Προς το περιεχόμενο

Μειώνονται οι πωλήσεις του PlayStation 4 καθώς η νέα γενιά της κονσόλας της Sony πλησιάζει


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, NickTG είπε

Πραγματικά δεν βγάζεις νόημα. 

Πάρε το πάλι από την αρχή και ίσως βγάλουμε κάποια άκρη στο τι θες να πεις ή που μπερδεύτηκες σε αυτά που είπα. 

Όπως ήδη σου είπα γίνε πιο συγκεκριμένος. 

Ο αλλος σας έχει γράψει σεντόνια, τα πιο πολλά σωστά, και κάποιοι εδώ απαντάτε λες και βγήκατε από το δημοτικό.Μηδεν συνοχή, μηδέν σκεψη. Επιχειρηματολογία ραδικιού. Και βγάζετε και το μισό πλανήτη μαλακα γιατί δεν κατανοείται το λόγο ύπαρξης ενός προϊόντος...

Παμε αντίστροφα λοιπόν, είναι ο μισός πλανητης μαλακες; Προφανώς όχι. Βρες μονος σου γιατί.....

Επεξ/σία από jimarass26
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, jimarass26 said:

Ο αλλος σας έχει γράψει σεντόνια, τα πιο πολλά σωστά, και κάποιοι εδώ απαντάτε λες και βγήκατε από το δημοτικό.Μηδεν συνοχή, μηδέν σκεψη. Επιχειρηματολογία ραδικιού. Και βγάζετε και το μισό πλανήτη μαλακα γιατί δεν κατανοείται το λόγο ύπαρξης ενός προϊόντος...

Προσωπικά κατάλαβα το εξής:

Γράφεις ότι δεν μπορείς να έχεις το PC στο σαλόνι για τους Χ λόγους, ένας εκ των οποίων είναι ο θόρυβος που κάνει.

Ο NickTG σου απάντησε ότι στην περίπτωση του το PS4 κάνει περισσότερο θόρυβο από το PC.

Σε αυτό είναι το πρόβλημα ή στο πιο κάτω που γράφει για πρόληψη/προνόηση της παντόφλας?

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Γι' αλλους είναι ωραίο το feeling της αναβάθμισης. Μην ξεχνάς επίσης ότι μπορεί να μην χρησιμοποιούν τη συσκευή για 2-3 πράγματα (console) αλλά για 10αδες (PC).

Μιλάμε για gaming. Δεν έχει κάποια σχέση με το "feeling της αναβαθμισης". Αντίστοιχο feeling μπορώ να σου πω ότι νιώθω κάθε 7 χρόνια που θα αλλάζω κονσόλα αλλά με το feeling αυτό αδειάζει και το πορτοφόλι μου. Και το τελευταίο αυτό feeling, δε μου αρέσει. :P

Το desktop pc, το mobile pc, το κινητό, το τάμπλετ, η τηλεόραση... όλα αυτά κάνουν πολλά και διάφορα. Και πλέον τα κάνουν με χαρακτηριστική άνεση. Και οι κονσόλες δε πάνε πίσω, πχ. βλέπω αρκετά συχνά στη friend list μου ότι αρκετοί αντί να παίζουν απλά βλέπουν youtube ή netflix. Πλέον τα everyday tasks δεν αποτελούν ιδιαίτερο λόγο για να αναβαθμίσεις ένα PC, εκτός και αν μιλάμε για αρχαιολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, chocorello said:

Μονίμως η φάση με το pc είναι 5 εδώ 5 εκεί. Φάε και ένα error γιατί λείπει το "priksimo.dll", πέρασε το VC++ runtime που λείπει. Κάτσε ρύθμισε και το χειριστήριο. Ώπα δε το βλέπει, κάτσε να περάσω άλλη μία 3rd party εφαρμογή για να παίξει σωστά το χειριστήριο που έχω αγοράσει γιατί το παιχνίδι μου συνεργάζεται μόνο με logitech και Xbox χεριστήρια. Ρυθμισέ τη και αυτή. Κάτι έκανες λάθος, δοκίμασε πάλι. Γκούγκλαρε και λίγο (εν το μεταξύ έχει έρθει η πίτσα).


