρεχει στις last gen κονσολες τρεχει και σε ενα PC χοντρικα της ιδιας περιοδου. Μια καρτα που ηταν καλυτερη του xbox το 2006 (8800gt ας πουμε) τρεχει τα παντα καλυτερα και σημερα. Δεν γινεται ξαφνικα πιο αργο το PC hardware δια μαγειας. Υπαρχει ενα site που κανει ακριβως αυτες τις συγκρισεις, (digital foundry), και σε γενικες γραμμες το PS4 απεδιδε οσο ενας i3 3rd gen και μια 750ti (και το xbone αισθητα πιο πισω), PC που κοστισε καπου 500€. Εχουν links κλπα. 

Οσο και να το ψυριζουμε, το PC, αν θες να παιζεις σε console settings και fps ειναι απλα φτηνοτερο. Τελος. Υπαρχουν 1002 λογοι για αυτο. 


PS1. Επισης θεωρεις το ποδοσφαιρακι σοβαρο game, ενω γενικα το παιζουν κατα κυριο λογο ατομα που μπαινουν στην κατηγορια casuals...

 

PS2. Οπως ειπα και στο πρωτο point, ο λογος που φαινομενικα η κονσολα κραταει παραπανω ειναι γιατι απλα κοβουν απειρα settings για να τρεξουν στις παλιες κονσολες, μιας και υπαρχει target group. Στα PC απλα δεν υπαρχει τετοιο target group, ελαχισοτι ειναι οι gamers που εχουν PC του 2006 σημερα. Τον εξηγησα τον λογο, δεν θα κατσει τωρα gamer να παιζει σε subhd αναλυσεις με 15 fps σε ultra low settings(τοσο τρεχουν τα τελευταια games των last gen consoles) οταν μπορει με 50€ να παρει 6πλασιες επιδοσεις με μια καινουργια καρτα γραφικων. Στις κονσολες δεν γινεται αυτο γιατι δεν υπαρχει η δυνατοτητα. 

33 minutes ago, jimarass26 said:

Παντως τα loading times που λες δεν τα έχω συναντήσει μέχρι και στο PS3, μιλώντας πάντα σε σύγκριση με έναν HDD. Αν συγκρίνεις με SSD τότε η μάχη είναι άνιση και πρέπει να περιμένεις τις νέες κονσόλες για να συγκρίνεις σωστά. 

Ελα ρε συ που δεν τα εχεις συναντησει. Παρε το ποδοσφαιρακι που λες και βαλτα διπλα διπλα στο PS3 και σε ενα αντιστοιχο PC με τον φτηνοτερο HDD του 50€. Η μερα με τη νυχτα το loading time. Ακομα και στο formation να μπεις κανει 4πλασιο χρονο, κανει loading αναμεσα στα screencuts κλπα αλλα κουραφεξαλα που δεν τα κανει το PC. O κυριος λογος που συμβαινει αυτο ειναι η ανεπαρκης ram του PS3. Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στις καινουργιες κονσολες λογω παναργης CPU. Δοκιμασε anthem και AC odyssey ας πουμε, παλι μεταξυ PS4 και του φτηνοτερου HDD στο PC. Η μερα με τη νυχτα. To anthem ας πουμε δεν μπορω να φανταστω πως διαολο θα κατσει καποιος να το παιξει σε κονσολα εκτος και αν δεν ειχε ποτε του PC οποτε αγνοει την διαφορα (ignorance is bliss). Ανα 10 λεπτα games τρως 3 loading times της ταξεως του 1-2 λεπτων το καθενα. Και αυτα οταν δεν μπαινεις στο forge να αλλαξεις εξοπλισμο (το οποιο πρεπει να κανεις συχνα πυκνα μιας και μιλαμε για looting game). 

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

46 λεπτά πριν, strawman είπε

Κανεις, γιατι δεν υπαρχει gamer με PC του 2006 απλα. Γιατι? Γιατι με 50€ παιρνεις καρτα γραφικων 6 φορες καλυτερη απο αυτη που εχεις του 2006, κατι που δεν μπορεις να κανεις στη κονσολα. Ειτε θα δωσεις 500€ να παρεις την καινουργια ειτε μενεις με την παλια. 

Επισης το ποδοσφαιρακι δεν ειναι genre που πουλαει σε PC ενω σε κονσολα κανει παταγο, γιαυτο και βγαινει και στο PS3. Ολοι μας εχουμε εναν γνωστο που εχει ενα PS3 για να παιζει PRO. To αντιστοιχο ας πουμε στο PC ειναι τα moba, και το δημοφιλεστερο απο αυτα παιζει σε PC του 2006 (league of legends). 

Δεν ξερω γιατι αλλα οι console gamers εχουν καραμελες λανθασμενες που αναμασανε. Σε μεσες ακρες οτι τρεχει στις last gen κονσολες τρεχει και σε ενα PC χοντρικα της ιδιας περιοδου. Μια καρτα που ηταν καλυτερη του xbox το 2006 (8800gt ας πουμε) τρεχει τα παντα καλυτερα και σημερα. Δεν γινεται ξαφνικα πιο αργο το PC hardware δια μαγειας. Υπαρχει ενα site που κανει ακριβως αυτες τις συγκρισεις, (digital foundry), και σε γενικες γραμμες το PS4 απεδιδε οσο ενας i3 3rd gen και μια 750ti (και το xbone αισθητα πιο πισω), PC που κοστισε καπου 500€. Εχουν links κλπα. 

Οσο και να το ψυριζουμε, το PC, αν θες να παιζεις σε console settings και fps ειναι απλα φτηνοτερο. Τελος. Υπαρχουν 1002 λογοι για αυτο. 


PS1. Επισης θεωρεις το ποδοσφαιρακι σοβαρο game, ενω γενικα το παιζουν κατα κυριο λογο ατομα που μπαινουν στην κατηγορια casuals...

PS2. Οπως ειπα και στο πρωτο point, ο λογος που φαινομενικα η κονσολα κραταει παραπανω ειναι γιατι απλα κοβουν απειρα settings για να τρεξουν στις παλιες κονσολες, μιας και υπαρχει target group. Στα PC απλα δεν υπαρχει τετοιο target group, ελαχισοτι ειναι οι gamers που εχουν PC του 2006 σημερα. Τον εξηγησα τον λογο, δεν θα κατσει τωρα gamer να παιζει σε subhd αναλυσεις με 15 fps σε ultra low settings(τοσο τρεχουν τα τελευταια games των last gen consoles) οταν μπορει με 50€ να παρει 6πλασιες επιδοσεις με μια καινουργια καρτα γραφικων. Στις κονσολες δεν γινεται αυτο γιατι δεν υπαρχει η δυνατοτητα. 

