Προς το περιεχόμενο

AMD επεξεργαστές & AM4 socket (The End Game Part4)


nikos5800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αληθεια ειναι οτι ξενερωσα και εγω καθως πηρα τη Max με σκοπο σε λιγα χρονια να πεταγα εναν μεταχειρα 4000 πανω.

Οπως και να χει πιστευω πως κατι θα γινει και θα δωσουν,εστω σε καποιες μητρικες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
26 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Λέτε να γίνει η έκπληξή, και το B550 να είναι "5rd Gen" compatible;

Δεν γίνεται. Θα αλλάξει το socket και οι RAM..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, NiKoSmile είπε

Λέτε να γίνει η έκπληξή, και το B550 να είναι "5rd Gen" compatible;

ουουο εύκολα, ακόμα και "6rd Gen" compatible και υπάρχει μια φήμη για day1 υποστήριξη Comet lake.

Εδώ ρε απο εκεί που μας χρωστούσαν, μας πήραν και το βόδι...

Επεξ/σία από leros2004
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Μια χαρά τούμπανη αναβάθμιση θα είναι ο 3700Χ, ειδικά που θα πέσει λίγο ακόμη η τιμή μόλις βγουν οι 4000. Και εγώ αυτό θα κάνω..

Όλοι εκεί στοχεύουμε (μόλις πέσει κάτω από 250€ καινούριος) και για το 99% των αναγκών μας DDR5 κλπ θα είναι για πολυυυυ καιρό αχρείαστες.

Α, μην και δούμε τίποτα 3700AF, πυρήνες από 4χχχ με 8core chiplet και βγάζουμε γούστα σε κανένα 1.5 χρόνο από τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NiKoSmile είπε

Λέτε να γίνει η έκπληξή, και το B550 να είναι "5rd Gen" compatible;

3rd

4th

5th

Εχω την crosshair 6 hero. Λετε να παρει update σε agesa 1005? Το προηγουμενο update (Δεκεμβριο) σε agesa 1004b εγινε παντως 1.5 μηνα μετα που το πηρε η c8h.

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

3rd

4th

5th

Εχω την crosshair 6 hero. Λετε να παρει update σε agesa 1005? Το προηγουμενο update (Δεκεμβριο) σε agesa 1004b εγινε παντως 1.5 μηνα μετα που το πηρε η c8h.

Η X370 Strix πήρε το 1.0.0.4 πριν λίγες μέρες και η Prime X370 Pro δε το έχει πάρει ακόμα (αν και είχε βγει beta).

Γενικά έχω μείνει απογοητευμένος από ASUS στο θέμα BIOS, η MSI X470 Gaming Plus πήρε αμέσως το 1.0.0.5 και η ASUS Prime X470 Pro δε πήρε τίποτα ακόμα.

 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, malakudi είπε

Η X370 Strix πήρε το 1.0.0.4 πριν λίγες μέρες και η Prime X370 Pro δε το έχει πάρει ακόμα (αν και είχε βγει beta).

Γενικά έχω μείνει απογοητευμένος από ASUS στο θέμα BIOS, η MSI X470 Gaming Plus πήρε αμέσως το 1.0.0.5 και η ASUS Prime X470 Pro δε πήρε τίποτα ακόμα.

Ε και λοιπόν? Βιάζεστε να γίνεται beta testers? Το reddit γιατί το έχουμε? 😄

Εγώ είμαι με ABBA ακόμα που είμαι και με x570. Από την στιγμή που είμαι καρα stable, δε το κουνάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά ψιλοξενερωσα με τις ανακοινώσεις της amd για τα chipset 4xx αλλά μάλλον είναι περισσότερο ψυχολογικο μιας που τα Χριστούγεννα πήγα σε 3600x κ μέχρι τότε ήμουν με ένα fx 8320 . Οπότε λογικά η επόμενη αλλαγή θα είναι σε ddr5 έτσι κι αλλιώς.

 

Ωστόσο σε όλους μας αρέσει να έχουμε επιλογές. Δε βαριέσαι αν με τρώει κάποια στιγμή στο μέλλον για αναβάθμιση θα βολευτω με 3900x 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, malakudi είπε

Η X370 Strix πήρε το 1.0.0.4 πριν λίγες μέρες και η Prime X370 Pro δε το έχει πάρει ακόμα (αν και είχε βγει beta).

Γενικά έχω μείνει απογοητευμένος από ASUS στο θέμα BIOS, η MSI X470 Gaming Plus πήρε αμέσως το 1.0.0.5 και η ASUS Prime X470 Pro δε πήρε τίποτα ακόμα.

Αν δεν κανω λαθος οι τοπ mb της Asus ειναι Crosshair/Maximus. Οπως και να εχει τον Δεκ πηρε η crosshair το 1.0.0.4b. Απο την αλλη, ουτε η MSI εδωσε σε χ370 το 1.0.0.5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kostas_anes είπε

 

Αμ δεν ειναι χαρην στο κουραγιο μου που τα υπομενω, ειναι χαρην στην αδεια τσεπη μου και το γεγονος οτι πλεον δεν θελω να δωσω λεφτα για μητρικη σε αυτο το σοκετ :P

Εγώ όπως το έχω υπολογίσει αν όλα πάνε καλά κ οικονομικά γιατί ο ιός μας πήγε πίσω όλους το επόμενο build θα είναι με τις ddr5 και σειρά από amd μετά τους 4ΧΧΧ ή ιντελ αν έχει φτιάξει ως τότε κάτι αξιόλογο κ σε λογικά πλαίσια τιμών οπότε σε 2 χρονάκια + προσωπικά δεν χαλάω άλλα χρήματα στο pc έτσι όπως είναι τώρα όλα κυλάνε κομπλέ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Αν δεν κανω λαθος οι τοπ mb της Asus ειναι Crosshair/Maximus. Οπως και να εχει τον Δεκ πηρε η crosshair το 1.0.0.4b. Απο την αλλη, ουτε η MSI εδωσε σε χ370 το 1.0.0.5

Ούτε και σε όλες τις X470. Η Carbon πχ τίποτα τόσες μέρες. Ο λόγος στον οποίο ελπίζω να οφείλεται αυτή η αργοπορία, είναι το ότι προσπαθούν να φτιάξουν όλα τα σκ@τά που έχει μέσα το προηγούμενο, αλλά προφανώς και δεν παίζει κάτι τέτοιο. Απλώς τις έχουν παρατημένες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
38 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

Ούτε και σε όλες τις X470. Η Carbon πχ τίποτα τόσες μέρες. Ο λόγος στον οποίο ελπίζω να οφείλεται αυτή η αργοπορία, είναι το ότι προσπαθούν να φτιάξουν όλα τα σκ@τά που έχει μέσα το προηγούμενο, αλλά προφανώς και δεν παίζει κάτι τέτοιο. Απλώς τις έχουν παρατημένες....

Θα το δώσουν κάποια στιγμή και το 1.0.0.5 σε όλες τις 400. Έτσι σαν αποχαιρετιστήριο δώρο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panoskir είπε

Στα λόγια μου έρχεσαι ,όσοι πήρανε am4 πήρανέ, για  αγορά καινούργιου σύστήματος σε ZEN 3 ότι δεν έχει νόημα ΄λέω.

Δηλαδή αν κάποιος θέλει καινούργιο σύστημα σήμερα τι θα κάνει ?? θα περιμένει  1-2 χρόνια για DDR5 ??  😛

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...