Προς το περιεχόμενο

Nissan Quasqai 1.3T vs WV Tiguan 1.5 TSI


lary7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Εγω προσωπικα για να δωσω 25000ευρω για αυτοκινητο πρεπει να βγαζω τουλαχιστον ανωδυνα 800ε το μηνα! Να εχω κάβα τουλαχιστον αλλα 30000ε. Να εχω δικο μου σπιτι..

 

Λίγο οφφ τόπικ αλλά αν και στις δύο προϋποθέσεις που θέτεις είσαι σωστός, δε γίνεται να στοχεύεις να αγοράσεις αυτοκίνητο του οποίου η τιμή είναι 2,5 φορές το καθαρό ετήσιό σου εισόδημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, gia_nnis είπε

Δεν μπορω να καταλαβω.. σε καποιους τοσα πολλα περισσευουν και εχουν την ψυχολογια να δωσουν τοσα χρηματα.. λες και μελλοντικα δεν θα εχουν αλλες υποχρεωσεις..!

Εγω προσωπικα για να δωσω 25000ευρω για αυτοκινητο πρεπει να βγαζω τουλαχιστον ανωδυνα 800ε το μηνα! Να εχω κάβα τουλαχιστον αλλα 30000ε. Να εχω δικο μου σπιτι..

Αν δεν εχεις καλα οικονομικα θεμελια καποια στιγμη θα περιορισεις πραγματα για να πληρωσεις τη συντηρηση του αυτοκινητου...!!!

Και στο θεμα σου.. Η λογικη λεει να παρεις το Renault-Nissan.

....συγγνώμη αλλά, με 800 ευρώ το μήνα, ούτε σκούτερ δεν μπορείς να αγοράσεις και να συντηρήσεις 

Επεξ/σία από ge-lyk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, lary7 είπε

Όλες οι προυποθέσεις που αναφέρεις τηρούνται, και σπίτι έχουν, και οι 2 δουλεύουν και χρέη 0, και το αμάξι θα αγοραστεί μετρητοίς. Δεν είναι και κανένα μεγάλο ποσό τα 26 χιλιάρικα για κάποιον που θέλει ένα αμάξι να τον βγάλει 10-15 χρόνια. Μάλλον είσαι μικρός και δεν έζησες τις "καλές" εποχές όπου ο κόσμος έλεγε πως αν δεν δώσεις 35 χιλιάρικα δεν παίρνεις αμάξι της προκοπής.

Τοτε δεν κοιτας το οικονομικο αλλα αυτο που σ ευχαριστει στην οδικη συπεριφορα-εμφανιση!  Σιγουρα ο δρομος θα σε βγαλει στο Tiguan!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί σε κάθε θέμα αγοράς πρέπει πρώτα να απολογηθείς σε ορισμένους για το τι γουστάρεις να κάνεις  και να αποδείξεις ότι δεν θα σε βάλουν στο φρέσκο για χρέη , ή οτι δεν θα αφησεις νηστικα τα παιδακια σου και μετά θα γίνει συζήτηση επί της ουσίας. 

Λες και είναι η μάνα και ο πατέρας σου. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί σε κάθε θέμα αγοράς πρέπει πρώτα να απολογηθείς σε ορισμένους για το τι γουστάρεις να κάνεις  και να αποδείξεις ότι δεν θα σε βάλουν στο φρέσκο για χρέη , ή οτι δεν θα αφησεις νηστικα τα παιδακια σου και μετά θα γίνει συζήτηση επί της ουσίας. 

Λες και είναι η μάνα και ο πατέρας σου. 

Γιατί υπάρχει ζήλια και κακία

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω οδηγησει κανενα απο τα δυο αυτοκινητα, προσωπικα θα πηγαινα στο Tiguan το 150αρι.
Νομιζω πως τα 130 ειναι αρκετα λιγα για τετοιο αμαξωμα και τετοιο βαρος, ειδικα οταν το αμαξι θα ειναι φορτωμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω από που πηγάζει η προτίμηση των περισσοτέρων στο VW. Μια χαρά αυτοκίνητο είναι το Quasqai και αν έχουν σκοπό να το κρατήσουν πολλά χρόνια το πιθανότερο είναι να αποδειχθεί πιο οικονομικό. Αυτό που θα έκανα εγώ είναι να διαβάσω στα αντίστοιχα ελληνικά φόρουμ ( NissanClub , VW Club ) τι λένε οι ίδιοι οι κάτοχοι τους.

 
 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2019 στις 3:34 ΠΜ, HALF EVIL είπε

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί σε κάθε θέμα αγοράς πρέπει πρώτα να απολογηθείς σε ορισμένους για το τι γουστάρεις να κάνεις  και να αποδείξεις ότι δεν θα σε βάλουν στο φρέσκο για χρέη , ή οτι δεν θα αφησεις νηστικα τα παιδακια σου και μετά θα γίνει συζήτηση επί της ουσίας. 

Λες και είναι η μάνα και ο πατέρας σου. 

Βαζω το εγω σαν σχημα λογου.. Τα λεω καλοπροαιρετα για να προβληματισω τον αλλον και να μπει στην διαδικασια να σκεφτει πιο προνοητικα..

Ολα συσχετιζονται.. Και αυτος που ανοιγει το θεμα στο τελος το παει στο οικονομικο..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρε το Tiguan εχω τον 1.5 σε audi a3 και είναι γρήγορος και οικονομικος  κινητήρας

Επεξ/σία από dimos15
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω που συγκρίνονται τα δυο αυτοκίνητα. Το Tiguan υπερέχει σε οδηγική συμπεριφορά, χώρους, ποιότητα εσωτερικού και συναρμογή. Μέχρι και στο infotainment. Τίμιο αμάξι το qq αλλα κατώτερο του Γερμανού. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2019 στις 6:50 ΜΜ, dimos15 είπε

Παρε το Tiguan εχω τον 1.5 σε audi a3 και είναι γρήγορος και οικονομικος  κινητήρας

Τελικά παραγγέλθηκε το Tiguan με τα 130 άλογα. Αναγκαστικά +500E για +2 χρόνια εγγύηση. Η μικρή εγγύηση ίσως είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα αλλά και η Nissan δίνει 3 οπότε μικρή η διαφορά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου αν αλλάζει μόνο το πρόγραμμα καλώς έκανες και πήρες το 130αρι αφού οπότε θες το πας 150+ αν δεν σε καλύπτει. Αν αλλάζουν και μηχανικά μέρη πχ τουρμπίνα, αν είναι μικρή η διαφορά γνώμη μου να πας στο 150αρι με κλειστά μάτια.

Επεξ/σία από Liapisftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, dimos15 είπε

Καλοταξιδο! Από που το πηρες? Καρεντα μαρουσι?

 

1 ώρα πριν, Liapisftw είπε

Φίλε μου αν αλλάζει μόνο το πρόγραμμα καλώς έκανες και πήρες το 130αρι αφού οπότε θες το πας 150+ αν δεν σε καλύπτει. Αν αλλάζουν και μηχανικά μέρη πχ τουρμπίνα, αν είναι μικρή η διαφορά γνώμη μου να πας στο 150αρι με κλειστά μάτια.

 

11 λεπτά πριν, thanos.m είπε

Καλορίζικο!! Πια έκδοση; Έβαλες έξτρα εξοπλισμό;;

Δεν το πήρε ο TS το αμάξι βρε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...