Προς το περιεχόμενο

[TV]LG 55 OLED B8 @ 988ευρω μεσω επιστροφης Go4more (Mediamarkt) μονο μεχρι τα μεσανυκτα


Thrylos7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα γράψω 3-4 πραγματάκια και ξέρω ότι θα δυσαρεστηθούν κάποιοι αλλά το θέμα είναι να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι και όχι να χαΐδέψουμε αυτιά:

1. Οι OLED είναι ευπαθείς στο burn in, το ξέρουν και οι πέτρες αυτό. Η κατάσταση έχει βελτιωθεί με τις νέες τεχνολογίες τα τελευταία χρόνια, αλλά δεν έχει εξαλειφθεί. Εγώ το manual δεν το έχω διαβάσει, αλλά πριν σκάσω 1300€ για τηλεόραση είχα διαβάσει αρκετά για το burn in και τρόπους να αποφευχθεί. Ήξερα λοιπόν ότι όταν παρακολουθούσα κανάλια με logo όφειλα ανά 3 ώρες να κλείνω την τηλεόραση και να την αφήνω 10 λεπτά κλειστή για να κάνει έναν υποτυπώδη καθαρισμό στα pixel.

 2. Όσοι έχετε παιδιά, δεν έχετε καμία δουλειά με τις OLED. Τα παραδείγματα που αναφέρθηκαν με το burn in που προκαλεί το Nickelodeon είναι αρκετά για να σας κρατήσουν μακρυά. Και καταλαβαίνω πολύ καλά ότι κανένα παιδί δεν θα περιμένει κάθε 3 ώρες να κλείνετε την τηλεόραση και να την ξανανοίγετε μετά από 10 λεπτά.

3. Όσοι θέλετε να παίζετε παιχνίδια δεν έχετε καμία δουλειά με τις OLED. Τα στατικά γραφικά των videogames είναι αυτονόητο ότι ενδέχεται να προκαλέσουν burn in.

Εγώ τη συγκεκριμένη τηλεόραση την πήρα γιατί αφενός δεν έχω παιχνιδομηχανή και games παίζω μόνο στο PC και στο monitor του, αφετέρου κανάλια δεν παρακολουθώ, παρά μόνο ποδόσφαιρο και μπάσκετ που και πού και η τηλεόραση δείχνει αποκλειστικά Netflix και ταινίες - σειρές μέσω Plex.

Όσοι είστε διατεθειμένοι να θυσιάσετε την πρακτικότητα για χάρη της ποιότητας (αυτό το μαύρο σου πετάει τα μάτια έξω, δεν υπάρχει πουθενά αλλού εκεί έξω) πάτε βουρ στον πατσά, όσοι εμπίπτετε στις παραπάνω προϋποθέσεις προτιμήστε μία QLED να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Είναι κρίμα να σκάτε χιλιάρικα και μετά να χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο για τη επιλογή σας.

 

  • Like 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ChrisN.S. είπε

Καλό θα ήταν να μην γενικεύετε εσείς η άρια φυλή των 2 ωρών netflix και του home cinema. Μήπως να μην παίζουμε και games πάνω από μερικές ώρες με σταθερές μπάρες για να μην χαλάσουμε την τηλεόραση; Καλύτερα εσείς που πήρατε OLED μόνο για περιστασιακές ταινίες να πηγαίνατε μερικές φορές το χρόνο σινεμά, θα σας ερχόταν και πιο οικονομικά.

Το cinema αν δεν ενσωματώσει νέες τεχνολογίες πάει για φούντο στο προσεχές μέλλον. Ευτυχώς οι γνωστές εταιρίες του χώρου ανακοίνωσαν σχέδια για νέους τρόπους αναπαραγωγής στην μεγάλη οθόνη και θα ξεφύγουμε απο το κλασικό πανί. Ελπίζω χωρίς κόστος στην κινηματογρατικότητα του ολου πράγματος. Επίσης ένα μέλος της "αριας φυλής" οπως ανέφερες, των a/v enthusiasts δλδ πηγαίνει συχνά και στο σινεμά γιατί έτσι είθισται.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Zus είπε

Θα γράψω 3-4 πραγματάκια και ξέρω ότι θα δυσαρεστηθούν κάποιοι αλλά το θέμα είναι να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι και όχι να χαΐδέψουμε αυτιά:

1. Οι OLED είναι ευπαθείς στο burn in, το ξέρουν και οι πέτρες αυτό. Η κατάσταση έχει βελτιωθεί με τις νέες τεχνολογίες τα τελευταία χρόνια, αλλά δεν έχει εξαλειφθεί. Εγώ το manual δεν το έχω διαβάσει, αλλά πριν σκάσω 1300€ για τηλεόραση είχα διαβάσει αρκετά για το burn in και τρόπους να αποφευχθεί. Ήξερα λοιπόν ότι όταν παρακολουθούσα κανάλια με logo όφειλα ανά 3 ώρες να κλείνω την τηλεόραση και να την αφήνω 10 λεπτά κλειστή για να κάνει έναν υποτυπώδη καθαρισμό στα pixel.

