Προς το περιεχόμενο

Μειώνονται οι πωλήσεις του PlayStation 4 καθώς η νέα γενιά της κονσόλας της Sony πλησιάζει


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, NickTG είπε

Το PS4 πάντως κάνει περισσότερο θόρυβο από το PC μου τα οποία είναι και τα 2 συνδεδεμένα στην τηλεόραση.

Τώρα για την παντόφλα ίσως έπρεπε να τα δείτε από πριν αυτά τα θέματα.  :P 

Οκ, τώρα ακριβώς αυτό τι απάντηση είναι; ΛΟΛ!! Πάνω σε τι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, strawman είπε

Παλι τα ιδια ρε συ? Η παραπανω συνθεση δεν καλυπτε ουτα τα minimum του witcher 3. Παρολαυτα, το παιζει καλυυτερα απο το PS4. Συμπερασμα λοιπον, τα minimum δεν λενε τιποτα, κατι το οποιο ειναι προφανες για οποιον εχει την παραμικρη ιδεα απο PC. O i3 4th gen ειναι καλυτερος για παραδειγμα απο τον fx 6300, ο οποιος υπαρχει στα minimum requirements...

Οκ οκ αυτό ήταν ευκολάκι και θα απαντήσω από τώρα.
Βασικά δε θα απαντήσω εγώ, απαντάει ο linus.

TLDW:
Είσαι PC gamer; Κάτσε ψάξε benchmarks πριν αγοράσεις. Ξεκάθαρα ο ελεύθερος χρόνος για τους PC gamers δεν είναι ποτέ θέμα και δε κοστίζει καθόλου.
Εγώ πάλι όταν θέλω να παίξω... προτιμώ να παίξω! Από το να κοιτάζω γραφήματα. Ζητάω πολλά; :)
Πόσο ακόμα ελεύθερο χρόνο πρέπει να "πετάξω στα σκουπίδια" σαν pc gamer για να παίξω ελεύθερα;
Αν τα requirements που αναγράφονται είναι άχρηστα, γιατί να επομιστώ εγώ την ευθύνη και να πρέπει να ψαχτώ αν θα παίξει ή όχι;
Από μόνος σου μου δίνεις επιπλέον λόγους και επιχειρήματα υπέρ της κονσόλας.

Αυτά τα πράματα, που οι περισσότεροι τα θεωρείτε χαζά, είναι ΠΟΛΥ σημαντικά. Και αν δε το καταλαβαίνετε τώρα, ίσως όταν θα δουλεύετε 8ωρα κάθε work day σαν μισθωτοί και έχετε κάποια σχέση ή όταν αποκτήσετε με το καλό οικογένεια και οι υποχρεώσεις θα έχουν πάει στο θεό, το τελευταίο πράμα που θα θέλετε να κάνετε είναι να πρέπει να νταντεύετε ΚΑΙ τον υπολογιστή σας για να καταφέρετε να παίξετε σωστά ένα παιχνίδι. Δεν υπάρχει χρόνος. Ποτέ δε θα υπάρχει χρόνος.
Αν είστε ακόμα φοιτητές και νιώθετε άνετοι, δε θα μείνετε για πάντα έτσι. Απολαύστε το όσο κρατήσει.

Επεξ/σία από chocorello
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, jimarass26 said:

Οκ, τώρα ακριβώς αυτό τι απάντηση είναι; ΛΟΛ!! Πάνω σε τι; 

Πάνω σε αυτό που έκανα quote. 

Αν θες περαιτέρω εξήγηση πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος. 

