Προς το περιεχόμενο

H Microsoft θα ενσωματώσει ένα custom-built Linux kernel στα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 7/5/2019 στις 6:22 ΜΜ, George.Ember είπε

Ανοιξε τα ματια σου και δες. Απο Nasa, Cern, Facebook, Netflix, Playstation, στρατο, κινητα, τηλεορασεις, υπολογιστες, media centers, ολα τρεχουν ειτε linux, ειτε android που τρεχει σε linux kernel.

Οταν παλια εκανες jailbreak το iphone και εβαζες cydia ειχες το apt-get του Debian! Ξερεις επισεις που θα βρεις το Linux? Στην 2din του αυτοκινητου σου, στο ρολοι σου και στο raspberry pi! Εχεις ιδεα που βασιζεται πανω το chrome os? Στο Gentoo! Ξερεις τι τρεχει απο κατω η smart TV σου? Linux! Ξερεις τι τρεχει το firmware του router σου? Linux. Ξερεις τι τρεχει αυτο το χαζο ρομποτακι που μαθαινεις προγραμματισμο και το κουνας πανω κατω? Linux. Ξερεις τι τρεχουν τα Windows στο subsystem? Linux!

Ξερω. Ειναι δυσκολο να το αποδεχτεις αλλα ειμαι εδω να κλαψεις στον ωμο μου :P

Έχεις μπερδευτεί για το τι συζητάμε...🙄

Στις 7/5/2019 στις 6:29 ΜΜ, ThReSh είπε

Η είδηση μιλάει για αυτά? Όχι ασφαλώς, μιλάει για desktop/laptop OS aka Windows 10.

Όταν γράφεις λοιπόν ότι όλο και περισσότερος κόσμος πάει σε αυτό (άρα στο desktop στο οποίο αναφέρεται η είδηση) προφανώς δεν ισχύει...

Φίλε μου χάνεις το χρόνο σου...ποτέ δεν θα καταλάβουν... 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλοι μου δεν χρειάζεται να διαφωνείτε. Το Linux έχει φτιαχτεί για ανθρώπους που θέλουν κ μπορούν να ασχοληθούν κ να μάθουν. Αν τώρα κάποιος για τον χι ψι λόγο γουστάρει κάτι ετοιματζίδικο, υπάρχουν τα windows. Όπως κ αν θέλει να αγοράζει για τους δικούς του λόγους το high end hardware κ να έχει τη μέγιστη δυνατή υποστήριξη. Αντίστοιχα για όποιον ασχολείται με τομείς γραφικών κτλ υπάρχει το mac os.

Κάποιος που δέχεται τους συμβιβασμούς κ θέλει να κάνει απλά τη δουλειά του ή όποιος ανήκει στον κλάδο της πληροφορικής βάζει Linux κ γουστάρει. Υπάρχουν κ εκεί φιλικές προς το χρήστη διανομές με package managers, hardware managers (mint, manjaro κτλ) με τις οποίες κάλλιστα μπορεί να ασχοληθεί κάποιος αρχάριος. Υπάρχουν οι τύποι που κάνουν τα πάντα μόνοι τους κ μαθαίνουν σε άλλους ή από άλλους κ οι τύποι που περιμένουν να τους τα φτιάξει κάποιος άλλος χωρίς να τους νοιάζει να μάθουν το πώς κ το γιατί. Όποιος ανήκει στη δεύτερη κατηγορία που έχει μάθει να τα βρίσκει όλα έτοιμα από κάποιον άλλον κ δεν μπορεί ή δε θέλει να ασχολείται δεν πρόκειται ποτέ να του αρέσει το Linux. Στο πρώτο πρόβλημα θα γίνει Λούης κ μετά όπου σταθεί κ όπου βρεθεί θα λέει σε όλους πόσο ξενέρωσε με "τα Linux".