Γενικά το PC θέλει ντάντεμα. Και εκεί που νομίζεις ότι όλα πάνε ρολόι ξαφνικά θα φας και ένα Windows Update στη μάπα και στα @@ όλα.
Το απαίσιο λειτουργικό Windows 10 και η τραγική πολιτική με τα updates και το beta testing που κάνει επάνω στους χρήστες του,  αποτελεί από μόνο του άλλο ένα επιχείρημα.

Παίδες έχω ταλαιπωρηθεί αρκετά. Και όσο μιλάμε τόσο θυμάμαι.
Θέλω το χρόνο μου πίσω για όλο αυτό το διάστημα που ήθελα να παίξω και πάλεψα για αυτό αντί να παίζω.

 

Όχι, δεν θέλει τόσο. 

Σφάλμα ούτε που θυμάμαι πότε είδα τελευταία φορά, το χειριστήριο του Xbox μου παίζει άψογα και στο PC ενώ update μπορεί να έρθει και στις κονσόλες. 

Θες να βάλω τώρα το Halo Collection στο Xbox να δούμε πότε θα ξεκινήσω να παίζω? 

 

Τώρα ναι, αν θες να παίξει το χειριστήριο που αγόρασες πριν 10 χρόνια ή το κάθε τυχαίο κινέζικο χειριστήριο που δεν έχει καν drivers μπορεί να χρειαστεί να φας λίγη ώρα. 

Στο PS4 και στο Xbox μπορώ να παίξω με τα χειριστήρια που έχω από τα προηγούμενα? 

 

Γενικά καλό είναι να μην γινόμαστε υπερβολικοί χωρίς λόγο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 minutes ago, chocorello said:

Μιλάμε για gaming. Δεν έχει κάποια σχέση με το "feeling της αναβαθμισης"

Ναι αλλά για κάποιους είναι ωραίο να αναβαθμίζουν, για σένα είναι ωραίο να τρέχουν τα πάντα όλα σωστά χωρίς να σκοτίζεσαι, ενώ ο άλλος μπορεί να γουστάρει το troubleshooting. Priorities οπως είπα.

2 minutes ago, chocorello said:

Και οι κονσόλες δε πάνε πίσω, πχ. βλέπω αρκετά συχνά στη friend list μου ότι αρκετοί αντί να παίζουν απλά βλέπουν youtube ή netflix.

Γι' αυτό είπα 2-3 πράγματα κι όχι σκέτο gaming. 😛

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, jimarass26 said:

Ο αλλος σας έχει γράψει σεντόνια, τα πιο πολλά σωστά, και κάποιοι εδώ απαντάτε λες και βγήκατε από το δημοτικό.Μηδεν συνοχή, μηδέν σκεψη. Επιχειρηματολογία ραδικιού. Και βγάζετε και το μισό πλανήτη μαλακα γιατί δεν κατανοείται το λόγο ύπαρξης ενός προϊόντος...

Παμε αντίστροφα λοιπόν, είναι ο μισός πλανητης μαλακες; Προφανώς όχι. Βρες μονος σου γιατί.....

 

Έχεις καταλάβει σε τι απαντάς ή απλά βάζεις τυχαίες λέξεις τη μία μετά την άλλη? 

Ελπίζω στη διαχείριση των 10δων ανθρώπων να τα πηγαίνεις καλύτερα. 

Διάβασε πάλι τα μηνύματα, δες σε πόσο συγκεκριμένα πράγματα απαντάω, διάβασε την υπογραφή μου να δεις τι προϊόντα έχω και αν δεν καταλάβεις κάτι μπορείς να ρωτήσεις, μην ντρέπεσαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Προσωπικά κατάλαβα το εξής:

Γράφεις ότι δεν μπορείς να έχεις το PC στο σαλόνι για τους Χ λόγους, ένας εκ των οποίων είναι ο θόρυβος που κάνει.

Ο NickTG σου απάντησε ότι στην περίπτωση του το PS4 κάνει περισσότερο θόρυβο από το PC.