15 minutes ago, chocorello said:


Είσαι PC gamer; Κάτσε ψάξε benchmarks πριν αγοράσεις. Ξεκάθαρα ο ελεύθερος χρόνος για τους PC gamers δεν είναι ποτέ θέμα και δε κοστίζει καθόλου.
Εγώ πάλι όταν θέλω να παίξω... προτιμώ να παίξω! Από το να κοιτάζω γραφήματα. Ζητάω πολλά; :)
Πόσο ακόμα ελεύθερο χρόνο πρέπει να "πετάξω στα σκουπίδια" σαν pc gamer για να παίξω ελεύθερα;
Αν τα requirements που αναγράφονται άχρηστα, γιατί να επομιστώ εγώ την ευθύνη και να πρέπει να ψαχτώ αν θα παίξει ή όχι;

Αυτά τα πράματα, που οι περισσότεροι τα θεωρείται χαζά, είναι ΠΟΛΥ σημαντικά. Και αν δε το καταλαβαίνετε τώρα, ίσως όταν θα δουλεύετε 8ωρα κάθε work day σαν μισθωτοί ή όταν αποκτήσετε με το καλό οικογένεια και οι υποχρεώσεις θα έχουν πάει στο θεό, το τελευταίο πράμα που θα θέλετε να κάνετε είναι να πρέπει να νταντεύετε ΚΑΙ τον υπολογιστή σας για να καταφέρετε να παίξετε σωστά ένα παιχνίδι. Δεν υπάρχει χρόνος. Ποτέ δε θα υπάρχει χρόνος για χάσιμο.
Αν είστε ακόμα φοιτητές και νιώθετε άνετοι, δε θα μείνετε για πάντα έτσι. Ξεκάθαρα.

 

Αυτό δεν είναι ιδιαίτερο επιχείρημα. 

Δεν αγοράζεις κάθε μέρα hardware. Ακόμα και αν δεν έχεις παρακολουθήσει καθόλου εξελίξεις, ως χόμπι ή νέα, δεν θα χρειαστείς πάνω από 1 ώρα ψάξιμο για όλα μαζί. 

 

ΥΓ. Μακάρι να δούλευα μόνο 8 ώρες κάθε μέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, NickTG είπε

Αυτό δεν είναι ιδιαίτερο επιχείρημα. 

Δεν αγοράζεις κάθε μέρα hardware. Ακόμα και αν δεν έχεις παρακολουθήσει καθόλου εξελίξεις, ως χόμπι ή νέα, δεν θα χρειαστείς πάνω από 1 ώρα ψάξιμο για όλα μαζί. 

ΥΓ. Μακάρι να δούλευα μόνο 8 ώρες κάθε μέρα. 

Θεωρώ απαράδεκτο να αγοράζω παιχνίδι και να μην ισχύουν τα requirements που αναγράφει.
Θεωρώ απαράδεκτο να πρέπει να κοιτάζω benchmarks (δεν το λέω εγώ, ο linus το λέει) πριν αγοράσω ένα παιχνίδι για να δω αν παίζει ΟΚ στον υπολογιστή μου.
Θεωρώ απαράδεκτο ολόκληρη η PC κοινότητα να μην έχει θεσπίσει τα standards για το τι σημαίνει minimum και recommended requirements.
Ο καθένας γράφει ότι γουστάρει και τα μόνα θύματα σε όλο αυτό είναι οι τελικοί καταναλωτές.

Τίποτα από τα παραπάνω δεν υπάρχει με μια κονσόλα. Βλέπεις ένα παιχνίδι στο Market, βλέπεις ένα gameplay video, τελείωσε, ξέρεις τι παίρνεις.
Έτσι πρέπει να είναι στο 2019. Και ακριβώς έτσι είναι στις κονσόλες.

Ναι, προφανώς αυτό από μόνο του δεν είναι ιδιαίτερο επιχείρημα, είναι όμως ΑΚΟΜΑ ένα. Και μαζεύονται πολλά.