Θα θέσω ένα απλό παράδειγμα. Σκεφτείτε ένα πρόβλημα. Στην αρχή δεν ξέρεις καν πως να το περιγράψεις, ώστε να μπορέσεις να αναζητήσεις τη λύση. Αρχίζεις να googlάρεις περιφραστικά γι αυτό. Μετά ίσως δεις ότι κ κάποιος άλλος έχει το πρόβλημα αυτό ή κ παρόμοιο. Μαθαίνεις πράγματα, μαθαίνεις με τι σχετίζεται, από που μπορεί να προκύπτει. Το ψάχνεις κ στο τέλος βρίσκεις τη λύση. Οπότε όσο ασχολείσαι με αυτό το κάτι, γίνεσαι ειδικός κατά κάποιο τρόπο με κάτι που ούτε καν γνώριζες. Κ στη συνέχεια αφού βρεις τη λύση κ γουστάρεις ξέρεις πως να αντιμετωπίσεις αυτό το πρόβλημα μελλοντικά.

Η εμπειρία γενικότερα είναι το μόνο πράγμα που δε μπορείς να διδάξεις σε κάποιον, δυστυχώς.

Το Linux θέλει ενασχόληση, μεράκι, χρόνο. Κ δεν κάνει σε καμμία περίπτωση για τον τύπο που ανέφερα παραπάνω. Για τον τύπο που του έφτιαξε το email του ένας φίλος του. Για τον τύπο που αγόρασε αποκωδικοποιητή κ περιμένει να έρθει να του συνδέσουν 2 καλώδια. Δεν κάνει καν για τον τύπο που σου ζητάει να του περάσεις μια εύκολη διανομή για να το γνωρίσει κ κάθε φορά που τον ρωτάς πως του φαίνεται μέχρι στιγμής σου λέει ότι δεν έχει βρει χρόνο να ασχοληθεί ακόμα.

Τα πάντα είναι θέμα συνήθειας κατά την άποψή μου. Όταν η κοπέλα μου με είχε δει να στήνω το Arch για 14 ώρες για να το κάνω ακριβώς όπως θέλω κ ύστερα της είπα ότι θα το βάλω κ στο laptop της μου είχε πει να μην τολμήσω να το αγγίξω. Φυσικά το Arch μπήκε κανονικά κ με το νόμο χωρίς να τη ρωτήσω. Το αποτέλεσμα; Δεν θέλει να βλέπει ή να ακούει για windows. Μιλάμε κ για κοπέλα κ για άσχετη με τεχνολογία.

Να μιλήσουμε για τα windows που διέγραψαν αρχεία;

Να μιλήσουμε για τα windows που δίχως λόγο κ αιτία σταμάτησαν να βλέπουν ένα partition κ στην βιασύνη μου κ απειρία μου να ξαναγράψω το partition table το έσβησα όλο με αποτέλεσμα να χάσω όλα μου τα partition κ ότιδήποτε υπήρχε κ να καταφέρω να τα επαναφέρω με data recovery; Το αστείο είναι πως το partition table όταν ξανά γράφτηκε όπως να ναι, αφού ταξινομήθηκε τα μόνα λειτουργικά κ ανέγγιχτα partition ήταν του Linux. Χωρίς να χρειαστεί να ξανά γραφτεί τίποτα. Χωρίς να έχει χαθεί τίποτα.

Να μιλήσουμε για dual boot κ πως τα windows γ@μανε κάθε φορά το mbr; Κ πόσο δύσκολο είναι να το φτιάξεις, αν θες να έχεις προεπιλεγμένο τον windows boot manager;

Να μιλήσουμε για efi συστήματα που τα windows αγννοούν κάθε efi καταχώρηση εκτός αυτών; Κ για να μπορέσεις να bootάρεις αλλού πρέπει να σβήσεις το efi αρχείο τους αλλιώς μπαίνει κατευθείαν εκεί;

Να μιλήσουμε για προβλήματα boot των windows που δε μπορεί το recovery disk τους ποτέ να επιλύσει κανένα κ υπάρχουν εργαλεία linux που λύνουν προβλήματα bootαρίσματος των windows;!!

