Προς το περιεχόμενο

H Microsoft θα ενσωματώσει ένα custom-built Linux kernel στα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

Σχολίασα για το πόσα λεφτά έβγαλαν , όχι τι κώδικα γράφουν. Τι να την κάνεις τη δόξα , στο δια ταύτα τι γίνεται.

Το θέμα είναι πόσες εταιρίες πάτησαν πάνω στο o.s. και έφτασαν εκεί που έφτασαν.

Όχι ότι είναι κακό μιας και για αυτόν το λόγο υπάρχουν και οι άδειες χρήσης κτλ.

Ο ινδός κάνει καλή δουλειά και φαίνεται, τώρα για το συγκεκριμένο θέμα δεν νομίζω να υπάρξουν άνθρωποι(devs) που θα παρατήσουν εντελώς το Linux και να υιοθετήσουν αυτή την λύση της ms. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, spectaculator είπε

Κανείς δεν σου κάνει μάθημα! Απλά δεν μπαίνεις πολύ στον κόπο για τίποτα. Κατά την εγκατάσταση πρέπει να επιτρέψεις την χρήση 3rd party software. Εναλλακτικά δες εδώ:

Intel Drivers: https://01.org/linuxgraphics
(υπάρχει και το Intel Graphics Update Tool for Linux που κάνει μόνο του τη δουλειά).

Για Nvidia δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.

Για το 2%, είπαμε, είναι γιατί οι περισσότεροι κατασκευαστές λανσάρουν τα μηχανήματά τους με παράθυρα.

Σε ευχαριστώ, τα είχα δοκιμάσει και τα δυό που αναφέρεις αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.

Θα προσπαθήσω σε νέα εγκατάσταση χωρίς VM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα πολλοί αγοραζουν ταμπλετοειδη λαπτοπ πλεον οπως surface pro κλπ. Πχ εγω με ενα Samsung book 12 core i5 8 giga, καμια διανομή λινουχ δεν βλέπει διαφορα, οπως wifi, πενα , φωτεινότητα οθόνης κλπ. Με λίγα λογία οσο και να ωραιοποιουμε καταστάσεις, το μεγάλο προβλημα του λινουχ εξακολουθεί να υπαρχει 10ετιες μετα. Και που μπαίνει δηλαδη? Σε παλαιά pc, και συνχρονα με επιλογη hardware ειδικα για λινουχ?

Ετσι τα ποσοστά του θα ειναι παντα μονοψηφια στο ντεσκτοπ, και θα κυριαρχεί οπουδήποτε αλλού λογω του ανοιχτού κώδικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είπα ότι σε μερικά χρόνια η Μ$ θα καταργήσει τον NT Kernel και θα αρχίσει να τρέχει Windows πάνω σε Linux Kernel, κορόιδευαν κάποιοι. Ο καιρός γαρ εγγύτερος από ποτέ! που έλεγε και μία ψυχή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, aypnia είπε

Πάντως δεν είναι θέμα του linux όπως το θέτεις αν η Intel δεν έχει βγάλει drivers για την ενσωματωμένη κάρτα γραφικών σου. 

Ούτε η Microsoft έβγαλε η ίδια τους drivers που χρησιμοποιείς στα Windows, η Intel τους έβγαλε. 

Δες το κι αλλιώς. Παίζει το macOS ή το ChromeOS σε κάθε είδους συνδυασμού hardware; Όχι. Γιατί να παίζουν οι διανομές linux;

Δεν έχω δει να διαμαρτύρεται κανείς γιατί δεν "παίζουν" στο σύστημα τους και να τα λένε κατά κάποιο τρόπο "ελλειπή", αντίθετα πάνε και αγοράζουν macbooks και chromebooks για να "παίξουν". 

Γιατί να μην έχουμε την ίδια αντιμετώπιση και για τις διανομές linux;

Εγώ πχ τον τελευταίο χρόνο που πήρα καινούριο desktop υπολογιστή φρόντισα να πάρω hardware συμβατό και με Windows και με Ubuntu. Και δεν έχω κανένα θέμα και με τα δυο κάνοντας dual boot.

Στο προηγούμενο υπολογιστή μου είχα θέματα, αλλά δεν μου φταίνε οι διανομές, μου έφταιγαν οι προηγούμενες επιλογές hardware που έκανα.