Θες και άλλα μικρά πρόχειρα επιχειρήματα;
Πόσο σίγουροι νιώθετε όλοι εσείς οι pc gamers ότι δε θα επαναληφθεί το φιάσκο με τις κάρτες γραφικών και το mining;
Πόσο σίγουροι νιώθετε για τις τιμές των μνημών RAM ότι θα μείνουν σταθερές σε νορμάλ επίπεδα, όταν η κάθε Samsung λανσάρει κινητά με 12GB ram;
Πόσο σίγουροι νιώθετε ότι η κάθε Intel δε θα έχει πρόβλημα διαθεσιμότητας με αποτέλεσμα οι τιμές να ανέβουν;
Πόσο σίγουροι νιώθετε ότι δε θα γίνει πάλι φιάσκο αντίστοιχο με εκείνο που συνέβη 10 χρόνια πριν με τους σκληρούς δίσκους ή κάτι αντίστοιχο με τους SSD;

Η αγορά των components ενός σταθερού υπολογιστή έχει καταντήσει χρηματιστήριο. Χρόνια τώρα.
Την εποχή που η κάθε κάρτα γραφικών σχεδόν διπλασίαζε σε τιμή, οι κονσόλες επηρεάστηκαν πολύ λιγότερο ενώ για τις κλασσικές μεγάλες αυξομοιώσεις (πχ. ram), οι κονσόλες δεν επηρεάζονται καθόλου.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, chocorello said:

Θεωρώ απαράδεκτο να αγοράζω παιχνίδι και να μην ισχύουν τα requirements που αναγράφει.
Θεωρώ απαράδεκτο να πρέπει να κοιτάζω benchmarks (δεν το λέω εγώ, ο linus το λέει) πριν αγοράσω ένα παιχνίδι για να δω αν παίζει ΟΚ στον υπολογιστή μου.
Θεωρώ απαράδεκτο ολόκληρη η PC κοινότητα να μην έχει θεσπίσει τα standards για το τι σημαίνει minimum και recommended requirements.
Ο καθένας γράφει ότι γουστάρει και τα μόνα θύματα σε όλο αυτό είναι οι τελικοί καταναλωτές.

Τίποτα από τα παραπάνω δεν υπάρχει με μια κονσόλα. Βλέπεις ένα παιχνίδι στο Market, βλέπεις ένα gameplay video, τελείωσε, ξέρεις τι παίρνεις.
Έτσι πρέπει να είναι στο 2019. Και ακριβώς έτσι είναι στις κονσόλες.

Ναι, προφανώς αυτό από μόνο του δεν είναι ιδιαίτερο επιχείρημα, είναι όμως ΑΚΟΜΑ ένα. Και μαζεύονται πολλά.

 

Δεν θυμάμαι, τουλάχιστον πρόσφατα, παιχνίδι να μην παίζει με τα requirements που αναγράφουν. 

Αυτό που μπορεί να συμβαίνει είναι να μην έχεις θέμα και με χειρότερα το οποίο είναι κάτι διαφορετικό. 

Γενικά όχι. Δεν ξέρεις πάντα τι παίρνεις. Μπορεί να δεις ένα άψογο gameplay video και να πας στην επόμενη περιοχή και το framerate να είναι μόνιμα κάτω από 25.

Απλό παράδειγμα. 

Γενικά βέβαια μου είναι αδιάφορο να υποστηρίξω κάποιο από τα στρατόπεδα που έχετε δημιουργήσει. 

Άλλωστε έχω και PC και όλες τις κονσόλες. Για αυτό και απάντησα σε συγκεκριμένα πράγματα. 

Ακόμα λοιπόν και αν θες να ψάχνεις για κάθε παιχνίδι πριν το πάρεις μιλάμε για 5 λεπτά υπόθεση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ακόμα λοιπόν και αν θες να ψάχνεις για κάθε παιχνίδι πριν το πάρεις μιλάμε για 5 λεπτά υπόθεση. 

