Προς το περιεχόμενο

H Microsoft θα ενσωματώσει ένα custom-built Linux kernel στα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Λεγονται Windows 10? Αμφιβάλω...

Αμφέβαλε όσο θες. Στα ίδια core builds βασίζονται windows server xxxx εκδόσεις από πάντα, όπως και η 2019. Αυτό που αλλάζει είναι το τι έρχεται bundled στη consumer και στη server έκδοση και το Linux Subsystem είναι διαθέσιμο εδώ και κάμποσους μήνες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 153
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Και το λινουξ από κάπου προήλθε.  Αυτό που κάνει η Microsoft είναι παρόμοιο με αυτό που έκανε η Apple πριν 20 χρόνια

Oχι ακριβως. Τα Mac ειναι Unix Based και βασιζονται πανω στο BSD. Το Linux ειναι γραμμενο απο το μηδεν και γραφτηκε σε minix που ηταν να Unix της εποχης. Τα Windows γραφτηκαν απο το μηδεν, ειναι το μονο μη Unix λειτουργικο και ενω τοσα χρονια μας τα πρηζει ποσο αχρηστο ειναι το Unix, ξαφνικα το υοθετει!

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 minutes ago, jimex said:

Αμφέβαλε όσο θες. Στα ίδια core builds βασίζονται windows server xxxx εκδόσεις από πάντα, όπως και η 2019. Αυτό που αλλάζει είναι το τι έρχεται bundled στη consumer και στη server έκδοση και το Linux Subsystem είναι διαθέσιμο εδώ και κάμποσους μήνες...

Προφανώς θα μπει και σε server OS, το θέμα όμως είναι ότι το σχόλιο δεν έγινε γι' αυτό. 

Όταν γράφει κάποιος ότι όλο και περισσότερος κόσμος πάει στο linux προφανώς δεν εννοεί server/smartphone/TVs/δορυφόρους, αλλά στο τομέα που δεν τα πάει καλά, aka Desktop.

Στους τομείς που είναι κυρίαρχο δεν έχει νόημα να γράψει κάποιος κάτι τέτοιο.

Επεξ/σία από ThReSh
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Προφανώς θα μπει και σε server OS, το θέμα όμως είναι ότι το σχόλιο δεν έγινε γι' αυτό. 

Όταν γράφει κάποιος ότι όλο και περισσότερος κόσμος πάει στο linux προφανώς δεν εννοεί server/smartphone/TVs/δορυφόρους, αλλά στο τομέα που δεν τα πάει καλά, aka Desktop.

Στους τομείς που είναι κυρίαρχο δεν έχει νόημα να γράψει κάποιος κάτι τέτοιο.

Και σε desktop ξερεις ποσος κοσμος ποια τρεχει linux σε σχεση με το παρελθον? Επισεις να σου θυμησω πως η "κυριαρχια" των windows 10 εγινε με το στανιο! Δεν το θελω, θα το παρεις! Τα updates εμπαιναν νυχτα! Ξυπναγες και εψαχνες τα αρχεια σου! Τα ξεχασαμε αυτα? Ετσι ξερω και εγω να ανεβασω τα ποσοστα μου. Το Linux ειχει 2% οπως λες στο desktop αλλα δεν αναγκασε ποτε κανεναν!

Επεξ/σία από George.Ember
  • Thanks 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, George.Ember said:

Και σε desktop ξερεις ποσος κοσμος ποια τρεχει linux σε σχεση με το παρελθον? Επισεις να σου θυμησω πως η "κυριαρχια" των windows 10 εγινε με το στανιο! Δεν το θελω, θα το παρεις! Τα updates εμπαιναν νυχτα! Ξυπναγες και εψαχνες τα αρχεια σου! Τα ξεχασαμε αυτα? Ετσι ξερω και εγω να ανεβασω τα ποσοστα μου

Το αρχικό μου σχόλιο ήταν αν πέρασε το 2%. Μετά από 15 χρόνια που ακούμε το "όλο και περισσότεροι" δεν θα έπρεπε να έχει μόνο τόσο %...

5 minutes ago, George.Ember said:

Το Linux ειχει 2% οπως λες στο desktop αλλα δεν αναγκασε ποτε κανεναν!

Τόσα posts μας αδίκως, αν είχες γράψει αυτό εξαρχής. 😛

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Το αρχικό μου σχόλιο ήταν αν πέρασε το 2%. Μετά από 15 χρόνια που ακούμε το "όλο και περισσότεροι" δεν θα έπρεπε να έχει μόνο τόσο %...

Γιατι τα στατιστικα θα στο πουν? Πλεον μεχρι και η γιαγια μου εχει ακουσει το Ubuntu και το Linux Mint!