 2. Όσοι έχετε παιδιά, δεν έχετε καμία δουλειά με τις OLED. Τα παραδείγματα που αναφέρθηκαν με το burn in που προκαλεί το Nickelodeon είναι αρκετά για να σας κρατήσουν μακρυά. Και καταλαβαίνω πολύ καλά ότι κανένα παιδί δεν θα περιμένει κάθε 3 ώρες να κλείνετε την τηλεόραση και να την ξανανοίγετε μετά από 10 λεπτά.

3. Όσοι θέλετε να παίζετε παιχνίδια δεν έχετε καμία δουλειά με τις OLED. Τα στατικά γραφικά των videogames είναι αυτονόητο ότι ενδέχεται να προκαλέσουν burn in.

Εγώ τη συγκεκριμένη τηλεόραση την πήρα γιατί αφενός δεν έχω παιχνιδομηχανή και games παίζω μόνο στο PC και στο monitor του, αφετέρου κανάλια δεν παρακολουθώ, παρά μόνο ποδόσφαιρο και μπάσκετ που και πού και η τηλεόραση δείχνει αποκλειστικά Netflix και ταινίες - σειρές μέσω Plex.

Όσοι είστε διατεθειμένοι να θυσιάσετε την πρακτικότητα για χάρη της ποιότητας (αυτό το μαύρο σου πετάει τα μάτια έξω, δεν υπάρχει πουθενά αλλού εκεί έξω) πάτε βουρ στον πατσά, όσοι εμπίπτετε στις παραπάνω προϋποθέσεις προτιμήστε μία QLED να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Είναι κρίμα να σκάτε χιλιάρικα και μετά να χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο για τη επιλογή σας.

Δεν είναι μόνο το μαύρο.  Όταν χαλάει το μαύρο,  χαλάνε όλα τα χρώματα μετά. 

Επισης Qled δεν υπάρχει. Τρολαρισμα της Samsung είναι,  μια elite Lcd είναι,  με μεγάλη φωτεινότητα και contrast

Επεξ/σία από Zerg13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, Zus είπε

Θα γράψω 3-4 πραγματάκια και ξέρω ότι θα δυσαρεστηθούν κάποιοι αλλά το θέμα είναι να ενημερωθούν οι ενδιαφερόμενοι και όχι να χαΐδέψουμε αυτιά:

1. Οι OLED είναι ευπαθείς στο burn in, το ξέρουν και οι πέτρες αυτό. Η κατάσταση έχει βελτιωθεί με τις νέες τεχνολογίες τα τελευταία χρόνια, αλλά δεν έχει εξαλειφθεί. Εγώ το manual δεν το έχω διαβάσει, αλλά πριν σκάσω 1300€ για τηλεόραση είχα διαβάσει αρκετά για το burn in και τρόπους να αποφευχθεί. Ήξερα λοιπόν ότι όταν παρακολουθούσα κανάλια με logo όφειλα ανά 3 ώρες να κλείνω την τηλεόραση και να την αφήνω 10 λεπτά κλειστή για να κάνει έναν υποτυπώδη καθαρισμό στα pixel.

 2. Όσοι έχετε παιδιά, δεν έχετε καμία δουλειά με τις OLED. Τα παραδείγματα που αναφέρθηκαν με το burn in που προκαλεί το Nickelodeon είναι αρκετά για να σας κρατήσουν μακρυά. Και καταλαβαίνω πολύ καλά ότι κανένα παιδί δεν θα περιμένει κάθε 3 ώρες να κλείνετε την τηλεόραση και να την ξανανοίγετε μετά από 10 λεπτά.

3. Όσοι θέλετε να παίζετε παιχνίδια δεν έχετε καμία δουλειά με τις OLED. Τα στατικά γραφικά των videogames είναι αυτονόητο ότι ενδέχεται να προκαλέσουν burn in.

Εγώ τη συγκεκριμένη τηλεόραση την πήρα γιατί αφενός δεν έχω παιχνιδομηχανή και games παίζω μόνο στο PC και στο monitor του, αφετέρου κανάλια δεν παρακολουθώ, παρά μόνο ποδόσφαιρο και μπάσκετ που και πού και η τηλεόραση δείχνει αποκλειστικά Netflix και ταινίες - σειρές μέσω Plex.

Όσοι είστε διατεθειμένοι να θυσιάσετε την πρακτικότητα για χάρη της ποιότητας (αυτό το μαύρο σου πετάει τα μάτια έξω, δεν υπάρχει πουθενά αλλού εκεί έξω) πάτε βουρ στον πατσά, όσοι εμπίπτετε στις παραπάνω προϋποθέσεις προτιμήστε μία QLED να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Είναι κρίμα να σκάτε χιλιάρικα και μετά να χτυπάτε το κεφάλι σας στον τοίχο για τη επιλογή σας.

Είπαμε να μην χαϊδεύουμε αυτιά αλλά με το gaming υπερβάλλεις Τα tests του rtings απέδειξαν ότι είναι απολυτα ασφαλές να παιζεις videogames σε φυσιολογικές ώρες. Μην φοβεριζουμε άσκοπα τον κοσμο. Για τα logos των καναλιών ok συμφωνώ αλλά ειπαμε, say no to trash tv.

Επεξ/σία από music_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...