Μονίμως η φάση με το pc είναι 5 εδώ 5 εκεί. Φάε και ένα error γιατί λείπει το "priksimo.dll", πέρασε το VC++ runtime που λείπει. Κάτσε ρύθμισε και το χειριστήριο. Ώπα δε το βλέπει, κάτσε να περάσω άλλη μία 3rd party εφαρμογή για να παίξει σωστά το χειριστήριο που έχω αγοράσει γιατί το παιχνίδι μου συνεργάζεται μόνο με logitech και Xbox χεριστήρια. Ρυθμισέ τη και αυτή. Κάτι έκανες λάθος, δοκίμασε πάλι. Γκούγκλαρε και λίγο (εν το μεταξύ έχει έρθει η πίτσα).


Γενικά το PC θέλει ντάντεμα. Και εκεί που νομίζεις ότι όλα πάνε ρολόι ξαφνικά θα φας και ένα Windows Update στη μάπα και στα @@ όλα.
Το απαίσιο λειτουργικό Windows 10 και η τραγική πολιτική με τα updates και το beta testing που κάνει επάνω στους χρήστες του,  αποτελεί από μόνο του άλλο ένα επιχείρημα.

Παίδες έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά. Και όσο μιλάμε τόσο θυμάμαι.
Θέλω το χρόνο μου πίσω για όλο αυτό το διάστημα που ήθελα να παίξω και πάλεψα για αυτό αντί να παίζω.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

What year is this? 😛

4 minutes ago, chocorello said:

Φάε και ένα error γιατί λείπει το "priksimo.dll", πέρασε το VC++ runtime που λείπει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ThReSh είπε

What year is this? 😛

https://help.ea.com/en-us/help/origin/origin/your-vc-runtime-package-has-not-installed-correctly-error-troubleshooting/

Γράφτηκε 20 Φλεβάρη 2019. Σίγουρα όχι χωρίς λόγο.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε original games δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία χρονιά που είχα τέτοιο πρόβλημα πάντως.

Σε σπασμένα σίγουρα είχα, δεν θα πω ψέματα, αλλά εκεί προφανώς η ζυγαριά γέρνει συντριπτικά υπέρ του τσάμπα.

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Σε original games δεν θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία χρονιά που είχα τέτοιο πρόβλημα πάντως.

Δεν έχω κανένα λόγο να μη σε πιστέψω και σίγουρα για σένα έτσι είναι, αλλά επίσης σίγουρα δεν είναι έτσι για όλους (για να βγάλει οδηγό η EA).

Δηλαδή δες εδώ κατάσταση:
81Nd0pal.png

 

Ισχύει τα Windows 10 δεν έρχονται με όλα τα NET Framework ενεργοποιημένα by default. Απαράδεκτο! Τι μήνυμα είναι αυτό, τι 0xc000007b error τι διευθύνσεις είναι αυτές; Σε προγραμματιστές απευθύνονται; Αυτή η νοοτροπία με βγάζει έξω από τα ρούχα μου. Ένα παιχνίδι θες να παίξεις ρε φίλε, error codes τύπου 0xc000007b στην εποχή που το computing έχει γίνει καθημερινότητα για όλους, είναι α-πα-ρα-δε-κτα. Εμφάνισε μου έτοιμες οδηγίες με troubleshooting ρε παπάρα, η στη καλύτερη κάνε troubleshooting μόνος σου, με βάζεις να ψάξω στο Google τι σκατά μπορεί να σημαίνει το 0xc000007b error πάμε καλά;

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Priorities, εσύ θεωρείς αυτό απαράδεκτο, άλλοι το να μην μπορούν να αναβαθμίσουν, άλλοι το να κάθεται και να σκονίζεται ένα μηχάνημα επειδή παίζουν αποκλειστικά exclusives κτλπ κτλπ.

Προσωπικά θεωρώ ότι το πιο σημαντικό κριτήριο για την Χ πλατφόρμα είναι τα exclusives και το πόσο σε ενδιαφέρουν.

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NickTG είπε

Πάνω σε αυτό που έκανα quote. 