Το Linux υπερέχει από οποιαδήποτε άποψη κ δεν απευθύνεται σε οποιονδήποτε δε μπορεί να καταλάβει τα πλεονεκτήματα κ τη μαγεία του ανοικτού κώδικα.

Για τους παραπάνω λόγους κ για άλλους αμέτρητους ακόμα, ας παραμείνει έτσι όπως είναι το 2% ή όσο τέλος πάντων είναι!

Επεξ/σία από leonidas_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2019 στις 3:27 ΜΜ, George.Ember είπε

Βεβαια εσυ εισαι ο τυπος ανθρωπου που και ο ιδιος ο  υπολογιστης σου ειναι αχρηστος. Τον χρησιμοποιεις μονο και μονο γιατι εχει πληκτρολογιο και ποντικι αλλιως και με μια κονσολα θα εκανες την δουλεια σου.

Κάνεις λάθος φίλε. Αν ήθελα κονσόλα θα έπαιρνα κονσόλα .

Θέλω υπολογιστή να κάνει τα πάντα αλλά και να παίζει και games. 

 Linux είναι useless

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, zodiacskipper είπε

Κάνεις λάθος φίλε. Αν ήθελα κονσόλα θα έπαιρνα κονσόλα .

Θέλω υπολογιστή να κάνει τα πάντα αλλά και να παίζει και games. 

 Linux είναι useless

Φιλε δεν υπαρχει υπολογιστης που να κανει τα παντα! Δεν εχει υπαρξει μεχρι σημερα αυτο το λειτουργικο! Τα Windows εχουν τα παιχνιδια και την ευκολια αλλα το Unix εχει την τεχνολογια και οδηγαει τις εξελιξεις. Θα το καταλαβεις πολυ ευκολα οταν ζητησεις απο τα Windows να διαχειριστουν ενα Raid δισκων μερικων Zetabyte. Εκει μονο το Unix και το ZFS παιζουν μπαλιτσα. Τα Windows δεν εχουν καν τον τροπο να καταλαβουν το μεγεθος και ουτε εχουν υποστηριξη για το ZFS. Οταν αρχισεις να ζητας να σηκωσεις σε hypervisor, 50 καρτες δικτυου οπτικων ινων σε link aggregation που να συνδεονται με ενα container που θα τρεχει μια mariadb, ξαφνικα τα Windows ειναι αχρηστα! Ειναι καλα για καμια access για κανενα dvd club αλλα μεχρι εκει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, zodiacskipper said:

Κάνεις λάθος φίλε. Αν ήθελα κονσόλα θα έπαιρνα κονσόλα.

Θέλω υπολογιστή να κάνει τα πάντα αλλά και να παίζει και games. 

 Linux είναι useless

Πλειστεσιο θες,αλλά δεν πληρώνεις για παιχνίδια.

Αλλιώς ,πάρε τη συστημάρα σου που κάνει τα πάντα,που με το "πάντα" εννοείς μουσικη απο γιουτιουμπι,φατσομπουκ και ονλαιν στριμινγκ τελεσινκ,όλα τζαμπέ,και έλα μία να συνδέσουμε ένα raid που είπε και ο πιγκουινοπληκτος πιο πάνω,να δούμε τι απίδια πιάνει.

Pc peasant ,νέο ειδος;Αναπτύξτε.

 

Επίσης,ον τοπικ,blue screen με error code για kernel panik.

You can't make that shit up..

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, IT chef είπε

Πλειστεσιο θες,αλλά δεν πληρώνεις για παιχνίδια.

Αλλιώς ,πάρε τη συστημάρα σου που κάνει τα πάντα,που με το "πάντα" εννοείς μουσικη απο γιουτιουμπι,φατσομπουκ και ονλαιν στριμινγκ τελεσινκ,όλα τζαμπέ,και έλα μία να συνδέσουμε ένα raid που είπε και ο πιγκουινοπληκτος πιο πάνω,να δούμε τι απίδια πιάνει.

