Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Oχι, απλως τρεχεις τον IMC σε 1/2 mode... 
Με ιδια timings κτλ βγαζω καπου 52GB/s και πολυ μικροτερο latency

Με 3666 16-17-18 βγάζεις 52000ΜΒ/s?

Aρα τα σάπια b-dies που έχουν οι Gskill TridentZ RGB που πήρα στα 3600 16-19-18-18 με 55640ΜΒ/s και 64.5ns μάλλον είναι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, obijuan1983 είπε

Μπορεί να ανεβάσει κάποιος Aida64 με b-dies 3600 cl14?

IMG_20191017_225835.jpg

Έχει στο γιουντιουμπ ο θειος κάτι κωδικούς για ξεκλείδωμα.

55 λεπτά πριν, alldaynews είπε

είναι τόσο καλές αυτές οι ballistic τελικα??

memory.JPG

Σε πρώτης γενιάς πάνε πολύ καλά 52+ GB/s σε όλα ακομα και χαμηλά (3400).

Σε τρίτης ακομα καλύτερα.

2DDC505E-2DEA-4DBD-88A9-15FD5CCF0600.jpeg

Επεξ/σία από Sheogorath
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Seaside είπε

Πότε είπανε ρε παιδιά για 6 core APU ? Γιατί διαβάζω οτι το πάνε για Πάσχα.

Ελπίζω να μπαίνουν σε AM4 και να μην κάνουν κανένα κουλό για AM4 (+)

Release Date: Early 2020, probably CES. Θα μπαίνουν σε ΑΜ4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Έχει στο γιουντιουμπ ο θειος κάτι κωδικούς για ξεκλείδωμα.

Σε πρώτης γενιάς πάνε πολύ καλά 52+ GB/s σε όλα ακομα και χαμηλά (3400).

Σε τρίτης ακομα καλύτερα.

2DDC505E-2DEA-4DBD-88A9-15FD5CCF0600.jpeg

Λίγο ψηλό δεν είναι το latency? Τρέχεις τίποτα από πισω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, obijuan1983 είπε

Λίγο ψηλό δεν είναι το latency? Τρέχεις τίποτα από πισω?

Τα κλασσικά, AV κτλ. Για 1ης γενιάς και μόλις 3800 που έχω για 24/7 πιστεύω καλά είναι. Θα δοκιμάσω και στα 4.0 για να δω πως θα παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρχισα να καταλαβαίνω κάπως πως δουλεύει ο 3700, δίνει 1.4V με 1.5V σε κάποιους πυρήνες και μετά αμέσως το ρίχνει στο 1.010 και δίνει στους υπόλοιπους 1.45, μετά σε άλλους κλπ κλπ. Όταν αρχίζει το σοβαρό load η τάση πέφτει στο 1.2V ώστε να μην φάει σοβαρό spike όταν τελειώσει το load.

Έβαλα το polling στο HWInfo στα 100ms και κοιτώντας το πολύ ώρα πρόσεξα ότι o ρυθμός που ανεβοκατεβάζει τα volt είναι πάρα πολύ γρήγορος, το 1.45V πέφτει ποιο γρήγορα από ότι προλαβαίνει να παρακολουθήσει το μάτι μου. Αύριο θα βάλω 50ms και θα το κάνω record ώστε το δω σε slow motion. Έχει κάποια λογική γιατί θυμάμαι από παλιά κάποια specs της Intel για κατασκευαστές που έλεγαν πόση τάση αντέχει ο CPU και για πόση ώρα, ίσως τα spikes στα 1.5V αν διαρκούν λίγα ms να είναι λιγότερο επικίνδυνα από το να δώσεις 1.35V σταθερά. Βέβαια αυτά είναι συμπεράσματα με πολύ λίγα δεδομένα ( δεύτερη μέρα που έχω το CPU ) και η μητρική τραγική.

Διαβάζοντας το overclockers.uk ιδίως τα post του stilt δεν κατάφερα να μάθω κάτι τεχνικό παραπάνω αλλά έβγαλα δύο συμπεράσματα, πρώτον όλοι προτιμούν ASUS μητρική και δεύτερο όλοι γράφουν ότι δεν αξίζει manual overclock στους Ryzen 3XXX (άσχετα που το κάνουν).

-----------

Σήμερα  έτρεξα για πρώτη φορά το Membench του Dram Calculator και πήρα ένα πολύ απογοητευτικό αποτέλεσμα, αναρωτιέμαι αν φταίει το 1/2 write speed των Ryzen 3. Οι μνήμες είναι AFR 3000/16, το βλέπετε φυσιολογικό;

Annotation-2019-10-17-223109.png.c6143d2fc47b9a3a837b586d4be3ad25.png1233968097_Annotation2019-10-17201002.png.06a1ce29aedcda2fc47abe8f9aad8fc0.png

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, obijuan1983 είπε

Με 3666 16-17-18 βγάζεις 52000ΜΒ/s?