Σε αυτό είναι το πρόβλημα ή στο πιο κάτω που γράφει για πρόληψη/προνόηση της παντόφλας?

Μην προσπαθείτε να αποδομήσετε ένα ένα τα στοιχεία (και μόνο εκεί που μπορείτε) μια επιχειρηματολογίας όταν η απόφαση υπέρ η κατά της είναι ΜΙΑ και τα στοιχεία που τη συνθέτουν ΠΟΛΛΑ. Αυτός που αγοράζει παίρνει ΜΙΑ απόφαση όχι 30. Τα βάζει όλα μαζί δηλαδή και αποφασίζει. Κάποια καλά , κάποια άσχημα. 

PS: Αν υποτιμάς τη παντόφλα, είτε έχεις να φας βουνά από αυτό, είτε θέλω να παντρευτώ τη γυναίκα σου!

Επεξ/σία από jimarass26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, NickTG είπε

Όχι, δεν θέλει τόσο. 

Σφάλμα ούτε που θυμάμαι πότε είδα τελευταία φορά, το χειριστήριο του Xbox μου παίζει άψογα και στο PC ενώ update μπορεί να έρθει και στις κονσόλες. 

Θες να βάλω τώρα το Halo Collection στο Xbox να δούμε πότε θα ξεκινήσω να παίζω? 

Τώρα ναι, αν θες να παίξει το χειριστήριο που αγόρασες πριν 10 χρόνια ή το κάθε τυχαίο κινέζικο χειριστήριο που δεν έχει καν drivers μπορεί να χρειαστεί να φας λίγη ώρα. 

Υπονοείς ότι ένα xbox360 χειριστήριο που αγοράστηκε πριν 10+ χρόνια και δουλεύει ολόσωστα, πλέον για τον υπολογιστή είναι άχρηστο εκτός και αν κάνω εγώ μόντες και φάω επιπλέον χρόνο για ρυθμίσεις αντί να παίζω; Seriously;

Αναφορά σε κείμενο

Στο PS4 και στο Xbox μπορώ να παίξω με τα χειριστήρια που έχω από τα προηγούμενα? 

Γενικά καλό είναι να μην γινόμαστε υπερβολικοί χωρίς λόγο. 

Στο Xbox και στο PS4 τα χειριστήρια που παίζουν ήδη, δε θα σταματήσουν ποτέ να παίζουν, σε κανένα παιχνίδι.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NickTG είπε

Έχεις καταλάβει σε τι απαντάς ή απλά βάζεις τυχαίες λέξεις τη μία μετά την άλλη? 

Ελπίζω στη διαχείριση των 10δων ανθρώπων να τα πηγαίνεις καλύτερα. 

Διάβασε πάλι τα μηνύματα, δες σε πόσο συγκεκριμένα πράγματα απαντάω, διάβασε την υπογραφή μου να δεις τι προϊόντα έχω και αν δεν καταλάβεις κάτι μπορείς να ρωτήσεις, μην ντρέπεσαι. 

Άρα ο μίσος πλανήτης είναι βλάκες; Μάλιστα! Έχεις δίκιο...

5 λεπτά πριν, NickTG είπε

Έχεις καταλάβει σε τι απαντάς ή απλά βάζεις τυχαίες λέξεις τη μία μετά την άλλη? 

Ελπίζω στη διαχείριση των 10δων ανθρώπων να τα πηγαίνεις καλύτερα. 

Διάβασε πάλι τα μηνύματα, δες σε πόσο συγκεκριμένα πράγματα απαντάω, διάβασε την υπογραφή μου να δεις τι προϊόντα έχω και αν δεν καταλάβεις κάτι μπορείς να ρωτήσεις, μην ντρέπεσαι. 