Pc peasant ,νέο ειδος;Αναπτύξτε.

Επίσης,ον τοπικ,blue screen με error code για kernel panik.

You can't make that shit up..

Ήταν μεγάλο το άλμα κ δεν το ακολούθησα αλλά εγώ δεν θέλω να "συνδέσω ένα raid", θέλω να συνδέσω ένα plc Siemens. Να boot-αρω στο Ubuntu?

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τα ίδια και τα ίδια σχόλια κάθε φορά (2)  άρα αν διαβασει κανείς καταλαβαίνει ότι raid έχει μόνο στο λίνουξ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/5/2019 στις 12:48 ΜΜ, mphxths είπε

1. Μερικες διανομες ειναι οντως bloat free.Καποιες προεγκαθιστουν καποιες "χρησιμες" εφαρμογες πολυ μικρες σε μεγεθος.Σιγουρα δεν εγκαθιστουν κατι μαλακιες του στυλ candy crash...

2.To start menu ή τα 15 DEs στο λινουξ ειναι θεμα γουστου και τι βολευει τον καθενα.Δεν χωραει συζητηση σε αυτο το θεμα.Απλα οι λινουξακηδες θα σου πουν εκει εχουμε 15 επιλογες..στα windows...μια.Εχω πει πολλακις οτι προσωπικα ενω καταλαβαινω την ελευθερια που φερνει η υπαρξη πολλων επιλογων , στο λινουξ σε πολλους τομεις οι πολλες επιλογες ειναι και ενα θεμα συγχυσης..δεν ξερουμε προς τα που να παμε..ας φτιαξει ο καθενας την μαλακια του.

3.Τι σχεση εχει το "δεν πληρωνεις , δεν αλλαζεις wallpaper" με το "στο gnome 3 , δεν μπορεις να βαλεις εικονιδια στο desktop"?To ξερεις οτι το gnome 3 δεν το πληρωνεις ε?Αρα δεν απαιτεις..δινεις feedback στον προγραμματιστη..αν γουσταρει βαζει/επαναφερει ενα feature..αν δεν γουσταρει δεν το κανει και πας σε αλλο DE..οι 15 επιλογες που λεγαμε...

4.Τα επι πληρωμη προγραμμα πουθενα δεν ειναι δωρεαν για χρηση.Ουτε στα windows , ουτε στο λινουξ.Απλα στο λινουξ βρισκεις εναλλακτικες.Επισης πουθενα τα επι πληρωμη ο νεοελληνας δεν τα πληρωνει...απλα στο λινουξ καταγινεσαι λιγοτερο με cracks/activators και τετοια..οπως ειπα..βρισκεις δωρεαν εναλλακτικες.

5.Ναι στο λινουξ κανεις ενημερωσεις χειροκινητα.Σε καποιες διανομες υπαρχουν update notifiers ..απλα σε ενημερωνουν οτι υπαρχουν ενημερωσεις.Δεν στις επιβαλλει.Τις κανεις οποτε γουσταρεις και αν γουσταρεις.

6.Ναι τα προτζεκς ειναι κλειστα κλαμπς.Αλλα δεχονται feedback..ακουνε..οπως το παραδειγμα που εφερες με το gnome 3 και τα εικονιδια στο desktop.Ακουσανε το κραξιμο , κανουν κινησεις να τα επαναφερουν.Και η microsoft ακουει το feedback απο τοτε που εφαρμοσε το insider σκηνικο..να τα λεμε και αυτα.

