Προς το περιεχόμενο

[TV]LG 55 OLED B8 @ 988ευρω μεσω επιστροφης Go4more (Mediamarkt) μονο μεχρι τα μεσανυκτα


Thrylos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Burn in εχουν ολες οι οθόνες από crt,  plasma,  led.  Ισως στις Oled να ειναι πιο εντονο. 

Το μεγάλο πρόβλημα είναι τα κανάλια με τα τεράστια και έντονα λογότυπα τους. 

Ίδατογραφήματα έπρεπε. 

https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

VA Lcd απολύτως μηδενικό burn in.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

https://www.rtings.com/tv/learn/permanent-image-retention-burn-in-lcd-oled

VA Lcd απολύτως μηδενικό burn in.

Έτσι μου έλεγαν κι εμένα από το support της LG.. Προσωρινό είναι το αποτύπωμα κύριε.. 

Όταν πήραν την τηλεόραση όμως και είδαν το λογότυπο της Nickelodeon επικαλέστηκαν το manual πως πρέπει να αλλάζουμε λέει στις oled κανάλι καθε μια ώρα για να μην έχουμε permanent αποτύπωμα λογοτύπου καναλιού.. 

Άψογοι στη Mediamarkt.gr με το after sales support πάντως. Δύο στις δύο lg oled με burn in λογοτύπου καναλιων. Δεν το θεωρώ τυχαίο πάντως. 

Επεξ/σία από kgliat
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αν γράφει ότι πρέπει να αλλάζει το κανάλι κάθε μια ώρα είναι τραγικό και το ανέκδοτο του αιώνα, σιγά μην καθόμαστε με το χρονόμετρο μην πάθει burn in η τηλεόραση..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος  LG B8 55 από Νοέμβριο με την προσφορά της Black Friday. Ομολογώ ότι προτιμούσα την C8 και τις 65 ιντσες, ωστόσο, η διαφορά των περίπου 300 - 600€ μου φαινόταν αδιανόητα μεγάλη για τα κυβικά μου και για τις διαφορές των τηλεοράσεων. Μέχρι στιγμής, απόλυτα ικανοποιημένος. Δεν βλέπω τηλεόραση και τη χρησιμοποιώ κυρίως για ταινίες & σειρές, και playstation pro. Προχθές είδα την ταινία Life of Pi(μια από τις πιο απολαυστικές ταινίες σε φωτογραφία) σε 4Κ ανάλυση και πραγματικά την απόλαυσα μέχρι τέλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, ChrisN.S. είπε

καλά αν γράφει ότι πρέπει να αλλάζει το κανάλι κάθε μια ώρα είναι τραγικό και το ανέκδοτο του αιώνα, σιγά μην καθόμαστε με το χρονόμετρο μην πάθει burn in η τηλεόραση..

Αυτό τους είπα κι εγώ για ανέκδοτα. Αναφέρονται στο έντυπο μανιουαλ που δε διαβάζει κανείς σε plug n play συσκευές.. Έχουν ξεχάσει βέβαια στο on line manual στο λειτουργικό τις σχετικές - αστείες - αναφορές πως πρέπει να εναλλασσουμε κανάλια εικόνα κάθε μία ώρα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kgliat είπε

Αυτό τους είπα κι εγώ για ανέκδοτα. Αναφέρονται στο έντυπο μανιουαλ που δε διαβάζει κανείς σε plug n play συσκευές.. Έχουν ξεχάσει βέβαια στο on line manual στο λειτουργικό τις σχετικές - αστείες - αναφορές πως πρέπει να εναλλασσουμε κανάλια εικόνα κάθε μία ώρα.. 

Δεν υποτίθεται ότι έχει ειδικό πρόγραμμα η ΤV για να προστατεύει τα pixels?  και το οποίο το τρέχει ανά 3 ώρες εάν θυμάμαι καλά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, geozark10 είπε

Δεν υποτίθεται ότι έχει ειδικό πρόγραμμα η ΤV για να προστατεύει τα pixels?  και το οποίο το τρέχει ανά 3 ώρες εάν θυμάμαι καλά? 