τον τελικό χρήστη δεν τον νοιάζει ποιος φταίει αυτό που τους νοιάζει ειναι να το βάλουν και να παίξει.. η έστω να χρειαστεί να κατεβάσουν απο site του κατασκευαστή του laptop/desktop τα κατάλληλα αρχεία

αν δεν παιζει με αυτόν τον απλό τρόπο απλά θα πάνε αλλού είτε πάρουν mac είτε κάποιο windows μηχάνημα έτοιμο... να ασχοληθούν δεν παιζει ούτε όρεξη έχει κανείς ούτε χρόνο

`

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι φαίνεται η Microsoft για κάποιο ανεξήγητο λογο θέλει να γίνει το λειτουργικό σύστημα όλων των υπολογιστών. Τα Windows 10 αυθεντικά είναι τζάμπα με την υποχώρηση ότι θα έχεις ένα διακριτικό υδατογράφημα υπενθύμισης για την ενεργοποίηση τους (που μπορείς να μη την κάνεις και ποτέ). Τώρα θα κερδίσει και ένα κομμάτι της πίτας από υπολογιστές Linux, αφού καποιος θα μπορεί να τα έχει μαζί με τα Windows 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/5/2019 στις 6:02 ΜΜ, ThReSh είπε

Πέρασε το 2% της παγκόσμιας αγοράς ή ακόμα?

Δεν ειναι ο στοχος του η "αγορά". To σίγουρο πάντως είναι οτι εχει ξεπερασει το 80% στους servers. Δεν ειναι ολα Ολυμπιακός Παναθηναικος παιδια ελεος. Το linux έχει βοηθήσει απίστευτα στην ανάπτυξη του Internet.

Επεξ/σία από geopapa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, geopapa said:

Δεν ειναι ο στοχος του η "αγορά". To σίγουρο είναι οτι εχει ξεπερασει το 80% στους servers. Δεν ειναι ολα Ολυμπιακός Παναθηναικος παιδια ελεος

Γιατί μου λέει ότι διάβασες μέχρι εκεί και μετά απάντησες κατευθείαν αγνοώντας τα επόμενα που ουσιαστικά αιτιολογούν την όλη "διαμάχη" ? 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Black Demis είπε

τον τελικό χρήστη δεν τον νοιάζει ποιος φταίει αυτό που τους νοιάζει ειναι να το βάλουν και να παίξει.. η έστω να χρειαστεί να κατεβάσουν απο site του κατασκευαστή του laptop/desktop τα κατάλληλα αρχεία

αν δεν παιζει με αυτόν τον απλό τρόπο απλά θα πάνε αλλού είτε πάρουν mac είτε κάποιο windows μηχάνημα έτοιμο... να ασχοληθούν δεν παιζει ούτε όρεξη έχει κανείς ούτε χρόνο

`

Συγνωμη που θα στο χαλασω αλλα αυτο που εχεις στο κεφαλι σου, δεν υπαρχει πουθενα στην πληροφορικη. Εδω αγοραζεις ενα προγραμμα και τρεχει στα 10αρια αλλα δεν τρεχει στα 7. Η τρεχει στα 7 και δεν τρεχει στα 10. Αγορασες το καινουργιο Surface tamleτοlaptop με ARM επεξεργαστη και ξαφνικα τα μισα προγραμματα που τρεχεις, δεν τρεχουν σε arm. Aγοραζες κινητο Lumia και αρνιοταν να κανει update το viber και το messenger, εμενε πισω σε εκδοσεις και στο τελος κατεληγες με ενα κινητο χωρις store.

Και ολα αυτα τα εχεις πληρωσει. Ετσι? Σου ζητουσε νεφρο για το surface και πληρωσε και την αδεια των windows και και και. Και οταν σκασει το update στα Windows 10 και γαμιεται το συμπαν με τον ταδε driver που σταματησε να παιζει μετα το update η σου πεταει διαφημισεις μεσα στον file manager , ολοι χρυσωνετε το χαπι. Και δεν απαιτειτε απο εκει που τα σταζετε και ξαφνικα θυμηθηκατε να αρχισετε να απαιτειτε πως το ενα δεν σας κανει και το αλλο δεν σας ρανει απο καποιους που σας τα δινουν ολα τσαμπα.

