Προς το περιεχόμενο

Django σε cpanel


killer76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χρονια πολλα σε ολους. Θα μπω κατευθειαν στο ψητο (οχι αρνι). Δεν εχω συνηθησει να δουλευω τοπικα με editor, xampp κλπ. Θελω να φτιαχνω την σελιδα μου στο χωρο απευθειας, απο τον editor του cpanel, phpmyadmin κλπ απο οποια συσκευη θελω την καθε φορα. Λαπτοπ, σταθερο, internet cafe κλπ. Τωρα τελευταια κοιταω καποια βιντεο για django και σκεφτομαι να παρω και κανα μαθημα απο udemy να δοκιμασω. Οπου και να κοιταξω ομως, βλεπω ολα τα βιντεο, με εγκατασταση django σε xampp και συνεχως εντολες σε command prompt του λς κλπ. Υπαρχει τροπος να φορτωσω αμεσα django σε cpanel και να αρχισω να το δουλευω αμεσα οπως ενα php framework;

Υ.γ. Μπορω να κανω dark τον default editor του cpanel ή να αλλαξω editor;

Επεξ/σία από killer76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, killer76 είπε

Χρονια πολλα σε ολους. Θα μπω κατευθειαν στο ψητο (οχι αρνι). Δεν εχω συνηθησει να δουλευω τοπικα με editor, xampp κλπ. Θελω να φτιαχνω την σελιδα μου στο χωρο απευθειας, απο τον editor του cpanel, phpmyadmin κλπ απο οποια συσκευη θελω την καθε φορα. Λαπτοπ, σταθερο, internet cafe κλπ. Τωρα τελευταια κοιταω καποια βιντεο για django και σκεφτομαι να παρω και κανα μαθημα απο udemy να δοκιμασω. Οπου και να κοιταξω ομως, βλεπω ολα τα βιντεο, με εγκατασταση django σε xampp και συνεχως εντολες σε command prompt του λς κλπ. Υπαρχει τροπος να φορτωσω αμεσα django σε cpanel και να αρχισω να το δουλευω αμεσα οπως ενα php framework;

Υ.γ. Μπορω να κανω dark τον default editor του cpanel ή να αλλαξω editor;

δες εδώ > Install and run Python Django using cPanel και εδώ > Django / Python with cPanel ?

Εναλλακτικά επικοινωνείς με την Hosting εταιρία αν έχεις Shared ή με την cPanel αν έχεις WHM να σε καθοδηγήσουν / εξυπηρετήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να φτιάξεις ένα VPS στο οποίο θα κάνεις κανονικά την ανάπτυξη του django app σου.

Στην συνέχεια να βάλεις ένα VNC και να συνδέεσαι σε αυτό από όπου και να είσαι με όποια συσκευή θέλεις, (ακόμα και κινητό) οπότε στην ουσία δουλεύεις "τοπικά". 

Πρέπει να εξοικειωθείς με τις εντολές γιατί είναι πάντα μπροστά σου και σου λύνουν τα χέρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βασικό πλεονέκτημα της PHP για web development είναι το πόσο εύκολο (και φτηνό) deployment έχει. Σε Python/ruby/node.js/whatever τα deployments είναι πιο περίπλοκα. That being said, εκτός και αν το web development ειναι το χόμπι σου, τo να δουλεύεις απευθείας πάνω στο live server είναι τουλάχιστον ταρζανιά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μια εναλλακτική αν το θες για προπόνηση το https://www.pythonanywhere.com

λέει ότι είναι για τρεις μήνες δωρεάν αλλά σου το ανανεώνουν εγώ το είχα για 1 χρόνο περίπου. Σου δίνει consoles bash, o editor είναι με χρώματα, δωρεάν βάση δίνει mysql python ως 3.6 κ.α

Δεν έχει όμως cpanel myadmin και τέτοια.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστω για τις απαντησεις για την python θα κοιταξω αυτα που μου ειπατε. Οσο αφορα το dev πανω στο live server, που υστερει σε σχεση με το offline? Ειλικρινα ρωταω μηπως υπαρχει κατι που δεν το βλεπω, και οχι για να πω εξυπναδα.

Θα μπορουσα να πω σαν αρνητικα:

  • την αναγκη για ιντερνετ (αλλα γενικα παντου εχω ιντερνετ)
  • το οτι αναπτυσεται δημοσια και το βλεπουν ολοι (ομως εγω αναφερομαι για καινουργιο site που δεν το ξερει κανεις ακομα)
  • το οτι χρησιμοποιω τον default editor. (Αυτο ειναι ενα προβλημα)

 

Σαν θετικα θα εβαζα:

  • οτι ασχολουμε απο οπου θελω ανα πασα στιγμη (laptop, σταθερο κλπ)
  • οτι δοκιμαζω το site αμεσα απο παντου (browsers, android, ios κλπ)
  • οτι ειναι ολοκληρωνεται live (γλυτωνω ολη την ταλαιπωρια του ανεβασματος, δημιουργια βασης, συνδεση κλπ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ θα μου δημιουργησουν καποιο προβληματακι).

 

Επεξ/σία από killer76
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...