Ελα ρε συ που δεν τα εχεις συναντησει. Παρε το ποδοσφαιρακι που λες και βαλτα διπλα διπλα στο PS3 και σε ενα αντιστοιχο PC με τον φτηνοτερο HDD του 50€. Η μερα με τη νυχτα το loading time. Ακομα και στο formation να μπεις κανει 4πλασιο χρονο, κανει loading αναμεσα στα screencuts κλπα αλλα κουραφεξαλα που δεν τα κανει το PC. O κυριος λογος που συμβαινει αυτο ειναι η ανεπαρκης ram του PS3. Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στις καινουργιες κονσολες λογω παναργης CPU. Δοκιμασε anthem και AC odyssey ας πουμε, παλι μεταξυ PS4 και του φτηνοτερου HDD στο PC. Η μερα με τη νυχτα. To anthem ας πουμε δεν μπορω να φανταστω πως διαολο θα κατσει καποιος να το παιξει σε κονσολα εκτος και αν δεν ειχε ποτε του PC οποτε αγνοει την διαφορα (ignorance is bliss). Ανα 10 λεπτα games τρως 3 loading times της ταξεως του 1-2 λεπτων το καθενα. Και αυτα οταν δεν μπαινεις στο forge να αλλαξεις εξοπλισμο (το οποιο πρεπει να κανεις συχνα πυκνα μιας και μιλαμε για looting game). 

Σωστά όσα λες αλλά για λάθος λόγο. Πιστεύεις ότι ο product manager που έφτιαξε την χ κονσόλα τσιγκουνευτηκε +30-40€ κόστος για να τη βγάλει καλύτερη ή βγήκε στην πιάτσα να αυτοκτονήσει; Όσα λες απλά δεν ενδιαφέρουν ην μάζα του καναπέ gamers οι οποίοι απλά θέλουν να κάτσουν να πατήσουν ένα κουμπι, να κάνουν ένα κλικ (όχι δυο, ένα) και να παίξουν και ας περιμένουν λιγάκι. Δεν τους απασχολεί όσα λες για αυτό και πουλάνε. Τους απασχολεί μόνο όταν κάτι σκάει (πχ yellow light of death Xbox). Εκατομμύρια pc gamers έχουν ΚΑΙ κονσόλα. Τι σου λέει αυτό; Βλάκες είναι;;;; Κάποια ανάγκη καλύπτει η κονσόλα. Απλά όχι τη δίκη σου. 

Εγώ ξαφνικά περισυ ανέστησα το Nintendo wii μου και αγόρασα μεταχειρισμένα original το Super Mario bros και τα Mario Galaxy 1&2 wii για να παίζω σε 720p τηλεόραση 32 ιντσών. Τι σου λέει εσένα αυτό τώρα; Με ενδιαφέρει το loading time? It just works και τα games μαμανε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Ναι τα exclusives.

Και τα ποδοσφαιρακια/ μπάσκετ. Δεν μπορώ να φανταστώ να παίζω ακόμα και σε gaming καρέκλα, σε τούμπανο υπολογιστή και με χειριστήρια. Ούτε για πλάκα. Σαλόνι και πάλι σαλόνι με φίλους, delivery, trash talk κτλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, aris1986 said:

Και τα ποδοσφαιρακια/ μπάσκετ. Δεν μπορώ να φανταστώ να παίζω ακόμα και σε gaming καρέκλα, σε τούμπανο υπολογιστή και με χειριστήρια. Ούτε για πλάκα. Σαλόνι και πάλι σαλόνι με φίλους, delivery, trash talk κτλπ.

Αναλόγως το χώρο που έχει κάποιος, μπορεί να φέρει την "άνεση" στο γραφείο. Δλδ μια TV στον τοίχο πάνω από το γραφείο και πιο πίσω από τη καρέκλα να υπάρχει καναπές/πολυθρόνες. 😛

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, strawman είπε

Συμφωνω. Ποσο κοστιζει ενα αντιστοιχο τροφοδοτικο στο PC που κανει τη δουλεια του? Σιγουαρ οχι 100€. Αυτο λεω

Ένα ποιοτικό τροφοδοτικό υπολογιστή (branded 80 bronze+ μέσης σειράς, 550+ watt) να κοστίζει κανά 60άρι;

Αναφορά σε κείμενο
 

Καταρχας αντι για i5 βαλε i7. 150€ η καρτα και 260-300 ο επεξεργαστης. Οποτε το PC αυτο παιζει καλυτερα για σχεδον ολη τη γενια. Αν δεν με πιστευεις, μια βολτα στο digital foundry. To PS4 αποδιδει οσο ενας i3 + 750ti και το xbox ακομα χειροτερα.

Δηλαδή ήταν που ήταν το κόστος κοντά στο χιλιάρικο, να βάλουμε i7 να πάει πιο πάνω. Οκ.

Παίζει και καλύτερα τα games που έγιναν ported από κονσόλες, όπως πχ. το Quantum Break;

Αφού παίζει καλύτερα όλη τη γενιά όπως λες, μπορείς να μου εξηγήσεις τι συμβαίνει εδώ;
(Ξέρω τι συμβαίνει προφανώς, το παιχνίδι είναι port από PS3 και γελάει ο κόσμος, αλλά εμένα σαν gamer δε με απασχολεί αυτό, αν ήμουν PC gamer και είχα πληρώσει τόσα λεφτά θα με απασχολούσε όμως)

Αναφορά σε κείμενο

Το 2020 που βγαινει το PS5, αλλαζεις καρτα στο εν λογω PC με τα λεφτα που γλυτωσες απο το 60€ / ετος του online. Συνολικα πληρωσες οσο και ο console gamer ενω ειχες σαφως καλυτερες επιδοσεις.

