Προς το περιεχόμενο

H Microsoft θα ενσωματώσει ένα custom-built Linux kernel στα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, kasabalidis είπε

Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μας εξηγησει πιο απλά τι σημαίνει αυτό? κάποιος που να γνωρίζει πραγματικά από την κοινότητα του Insomnia?

Σημαινει πως θα εχεις καποια εργαλεια οπως compilers, interpreters, bash, ssh κλπ οχι με τον windows ανορθοδοξο τροπο αλλα με τον σωστο οπως γινεται στην πλήροφορικη. Αν θες ssh δεν κατεβαζεις το putty. Απλα θα ανοιγεις το terminal και θα λες ssh [email protected] πχ. Bεβαια ενας πληρως λειτουργικος linux kernel και αναλογα με το hardware κανει και αλλα πολλα περισσοτερα οπως hypervisor με passthrough το πραγματικο hardware μεσω kvm, dockers και δεν συμαζευεται

Επεξ/σία από George.Ember
  • Like 2
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, oldnew είπε

Με το δεδομένο οτι και το android Linux kernel τρέχει, υπάρχει περίπτωση να τρέχουμε και εφαρμογές Android μεσω windows χωρις emulators οπως τώρα, με καλύτερη ταχύτητα δηλαδή, ή δεν βοηθάει καθόλου σε αυτο? 

Αυτό μπορεί να γίνει με linux containers, δεν είναι τόσο απλό και δεν αρκεί απλά ένα "custom linux kernel". 

Τα android apps τρέχουν στο Chrome OS που στηρίζεται στο Gentoo με linux containers κι αυτό το κατάφεραν γιατί η Google ήξερε ακριβώς πως να το καταφέρει, δεν είναι τόσο εύκολο να τρέξουν ούτε σε "παραδοσιακό" linux distro.

Όπως και η Μicrosoft είναι η μόνη που μπορεί να κάνει να τρέξουν τα windows apps σε linux γιατί έχει πρόσβαση στον κώδικα των windows, κάτι που πχ το Wine δεν μπορεί να το κάνει παρά τα άλματα που έχουν κάνει (μιλάω για 100% συμβατότητα).

Προς το παρόν υπάρχουν κάποια open source projects που προσπαθούν να τρέξουν android apps σε "παραδοσιακό" linux όπως το Anbox και το SPURV, αλλά δεν είναι σε τέτοια κατάσταση για να μπορούμε να μιλάμε για κάποια αξιόπιστη λύση.

Πάντως από αυτά που έχω διαβάσει σε ξένα sites σκοπός της "ενσωμάτωσης" linux είναι οι developers και ιδιαίτερα από το macOS.

Όσοι χρησιμοποιούν linux distros είναι εξαιρετικά αμφίβολο να ξαναγυρίσουν ή να πάνε στα  Windows, αλλά κάποιοι που χρησιμοποιούν MacOS το οποίο είναι unix OS μπορεί να το σκεφτούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους διαβασαν την επικεφαλιδα μονο ή εχασαν το σημαντικο κομματι αλλα σχολιασαν παραυτα.

Αυτο που δινιε τωρα η ms ειναι ενας κανονικος πυρηνας για το wsl (windows subsystem for linux), επειδη με τον πυρηνα των windows ειχε αθλια αποδοση και ερχοταν τελευταιο στο οποιοδηποτε benchmark με μια κανονικη λινουξοδιανομη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχουν στο μάτι docker και linux containers εκεί στην MS (μιας και η πλειoψηφία του IT developing παίζει εκεί με Linux απλά έτσι θα έχει πλεονέκτημα σε μικτό περιβάλλον) και φυσικά όπως είπα και πιό πρίν καλύτερο performance χωρίς system call translations (ανάλογα το που δίνατε να έχει πρόσβαση ο kernel και τι APIs/libraries θα εξυπηρετούνται απ' τα σχετικά system calls). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, spectaculator είπε

Άμα σου πασάρουν όλοι τον καινούργιο Η/Υ με παράθυρα από τη μάνα του τι περιμένεις;

 

Αυτός ακριβός είναι ο λόγος που δοκιμάζω κατά καιρούς Linux και μετά εγκαθιστώ ξανά Windows.