Το οτι το λινουξ εχει 2% της πιτας ή καπου εκει γυρω οφειλεται σε πολλους παραγοντες.Ναι δεν προωθειται στα νεα μηχανηματα , αληθεια ειναι.Απο την αλλη ειναι και πολυ πιο "τεχνικο" λειτουργικο.Πρεπει ο χρηστης να χει μια οικειοτητα με τεχνικα θεματα.Επισης εχει πολλα τεχνικα θεματα να λυσει ακομα που ισως να μην τα βλεπει ο τελικος χρηστης , αλλα υπαρχουν.Υποστηριξη νεων τεχνολογιων/hardware...Ελλειψη σοβαρων προγραμματων..ειναι και αυτο ενα θεμα.Παιχνιδια..μην τα ξεχναμε και αυτα.Οι πολλες επιλογες δεν οδηγουν σε μια σωστη κατευθυνση..πολλα προτζεκτς ξεκινανε..αλλα πανε δεξια αλλα αριστερα..αλλα κλεινουν μετα απο καιρο..αλλα συνεχιζουν , αλλα εμφανιζονται που πανε αλλου.
Οπως λεει ο και ο Λινους , πρεπει να μπει εταιρια(ες) πισω απο τις εξελιξεις για να δωσει την κατευθυνση...να μπουν στανταρς στις διανομες.Δεν μπορει να πεταγονται διανομες σαν αγγουρια καθημερινα που δομουνται αναρχα και ασυναρτητα ...
Τελος το λινουξ δεν πρεπει να οριζει τι hardware θα αγορασεις..αυτο ειναι βλακεια φιλοσοφια..οφειλει να καλυπτει ολο το hardware που υπαρχει στους προσωπικους υπολογιστες..αν οχι τελοσπαντων ολο το 99%...να μην κοιταει ο χρηστης "τι hardware γουσταρει το λινουξ να παρω αυτο που πρεπει!!"....

1. Δεν αλλάζει ότι είναι bloat,ποιες είναι οι bloat free? Δλδ πάω τώρα στο distrowatch, πόσες από την πρώτη 10αδα ειαι bloat free? Επίσης για το Candy crash, δεν έχω μπροστά μου τώρα αλλά θυμάμαι ότι μπαίνουν Games κ σε πολλές Linux διανομές.

3. Εγώ δεν το βλέπω έτσι, αν δεν γουστάρει πάει αε άλλο DE. Από την άλλη γράφεις ξεκάθαρα ότι ο προγραμματιστής κάνει ότι γουστάρει, δεν έχω ελευθερία άρα. 

4. Δεν μ ενδιαφέρει τι κάνει ο νεοέλληνας, εγώ τα προγράμματα τα πληρώνω. Οι free επιλογές στα Windows είναι άπειρες, δεν καταλαβαίνω γιατί ο ίδιος χρήστης θέλει MS Office σπασμένο όταν χρησιμοποιεί Windows αλλά είναι οκ με το LibreOffice όταν bootαρει σε Linux, ας βάλει Libre κι εκεί.

5. Δεν μίλησα γενικά για το τρισαθλιο Windows Update. Χρησιμοποίησε το store κι αυτό έκανε update τα apps του store. Δεν ξερω αν έχει επιλογή το store μιας κ δεν το χρησιμοποιώ.

6. Όσο feedback δέχεται η Microsoft τόσο δέχονται κι αυτοί, το ίδιο πράγμα είναι.

Με την τελευταία σου παράγραφο συμφωνώ απόλυτα. Μετάφραση κάνει ο άλλος, αλλάζει wallpaper και εικονίδια και μου την βαφτίζει "νέα ελληνική διανομή". Παρόμοια χάλια συμβαίνουν κ με τα DEs στα οποία bugs μένουν για χρόνια γιατί κυνηγάνε τα νέα features που οι ομάδες που λέγαμε τα βρίσκουν πιο ενδιαφέροντα υποθέτω. Επίσης η κοινότητα είναι καλή ΟΚ αλλά σε μεγάλο βαθμό είναι τοξική, το Ubuntu δέχεται πόλεμο από την 6.06 που άρχισε να ανεβαίνει "δεν είναι Linux αυτό, ο ιδιοκτήτης την έχει δει Gates, δεν προσφέρει κώδικα στην κοινότητα (ενώ αυτοί τόνους γραμμών), τι παπαριά είναι αυτό το Unity αλλά η πλειοψηφία λειτουργεί το GNOME με Unity τρόπο κ άλλα πολλά". Τα ίδια τραβάει και η Fedora. Μη πιάσω κ τους Arch,Gentoo,Slack users που νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον παπά απ τ αρχίδια και θεωρούν όλους τους άλλους peasants και ταυτόχρονα κράζουν διανομές που έφεραν το Arch σε αρχάριους.

