Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αυτή την απόφαση η AMD πυροβόλησε τα πόδια της.Κανονική αυτοκτονία.

Ποιος θα πάει να αγοράσει ZEN 3 επεξεργαστή όταν πρέπει να πάρει καινουργια ΜΒ (εκτός εάν έχει ήδη X570) και γνωρίζοντας ότι το AM4 πλέον είναι νεκρή πλατφόρμα αφού οι ZEN 3 είναι η τελευταία γενιά που θα βγει για αυτό το socket.Θα φτίαξει κάποιος νέο σύστημα γνωρίζοντας ότι δεν έχει καθόλου upgrade path;

Αυτό ειναι ένα μάθημα για τα fanboys.Αγοράζουμε όποια εταιρία μας συμφέρει κάθε εποχή δεν κάνουμε σταυροφορίες...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, panoskir είπε

Με αυτή την απόφαση η AMD πυροβόλησε τα πόδια της.Κανονική αυτοκτονία.

Ποιος θα πάει να αγοράσει ZEN 3 επεξεργαστή όταν πρέπει να πάρει καινουργια ΜΒ (εκτός εάν έχει ήδη X570) και γνωρίζοντας ότι το AM4 πλέον είναι νεκρή πλατφόρμα αφού οι ZEN 3 είναι η τελευταία γενιά που θα βγει για αυτό το socket.Θα φτίαξει κάποιος νέο σύστημα γνωρίζοντας ότι δεν έχει καθόλου upgrade path;

Αυτό ειναι ένα μάθημα για τα fanboys.Αγοράζουμε όποια εταιρία μας συμφέρει κάθε εποχή δεν κάνουμε σταυροφορίες...

Κάνεις λες και το AM4, οι Ryzen 1000, 2000 και 3000 βγήκαν πριν κάνα δίμηνο. 😕

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απλά το θέμα είναι ότι αν δεν έχεις σύστημα τώρα δεν έχει και πολύ νόημα να πας σε Β550 και 4000 από τη στιγμή που του χρόνου θα βγει DDR5. Δηλαδή πόσο καλύτεροι θα είναι οι 4000 από τους 3000 και να αξίζουν τη διαφορά στα χρήματα;

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, panoskir είπε

Με αυτή την απόφαση η AMD πυροβόλησε τα πόδια της.Κανονική αυτοκτονία.

Ποιος θα πάει να αγοράσει ZEN 3 επεξεργαστή όταν πρέπει να πάρει καινουργια ΜΒ (εκτός εάν έχει ήδη X570) και γνωρίζοντας ότι το AM4 πλέον είναι νεκρή πλατφόρμα αφού οι ZEN 3 είναι η τελευταία γενιά που θα βγει για αυτό το socket.Θα φτίαξει κάποιος νέο σύστημα γνωρίζοντας ότι δεν έχει καθόλου upgrade path;

Αυτό ειναι ένα μάθημα για τα fanboys.Αγοράζουμε όποια εταιρία μας συμφέρει κάθε εποχή δεν κάνουμε σταυροφορίες...

συμφωνω. και οπως εγραψα και στο διπλα τοπικ:

"Οσο και αν την αγαπαμε την αριστερη, για την open source λογικη της, το vfm, το οτι προσπαθει να φερει ανταγωνισμο οταν δεν υπαρχει κλπ, μαλακες δεν ειμαστε και τετοια dick moves θα τα πληρωσει in the long run..."