Υποτίθεται ναι.. Έτσι ήξερα κι εγώ. Αναφέρομαι στην EG910v και στο προηγούμενο μοντέλο πάντως. Αν είμαι off topic συγγνώμη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν κλεινει η τηλεοραση υποτιθεται τρεχει ενα χαλαρο cc. Τρεχτε το pixel refresh απο τα menu αλλα θελει μια φορα το χρονο γιατι ειναι βαρυ για την τβ. Ετσι ισως φυγει το burn in. Και κανει μια ωρα

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Zerg13 said:

Οταν κλεινει η τηλεοραση υποτιθεται τρεχει ενα χαλαρο cc. Τρεχτε το pixel refresh απο τα menu αλλα θελει μια φορα το χρονο γιατι ειναι βαρυ για την τβ. Ετσι ισως φυγει το burn in. Και κανει μια ωρα

Αν φύγει τότε δεν είναι burn-in...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Οταν κλεινει η τηλεοραση υποτιθεται τρεχει ενα χαλαρο cc. Τρεχτε το pixel refresh απο τα menu αλλα θελει μια φορα το χρονο γιατι ειναι βαρυ για την τβ. Ετσι ισως φυγει το burn in. Και κανει μια ωρα

Δυστυχώς σε εμένα στην EG910v δεν έχει αυτή την επιλογή.. Ευχαριστούμε πάντως για το tip

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kgliat είπε

Εμένα είχε πάθει 55 oled Lg burn in, με το λογότυπο του Nickelodeon παντού.. Έβλεπε ο μικρός μου αρκετά μάλλον. Το support της lg με παρέπεμψε στο μανιουαλ που ελεγε πως πρεπει νπα αλλάζουμε κανάλι καθε ώρα (!!!). 

Τελικά το Mediamarkt.gr μου εκοψε πιστωτικό, ξαναπηρα lg 55 oled το επόμενο μοντέλο αλλά υπάρχει πιο ελαφρά τωρα burn in παλι με το Nickelodeon.

Ηθικο δίδαγμα : ΔΕΝ ξαναπαιρνω oled μέχρι να εξαλειφθεί το φαινόμενο αυτό. Η τηλεόραση είναι ακόμα σε εγγύηση, ετοιμάζομαι σε κάνα δυο μήνες για νέα επίσκεψη στο κατάστημα αν γίνει πιο έντονο. 

....γι αυτόν ακριβώς το λόγο έχω αποκλείσει το ενδεχόμενο να αγοράσω oled μέχρι να μεγαλώσει η μικρή μου κόρη. Disney και nickelodeon παίζουν ώρες ατελείωτες συνεχόμενα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, ge-lyk said:

....γι αυτόν ακριβώς το λόγο έχω αποκλείσει το ενδεχόμενο να αγοράσω oled μέχρι να μεγαλώσει η μικρή μου κόρη. Disney και nickelodeon παίζουν ώρες ατελείωτες συνεχόμενα 

Μήπως να έπαιρνες μια δεύτερη πιο φτηνή για παιδικά? Λέω εγώ τώρα...

jon stewart mind blown GIF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cineaste είπε

Μήπως να έπαιρνες μια δεύτερη πιο φτηνή για παιδικά? Λέω εγώ τώρα...

jon stewart mind blown GIF

Μία δεύτερη 55"? Lol.. Θα εξορισουμε τα παιδιά μας από το σαλόνι; ποτέ!! :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από την σειρά 7 και μετά οι LG έχουν και μια ειδική λειτουργία η οποία ρίχνει την φωτεινότητα στα σημεία όπου είναι στατική η εικόνα. (Στο λογότυπο του καναλιού)

Επίσης, καλό είναι να θυμόμαστε πως το burn in γίνεται και πιο εύκολα σε προφίλ εικόνας με τη φωτεινότητα στο full

Επεξ/σία από k_dinos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα το burn-in είναι υπαρκτό πρόβλημα στις oled-ιδιαιτερα στα παλαιότερα μοντέλα όπως προαναφέρθηκε-αλλα ακόμη και στα πιο καινούργια μοντέλα θέλει να έχουμε συνείδηση ως προς την χρήση της.Ναι δεν κάνει να δείχνει στατικό logo για ώρες ,έχω δει αποτύπωμα survivor 😂,αλλά στο κάτω κάτω αν είναι να βλέπεις digea δεν υπάρχει λόγος να έχεις oled. Την εικόνα όμως που βλέπεις σε περιεχόμενο της προκοπής πχ Netflix δεν πρόκειται να την συναντήσεις πουθενά αλλού. Η τιμή της προσφοράς είναι τρομερή, κάντε και την ασφάλεια αντικατάστασης για να έχετε ήσυχο και το κεφάλι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...