Αγοράζεις νέο H/Y και δεν βρίσκεις drivers για free Linux.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, blincy είπε

Αυτός ακριβός είναι ο λόγος που δοκιμάζω κατά καιρούς Linux και μετά εγκαθιστώ ξανά Windows.

Αγοράζεις νέο H/Y και δεν βρίσκεις drivers για free Linux.

Που περιμενεις να τους βρεις τους drivers? Σε δισκακι η στο περιπτερο? Αν δεν ειναι μεσα στον Kernel απλα θα πρεπει να κανεις λιγο υπομονη να τους γραψουν. Το Linux δεν ειναι εταιρια να πληρωνει καποιους να γραψουν κωδικα για παρτη της. Οτι γινεται, γινεται αφιλοκερδος, με μερακι και αγαπη. Και σε αντιθεση με τα Windows, στο Linux μπορεις να μιλησεις με τους developers! Δεν ειναι κλεισμενων των θυρων!

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, blincy είπε

Αυτός ακριβός είναι ο λόγος που δοκιμάζω κατά καιρούς Linux και μετά εγκαθιστώ ξανά Windows.

Αγοράζεις νέο H/Y και δεν βρίσκεις drivers για free Linux.

Μάλλον πέρασαν χρόνια που το δοκίμασες για τελευταία φορά. Το Mint για παράδειγμα έχει drivers για τα πάντα ακόμα και για συσκευές που χρησιμοποιούσαν proprietary λογισμικό και δεν δουλεύουν πλέον στα 10.

Δεν υπάρχει καινούργιος υπολογιστής που να μην υποστηρίζεται απόλυτα από Mint/Ubundu (με το Fedora είχα προβληματάκια, αλλά το παράτησα γιατί το Mint με βόλεψε πολύ). Δοκίμασέ το.

Επιπλέον, τα παράθυρα δεν είναι δωρεάν. Το license είναι μέσα στη τιμή του μηχανήματος που αγοράζεις.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας παρακαλώ μη μου κάνετε μάθημα λες και είμαι παιδάκι :-)

Τελευταίο Ubuntu δοκίμασα την τελευταία φορά (πριν 3 μήνες) και έχω HP laptop G4 με i7

Drivers για Intel ενσωματωμένη κάρτα γραφικών δε μπόρεσα ποτέ να κατεβάσω και να παίξουν και ενώ το έψαξα αρκετά με διάφορες παραλλαγές (ακόμα και με πείραγμα αρχείων versions ώστε να μπερδέψω λίγο το λειτουργικό μήπως και εγκατασταθεί προηγούμενης version driver, μιας και δεν υπήρχε νεότερος)

Αυτός είναι και ο λόγος που οι χρήστες δεν επιλέγουν να βάλουν Linux. Τα δοκιμάζουν, απογοητεύονται που πρέπει να ψάχνουν (και δε βρίσκουν τελικά) τα αυτονόητα (drivers) για μία βασική συσκευή τους και τα απορρίπτουν.

Όλη η κουβέντα παραπάνω είναι για το 2% στα desktops. Αυτό ήθελα να σχολιάσω.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, blincy είπε

Σας παρακαλώ μη μου κάνετε μάθημα λες και είμαι παιδάκι :-)

Τελευταίο Ubuntu δοκίμασα την τελευταία φορά (πριν 3 μήνες) και έχω HP laptop G4 με i7

Drivers για Intel ενσωματωμένη κάρτα γραφικών δε μπόρεσα ποτέ να κατεβάσω και να παίξουν και ενώ το έψαξα αρκετά με διάφορες παραλλαγές (ακόμα και με πείραγμα αρχείων versions ώστε να μπερδέψω λίγο το λειτουργικό μήπως και εγκατασταθεί προηγούμενης version driver, μιας και δεν υπήρχε νεότερος)

Αυτός είναι και ο λόγος που οι χρήστες δεν επιλέγουν να βάλουν Linux. Τα δοκιμάζουν, απογοητεύονται που πρέπει να ψάχνουν (και δε βρίσκουν τελικά) τα αυτονόητα (drivers) για μία βασική συσκευή τους και τα απορρίπτουν.