Τωρα υποτιμάς αυτούς που με πληρώνουν; Έχεις ανεβεί επίπεδο!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, jimarass26 said:

Μην προσπαθείτε να αποδομήσετε ένα ένα τα στοιχεία (και μηνο εκεί που μπορείτε) μια επιχειρηματολογίας όταν η απόφαση υπέρ η κατά της είναι ΜΙΑ και τα στοιχεία που τη συνθέτουν ΠΟΛΛΑ. Αυτός που αγοράζει παίρνει ΜΙΑ απόφαση όχι 30. Τα βάζει όλα μαζί δηλαδή και αποφασίζει. Κάποια καλά , κάποια άσχημα. 

Δεν προσπαθώ τπτ, απλά ανέφερα το τι έγραψε ουσιαστικά ο NickTG, η συζήτηση έτσι κι αλλιώς έχει γίνει "άπειρες" φορές στο forum και καμμία από τις 2 πλευρές δεν έχει "κερδίσει"...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Δεν προσπαθώ τπτ, η συζήτηση έτσι κι αλλιώς έχει γίνει "άπειρες" φορές στο forum και καμμία από τις 2 πλευρές δεν έχει "κερδίσει"...

Μα δεν υπάρχει λόγος να κερδίσει καποιος! Οο περισσότεροι έχουμε και τα δυο.Αυτό λέμε τόση ώρα. Οι κονσόλες βρήκαν ευρύ ανταπόκριση στην αγορά που ειναι αμείλικτη. Τέλος.

Άντε πες τα αυτά δε αυτόν που έβγαλε μυρια με αυτήν. Και δες πόσες μέρες θα γελά......

Τα υπόλοιπα είναι απλά να έχουμε να λέμε! 

Επεξ/σία από jimarass26
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, chocorello said:

Υπονοείς ότι ένα xbox360 χειριστήριο που αγοράστηκε πριν 10+ χρόνια και δουλεύει ολόσωστα, πλέον για τον υπολογιστή είναι άχρηστο;
Θα μας βάλετε να αναβαθμίζουμε και να πληρώνουμε και για νέα χειριστήρια τώρα;

Seriously;

Στο Xbox και στο PS4 τα χειριστήρια που παίζουν ήδη, δε θα σταματήσουν ποτέ να παίζουν, σε κανένα παιχνίδι.

 

Υπονοώ ότι ήδη σε έναν υπολογιστή θα παίξουν περισσότερο από ότι στις κονσόλες ακόμα και αν χρειαστεί να ασχοληθείς με κανένα πρόγραμμα παραπάνω. 

Στο Xbox one τι πρόγραμμα μπορώ να βάλω για να παίξουν τα 3 χειριστήρια που έχω από το 360?

 

Άρα δεν σε ενοχλεί καθόλου που σε κάθε νέα κονσόλα δεν παίζουν τα παλιά περιφερειακά αλλά είναι ανεπίτρεπτο πιο καινούρια παιχνίδια στο PC να μην αναγνωρίζουν τα πάντα σωστά? 

5 minutes ago, jimarass26 said:

Άρα ο μίσος πλανήτης είναι βλάκες; Μάλιστα! Έχεις δίκιο...

 

Θες να μου βάλεις σε ένα quote που το λέω αυτό? 

Σου είπα ήδη, αν δυσκολεύεσαι να κατανοήσεις κάτι μπορείς να μου ζητήσεις να το εξηγήσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 minutes ago, jimarass26 said:

Μα δεν υπάρχει λόγος να κερδίσει καποιος!

Κακά τα ψέματα, αν δεν υπάρχει λόγος τα posts σε τέτοιες VS συζητήσεις θα ήταν σημαντικά λιγότερα. 😛

Κατά βάθος σχεδόν όλοι όσοι συμμετέχουν σε τέτοιες VS συζητήσεις θέλουν λίγο ή πολύ να βγάλουν τον άλλο λάθος (δλδ να "κερδίσουν"), αν δεν ήθελαν δεν θα συμμετείχαν ακόμα κι αν έβλεπαν posts 1+1=3. :D

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, NickTG είπε

Υπονοώ ότι ήδη σε έναν υπολογιστή θα παίξουν περισσότερο από ότι στις κονσόλες ακόμα και αν χρειαστεί να ασχοληθείς με κανένα πρόγραμμα παραπάνω. 