Πόσες φορές θα το πω; ΔΕΝ πληρώνω στο Xbox One 60€ το έτος. Μόνος πληρώνεις ένα 36-37άρι και με ένα φίλο (sharing), αυτό πάει διά 2, δηλαδή μιλάμε για 18ευρώ το χρόνο και αυτό ισχύει και σε ΟΛΑ τα παιχνίδια. Πληρώνεις τα μισά, παντού. Γιατί μπορείς. Άρα αυτό το 60€ είναι ένας αριθμός που δεν ανταποκρίνεται στη πραγματικότητα, ασχέτως αν κάποιοι πληρώνουν όντως τόσα. Παιχνίδια στον υπολογιστή δεν αγοράζεις εσύ για να παίζεις online; Γιατί δεν υπολογίζεις τα δικά σου κόστη; Πες 3 νέα παιχνίδια το χρόνο κατά μέσο όρο. Θα δεις ότι τα έξοδα είναι πάνω κάτω ίδια με χρήση game sharing και υπολογισμένο και το online μέσα. Βασικά όχι, οι κονσόλες βγαίνουν φθηνότερες έτσι.

Και δεν έχω αναφερθεί καν στο library που χτίζεις στις κονσόλες στα χρόνια αυτά και εμπεριέχονται στο κόστος της υπηρεσίας. Τι Metal Gear Solid έχω, τι AC, τι Battlefield 1, For Honor βλέπω εδώ, κάτι Project Cars,  κάτι Thief... κυριολεκτικά δε ξέρω τι έχω και δεν έχω πληρώσει τίποτα επιπλέον από τα χρήματα που σου έχω ήδη αναφέρει. Στο Xbox έχεις και την επιλογή του game pass αν θες instantly και up to date ένα καλό library χωρίς να σε ενδιαφέρουν συγκεκριμένα παιχνίδια... και σε αυτό μοιράζεται το κόστος διά 2 (χοντρικά 40€ το χρόνο έκαστος). Έχεις σούπερ επιλογές.

Αναφορά σε κείμενο

Τωρα βαλε και το extra κοστος που θα πληρωσεις εσυ για να αγορασεις PC για να κανεις αλλα πραματα (οπως να postaris εδω) και εδεσε το γλυκο. 

Ζούμε στην εποχή που η πρόσβαση στο internet είναι δεδομένη από πολλές συσκευές. Το προηγούμενο τεράστιο post το έγραψα ξαπλωμένος (ξημερώματα) από το κινητό μου. Μπορούσα να το γράψω και από tablet. Αυτό το μήνυμα το γράφω από λάπτοπ.

Όλες οι συσκευές αυτές κάνουν άνετα αυτή τη δουλειά. Μάλιστα οι τελευταίες έρευνες δείχνουν ότι η πρόσβαση στο internet συμβαίνει πλέον περισσότερο από φορητές συσκευές και λιγότερο από σταθερούς υπολογιστές. Αντιθέτως τα τελευταία χρόνια οι σταθεροί υπολογιστές έχουν πτώση σε πωλήσεις.

Βγάζεις κάποιο συμπέρασμα από αυτό; Αφενός όλοι έχουμε ήδη ένα μηχάνημα, το πολύ 10ετίας, που κάνει μια χαρά τη καθημερινή δουλειά, αφετέρου οι φορητές συσκευές που επίσης όλοι έχουμε έχουν αρχίσει και τρώνε τεράστιο μερίδιο προσβασιμότητας στο ίντερνετ σε σχέση με του υπολογιστές για τα everyday tasks. Και δε βλέπω αυτό το trend να αλλάζει στα επόμενα χρόνια.

Συνοψίζοντας, δε βλέπω να αγοράζω σύντομα νέο υπολογιστή για τη δουλειά που αναφέρεις.

Αναφορά σε κείμενο

To μονο που διαβασα ειναι λογω controller και motion blur. Το ενα χειροτερο απο το αλλο δηλαδη...θα παιξω fps με controller και motion blur στο θεο ξερω γω!! Στανταρ.

Λόγω controller; Αυτό δε βγάζει καν νόημα.
Motion Blur; Μα αρκετοί console gamers πλέον παίζουν σε οθόνες υπολογιστών. Συνεπώς για ποιο motion blur μιλάμε;

Στάνταρ δεν έκανες καλό διάβασμα. Θα σε βοηθήσω εγώ όμως:
Γιατί δε μας έφτανε ότι πληρώνουμε day1 υπερδιπλάσια χρήματα για ένα gaming PC, πρέπει να γίνουμε computer guru για να αγοράσουμε ένα value4money μηχάνημα, δε μας έφτανε που πρέπει να ξέρουμε ότι τα VRM παίζουν ρόλο σε μητρικές, τα Japanese capacitors σε PSU, η ταχύτητα στις μνήμες τεράστιο ρόλο στα fps, δε μας έφτανε που σε κάθε -οτιδήποτε- είναι αυτό πρέπει να ανατρέξουμε σε benchmarks για μην αγοράσουμε καμια φόλα, πλέον ακόμα και για να επιτύχουμε αντίστοιχο smoothness με τις κονσόλες, πρέπει -κλασσικά- να κάνουμε πάλι homework. Διάβασε όλη την πρώτη απάντηση εδώ. Και αυτό δεν είναι μόνο για 30fps, είναι για οτιδήποτε fps αν θες να έχεις μια smooth εμπειρία.

Αναφορά σε κείμενο

Αυτα δυστηχως ειναι θεωρια. Στην πραξη ΔΕΝ ισχυει. Το digital foundry εκει ειναι. Οταν το ps4 λοιπον με το super optimization απεδιδε οσο μια 750ti (!!!!!!!!!!) τι optimization μου λες ρε φιλε? Επισης τι smooth και κουραφεξαλα, το χεις παρει πρεφα οτι υπαρχουν games που πεφτουν στα 10-15 fps και στις 2 κονσολες? Οτι βγαιναν patches για 6 μηνες με μοναδικο σκοπο να καταφερουν να κλειδωσουν 30 fps σε απειρα games? Παρε παραδειγμα το witcher 3 και το fallout 4. Αυτη η καραμελα  με το optimization εντελως μυθος. 

Υποθέτω ότι όλοι έχουμε άδικο και εσύ έχεις δίκιο σε αυτό.

Προβλήματα με παιχνίδια αντιμετωπίζουν όλες οι πλατφόρμες, για πολλούς και διάφορους λόγους. Και αν υποθέσουμε ότι για τη κονσόλα υπάρχει η δικαιολογία λόγω ότι πρόκειται για day1 σχετικά φθηνό hardware (που δεν υπάρχει καμία δικαιολογία για μένα), στο PC που έχει κοστίσει υπεδιπλάσια, εκεί και αν δεν υπάρχει δικαιολογία. Συνεπώς μη μου λες για τα προβλήματα συγκεκριμένων παιχνιδιών σε κονσόλες, γιατί σίγουρα μπορώ να σου πω για προβλήματα παιχνιδιών σε υπολογιστή (βασικά σου είπα και εγώ ήδη για 2 παιχνίδια πιο πάνω και δε χρησιμοποίησα καν το Google για αυτά).