Aρα τα σάπια b-dies που έχουν οι Gskill TridentZ RGB που πήρα στα 3600 16-19-18-18 με 55640ΜΒ/s και 64.5ns μάλλον είναι καλα

Οχι, απλως οι third gen εχουν χειροτερο bandwidth απο 1st και 2nd, oπως και latency.

52 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Έχει στο γιουντιουμπ ο θειος κάτι κωδικούς για ξεκλείδωμα.

UKW61-IRBD6-FJDNX-A4D34-FYY11

11 λεπτά πριν, elpenor είπε

Άρχισα να καταλαβαίνω κάπως πως δουλεύει ο 3700, δίνει 1.4V με 1.5V σε κάποιους πυρήνες και μετά αμέσως το ρίχνει στο 1.010 και δίνει στους υπόλοιπους 1.45, μετά σε άλλους κλπ κλπ. Όταν αρχίζει το σοβαρό load η τάση πέφτει στο 1.2V ώστε να μην φάει σοβαρό spike όταν τελειώσει το load.

Έβαλα το polling στο HWInfo στα 100ms και κοιτόντας το πολύ ώρα πρόσεξα ότι o ρυθμός που ανεβοκατεβάζει τα volt είναι πάρα πολύ γρήγορος, το 1.45V πέφτει ποιο γρήγορα από ότι προλαβαίνει να παρακολουθήσει το μάτι μου. Αύριο θα βάλω 50ms και θα το κάνω record ώστε το δω σε slow motion. Έχει κάποια λογική γιατί θυμάμαι από παλιά κάποια specs της Intel για κατασκευαστές που έλεγαν πόση τάση αντέχει ο CPU και για πόση ώρα, ίσως τα spikes στα 1.5V αν διαρκούν λίγα ms να είναι λιγότερο επικίνδυνα από το να δώσεις 1.35V σταθερά. Βέβαια αυτά είναι συμπεράσματα με πολύ λίγα δεδομένα ( δεύτερη μέρα που έχω το CPU ) και η μητρική τραγική.

Διαβάζοντας το overclockers.uk ιδίως τα post του stilt δεν κατάφερα να μάθω κάτι τεχνικό παραπάνω αλλά έβγαλα δύο συμπεράσματα, πρώτον όλοι προτιμούν ASUS μητρική και δεύτερο όλοι γράφουν ότι δεν αξίζει manual overclock στους Ryzen 3XXX (άσχετα που το κάνουν).

Δεν μπορεις κατω απο 100ms. Περαν αυτου το hwinfo δεν λεει σωστες τασεις, κοιτας το CPU-Z. Eχω τεσταρει με πολυμετρο FYI με αρκετα μεγαλο polling rate (~10ms) και δεν ειχε νοημα. 
Το CPU αλλαζει ταση πολυ πιο γρηγορα απο οτι νομιζεις, μαλλον με ρυθμο κατι kHz. Γι αυτο αν πας για manual OC, θα δεις οτι αν αυξησεις το switching frequency του VRM παιρνεις σημαντικο gain στην σταθεροτητα. 
Περαν αυτου, δες αυτο.

Επεξ/σία από kostas_anes
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, elpenor είπε

Άρχισα να καταλαβαίνω κάπως πως δουλεύει ο 3700, δίνει 1.4V με 1.5V σε κάποιους πυρήνες και μετά αμέσως το ρίχνει στο 1.010 και δίνει στους υπόλοιπους 1.45, μετά σε άλλους κλπ κλπ. Όταν αρχίζει το σοβαρό load η τάση πέφτει στο 1.2V ώστε να μην φάει σοβαρό spike όταν τελειώσει το load.

Έβαλα το polling στο HWInfo στα 100ms και κοιτόντας το πολύ ώρα πρόσεξα ότι o ρυθμός που ανεβοκατεβάζει τα volt είναι πάρα πολύ γρήγορος, το 1.45V πέφτει ποιο γρήγορα από ότι προλαβαίνει να παρακολουθήσει το μάτι μου. Αύριο θα βάλω 50ms και θα το κάνω record ώστε το δω σε slow motion. Έχει κάποια λογική γιατί θυμάμαι από παλιά κάποια specs της Intel για κατασκευαστές που έλεγαν πόση τάση αντέχει ο CPU και για πόση ώρα, ίσως τα spikes στα 1.5V αν διαρκούν λίγα ms να είναι λιγότερο επικίνδυνα από το να δώσεις 1.35V σταθερά. Βέβαια αυτά είναι συμπεράσματα με πολύ λίγα δεδομένα ( δεύτερη μέρα που έχω το CPU ) και η μητρική τραγική.

Διαβάζοντας το overclockers.uk ιδίως τα post του stilt δεν κατάφερα να μάθω κάτι τεχνικό παραπάνω αλλά έβγαλα δύο συμπεράσματα, πρώτον όλοι προτιμούν ASUS μητρική και δεύτερο όλοι γράφουν ότι δεν αξίζει manual overclock στους Ryzen 3XXX (άσχετα που το κάνουν).

