Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Just now, Sheogorath said:

Τόσο χάλια; Οι αρχικοί στα ρεβιου χτυπούσαν 3.9-4.

Καλά ακόμα και σήμερα στα αρχικά review δίνουν κάτι ξεγυρισμένα 1,4-1,45v all core. Περί ορέξεως...
Μέχρι 1,36 που έδωσα εγώ πάνω από 3.8GHz prime stable τσου, και στους δύο 1200ρηδες που είχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, mpokwsths είπε

Γι'αυτό τρέχουμε και το Shadow of the Tomb Raider (SOTTR) που πιάνει διαφορές που δεν πιάνει το AIDA.

Εκεί θα έχετε μεγαλύτερες διαφορές από το latency του AIDA.

έτρεξα ένα, με RX580 ΣΤΑ 1920 Χ 1080 αλλά δεν ξέρω αν είναι καλά ή όχι...

 

sotr 1.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, NIKOS25271 είπε

έτρεξα ένα, με RX580 ΣΤΑ 1920 Χ 1080 αλλά δεν ξέρω αν είναι καλά ή όχι...

Τρέξε το στο "Highest" preset + TAA

Θα μπορείς να το χρησιμοποιείς για να βλέπεις οι αλλαγές που κάνεις στα timings/συχνότητα τι διαφορά θα έχουν στη στήλη CPU Game.

Πιάνει αλλαγές στην απόδοση που δεν πιάνει το AIDA.

Μίλα με τον @Πέτρος που έχει βρει την υγειά του με το SOTTR ως benchmark. 😀

Επεξ/σία από mpokwsths
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να βάλω στον 3700 μία Conductonaut (πάστα LM) που μου έχει περισσέψει, θα την βάλω προσεχτικά και σε 6 μήνες θα την καθαρίσω να μην ξεραθεί και γίνει ένα. Επειδή δεν έχω ξαναβάλει LM ανάμεσα σε επεξεργαστή και ψύκτρα νοιώθω μία μικρή ανησυχία, το έχει κάνει κανένας; Υπάρχει κανένας κινδυνος πέρα από την αγωγιμότητα και την μικρή αντοχή που δεν γνωρίζω;

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Δεν υπάρχει λόγος για τέτοιο ρίσκο πάντως..

Ο μόνος λόγος είναι η διασκέδαση :-) , όπως και με το OC και το watercool. Αρκεί η μόνη επικινδυνότητα να είναι να χυθεί στη μητρική ή να την ξεχάσω και να ξεραθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Αξίζει να μπεί monoblock σε Αsus crosshair vii???

Σε οτιδήποτε λιγότερο απο 3950Χ (που εκεί δεν σε νοιάζει το κόστος εξάλλου),φυσικά και όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, elpenor είπε

Ο μόνος λόγος είναι η διασκέδαση :-) , όπως και με το OC και το watercool. Αρκεί η μόνη επικινδυνότητα να είναι να χυθεί στη μητρική ή να την ξεχάσω και να ξεραθεί.

Σε αυτήν την περίπτωση υπερέχει το ρίσκο όμως. Liquid metal είναι καλύτερα για εφαρμογή στο die (delid ή σε gpu). Δεν αξίζει το ρίσκο να γίνει μ@λ@κι@..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι πως βάζοντας ενα monoblock στοχεύεις σε καλύτερο overclock.Σκεφτόμουν να το βάλω γι`αυτό το λόγο αλλα μαλλον με προσγειώσατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Φαντάζομαι πως βάζοντας ενα monoblock στοχεύεις σε καλύτερο overclock.Σκεφτόμουν να το βάλω γι`αυτό το λόγο αλλα μαλλον με προσγειώσατε

Ότι overclock και να θες να κάνεις δεν θα σε κόψουν τα thermals του vrm αλλά το τσιπάκι, οπότε σίγουρα δεν έχεις λόγο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, elpenor είπε

Σκέφτομαι να βάλω στον 3700 μία Conductonaut (πάστα LM) που μου έχει περισσέψει, θα την βάλω προσεχτικά και σε 6 μήνες θα την καθαρίσω να μην ξεραθεί και γίνει ένα. Επειδή δεν έχω ξαναβάλει LM ανάμεσα σε επεξεργαστή και ψύκτρα νοιώθω μία μικρή ανησυχία, το έχει κάνει κανένας; Υπάρχει κανένας κινδυνος πέρα από την αγωγιμότητα και την μικρή αντοχή που δεν γνωρίζω;

Να ξέρεις επίσης ότι αν δεν είναι ακριβώς το ίδιο μέταλο το ihs με το heatplate της ψύκτρας θα σου διαβρωθεί και το καπάκι της cpu. Εκτός από το τέζα ρίσκο λόγω της αγωγιμότητας σε συνδυασμό με τη χαμηλή πυκνότητα και το popout της conductonaut.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, ilos είπε

Να ξέρεις επίσης ότι αν δεν είναι ακριβώς το ίδιο μέταλο το ihs με το heatplate της ψύκτρας θα σου διαβρωθεί και το καπάκι της cpu. Εκτός από το τέζα ρίσκο λόγω της αγωγιμότητας σε συνδυασμό με τη χαμηλή πυκνότητα και το popout της conductonaut.

Σίγουρα διαφορετικά μέταλλα είναι αφού το heatplate είναι από χαλκό ενώ το ihs όχι ( λογικά είναι nickel ). Ευχαριστώ για την πληροφορία και τις συμβουλές όλων, ήταν μία παρόρμηση της στιγμής αλλά ευτυχώς εδώ υπάρχουν οι φωνές της λογικής.

Σήμερα που ψώνισα ρούχα και τσάντες για τον μικρό σκεφτόμουν ότι τα λεφτά που έδωσα είναι αυτά που μου γλύτωσε ο Sheogorath με τις συμβουλές του για τη RAM, με έχετε βοηθήσει πολύ.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουνε βίντεο, δες όσο πιο πολλά μπορείς, πρόσεχε μη σου πέσει μεγάλη ποσότητα. Επίσης σιγουρέψου ότι η επιφάνεια της ψήκτρας είναι επινικελωμένη (θα έχεις σχεδόν μηδενική διάβρωση). Μακριά από αλουμίνιο (αργίλιο) γιατί θα διαβρωθεί! Σε χάλκινη θα είναι δύσκολο να την καθαρίσεις, γιατί τα ιόντα του Γάλλιου θα γίνουν ένα σώμα με το χαλκό.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...