Αναφορά σε κείμενο

Αλλη παπατζα μυθος. Bootare σε παρακαλω ενα PC με windows, ανοιξε απλα το steam και πες μου  ram και cpu usage. Τωρα πες μου τα αντιστοιχα για τις κονσολες? Tι, 2 cores και 3 gb ram??? Ναι, πολυ βαρια τα windows..

Αν δεν ήταν τα Windows αυτά που είναι, δε θα χρησιμοποιούσα το Linux για μόνιμο desktop λειτουργικό, αλλά πραγματικα βαριέμαι να κάνω αυτή τη συζήτηση τώρα, εδώ.

Αν δε καταλαβαίνεις από μόνος σου με απλή λογική ότι ένα ολοκληρωμένο σύγχρονο ασφαλές λειτουργικό σύστημα Η/Υ που είναι φορτωμένο με ένα σωρό libraries, frameworks, runtimes και πόσα services και και και, αν δε καταλαβαίνεις ότι ΔΕΝ έχουν φτιαχτεί με πρωταρχικό σκοπό το gaming, δε μπορώ να σε βοηθήσω άλλο.  Και δε θα το συνεχίσω άλλο. :)

Θα σου πώ μόνο ότι στο 486 μου που δεν είχε αρκετή μνήμη, κρατούσα πατημένο κάποιο κουμπί στην εκκίνηση (νομίζω left shift; ) για να μη φορτωθούν "τα πάντα" ώστε να έχω περισσότερη ελεύθερη μνήμη για τα DOS παιχνίδια μου. Επίσης θα σου πω ότι στη μετέπειτα περίοδο που προσπαθούσα να φτιάξω το καλύτερο setup για gaming στον υπολογιστή μου, κατέληξα σε λύσεις τύπου microXP. Είχαν πλάκα όλα αυτά; Ναι. Έπρεπε το gaming να χρειάζεται τέτοια κόλπα στο PC για πετύχεις λίγα fps παραπάνω; Σε καμία περίπτωση.

Αναφορά σε κείμενο

Γενικα αυτο ειναι το προβλημα με τους console gamers. Μαυρα μεσανυχτα, εχουν ενα low end PC και πετανε δεξια και αριστερα την λεξη optimization. Και εγω console gamer ημουνα και τα ιδια νομιζα. Περιμενα να βγει το PS4 με την 7850 καρτα γραφικων που εχει και να αμολησει 2 χαστουκια στην 7870 μου και τον i5 του 2009, λογω του optimization που τσαμπουναγαν ολοι.  Περιμενα πως και πως να το αγορασω day one. Και τι ειδα? Οτι η 7870 εφερνε σβουρες γυρω απο το ps4. Καρτα των 150€ (με 2 ΑΑΑ games δωρο!!).  Εχει κουρασει η καραμελα.

Είμαι σίγουρος, μιας και πλέον είμαι console gamer, ότι ανάμεσα μας είμαι εγώ αυτός που έχει μαύρα μεσάνυχτα. 🙄
Ωστόσο, κάτσε να θυμηθώ πότε ήταν η τελευταία φορά που είδα μόνη της μια κάρτα γραφικών να παίζει παιχνίδια. Ναι σωστά, ποτέ δεν το είδα. Δε γίνεται, θες όλο το PC για να παίξει.

Αναφορά σε κείμενο

Θα το πω αλλη μια. Το PC αναγκαστικα βγαινει φτηνοτερο σε βαθος χρονου. Λογω του πολυ κακου CPU που εχουν οι νεες κονσολες, οτιδηποτε μετριο CPU του 2009 ριχνει σφαλιαρες στο PS4. Απο εκει και περα ολα τα parts τα κρατας οταν ο console gamer πρεπει να σκασει 500αρα για νεα κονσολα. Ουτε κουτι θα αλλαξεις, ουτε keyboard - mouse, ουτε PSU, ουτε σκληρους, ουτε τιποτα. Μονο καρτα γραφικων.

Όσες φορές και να το πεις δεν θα αλλάξουν τα γεγονότα. Και πολύ φοβάμαι ότι έχω άσχημα νέα για σένα, αν πιστεύεις ότι με έναν i5 του 2009 (δηλαδή 1ης γενιάς!!! Ούτε καν Sandy)  και με μια καλύτερη κάρτα γραφικών θα καταφέρεις να παίξεις τα παιχνίδια που θα παίζει το PS5. Τη λέξη bottleneck αν δε την γνωρίζεις ήδη, θα τη μάθεις με πολύ άσχημο και ακριβό τρόπο.

(φιλική συμβουλή: αν σκοπεύεις γενικά να αγοράσεις κάρτα γραφικών, αγόρασε τώρα γιατί αν τυχόν πάρουν πάλι μπρος τα κρυπτονομίσματα, τότε και να θες δε θα μπορείς να αγοράσεις κάρτα... :) )

Αναφορά σε κείμενο

Tο PC μπαινει στο σαλονι οσο ευκολα και η κονσολα.

Αυτό δεν ισχύει και δε νομίζω ότι θέλει ιδιαίτερη ανάλυση.
Εκτός βέβαια αν είσαι κάνας 20άρης φοιτητής... και εγώ στο σαλόνι είχα και το γραφείο με τον υπολογιστή και χύμα όλα τα καλώδια και τα πάντα όλα.
Για τον υπόλοιπο (και τον περισσότερο) κόσμο δεν ισχύει όμως.

Αναφορά σε κείμενο

Απο εκει και περα ο χρονος που δαπαναω ειναι ο λογος που πλεον παιζω σε PC. Ειχα σιφιλιασει με τα loading times στη κονσολα. Το αγαπημενο μου game, Gran Turismo, απλα ηταν unplayable οταν ανα κλικ που εκανα επρεπε να περιμενω 5 sec. 5 sec να μπω στο garage, 5 sec να φορτωσει το αμαξι που διαλεξα, 5 sec να μπω στο αμαξι,  5 sec να ξαναβγω απτο garage, 5 sec να παω στους αγωνες, 1 λεπτο να φορτωσει ο αγωνας. Αμα συνηθισεις στο PC η κονσολα απλα ειναι unplayable. Και σου φερνω παραδειγμα για game που φορτωνει γρηγορα, που να σου βαλω κανα AC η Anthem. 5 λεπτα loading screens!!!