Όλη η κουβέντα παραπάνω είναι για το 2% στα desktops. Αυτό ήθελα να σχολιάσω.

 

Πάντως δεν είναι θέμα του linux όπως το θέτεις αν η Intel δεν έχει βγάλει drivers για την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών σου.

Ούτε η Microsoft έβγαλε η ίδια τους drivers που χρησιμοποιείς στα Windows, η Intel τους έβγαλε.

Δες το κι αλλιώς. Παίζει το macOS ή το ChromeOS σε κάθε είδους συνδυασμού hardware; Όχι. Γιατί να παίζουν οι διανομές linux;

Δεν έχω δει να διαμαρτύρεται κανείς γιατί δεν "παίζουν" στο σύστημα τους και να τα λένε κατά κάποιο τρόπο "ελλειπή", αντίθετα πάνε και αγοράζουν macbooks και chromebooks για να "παίξουν".

Γιατί να μην έχουμε την ίδια αντιμετώπιση και για τις διανομές linux;

Εγώ πχ τον τελευταίο χρόνο που πήρα καινούριο desktop υπολογιστή φρόντισα να πάρω hardware συμβατό και με Windows και με Ubuntu. Και δεν έχω κανένα θέμα και με τα δυο κάνοντας dual boot.

Στο προηγούμενο υπολογιστή μου είχα θέματα, αλλά δεν μου φταίνε οι διανομές, μου έφταιγαν οι προηγούμενες επιλογές hardware που έκανα.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, blincy είπε

Σας παρακαλώ μη μου κάνετε μάθημα λες και είμαι παιδάκι :-)

Τελευταίο Ubuntu δοκίμασα την τελευταία φορά (πριν 3 μήνες) και έχω HP laptop G4 με i7

Drivers για Intel ενσωματωμένη κάρτα γραφικών δε μπόρεσα ποτέ να κατεβάσω και να παίξουν και ενώ το έψαξα αρκετά με διάφορες παραλλαγές (ακόμα και με πείραγμα αρχείων versions ώστε να μπερδέψω λίγο το λειτουργικό μήπως και εγκατασταθεί προηγούμενης version driver, μιας και δεν υπήρχε νεότερος)

Αυτός είναι και ο λόγος που οι χρήστες δεν επιλέγουν να βάλουν Linux. Τα δοκιμάζουν, απογοητεύονται που πρέπει να ψάχνουν (και δε βρίσκουν τελικά) τα αυτονόητα (drivers) για μία βασική συσκευή τους και τα απορρίπτουν.

Όλη η κουβέντα παραπάνω είναι για το 2% στα desktops. Αυτό ήθελα να σχολιάσω.

i915, i965, intel-i915-va, intel-i965-va η κάτι αντίστοιχο η στον package manager σαν firmware η υπάρχει στον kernel και στο έχει σηκώσει σαν module. Το lsmod τι σου γυρνάει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, aypnia είπε

Πάντως δεν είναι θέμα του linux όπως το θέτεις αν η Intel δεν έχει βγάλει drivers για την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών σου.

Ούτε η Microsoft έβγαλε η ίδια τους drivers που χρησιμοποιείς στα Windows, η Intel τους έβγαλε.