Τεσπα, κολοκυθόπιτα

Επεξ/σία από gnsX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, gnsX είπε

1. Δεν αλλάζει ότι είναι bloat,ποιες είναι οι bloat free? Δλδ πάω τώρα στο distrowatch, πόσες από την πρώτη 10αδα ειαι bloat free? Επίσης για το Candy crash, δεν έχω μπροστά μου τώρα αλλά θυμάμαι ότι μπαίνουν Games κ σε πολλές Linux διανομές.

3. Εγώ δεν το βλέπω έτσι, αν δεν γουστάρει πάει αε άλλο DE. Από την άλλη γράφεις ξεκάθαρα ότι ο προγραμματιστής κάνει ότι γουστάρει, δεν έχω ελευθερία άρα. 

4. Δεν μ ενδιαφέρει τι κάνει ο νεοέλληνας, εγώ τα προγράμματα τα πληρώνω. Οι free επιλογές στα Windows είναι άπειρες, δεν καταλαβαίνω γιατί ο ίδιος χρήστης θέλει MS Office σπασμένο όταν χρησιμοποιεί Windows αλλά είναι οκ με το LibreOffice όταν bootαρει σε Linux, ας βάλει Libre κι εκεί.

5. Δεν μίλησα γενικά για το τρισαθλιο Windows Update. Χρησιμοποίησε το store κι αυτό έκανε update τα apps του store. Δεν ξερω αν έχει επιλογή το store μιας κ δεν το χρησιμοποιώ.

6. Όσο feedback δέχεται η Microsoft τόσο δέχονται κι αυτοί, το ίδιο πράγμα είναι.

Με την τελευταία σου παράγραφο συμφωνώ απόλυτα. Μετάφραση κάνει ο άλλος, αλλάζει wallpaper και εικονίδια και μου την βαφτίζει "νέα ελληνική διανομή". Παρόμοια χάλια συμβαίνουν κ με τα DEs στα οποία bugs μένουν για χρόνια γιατί κυνηγάνε τα νέα features που οι ομάδες που λέγαμε τα βρίσκουν πιο ενδιαφέροντα υποθέτω. Επίσης η κοινότητα είναι καλή ΟΚ αλλά σε μεγάλο βαθμό είναι τοξική, το Ubuntu δέχεται πόλεμο από την 6.06 που άρχισε να ανεβαίνει "δεν είναι Linux αυτό, ο ιδιοκτήτης την έχει δει Gates, δεν προσφέρει κώδικα στην κοινότητα (ενώ αυτοί τόνους γραμμών), τι παπαριά είναι αυτό το Unity αλλά η πλειοψηφία λειτουργεί το GNOME με Unity τρόπο κ άλλα πολλά". Τα ίδια τραβάει και η Fedora. Μη πιάσω κ τους Arch,Gentoo,Slack users που νομίζουν ότι έχουν πιάσει τον παπά απ τ αρχίδια και θεωρούν όλους τους άλλους peasants και ταυτόχρονα κράζουν διανομές που έφεραν το Arch σε αρχάριους.