Και στις κονσόλες μπορεί να μπει ένας SSD (τώρα που έχουν πέσει αρκετά οι τιμές τους) και να βελτιώσει αρκετά τα loading times (και στο Anthem που όντως έχει μεγάλα loading screens). Τα 5s που λες, σε καμιά περίπτωση δεν είναι deal breaker για τον μέσο gamer. Και προφανώς οι νέες γενιές θα είναι fully SSD και δε θα υπάρχει καν τέτοιο θέμα για συζήτηση.

Περάσαμε τόσες γενιές στο παρελθόν που σε όλα τα games στο PC έπρεπε να περάσεις υποχρεωτικά τη φάση της "εγκατάστασης" ενώ στις κονσόλες απλά το έβαζες πάνω και έπαιζες. Περάσαμε γενιές που στον υπολογιστή έπρεπε να μπεις για καθε παιχνίδι ξεχωριστά και να ψάξεις να βρεις και να κατεβάσεις και να περάσεις το νέο patch "με το χέρι" ενώ στις κονσόλες απλά έτρεχες το παιχνίδι και όλα γινόντουσαν αυτόματα. Στη ζωή μου συνολικά έχω χάσει τρομακτικά περισσότερο χρόνο για να καταφέρω να παίξω σωστά τα παιχνίδια στον υπολογιστή απ'ότι στις κονσόλες (βρες τη σωστή κάρτα γραφικών, κάνε tweak το λειτουργικό, εγκατέστησε το παιχνίδι, βρες τα σωστά graphics settings, βρες το τελευταίο patch, κατέβασε τον τελευταίο driver για τη κάρτα γραφικών που έχει καλύτερη υποστήριξη σε αυτό το παιχνίδι κοκ.). Και τώρα μου λες ότι το loading time του Anthem στο pc είναι μικρότερο (αμφιβάλλω αν το παιχνίδι αυτό τρέχει σε i5 του 2009 1ης γενιάς, να λέει ψέμματα η EA άραγε).

Αλλά φίλε μου, χωρίς παρεξήγηση αλλά χέστηκα, πλέον παίζω σε κονσόλα.
Για όλους τους λόγους που προανέφερα και τις εμπειρίες που εγώ είχα: Thanks, but no thanks :)

------------------------------------------------

Και συνεχίζουμε με το επόμενο post σου...

5 ώρες πριν, strawman είπε

Κανεις, γιατι δεν υπαρχει gamer με PC του 2006 απλα. Γιατι? Γιατι με 50€ παιρνεις καρτα γραφικων 6 φορες καλυτερη απο αυτη που εχεις του 2006, κατι που δεν μπορεις να κανεις στη κονσολα. Ειτε θα δωσεις 500€ να παρεις την καινουργια ειτε μενεις με την παλια. 

Δεν υπάρχει gamer με PC του 2006 γιατί, ακόμα και με νέα κάρτα, τα υπόλοιπα specs του 2006 πλέον δε σηκώνουν ούτε Πασιέντζα HD.

Αναφορά σε κείμενο

Δεν ξερω γιατι αλλα οι console gamers εχουν καραμελες λανθασμενες που αναμασανε. Σε μεσες ακρες οτι τρεχει στις last gen κονσολες τρεχει και σε ενα PC χοντρικα της ιδιας περιοδου. Μια καρτα που ηταν καλυτερη του xbox το 2006 (8800gt ας πουμε) τρεχει τα παντα καλυτερα και σημερα. Δεν γινεται ξαφνικα πιο αργο το PC hardware δια μαγειας. Υπαρχει ενα site που κανει ακριβως αυτες τις συγκρισεις, (digital foundry), και σε γενικες γραμμες το PS4 απεδιδε οσο ενας i3 3rd gen και μια 750ti (και το xbone αισθητα πιο πισω), PC που κοστισε καπου 500€. Εχουν links κλπα. 

Ωραία όλα αυτά αλλά κάτι συγκεκριμένο δεν μας είπες για αυτά. Έγώ από την άλλη ότι λέω προσπαθώ να παραθέτω αντίστοιχα links.

Βέβαια αν είναι να μου δείξεις benchmarks, μη μπεις καν στο κόπο... δε πάει να αποδίδει η κονσόλα όπως ένα Pentium1, τι με ενδιαφέρει;
Εγώ να παίζω παιχνίδια θέλω, όχι να τρέχω prime95 ή Furmark. Και αυτό που θέλω το κάνει.

Αναφορά σε κείμενο

Οσο και να το ψυριζουμε, το PC, αν θες να παιζεις σε console settings και fps ειναι απλα φτηνοτερο. Τελος. Υπαρχουν 1002 λογοι για αυτο. 

Ξεκίνα την απαρίθμηση, εδώ είμαι εγώ. Pop corn έχω.

Αναφορά σε κείμενο

PS1. Επισης θεωρεις το ποδοσφαιρακι σοβαρο game, ενω γενικα το παιζουν κατα κυριο λογο ατομα που μπαινουν στην κατηγορια casuals...

Αυτή είναι δική σου υποκειμενική άποψη και δεν αναιρεί/αλλάζει/επηρεάζει κάτι στη συζήτηση.

Αναφορά σε κείμενο

PS2. Οπως ειπα και στο πρωτο point, ο λογος που φαινομενικα η κονσολα κραταει παραπανω ειναι γιατι απλα κοβουν απειρα settings για να τρεξουν στις παλιες κονσολες, μιας και υπαρχει target group.

PC gaming με τα minimum requirements καλύτερα από τα specs του PS4.