-----------

Σήμερα  έτρεξα για πρώτη φορά το Membench του Dram Calculator και πήρα ένα πολύ απογοητευτικό αποτέλεσμα, αναρωτιέμαι αν φταίει το 1/2 write speed των Ryzen 3. Οι μνήμες είναι AFR 3000/16, το βλέπετε φυσιολογικό;

Annotation-2019-10-17-223109.png.c6143d2fc47b9a3a837b586d4be3ad25.png1233968097_Annotation2019-10-17201002.png.06a1ce29aedcda2fc47abe8f9aad8fc0.png

Με μνήμες AFR δεν πας πουθενά, αμαρτία. Η αντοχή είναι θέμα ρεύματος πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sheogorath είπε

Με μνήμες AFR δεν πας πουθενά, αμαρτία. Η αντοχή είναι θέμα ρεύματος πάντως.

Περιμένω τις Crucial, δεν ήταν άμεσα διαθέσιμες, από περιέργεια παίζω με τις AFR τώρα που δεν με νοιάζει και αν θα τους κάνω κάποια ζημιά. Μετά τα 1.37V και αυτά τα timings υπάρχει τοίχος ότι και να αλλάξω βγάζει error, νομίζω ότι τις έφτασα όσο γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Χαχαχαχαχα ,ευχαριστώ δεν είναι δικό μου ,είναι για ένα φίλο.

αυτό το λες για να μην σε κράζει ο κόσμος που πήρες amd

"οχι για εμένα!! για ένα φίλο!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το latency με το clock του επεξεργαστή πέφτει λίγο. Μόνο τα caches ανεβαίνουν.

4.1 στα 1.4, προφανώς δεν το αφήνω.

 

4.1.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, elpenor είπε

Άρχισα να καταλαβαίνω κάπως πως δουλεύει ο 3700, δίνει 1.4V με 1.5V σε κάποιους πυρήνες και μετά αμέσως το ρίχνει στο 1.010 και δίνει στους υπόλοιπους 1.45, μετά σε άλλους κλπ κλπ. Όταν αρχίζει το σοβαρό load η τάση πέφτει στο 1.2V ώστε να μην φάει σοβαρό spike όταν τελειώσει το load.

Έβαλα το polling στο HWInfo στα 100ms και κοιτώντας το πολύ ώρα πρόσεξα ότι o ρυθμός που ανεβοκατεβάζει τα volt είναι πάρα πολύ γρήγορος, το 1.45V πέφτει ποιο γρήγορα από ότι προλαβαίνει να παρακολουθήσει το μάτι μου. Αύριο θα βάλω 50ms και θα το κάνω record ώστε το δω σε slow motion. Έχει κάποια λογική γιατί θυμάμαι από παλιά κάποια specs της Intel για κατασκευαστές που έλεγαν πόση τάση αντέχει ο CPU και για πόση ώρα, ίσως τα spikes στα 1.5V αν διαρκούν λίγα ms να είναι λιγότερο επικίνδυνα από το να δώσεις 1.35V σταθερά. Βέβαια αυτά είναι συμπεράσματα με πολύ λίγα δεδομένα ( δεύτερη μέρα που έχω το CPU ) και η μητρική τραγική.

Διαβάζοντας το overclockers.uk ιδίως τα post του stilt δεν κατάφερα να μάθω κάτι τεχνικό παραπάνω αλλά έβγαλα δύο συμπεράσματα, πρώτον όλοι προτιμούν ASUS μητρική και δεύτερο όλοι γράφουν ότι δεν αξίζει manual overclock στους Ryzen 3XXX (άσχετα που το κάνουν).

-----------

Σήμερα  έτρεξα για πρώτη φορά το Membench του Dram Calculator και πήρα ένα πολύ απογοητευτικό αποτέλεσμα, αναρωτιέμαι αν φταίει το 1/2 write speed των Ryzen 3. Οι μνήμες είναι AFR 3000/16, το βλέπετε φυσιολογικό;

Annotation-2019-10-17-223109.png.c6143d2fc47b9a3a837b586d4be3ad25.png1233968097_Annotation2019-10-17201002.png.06a1ce29aedcda2fc47abe8f9aad8fc0.png

Το clock ramping είναι 1 ms στα zen 2 με ryzen balanced και 15 ms (το κλασικό) στο windows balanced power plan.

Τα write memory ναι είναι τα μισά στους zen 2 σε σχέση με τα προηγούμενα ρύζια. Και μένα μου είχε κάνει αρνητική εντύπωση όταν το πρωτοάκουσα, αλλά μέχρι στιγμής δε βλέπω να επηρεάζει κάτι αρνητικά σε ότι έχω δοκιμάσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...