Και για να βαλλουμε τα πραγματα σε μια σειρα. Στο Linux σας απαγορευεται να απαιτειτε. Απαιτει αυτους που πληρωνει. Οταν δεν πληρωνεις και το χρησιμοποιεις δωρεαν και ελευθερα με πληρη διαφανεια στον κωδικα κανεις τουμπεκι, δεν μιλας και αν καπου κολλησεις γιατι δεν σου βλεπει τον ηχο η το wifi πχ, πολυ ευγενικα ρωτας και αν εχει ο αλλος την καλοσυνη και θελει να σε βοηθησει σε βοηθαει. Επισεις το Linux ειναι εκει, κανει την δουλεια που εχει να κανει, την κανει σωστα και δεν σας το επεβαλε κανεις με το ζορι. Οταν θα το βαλλεις, το βαζεις με δικη σου ευθυνη και πληρη γνωση. Αλλα γκρινιες και απαιτησεις δεν εχει απο την στιγμη που κοσμος χανει την ζωη του να γραφει δωρεαν κωδικα για την δικη σου παρτη. Αν δεν λειτουργει και κατι τελεια με την πρωτη μαθε να περιμενεις και λιγο να το φτιαξουν. Στα Windows πως περιμενεις το επομενο update και δεν βγαζεις αχνα? Η νοοτροπια σας σας φταιει. Οχι το Linux.

Επισεις αυτο το ασχρηστο Linux να σας θυμησω πως εκτως απο τους servers τρεχει και σε ολους τους εσωτερικους υπολογιστες της Google. Debian συγκεκριμενα. Προφανως η Google δεν ξερει. Μαλλον εδω στο insomnia πρεπει να τους κανουμε μαθηματα

https://itsfoss.com/goobuntu-glinux-google/

Επισεις δικες τους Linux διανομες δινουν και

η Intel με το Clear Linux, η & Fujitsu με το Oracle Linux,  Η Red Hat με τα Red Hat / Centos / Fedora Linux, η Cannonical με το Ubuntu, η Novell με το Suse / OpenSuse, η Google με το ChromeOS, η IBM με το LinuxOne και σχεδον καθε εταιρια συμπεριλαμβανομενων και Twitter, MCdonalds, Dell και Samsung το χρησιμοποιουν

Επεξ/σία από George.Ember
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@George.Ember Relax φίλε , θα πάθεις τίποτα. Το είπαμε , το Linux είναι παντού GPS,Mobile Phones, Servers, Cloud ,DNS ούπς BIND ήθελα να πω, Καζανάκια μέχρι και στα κεφτεδάκια το βάζουν. Δεν είμαστε αχάριστοι. Θα περιμένουμε μέχρι την επόμενη Ολυμπιάδα να υποστηρίξετε 3 printer από 2 που έχετε μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

@George.Ember Relax φίλε , θα πάθεις τίποτα. Το είπαμε , το Linux είναι παντού GPS,Mobile Phones, Servers, Cloud ,DNS ούπς BIND ήθελα να πω, Καζανάκια μέχρι και στα κεφτεδάκια το βάζουν. Δεν είμαστε αχάριστοι. Θα περιμένουμε μέχρι την επόμενη Ολυμπιάδα να υποστηρίξετε 3 printer από 2 που έχετε μέχρι τώρα.

Eγω τον Laser Printer της Samsung που αγορασα προσφατα παντως τον ειδε χωρις προβληματα :) +Οτι εγω δεν μιλαω σε θεωρητικο επιπεδο μιας και σπιτι εχω ενα NAS παμπαλαιο με ddr2 μνημες, το pc της γυναικας μου, το προηγουμενο pc μου που ετρεχε 10 χρονια Unix / Linux και το ολοκαινουργιο που αγορασα τωρα με ολοφρεσκο hardware, το laptop μου και σε ολα αυτα τρεχουν διαφορες distro, διαφορερικες εκδοσεις kernel και δεν εχω πουθενα θεμα. Προφανως εγω ειμαι ο Χουντινι και δουλευουν ολα με μαγικο τροπο :P Επισεις για κανε μια βολτα απο hplip, cups και foomatic-db και πες μου ποσα μοντελα απο printers βλεπεις γιατι εγω βλεπω καμια 500αρια+ σε φαση 5x series, 6x series κλπ

Καπου πρεπει μερικοι να δεχτειτε πως δεν εξελισονται μονο τα Windows αλλα και το Linux. Αυτο που δοκιμασες πριν 2 χρονια και μπορει να μην σου εκανε για τον χ, ψ λογο, δεν ειναι το ιδιο με σημερα και σιγουρα δεν θα ειναι το ιδιο με 2 χρονια μετα.