Δες το κι αλλιώς. Παίζει το macOS ή το ChromeOS σε κάθε είδους συνδυασμού hardware; Όχι. Γιατί να παίζουν οι διανομές linux;

Δεν έχω δει να διαμαρτύρεται κανείς γιατί δεν "παίζουν" στο σύστημα τους και να τα λένε κατά κάποιο τρόπο "ελλειπή", αντίθετα πάνε και αγοράζουν macbooks και chromebooks για να "παίξουν".

Γιατί να μην έχουμε την ίδια αντιμετώπιση και για τις διανομές linux;

Εγώ πχ τον τελευταίο χρόνο που πήρα καινούριο desktop υπολογιστή φρόντισα να πάρω hardware συμβατό και με Windows και με Ubuntu. Και δεν έχω κανένα θέμα και με τα δυο κάνοντας dual boot.

Στο προηγούμενο υπολογιστή μου είχα θέματα, αλλά δεν μου φταίνε οι διανομές, μου έφταιγαν οι προηγούμενες επιλογές hardware που έκανα.

 

Έχεις δίκιο, δεν αγόρασα HW για να έχω συμβατότητα και με τα δύο λειτουργικά. Όμως επαναλαμβάνω πως ο λόγος που το ποσοστό είναι 2% είναι και αυτός. Ο χρήστης που ήδη έχει εξοπλισμό, θα δοκιμάσει κάποια στιγμή να βάλει Linux να πειραματιστεί και να μην πληρώνει license και θα βρεθεί προ εκπλήξεων. Πράγματα που στα Windows είναι πλέον αυτονόητα στο Linux θα τα βρει σκούρα. Δεν είμαι κατά του Linux, κάθε άλλο, απλά αναφέρω την εμπειρία μου, που σίγουρα θα την έχουν ζήσει και άλλοι.

 

 

30 λεπτά πριν, George.Ember είπε

i915, i965, intel-i915-va, intel-i965-va η κάτι αντίστοιχο η στον package manager σαν firmware η υπάρχει στον kernel και στο έχει σηκώσει σαν module. Το lsmod τι σου γυρνάει?

Δε θυμάμαι, το είχα σηκώσει σε VM και τώρα το έχω διαγράψει. Θα το βάλω πάλι σε λίγο καιρό να δω αν υπάρχει κάτι νεότερο και θα σε ενημερώσω :-)
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, blincy είπε

 

Έχεις δίκιο, δεν αγόρασα HW για να έχω συμβατότητα και με τα δύο λειτουργικά. Όμως επαναλαμβάνω πως ο λόγος που το ποσοστό είναι 2% είναι και αυτός. Ο χρήστης που ήδη έχει εξοπλισμό, θα δοκιμάσει κάποια στιγμή να βάλει Linux να πειραματιστεί και να μην πληρώνει license και θα βρεθεί προ εκπλήξεων. Πράγματα που στα Windows είναι πλέον αυτονόητα στο Linux θα τα βρει σκούρα. Δεν είμαι κατά του Linux, κάθε άλλο, απλά αναφέρω την εμπειρία μου, που σίγουρα θα την έχουν ζήσει και άλλοι.

 

 

Δε θυμάμαι, το είχα σηκώσει σε VM και τώρα το έχω διαγράψει. Θα το βάλω πάλι σε λίγο καιρό να δω αν υπάρχει κάτι νεότερο και θα σε ενημερώσω :-)
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου!

 Πλακα μας κανεις? Το Virtualbox δεν κανει emulate το πραγματικο hardware! Μας λες πως δοκιμασες Linux και δεν διαβαζε το πραγματικο hardware και μετα μας λες πως το ειχες τρεξει σε Virtual Machine? Ακουσε με. Θα παρεις το λαπτοπ, θα κανεις format και θα βαλλεις κανονικα το linux πανω σαν το κυριο και μονο λειτουργικο σου. Μετα θα μπεις εδω και θα μας γραψεις τι δεν παιζει. Και ΑΝ δεν παιζει κατι, εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε να παιξει

Επεξ/σία από George.Ember
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...