Στο Xbox one τι πρόγραμμα μπορώ να βάλω για να παίξουν τα 3 χειριστήρια που έχω από το 360?

Άρα δεν σε ενοχλεί καθόλου που σε κάθε νέα κονσόλα δεν παίζουν τα παλιά περιφερειακά αλλά είναι ανεπίτρεπτο πιο καινούρια παιχνίδια στο PC να μην αναγνωρίζουν τα πάντα σωστά? 

Διάβασε ξανά καλύτερα τι είπα. Είναι ανεπίτρεπτο ένα χειριστήριο γενικά να παίζει σωστά και ξαφνικά να σταματά να παίζει επειδή ο game developer στραβοκοιμήθηκε και αποφάσισε να μην το υποστηρίξει. Αυτά μόνο στο PC.

Στη κονσόλα, για τα χειριστήρια πιο συγκεκριμένα, είναι στη τιμή bundled με τη κονσόλα. Τιμές έχω ήδη αναφέρει και ιστορικά έχουν αποδειχθεί αρκετά καλές σαν επενδύσεις. Προφανώς θα ήθελα να μη πληρώνω σε κάθε γενιά (και δε πληρώνω σε κάθε γενιά, δεν είναι πάντα σίγουρο ότι δε θα παίζουν, πχ. PS1 -> PS2 έπαιξαν) αλλά όσο έχουν αυτή την επιθετική πολιτική οι κονσόλες και βγαίνουν με τόσο χαμηλά κόστη, δεν έχω και κανένα ιδιαίτερο παράπονο. Στη τελική πουλάω εύκολα το παλιό, για τα χρόνια τους κρατάνε πολύ καλά την αξία τους. Για την ιστορία (δε το λέω σαν επιχείρημα) , υπάρχουν και σχετικά ανεπίσημα ανταπτοράκια  για να παίξουν τα χειριστήρια και σε επόμενη/προηγούμενη γενιά.

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, chocorello said:

Διάβασε ξανά καλύτερα τι είπα. Είναι ανεπίτρεπτο ένα χειριστήριο γενικά να παίζει σωστά και ξαφνικά να σταματά να παίζει επειδή ο game developer στραβοκοιμήθηκε και αποφάσισε να μην το υποστηρίξει. Αυτά μόνο στο PC.

Στη κονσόλα, για τα χειριστήρια πιο συγκεκριμένα, είναι στη τιμή bundled με τη κονσόλα. Τιμές έχω ήδη αναφέρει και ιστορικά έχουν αποδειχθεί αρκετά καλές σαν επενδύσεις. Προφανώς θα ήθελα να μη πληρώνω σε κάθε γενιά (και δε πληρώνω σε κάθε γενιά, δεν είναι πάντα σίγουρο ότι δε θα παίζουν, πχ. PS1 -> PS2 έπαιξαν) αλλά όσο έχουν αυτή την επιθετική πολιτική οι κονσόλες και βγαίνουν με τόσο χαμηλά κόστη, δεν έχω και κανένα ιδιαίτερο παράπονο. Στη τελική πουλάω εύκολα το παλιό, για τα χρόνια τους κρατάνε πολύ καλά την αξία τους. Για την ιστορία (δε το λέω σαν επιχείρημα) , υπάρχουν και σχετικά ανεπίσημα ανταπτοράκια  για να παίξουν τα χειριστήρια και σε επόμενη/προηγούμενη γενιά.

 

Μια χαρά διάβασα. 

Είναι ανεπίτρεπτο αν το κάνει ένας developer αλλά είναι θεμιτό και επιτρεπτό όταν το κάνει η εταιρεία που τα βγάζει. 

Αφού λοιπόν κρατάνε και μια χαρά τιμή το πουλάει και αγοράζει ένα χειριστήριο xbox one. 

Αλλιώς βέβαια έχει πάντα την επιλογή να παίξει με το πληκτρολόγιο και το ποντίκι που πάντα είχε, όσα χρόνια και να περάσουν, μέχρι να λιώσουν. 

 

Όπως είπα και παραπάνω ψάχνουμε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...