Και για να μην νομιζεις πως ειμαι ηλιθιος και κομπλεξικος, εστησα ενα Windows γιατι χρειαζεται η γυναικα μου Word και Outlook για το ECDL. Προφανως και το δοκιμασα και να σου πω τι ειδα με μια γρηγορη ματια. Γρηγορο install. Πρωτη επαφη 500 αχρηστα apps με ενα μενου που ηταν σαν να βλεπω store και τεραστιο bloatware. Οκ. Aυτο διορθωνεται. Παω στις ρυθμισεις και να σου το. Αν δεν πληρωσεις δεν μπορεις να αλλαξεις ουτε wallpaper. Παμε να κατεβασουμε το Office. Αν δεν πληρωσεις, δεν μπορεις ουτε ενα word να γραψεις. Αλλα επειδη το ECDL δεν θα κανει πανω απο μηνα ειπα να κατεβασω το trial το οποιο πρωτον μου ζηταει πιστωτικη ακομα και για τον ενα μηνα δωρεαν και δευτερον μου ζηταει συνδεση στο microsoft account μου οποτε ακομα και format να κανω, να μην μπορω να το ξανακατεβασω για αλλον ενα μηνα δωρεαν.

Επεξ/σία από George.Ember
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, giotis1982 είπε

@George.Ember Εμ , δεν πλήρωσες , μην απαιτείς! Είδες; 

Mα δεν απαιτω γιατι απλα δεν το χρησιμοποιω! Αλλα εχω το δικαιωμα να εχω μια αποψη μιας και προχτες εκανα την εγκατασταση για μια ειδικη περισταση οπως το ECDL. Στην καθημερινοτητα χρησιμοποιω τα Google apps (Docs, Spreadsheets) καθως και το LibreOffice. Aν μπορουσα να το αποφυγω θα το απεφευγα εντελως αλλα δεν βγαζω εγω το γιατι το ECDL πρεπει να περιεχει outlook, internet explorer, Microsoft word και excel

Επισεις οσο κατεβαζα το office ενημερωνε απο μονο του ολα τα apps απο το store χωρις να με ρωτησει και οταν πηγα να το κλεισω εκανε να κλεισει 2 ωρες γιατι εγκαθιστουσε updates. Δεν ξερω αν ειμαι πολλα χρονια σε Linux αλλα αυτα τα θεωρω τραγικα πραγματα. Εγω δεν μπορω να ζησω ετσι. Δηλαδη θα πρεπει να πληρωσω για να παιρνει το pc αποφασεις για μενα χωρις να με ρωταει? Επισεις γιατι η διαδικασια του update πρεπει να διαρκει οσο μια περιστροφη γυρω απο ηλιο? Γιατι το μενου πρεπει να ειναι σαν το πατρινο καρναβαλι και γιατι τα προεγκατεστημενα apps πρεπει να ειναι ποιο πολλα και απο τα 101 σκυλια της Δαλματιας? Επισεις στην εγκατασταση υπηρχε η επιλογη για διαφημισεις και ποιο στοχευμενες διαφημισεις. Και απο κατω ελεγε. Στις στοχευμενες διαφημισεις, παλι θα βλεπετε τις διαφημισεις αλλα θα εχουν σχεση με αυτα που σας ενδιαφερουν. Τι αλλο πρεπει να σχολιασω? Οτι θα πρεπει να το πληρωσω κιολας? Και τελος αν το πληρωσω, μπορω να απαιτησω να εχω εγω την επιλογη να το κανω οτι θελω οπως θελω αφου πληρωνω? Οχι εεεεε?

Επεξ/σία από George.Ember
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

@George.Ember Να μη σχολιάσεις τίποτα , γιατί δεν ξέρεις πως δουλεύουν τα Windows. Λογικό , όπως εσύ μας πληροφόρησες πως δε ξέρουμε Linux και τη λειτουργία του έτσι και εσύ δεν έχεις ιδέα από Windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...