Not cool AMD, not cool...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγα να πάω φέτος σε 3700x από τον παπού τον 1600. Η b350 που έχω τον σηκώνει έχει πάρει bios update, αλλά με τα παπατζιλίκια της AMD σκέφτομαι δεν γα... γιατί να μην πάω του χρόνου σε νέα πλατφόρμα; Βλέπω και τι συμφέρει τότε, ποτέ δεν ξέρει κανείς μπορεί η Intel να απαντήσει δυνατά μέχρι τότε...πάντως αν θέλουν μπορούνε σε όλες τις σειρές ΑΜ4 να δώσουν compatibility. Έλα έλεος θα μπορούσε να το κάνει όπως τώρα στη δική μου για την σειρά 3, φίλε κάνεις update, αλλά μετά βγάζεις τον 1600 σου και βάζεις επάνω έναν σειράς 3 γιατί η μητρική σου από εκείνη τη σειρά και πάνω θα υποστηρίζει μετά το update. Μην λέμε τρελά τώρα...κρίμα για την amd και τους partners της. Σήκωσαν μπαιράκι...θα τα φάει τα μούτρα της, έχει ξυπνήσει προ πολλού πια ο κόσμος...και η intel δεν τα πίστευε αλλά μέσα σε 3 χρόνια (ούτε καν) τούμπα είναι, γύρισε ο τροχός γα... και ο φτωχός. Όπως γύρισε ξαναγυρίζει όμως κύρα AMD, εύχομαι και ελπίζω να μην το ξεχάσεις. 😒

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, parsifal είπε

Κάνεις λες και το AM4, οι Ryzen 1000, 2000 και 3000 βγήκαν πριν κάνα δίμηνο. 😕

Στα λόγια μου έρχεσαι ,όσοι πήρανε am4 πήρανέ, για  αγορά καινούργιου σύστήματος σε ZEN 3 ότι δεν έχει νόημα ΄λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
9 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Έλεγα να πάω φέτος σε 3700x από τον παπού τον 1600. Η b350 που έχω τον σηκώνει έχει πάρει bios update, αλλά με τα παπατζιλίκια της AMD σκέφτομαι δεν γα... γιατί να μην πάω του χρόνου σε νέα πλατφόρμα; Βλέπω και τι συμφέρει τότε, ποτέ δεν ξέρει κανείς μπορεί η Intel να απαντήσει δυνατά μέχρι τότε...πάντως αν θέλουν μπορούνε σε όλες τις σειρές ΑΜ4 να δώσουν compatibility. Έλα έλεος θα μπορούσε να το κάνει όπως τώρα στη δική μου για την σειρά 3, φίλε κάνεις update, αλλά μετά βγάζεις τον 1600 σου και βάζεις επάνω έναν σειράς 3 γιατί η μητρική σου από εκείνη τη σειρά και πάνω θα υποστηρίζει μετά το update. Μην λέμε τρελά τώρα...κρίμα για την amd και τους partners της. Σήκωσαν μπαιράκι...θα τα φάει τα μούτρα της, έχει ξυπνήσει προ πολλού πια ο κόσμος...και η intel δεν τα πίστευε αλλά μέσα σε 3 χρόνια (ούτε καν) τούμπα είναι, γύρισε ο τροχός γα... και ο φτωχός. Όπως γύρισε ξαναγυρίζει όμως κύρα AMD, εύχομαι και ελπίζω να μην το ξεχάσεις. 😒

Μια χαρά τούμπανη αναβάθμιση θα είναι ο 3700Χ, ειδικά που θα πέσει λίγο ακόμη η τιμή μόλις βγουν οι 4000. Και εγώ αυτό θα κάνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimoskoutr είπε

