Προς το περιεχόμενο

edge router x σε συνδεση με modem


tyf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, capthookb είπε

Μπορεί να δουλεύει αλλά routing κάνει το H300s. Δεν κερδίζεις κάτι από το edgerouter, ίσως μόνο QoS, αν το σετάρεις.

Θα το δοκιμάσω τώρα και σε κάποιο game. Το καλό είναι ότι δίνει αυτό IP στο range που του έχω δώσει και παίζουν όλα από ρούτερ μέχρι κεραία out-of-the-box χωρίς να τους έχω αλλάξει κάτι. 
Ιδανικά θα ήθελα να το έχω με PPPoE όπως αναφέρθηκε και παραπάνω αλλά από ότι βλέπω δεν το έχει ενεργοποιημένο η Voda και είναι δύσκολο να το κάνεις.
Αν κάποιος έχει καταφέρει να παίξει με PPPoE με το H300S και συγκεκριμένα το EdgeRouter X τότε θα ήθελα τα φώτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απο οσο εχω διαβασει δεν εχει ανοιχτο passthrough το h300s.

 

ενας καλο οδηγος για το ubuiquiti  ειναι αυτος εδω.

 

δυστηχως δεν ειδα τις απαντησεις ποιο νωρις να σε γλυτωνα λιγη ταλαιπωρια.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν η τελευταία μου προσπάθεια να δω το συγκεκριμένο βίντεο μιας και στο setup είχα δοκιμάσει και το wizard με DHCP που δεν γινόταν κάτι αλλά και το PPPoE πολλές φορές. Τελικά δουλεύει μόνο με static IP.
Το καλό είναι το QoS που μπορώ να κάνω σε κάθε eth θύρα ξεχωριστά και να θέτω εγώ από πόσο μέχρι πόσο θα έχει, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις σε συμβατικά ρούτερ παρόχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, thedrpapa είπε

Ήταν η τελευταία μου προσπάθεια να δω το συγκεκριμένο βίντεο μιας και στο setup είχα δοκιμάσει και το wizard με DHCP που δεν γινόταν κάτι αλλά και το PPPoE πολλές φορές. Τελικά δουλεύει μόνο με static IP.
Το καλό είναι το QoS που μπορώ να κάνω σε κάθε eth θύρα ξεχωριστά και να θέτω εγώ από πόσο μέχρι πόσο θα έχει, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις σε συμβατικά ρούτερ παρόχων.

δεν χρειαζεται νομιζω να κανεις στην καθε θυρα ξεχωριστα. αν βαλεις το qos οπως το βαζει αυτος εισαι μια χαρα.

το σημαντικο ειναι να αφησεις περιθωριο στην γραμμη. δηλαδη αν εχεις 50αρα να το βαλεις γυρω στα 45mbps.

θα βαρας ομως κανονικα 5+MB/s download.

κανε και ενα test sto dslreports.

 

speed.jpg.4e7b8edb1ccef794392f6af02a3f6338.jpg

Επεξ/σία από tyf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, tyf είπε

δεν χρειαζεται νομιζω να κανεις στην καθε θυρα ξεχωριστα. αν βαλεις το qos οπως το βαζει αυτος εισαι μια χαρα.

το σημαντικο ειναι να αφησεις περιθωριο στην γραμμη. δηλαδη αν εχεις 50αρα να το βαλεις γυρω στα 45mbps.

θα βαρας ομως κανονικα 5+MB/s download.

κανε και ενα test sto dslreports.

 

speed.jpg.4e7b8edb1ccef794392f6af02a3f6338.jpg

Ναι είδα πως το έκανε. Εγώ σε speedtest εδώ Ελλάδα είχα 48-50 και Upload 4-5 ανάλογα την ώρα.
Έβαλα στο QoS 50 για Down και 5 για Up στην eht0.
Λες να βάλω λιγότερο;
image.png.d596b86cd11b0ad0478d619f20f0316c.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Στις 17/12/2020 στις 9:55 ΜΜ, capthookb είπε

Μπορεί να δουλεύει αλλά routing κάνει το H300s. Δεν κερδίζεις κάτι από το edgerouter, ίσως μόνο QoS, αν το σετάρεις.

Καθυστημένο αλλά γιατί κάνει routing το vodafone ακομα; Το edge παιρνει απλά ιντερνετ απ' το vodafone και το μοιράζει αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...