Μια εικόνα χίλιες λέξεις. Δε με ενδιαφέρει το πως και το γιατί :)

Αναφορά σε κείμενο

Ελα ρε συ που δεν τα εχεις συναντησει. Παρε το ποδοσφαιρακι που λες και βαλτα διπλα διπλα στο PS3 και σε ενα αντιστοιχο PC με τον φτηνοτερο HDD του 50€. Η μερα με τη νυχτα το loading time. Ακομα και στο formation να μπεις κανει 4πλασιο χρονο, κανει loading αναμεσα στα screencuts κλπα αλλα κουραφεξαλα που δεν τα κανει το PC. O κυριος λογος που συμβαινει αυτο ειναι η ανεπαρκης ram του PS3. Κατι αντιστοιχο συμβαινει και στις καινουργιες κονσολες λογω παναργης CPU. Δοκιμασε anthem και AC odyssey ας πουμε, παλι μεταξυ PS4 και του φτηνοτερου HDD στο PC. Η μερα με τη νυχτα. To anthem ας πουμε δεν μπορω να φανταστω πως διαολο θα κατσει καποιος να το παιξει σε κονσολα εκτος και αν δεν ειχε ποτε του PC οποτε αγνοει την διαφορα (ignorance is bliss). Ανα 10 λεπτα games τρως 3 loading times της ταξεως του 1-2 λεπτων το καθενα. Και αυτα οταν δεν μπαινεις στο forge να αλλαξεις εξοπλισμο (το οποιο πρεπει να κανεις συχνα πυκνα μιας και μιλαμε για looting game). 

Έχω απαντήσει στο προηγούμενο post μου.

Βέβαια δε μπορώ να μη σχολιάσω.
Δες τα loading screens του PES2018 σε κονσόλα του 2006 τη στιγμή.
16seconds για να μπει στο παιχνίδι και ελάχιστα δευτερόλεπτα αναμονής στο ημίχρονο.
Μιλάμε για παιχνίδι του 18 σε κονσόλα (τότε) 12ετών! Υπολογιστής του 2006 ούτε καν στο μενού του παιχνιδιού δε θα έφτανε και δε με ενδιαφέρει το γιατί.

Επεξ/σία από chocorello
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Quote

PC gaming με τα minimum requirements καλύτερα από τα specs του PS4.

Μια εικόνα χίλιες λέξεις. Δε με ενδιαφέρει το πως και το γιατί :)


Απο αυτο και μονο καταλαβαινω ποσο ψευδεσαι. Την εικονα την πηρες απο το digital foundry, το οποιο καταληγει.

A budget PC featuring a Core i3 PC and a GTX 750 Ti runs at console settings to the tune of 30fps. Here we compare performance against PS4, where it takes an overclock of this GPU to achieve a lock on 30fps.

Οτι δηλαδη το PS4 αποδιδει ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο οτι ενας i3 και μια 750ti, entry level gaming PC στην καλυτερη δηλαδη. Εχει και vidεο για του λογου το αληθες. Και εσυ ονειρευεσαι PC του 1000αρικου. Δηλαδη ξερεις οτι εχεις αδικο, μιας και θα το ειδες το review, αλλα εκει εσυ, τα δικα σου. Οποτε σε ενδιαφερει δεν σε ενδιαφερει το πως και το γιατι, οσο PC του 500αρικου αποδιδει το PS4 ;) 

 

Απο εκει και περα η εικονα προφανως δεν λεει τιποτα. Αμα το ενα τρεχει στο 1 fps και το αλλο στα 300 ποιο αποδιδει καλυτερα ρε αδερφε? Και προφανως 2500k με 7870, που ειναι στα minimum specs, παιζιε πολυ καλυτερα

 
Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου έχω αναφέρει τόσα.
Σε κάθε σου σημείο έχω απαντήσει και έχω παραθέσει τόσα links, videos, εικόνες.
Σου έχω αναφέρει τη δική μου εμπειρία, σαν PC gamer, τι έχω συναντήσει.
Και αυτό που απαντάς εσύ σε όλα αυτά, είναι αυτή η παράγραφος;

Ωραίος! 😄

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, chocorello said:

Σου έχω αναφέρει τόσα.
Σε κάθε σου σημείο έχω απαντήσει και έχω παραθέσει τόσα links, videos, εικόνες.
Σου έχω αναφέρει τη δική μου εμπειρία, σαν PC gamer, τι έχω συναντήσει.
Και αυτό που απαντάς εσύ σε όλα αυτά, είναι αυτή η παράγραφος;

Προφανως, οταν ψευδεσαι δεν θα κατσω να απαντησω στο κατεβατο ανακριβειας. Τα links σου μολις στα εβγαλα λαθος και τα στειλα στο πυρ το εξωτερον ρε man. Παραδεξου το λοιπον οτι στα 2 links στα οποια νομιζες οτι με "κατατροπωσες" απετυχες παταγωδος και θα απαντησω και στα αλλα. Αλλιως δεν εχει νοημα, θα συνεχισεις να ψευδεσαι και δεν καταληγει καπου ;) 

Ειδικα οταν καθεσαι και μου παραθετεις minimum specs, τι να κατσω να σου απαντησω? Δηλαδη σε εναν i5 750 δεν παιζει το witcher? Aμα σου πω οτι βγαζει 60αρι (διπλασια δηλαδη απο το PS4) θα σου πεσουν τα μαλλια? H οτι ο 2500k και η 7870 μονο στο minimum τρεχουν το witcher? Σοβαρα τωρα? Η τρολλαρις η οντως εισαι ασχετος οπως εγραψα πριν. 

Βασικα το γεγονος οτι παραθετεις minimum τα οποια ειναι αρλουμπες και δεν καταλαβαινεις μου δινει να καταλαβω οτι απο PC δεν το κατεχεις. Παρε το anthem για παραδειγμα. 3570 απο Ιntel και 6300 απο AMD! Γιατι μιλαμε για επεξεργαστες ιδιας κατηγοριας ας πουμε, οχι οτι ο 3570 ειναι 2 φορες πιο γρηγορος ξερω γω. Ημαρτον δηλαδη. 

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, strawman είπε

Προφανως, οταν ψευδεσαι δεν θα κατσω να απαντησω στο κατεβατο ανακριβειας. Τα links σου μολις στα εβγαλα λαθος και τα στειλα στο πυρ το εξωτερον ρε man. Παραδεξου το λοιπον οτι στα 2 links στα οποια νομιζες οτι με "κατατροπωσες" απετυχες παταγωδος και θα απαντησω και στα αλλα. Αλλιως δεν εχει νοημα, θα συνεχισεις να ψευδεσαι και δεν καταληγει καπου ;) 

Τι μου έβαλες λάθος; Τι να συνεχίσω να ψεύδομαι; Διάβασες τις απαντήσεις μου; Απάντηση έχεις;

Δεν είμαστε εγώ και εσύ εδώ πέρα, μιλάμε σε δημόσιο φόρουμ. Ο καθένας μπορεί να διαβάσει και να κρίνει από μόνος του.
Και πίστεψε με δεν είμαι εγώ αυτός που νιώθει ότι πρέπει να πει κάτι περισσότερο. Αν μη τι άλλο, έχω γράψει όμορφο, θεωρώ ψαγμένο, κατεβατό, με αρκετά καλές πληροφορίες και ελπίζω να βοηθήσω τον κόσμο που θα με διαβάσει. Και σίγουρα  δε δουλεύω για καμία εταιρεία και δεν θα είχα κανένα λόγο να το γυρίσω από PC σε κονσόλα, εάν δεν ίσχυαν αυτά που έχω γράψει/ζήσει.

Φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, chocorello said:

Τι μου έβαλες λάθος; Τι να συνεχίσω να ψεύδομαι; Διάβασες τις απαντήσεις μου; Απάντηση έχεις;

Δεν είμαστε εγώ και εσύ εδώ πέρα, μιλάμε σε δημόσιο φόρουμ. Ο καθένας μπορεί να διαβάσει και να κρίνει από μόνος του.
Και πίστεψε με δεν είμαι εγώ αυτός που νιώθει ότι πρέπει να πει κάτι περισσότερο. Αν μη τι άλλο, έχω γράψει όμορφο, θεωρώ ψαγμένο, κατεβατό, με αρκετά καλές πληροφορίες και ελπίζω να βοηθήσω τον κόσμο που θα με διαβάσει. Και σίγουρα  δε δουλεύω για καμία εταιρεία και δεν θα είχα κανένα λόγο να το γυρίσω από PC σε κονσόλα, εάν δεν ίσχυαν αυτά που έχω γράψει/ζήσει.

Φιλικά πάντα.

Ρε αγορι μου, τα links που εβαλες για το witcher 3 ειναι απο το site digital foundry, το οποιο καταληγει οτι το PS4 τρεχει ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ απο το PC που φτιαξανε με 500€, το οποιο εχει i3 + 750ti. Και συ νομιζεις οτι τρεχει καλυτερα απο PC του 1000αρικου...εχει και video, κατραπακιες τρωει το PS4. Με specs χαμηλοτερα απο τα minimum που παρεθεσες....ξαναδιαβασε τα 2 απο πανω posts γιατι εκανα edit.

 

A budget PC featuring a Core i3 PC and a GTX 750 Ti runs at console settings to the tune of 30fps. Here we compare performance against PS4, where it takes an overclock of this GPU to achieve a lock on 30fps.

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα βγάζει κάποιο νόημα. Απόρησα γιατί θεώρησες ότι διαβάζω digital foundry.
Δε διαβάζω, ένα απλό Google search έκανα και με πήγε σε ένα video που απλά τράβηξα εικόνα ένα στιγμιότυπο που τα low στο PC μου φαινόντουσαν άσχημα σε σχέση με το PS4.

Το Witcher 3 στο PS4 παίζει κατ'αντιστοιχία λοιπόν σε medium setttings του PC (στα περισσότερα από αυτά).
Βέβαια έχουν βγει patches από τότε άρα πρέπει να ξαναγίνουν τα test για να δούμε τι ισχύει τελικά αυτή τη στιγμή στο PS4.
Επίσης, παίρνουμε ως δεδομένο ότι το stable 30fps σε κονσόλα είναι πιο smooth από το unstable 30+ fps του υπολογιστή και πάμε σε νούμερα:

Πάντα με την υπόθεση ότι $ = €

Playstation 4: Release date: November 29 2013 - Τιμή: 400€

------------------------------------------------------------------------------------------
Core i3-4130: Release date: September 1, 2013 - Τιμή 129€

GTX 750Ti: Release date: 18th February, 2014 - Τιμή 149€ -- Σχόλιο: Βγήκε μετά το PS4,  αν είσαι σωστός να επιλέξεις μια κάρτα που υπήρχε ή βγήκε παράλληλα με το PS4.

Μόνο επεξεργαστής + κάρτα γραφικών = 268€

Σου περισσεύουν 132€ για να αγοράσεις:
- κουτί
- branded τροφοδοτικό
- μητρική
- μνήμη
- σκληρό δίσκο
- περιφερειακά

------------------------------------------------------------------------------------------

Καλή επιτυχία :)
 

ΥΣ.
Η παραπάνω σύνθεση επίσημα δε καλύπτει ούτε τα minimum requirements για να παίξει το Anthem.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, chocorello said:

Τώρα βγάζει κάποιο νόημα. Απόρησα γιατί θεώρησες ότι διαβάζω digital foundry.
Δε διαβάζω, ένα απλό Google search έκανα και με πήγε σε ένα video που απλά τράβηξα εικόνα ένα στιγμιότυπο που τα low στο PC μου φαινόντουσαν άσχημα σε σχέση με το PS4.

Το Witcher 3 στο PS4 παίζει κατ'αντιστοιχία λοιπόν σε medium setttings του PC (στα περισσότερα από αυτά).
Βέβαια έχουν βγει patches από τότε άρα πρέπει να ξαναγίνουν τα test για να δούμε τι ισχύει τελικά αυτή τη στιγμή στο PS4.
Επίσης, παίρνουμε ως δεδομένο ότι το stable 30fps σε κονσόλα είναι πιο smooth από το unstable 30+ fps του υπολογιστή και πάμε σε νούμερα:

Πάντα με την υπόθεση ότι $ = €

Playstation 4: Release date: November 29 2013 - Τιμή: 400€

------------------------------------------------------------------------------------------
Core i3-4130: Release date: September 1, 2013 - Τιμή 129€

GTX 750Ti: Release date: 18th February, 2014 - Τιμή 149€ -- Σχόλιο: Βγήκε μετά το PS4,  αν είσαι σωστός να επιλέξεις μια κάρτα που υπήρχε ή βγήκε παράλληλα με το PS4.

Μόνο επεξεργαστής + κάρτα γραφικών = 268€

Σου περισσεύουν 132€ για να αγοράσεις:
- κουτί
- branded τροφοδοτικό
- μητρική
- μνήμη
- σκληρό δίσκο
- περιφερειακά

------------------------------------------------------------------------------------------

Καλή επιτυχία :)
 

ΥΣ.
Η παραπάνω σύνθεση επίσημα δε καλύπτει ούτε τα minimum requirements για να παίξει το Anthem.

