Προς το περιεχόμενο

Brexit και τελωνείο απο UK.


Savvaskarakitsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tίποτα δεν πληρώνεις. Δεν υπαρχει τελωνειο. Αν και εφοσον καποια στιγμη γινει το brexit πιθανον να πληρωνεις τελωνειο, εκτος και αν υπαρξει ειδικη σχεση με τα κρατη μελη της ΕΕ. Ιδωμεν. Μεχρι τοτε αγοραζε αφοβα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Ειμαι ετοιμος να αγορασω εναν παλμογραφο μεσω ebay και ερχεται απο αγγλια. Κοστιζει περιπου εκατο ευρω και ειναι καπου 8 κιλα. Εχει 34 ευρω μεταφορικα και στο import charges λεει free. Υπαρχει περιπτωση να χρεωθω καποιο τελωνειο στη συνεχεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagos89 είπε

Καλησπέρα! Ειμαι ετοιμος να αγορασω εναν παλμογραφο μεσω ebay και ερχεται απο αγγλια. Κοστιζει περιπου εκατο ευρω και ειναι καπου 8 κιλα. Εχει 34 ευρω μεταφορικα και στο import charges λεει free. Υπαρχει περιπτωση να χρεωθω καποιο τελωνειο στη συνεχεια;

Aν εισαι σίγουρος οτι η αποστολή θα γινει από Αγγλία τοτε ΟΧΙ δεν εχει τελωνείο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NikosKallithea είπε

Aν εισαι σίγουρος οτι η αποστολή θα γινει από Αγγλία τοτε ΟΧΙ δεν εχει τελωνείο

Έστειλα ηδη mail στον πωλητη να ρωτήσω. Τοποθεσια του πωλητη γραφει ηνωμένο βασίλειο και χρεωνει μεταφορικα απο εκει. Υπαρχει περιπτωση δηλαδη να το στελνει απο αλλου εκτος εε και να γραφει αγγλια; Σαν πωλητης παντως φαινεται αξιοπιστος με πολυ καλες κριτικες

Επεξ/σία από vagos89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδοκοινοτικες συναλλαγές (εντος ΕΕ) δεν υπόκεινται σε εκτελωνισμό. Η Αγγλία ανηκει στην ΕΕ. Όταν και άν βγει απο ΕΕ βλέπουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Επισκέπτης

Για αγορά videogame από Αγγλίκο σάιτ με γκειμς έχει τίποτα έξτρα χρεώσεις?Έχει πάρει κάποιος τελευταία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, athe είπε

Για αγορά videogame από Αγγλίκο σάιτ με γκειμς έχει τίποτα έξτρα χρεώσεις?Έχει πάρει κάποιος τελευταία?

Ισχύει το ίδιο -> https://www.insomnia.gr/forums/topic/638021-δέμα-απο-αγγλία-τελωνείο/?do=findComment&comment=57207942

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Αγόρασα  από το net a porter  μια κρέμα  39 ευρώ  μου ήρθε μήνυμα  από την dhl ότι μπορεί  να  πέρασε τελωνείο και ότι εστάλη από UK. Ξέρει  κανείς  αν περνάει  και αν περνάει  πόσο είναι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Xenia2007 είπε

Αγόρασα  από το net a porter  μια κρέμα  39 ευρώ  μου ήρθε μήνυμα  από την dhl ότι μπορεί  να  πέρασε τελωνείο και ότι εστάλη από UK. Ξέρει  κανείς  αν περνάει  και αν περνάει  πόσο είναι? 

Επικοινώνησε με την DHL και πες τους ότι ο πακετο είναι από Αγγλία, να δούμε τι θα σου πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Επικοινώνησε με την DHL και πες τους ότι ο πακετο είναι από Αγγλία, να δούμε τι θα σου πουν

"Αγόρασα  από το net a porter  μια κρέμα  39 ευρώ  μου ήρθε μήνυμα  από την dhl ότι μπορεί  να  πέρασε τελωνείο και ότι εστάλη από UK. Ξέρει  κανείς  αν περνάει  και αν περνάει  πόσο είναι? "

To ξερουν,του το ειπαν κιολας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Xenia2007 είπε

Αγόρασα  από το net a porter  μια κρέμα  39 ευρώ  μου ήρθε μήνυμα  από την dhl ότι μπορεί  να  πέρασε τελωνείο και ότι εστάλη από UK. Ξέρει  κανείς  αν περνάει  και αν περνάει  πόσο είναι? 

Oχι φυσικα και δεν περναει. Απο αγγλικο ebay μεχρι και ποδηλατο γυμναστικης ειχα παραγγειλει 25-30 κιλα και δεν ειχε τελωνειο οχι μια κρεμουλα που θα περναγε ακομα και απο Αμερικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...