Επισεις ξεχασα! Το οτι δεν θα βγουν Windows 11 αλλα οτι τα Windows 10 δεχονται ως modular συνεχεια updates ξερεις ποιος το εχει εδω και 20 χρονια? Το Linux :P Απλά εμεις το λεμε rolling release :D

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, George.Ember said:

Επισεις ξεχασα! Το οτι δεν θα βγουν Windows 11 αλλα οτι τα Windows 10 δεχονται ως modular συνεχεια updates ξερεις ποιος το εχει εδω και 20 χρονια? Το Linux :P Απλά εμεις το λεμε rolling release

Ναι το γνωρίζω, καλή φάση γιατί αργά ή γρήγορα "όλοι" οι Windows users προς τα εκεί θα πάνε. 😛

4 minutes ago, George.Ember said:

Γιατι τα στατιστικα θα στο πουν? Πλεον μεχρι και η γιαγια μου εχει ακουσει το Ubuntu και το Linux Mint!

Καλύτερο "αποδεικτικό" στοιχείο χρήσης πάντως. 😛

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Καλή φάση γιατί αργά ή γρήγορα "όλοι" οι Windows users προς τα εκεί θα πάνε. 😛

Καλύτερο "αποδεικτικό" στοιχείο χρήσης πάντως. 😛

Mα δεν θα πανε! Αυτο σου λεει το αρθρο! Οτι η Microsoft στα φερνει στο pc σου σαν εναν kernel που τρεχει παραλληλα με των Windows για να εκμεταλευτειτε τις δυνατοτητες του! Διαλεξε αυτο που σε κανει να αισθανθεις καλυτερα!

Επεξ/σία από George.Ember
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, George.Ember said:

Mα δεν θα πανε! Αυτο σου λεει το αρθρο! Οτι η Microsoft στα φερνει στο pc σου! Διαλεξε αυτο που σε κανει να αισθανθεις καλυτερα!

Εδώ και αρκετούς μήνες δεν τα φέρνει. Έχει περάσει αρκετός καιρό από τότε που γινόντουσαν update με το στανιό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ThReSh είπε

Εδώ και αρκετούς μήνες δεν τα φέρνει. Έχει περάσει αρκετός καιρό από τότε που γινόντουσαν update με το στανιό...

Τι να σου πω. Εγω δεν χρησιμοποιω Windows για να ξερω. Ανοικω στο 2%. Παντα πιστευα πως ειμαι διαφορετικος απο τους αλλους :D

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, woopsi είπε

Απ την πλήρη εναντίωση στην "υπόταξη".

Πως αλλάζουν οι καιροί.

Έλα ντε πως αλλάζουν οι καιροί... Απο τον IE  στον chrome based Edge και από τον πόλεμο στη υποταγή ....
Βλέπουν μπροστά τα παιδιά της  Microsoft γιατί η φυσική εξέλιξη των λειτουργικών συστημάτων είναι αναπόφευκτα το linux και  γενικά ο ανοικτός κώδικας..

486e42d425f258cf_v1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, George.Ember είπε

Oχι ακριβως. Τα Mac ειναι Unix Based και βασιζονται πανω στο BSD. Το Linux ειναι γραμμενο απο το μηδεν και γραφτηκε σε minix που ηταν να Unix της εποχης. Τα Windows γραφτηκαν απο το μηδεν, ειναι το μονο μη Unix λειτουργικο και ενω τοσα χρονια μας τα πρηζει ποσο αχρηστο ειναι το Unix, ξαφνικα το υοθετει!

Το λινουξ φτιάχτηκε ωστε η πρόσβαση στο Unix και χρήση του,να είναι ελεύθερη για όλους και όχι αποκλειστικότητα λίγων. Δεν φτιάχτηκε από το μηδέν και βασίστηκε από στοιχεία του kernel του minix ,με το οποίο δούλευε ο Linus. Το minix ήταν Unix like της εποχής και όχι Unix. Ίσως ο πρόγονος του Linux με το οποίο ο Linus έδωσε ζωή στο όραμα του GNU.

Κανένα από τα λειτουργικά που σχολιάζουμε, δεν φτιάχτηκαν από το μηδέν . Το Mac OS έγινε Unix based στην έκδοση 10 , πριν περίπου 20 χρόνια. Πιο πριν δεν ήταν Unix based....Μάλιστα τα πρώτα Apple μηχανήματα είχαν basic....

To Unix δεν είναι προνόμιο του λινουξ , αλλά το λινουξ είναι αυτό που ελευθέρωσε την δύναμη του.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...