Έλεγα να πάω φέτος σε 3700x από τον παπού τον 1600. Η b350 που έχω τον σηκώνει έχει πάρει bios update, αλλά με τα παπατζιλίκια της AMD σκέφτομαι δεν γα... γιατί να μην πάω του χρόνου σε νέα πλατφόρμα; Βλέπω και τι συμφέρει τότε, ποτέ δεν ξέρει κανείς μπορεί η Intel να απαντήσει δυνατά μέχρι τότε...πάντως αν θέλουν μπορούνε σε όλες τις σειρές ΑΜ4 να δώσουν compatibility. Έλα έλεος θα μπορούσε να το κάνει όπως τώρα στη δική μου για την σειρά 3, φίλε κάνεις update, αλλά μετά βγάζεις τον 1600 σου και βάζεις επάνω έναν σειράς 3 γιατί η μητρική σου από εκείνη τη σειρά και πάνω θα υποστηρίζει μετά το update. Μην λέμε τρελά τώρα...κρίμα για την amd και τους partners της. Σήκωσαν μπαιράκι...θα τα φάει τα μούτρα της, έχει ξυπνήσει προ πολλού πια ο κόσμος...και η intel δεν τα πίστευε αλλά μέσα σε 3 χρόνια (ούτε καν) τούμπα είναι, γύρισε ο τροχός γα... και ο φτωχός. Όπως γύρισε ξαναγυρίζει όμως κύρα AMD, εύχομαι και ελπίζω να μην το ξεχάσεις. 😒

Κοίτα εσένα δε σε επηρεάζει tbh. πας σε 3700x μετά τους zen3 που θα έχουν πέσει και οι τιμές με ένα 200-250ρι περίπου και είσαι άρχοντας. Αν θες κάτι αντίστοιχο σε intel το φτηνότερο σενάριο είναι κλειδωμένος comet i7 + b460/h470 + ψύκτρα (γιατί νομίζω δε δίνει στους i7) οπότε πας στο 500ρικό. Για περίπου τις ίδιες επιδόσεις πάνω κάτω, λίγο καλύτερο STP/latency λίγο χειρότερο MTP/κατανάλωση. Βέβαια με τους intel θα έχεις και την αβάντα των rocket lake που ίσως μπουν αργότερα στη mobo, αλλά μη το έχεις και σίγουρο και για αυτή.😁

Αυτοί που την φάγανε στον κώλο είναι όσοι πήραν 2nd/3rd gen ryzen με ακριβή x470 για να μην τους σπάσει τα νεύρα το ανεμιστηράκι.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ilos είπε

Κοίτα εσένα δε σε επηρεάζει tbh. πας σε 3700x μετά τους zen3 που θα έχουν πέσει και οι τιμές με ένα 200-250ρι περίπου και είσαι άρχοντας. Αν θες κάτι αντίστοιχο σε intel το φτηνότερο σενάριο είναι κλειδωμένος comet i7 + b460/h470 + ψύκτρα (γιατί νομίζω δε δίνει στους i7) οπότε πας στο 500ρικό. Για περίπου τις ίδιες επιδόσεις πάνω κάτω, λίγο καλύτερο STP/latency λίγο χειρότερο MTP/κατανάλωση. Βέβαια με τους intel θα έχεις και την αβάντα των rocket lake που ίσως μπουν αργότερα στη mobo, αλλά μη το έχεις και σίγουρο και για αυτή.😁

Αυτοί που την φάγανε στον κώλο είναι όσοι πήραν 2nd/3rd gen ryzen με ακριβή x470 για να μην τους σπάσει τα νεύρα το ανεμιστηράκι.😁

Δεν είπα ότι με επιρεάζει, είπα ότι έτσι όπως πήγε, έφαγα τον γαίδαρο γιατί να μην περιμένω και την ουρά; Να πάω κατευθείαν σε άλλη πλατφόρμα...σίγουρα αυτοί που την φάγανε είναι όσοι πήραν b450 (έχω φίλο που την πήρε με τον 3700x)...αν δεν ξεκουνηθούν να δώσουν upgrade path θα φάνε μαύρο από πολλούς στα επόμενα 1-2 χρόνια, ειδικά αν βγάλει κάτι αξιόλογο και η intel του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, kkatzos είπε

Τι μεσολάβησε; Είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοια προβλήματα και να την έχουν αφήσει έτσι; Σίγουρα με το testing που κάνεις δεν έκανες καμιά ζημιά;