Αν θες περαιτέρω εξήγηση πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος. 

Πιστεύω εκεί που δουλεύεις να μην δίνεις τέτοιες απαντήσεις! Φυλικά πάντα! Σου μιλάει άνθρωπος που διαχειρίζεται 10δες ανθρώπους...Εκει ξερεις...δεν έχει παπάντζες. Μισή μαλακια να πεις τη στιγμή που περνάω στο διάδρομο και μου φας τσάμπα το μικρόδευτερόλεπτο μου.....

 

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Priorities, εσύ θεωρείς αυτό απαράδεκτο, άλλοι το να μην μπορούν να αναβαθμίσουν, άλλοι το να κάθεται και να σκονίζεται ένα μηχάνημα επειδή παίζουν αποκλειστικά exclusives κτλπ κτλπ.

Ευτυχώς που δε μπορούμε να αναβαθμίσουμε, θα έχανε όλο το νόημα η φάση με τις κονσόλες.
Θα τρώγαμε και εμείς στη μάπα την κάθε nvidia. Θα σκάγαμε κάθε Χ χρόνια νέα χρήματα για να βλέπουμε μια έξτρα αντανάκλαση γιατί το κάθε studio τα παίρνει από τη κάθε nvidia που σπρώχνει το νέο hardware because. Και προφανώς με τις αναβαθμίσεις του hardware θα ερχόντουσαν παρέα και όλα τα προβλήματα υποστήριξης που τρώνε τώρα τα PC.

Ευτυχώς δεν αναβαθμίζεται η κονσόλα. Ευτυχώς! Πρέπει να είναι τρελός κάποιος για να θέλει να μπορεί να αναβαθμίζει τις κονσόλες όπως ένα PC.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, jimarass26 said:

Πιστεύω εκεί που δουλεύεις να μην δίνεις τέτοιες απαντήσεις! Φυλικά πάντα! Σου μιλάει άνθρωπος που διαχειρίζεται 10δες ανθρώπους...Εκει ξερεις...δεν έχει παπάντζες. Μισή μαλακια να πεις τη στιγμή που περνάω στο διάδρομο και μου φας τσάμπα το μικρόδευτερόλεπτο μου.....

 

Πραγματικά δεν βγάζεις νόημα. 

Πάρε το πάλι από την αρχή και ίσως βγάλουμε κάποια άκρη στο τι θες να πεις ή που μπερδεύτηκες σε αυτά που είπα. 

Όπως ήδη σου είπα γίνε πιο συγκεκριμένος. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

4 minutes ago, chocorello said:

Ευτυχώς που δε μπορούμε να αναβαθμίσουμε, θα έχανε όλο το νόημα η φάση με τις κονσόλες.
Θα τρώγαμε και εμείς στη μάπα την κάθε nvidia. Θα σκάγαμε κάθε Χ χρόνια νέα χρήματα για να βλέπουμε μια έξτρα αντανάκλαση γιατί το κάθε studio τα παίρνει από τη κάθε nvidia που σπρώχνει το νέο hardware because "The way it's meant to be played". Και προφανώς με τις αναβαθμίσεις του hardware θα ερχόντουσαν παρέα και όλα τα προβλήματα υποστήριξης που τρώνε τώρα τα PC.

Ευτυχώς δεν αναβαθμίζεται η κονσόλα. Ευτυχώς! Πρέπει να είναι τρελός κάποιος για να θέλει να μπορεί να αναβαθμίζει τις κονσόλες όπως ένα PC.

Γι' αλλους είναι ωραίο το feeling της αναβάθμισης. Προφανώς δεν εννοώ ότι πρέπει να αναβαθμίζονται οι κονσόλες.

Μην ξεχνάς επίσης ότι μπορεί να μην χρησιμοποιούν τη συσκευή για 2-3 πράγματα (console) αλλά για 10αδες (PC).

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...