Παλι τα ιδια ρε συ? Η παραπανω συνθεση δεν καλυπτε ουτα τα minimum του witcher 3. Παρολαυτα, το παιζει καλυυτερα απο το PS4. Συμπερασμα λοιπον, τα minimum δεν λενε τιποτα, κατι το οποιο ειναι προφανες για οποιον εχει την παραμικρη ιδεα απο PC. O i3 4th gen ειναι καλυτερος για παραδειγμα απο τον fx 6300, ο οποιος υπαρχει στα minimum requirements...

Δεν καθεται η καθε εταιρια να δοκιμασει ολους τους επεξεργαστες απο εποχες του  1990 για να δει αν θα τρεχει το PC. Ενδεικτικα ειναι. Το witcher 3 για παραδειγμα παιζει αξιοπρεπεστατα (45-60 fps) σε core 2 quad του 2007 σε ULTRA settings. 


Περαιτερω, λες λογω optimization οι κονσολες παιζουν καλυτερα , πραγμα που δεν ισχυει, μια και η 750ti ειναι χειροτερη απο τη GPU του PS4! Αρα παει και η καραμελα του optimization.

Στα 150€ δεν αγοραζεις 750ti, αλλα 7870, η οποια ειναι αρκετα πιο γρηγορη της 750ti. Εκει καταλαβαινεις οτι οι διαφορες με το PS4 εκτοξευονται, ετσι? Επισης, δεν ειπα οτι το κοστος ειναι 400€ αλλα 500€, οποτε εχεις 232€ να χορεσεις τα απο πανω. Επισης, ΞΑΝΑΧΑΝΕΙΣ το point. Για 8η φορα, ο PC gamer ΔΕΝ αγοραζει ολο το PC απο την αρχη καθε φορα. Ουτε σκληρους ξαναγοραζει, ουτε κουτια, ουτε περιφερειακα, ουτε τροφοδοτικα. Κανεις οτι δεν το καταλαβαινεις ενω στο εχω γραψει 6-7 φορες. 

Οποτε, συμπερασματικα, με 500€ το df εφτιαξε PC που παιζει καλυτερα απο το PS4! Για καποιον PC gamer ομως το κοστος θα ειναι συντριπτικα μικροτερο, μιας και ηδη εχει PC. Οπως εγω για παραδειγμα, που ηδη ειχα i5 750 ο οποιος λογικα αποδιδει οσο ο i3 4th gen. Οποτε με 150€ αγοραζω απλα μια 7870, η οποια ειναι αρκετα καλυτερη της 750ti, η οποια ειναι καλυτερη του PS4.

Καταλαβαινεις τωρα γιατι το PC gaming ειναι φτηνοτερο? Γιατι δεν αγοραζουμε ολοκληρο PC καθε φορα που εσυ αγοραζεις κονσολα. Οταν εσυ δωσεις 500€ για την κονσολα εγω θα δωσω 130-150 για καρτα γραφικων, και ανα 2η γενια θα δωσω 500 για επεξεργαστη / mobo / μνημες / καρτα γραφικων. Κουτι ας πουμε γιατι να ξαναγορασω? 

PS1. Επισης καθολου δεδομενου δεν ειναι οτι τα 30fps σε κονσολα ειναι πιο smooth απο τα 30 σε PC. Πρωτον, γιατι τα 30 στην κονσολα δεν ειναι stable οπως λες. Το witcher 3 συγκεκριμενα επεφτε στα 18 fps, συμφωνα παντα με το test του digital foundry (το οποιο ειναι εγκυροτατο site btw).  Επισης ακομα και να κραταγε 30, παλι δεν ειναι πιο smooth. Το οτι καποιος το γραψε στο google δεν το κανει σωστο. Μπορω να σου βγαλω video οτι θες game κλειδωμενο στα 30 με ευθεια γραμμη τα frametimes. Δεν ξερω τι ειναι αυτος που το γραψε, αλλα εχει μαυρα μεσανυχτα. Και ασε με εμενα, το digital foundry γραφει οτι το εν λογω PC του 500€ παιζει καλυτερα και smoother απο το PS4. Διαβασε το αρθρο αν θες. 

PS2. Και μιας και πριν ειπωθηκε και ο 2600k, το ξερεις οτι χοντρικα στα περισσοτερα games βγαζεις 3 πλασια (ΤΡΙΠΛΑΣΙΑ) fps απο το PS4, ετσι? Επεξεργαστης των 260€ του 2011...

 

Επεξ/σία από strawman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, jimarass26 said:

Το pc δεν μπαίνει στο σαλόνι , εκτός από το χρόνο, ρεύμα και θόρυβο, έχει και παντόφλα.

 

Το PS4 πάντως κάνει περισσότερο θόρυβο από το PC μου τα οποία είναι και τα 2 συνδεδεμένα στην τηλεόραση.

Τώρα για την παντόφλα ίσως έπρεπε να τα δείτε από πριν αυτά τα θέματα.  :P 

15 hours ago, strawman said:

 με τα λεφτα που γλυτωσες απο το 60€ / ετος του online.

 

 

Βέβαια δεν έχουν όλοι online και σίγουρα δεν πληρώνουν οι περισσότεροι 60€ το χρόνο αφού βγαίνουν συνεχώς προσφορές.

Όπως και δεν έδωσαν όλοι 500€ για κάθε κονσόλα.

Προσωπικά έδωσα 260€ μαζί με 3-4 παιχνίδια για το Xbox και 189€ για το PS4 μαζί με 1 παιχνίδι.

On 30/04/2019 at 13:35, strawman said:

Ναι, γιατι η κονσολα εχει σοβαρο τροφοδοτικο, SSD's και αποθηκη σκληρους. Συγκρισεις του πωπου δηλαδη. Επισης το 2013 η 7870 ειχε κατω απο 150€ απο το Πλαισιο (και παλι, με 2 ΑΑΑ παιχνιδια δωρο). 

 

Θα ήθελα κάποιο link ή απόδειξη για αυτό.

Κυρίως γιατί θα την είχα πάρει και δεν τη βλέπω πουθενά τριγύρω μου τώρα. :P

Επεξ/σία από NickTG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να αναφέρω απλά ότι μου έκατσε δουλειά και δεν είχα, ούτε τώρα έχω χρόνο, να απαντήσω εκ νέου.
Θα απαντήσω, meanwhile θα ήταν καλό αν ο @strawman απαντούσε ένα προς ένα όλα τα sections που απάντησα στο μεγάλο μήνυμα μου.
Υπάρχουν πολλά αναπάντητα ακόμα εκεί να μας απαντήσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...