Oσο την εσπασαν και ολοι σε ολοκληρο reddit thread που παραπονιεται για τα ιδια πραγματα... Δεν χρειαζεται να σπασεις κατι που ειναι ηδη σπασμενο :P 
Να πω κι ολας οτι της εχω κανει και τιποτα ιδιαιτερο... RAM εχω βαλει-βγαλει κοντα 30-40 φορες συνολο και το μονο "τρελο" που εχει κανει ειναι 1.6V σε 3700Χ με θερμοκρασιες στα 70 στο VRM. Εεε αν ειναι να χαλανε ετσι οι μητρικες, λογικα θα επρεπε να μου εχουν μεινει στο χερι καμια 10αρια mobos, ποσο μαλλον η C3 Formula που εχω σε AM3 και 2 χρονια τωρα της εχω βγαλει την πιστη. 

Eντελως τυχαια εντωμεταξυ, με Zen+ BIOS ή AGESA 1.0.0.2 σε Zen 2 ειμαστε κομπλε. 1.0.0.3 ABBA και μετα απλως ειναι για γελια και για κλαμματα. Και θα πεις γιατι δεν πας σε προηγουμενο BIOS; Γιατι τα νεα φτιαχνουν μερικα πραγματα, δινουν λιγο παραπανω επιδοσεις, εχουν πραγματα που χρησιμοποιω και εχω και υποχρεωση στο κοινο μου να τεσταρω με τα τελευαια BIOS/Chipset/Drivers.

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Oσο την εσπασαν και ολοι σε ολοκληρο reddit thread που παραπονιεται για τα ιδια πραγματα... Δεν χρειαζεται να σπασεις κατι που ειναι ηδη σπασμενο :P 

Eντελως τυχαια με Zen+ BIOS η AGESA 1.0.0.2 σε Zen 2 ειμαστε κομπλε. 1.0.0.3 ABBA και μετα απλως ειναι για γελια και για κλαμματα. Και θα πεις γιατι δεν πας σε προηγουμενο BIOS; Γιατι τα νεα φτιαχνουν μερικα πραγματα, δινουν λιγο παραπανω επιδοσεις, εχουν πραγματα που χρησιμοποιω και εχω και υποχρεωση στο κοινο μου να τεσταρω με τα τελευαια BIOS/Chipset/Drivers.

να πας αγόρι μου σε asus, κατα προτίμηση στις crosshair, εκεί να δεις μετά για πότε θα φιλάς τα χέρια της msi :P 

και θα λες όχι δεν το ξανά κάνω 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, leros2004 είπε

να πας αγόρι μου σε asus, κατα προτίμηση στις crosshair, να δεις μετά, για πότε θα φιλάς τα χέρια της msi :P 

Λογικά έτσι όπως πάμε, μάλλον κοιτάω να πάρω όσο πιο γρήγορα μπορώ το πτυχίο του ηλεκτρονικού/ηλεκτρολόγου και να κατοχυρώσω πατέντα με δικό μου σχέδιο γιατι δεν γίνεται αλλιώς... 

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

χαρά στο κουράγιο σου μπορώ να πω δόξα τον Θεό τέτοια πράγματα δεν μου έτυχαν με την tomahawk... 

Αμ δεν ειναι χαρην στο κουραγιο μου που τα υπομενω, ειναι χαρην στην αδεια τσεπη μου και το γεγονος οτι πλεον δεν θελω να δωσω λεφτα για μητρικη σε αυτο το σοκετ :P

Επεξ/σία από kostas_anes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Λογικά έτσι όπως πάμε, μάλλον κοιτάω να πάρω όσο πιο γρήγορα μπορώ το πτυχίο του ηλεκτρονικού/ηλεκτρολόγου και να κατοχυρώσω πατέντα με δικό μου σχέδιο γιατι δεν γίνεται αλλιώς... 

Εγώ θα υποστηρίξω! Αλλά εδώ μέσα στους insomniacs θα κάνεις και λίγο σκόντο! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...