Τεσπα, κολοκυθόπιτα

1.Οι περισσοτερες βαζουν 2-3-10 πρακτικα εργαλεια.εναν file explorer , εναν browser , ενα media player κλπ.Αυτα δεν λεγονται bloat.Αυτα γινονται και στα windows..αλλα απο ενα σημειο και περα με το store που σου εγκαθιστα με το καλημερα 10-20 εφαρμογες...ειναι λιγο μαλακια.Δεν ειχα κανενα προβλημα μεχρι την εποχη των windows 7 που ειχε 5-10 προεγκατεστημενα προγραμμα.Ειναι το λογικο να γινει.
3.Και τα windows κανουν ο,τι γουσταρουν , και απλα δεν εχεις που να πας και βγαινουν 3rd party λυσεις...το ιδιο πραμα με διαφορετικο τροπο δηλ καταληγουμε να κανουμε...
4.Oι free επιλογες στα windows ειναι απειρες , αλλα κανεις δεν παει σε αυτες.Γιατι οταν εχεις τις καλες επι πληρωμη επιλογες , crack- αρισμενες , ολοι πανε σε αυτες και καταληγουν να νομιζουν στο τελος οτι χρειαζονται photoshop , ms office ενω θα κανανε την ιδια δουλεια (για τις αναγκες τους παντα) με υποδυεστερα , free προγραμματα..Απλα οι λινουξ χρηστες το εχουν καταλαβει αυτο και για αυτο βολευονται με ο,τι free κυκλοφορει εκει περα... --Σε windows χρησιμοποιω wps-office και gimp....
5.Το να αναβαθμισει καποια διανομη καποιο προγραμμα αυτοματα ποσως με ενδιαφερει..9 στις 10 φορες καλο μου κανει.Στοιχεια του συστηματος να μην αναβαθμισει αυτοματα.Καμμια διανομη δεν το κανει αυτο και αφηνει την αναβαθμιση στην διακριτικη ευχερεια του χρηστη.Αν ο χρηστης ειναι βλακας και δεν αναβαθμισει την διανομη ποτε , θα λουστει τα αποτελεσμα.Παντως σιγουρα δεν σε αναγκαζει κανεις.

Στην τελευταια σου παραγραφο συμφωνω στο μεγαλυτερο μερος..τα χω πει πολλακις κατα διαστηματα.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/5/2019 στις 3:48 ΜΜ, CheOnWeb είπε

Γκουχ, γκουχ...

 ναι οκ υπάρχουν και τα πειρατικά αλλά και πάλι η ms γνωρίζει για την εγκατάσταση με διάφορους τρόπους όπως για παράδειγμα τηλεμετρία.

Το point του μηνύματος μου ειναι ότι ειναι πολύ πιο εύκολο να καταμετρήσεις το userbase των windows και mac έτσι ώστε να έχεις έστω κατα προσέγγιση μια καλή εικόνα για τον αριθμό των μηχανημάτων που τα τρέχει ενώ με τις διανομές linux κάτι τέτοιο ειναι αρκετά πιο δύσκολο μιας και εκτός των όσων ανέφερα ειναι αποκεντρωμένα.. δηλαδή κάθε διανομή (απο τις πολλές που υπάρχουν εκει έξω ) έχει είτε διαφορετικό devteam/ιδιοκτήτη ή το devteam ειναι δυναμικό (άτομα δηλαδή πάνε και έρχονται) δεν ειναι ότι μπορείς να μιλήσεις με την βασική "αρχή" των linux και να σου πεί κάτι.. ενώ στην περίπτωση των windows για παράδειγμα μιλάς με Microsoft ας πούμε. 

Στις 8/5/2019 στις 9:43 ΜΜ, GrandGamer είπε

Όταν είπα ότι σε μερικά χρόνια η Μ$ θα καταργήσει τον NT Kernel και θα αρχίσει να τρέχει Windows πάνω σε Linux Kernel, κορόιδευαν κάποιοι. Ο καιρός γαρ εγγύτερος από ποτέ! που έλεγε και μία ψυχή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, TopicStrarter said:

 

Τσάμπα video ο νικητής είναι ξεκάθαρος, more money και το σημαντικότερο ζωντανός. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ThReSh είπε

Τσάμπα video ο νικητής είναι ξεκάθαρος, more money και το σημαντικότερο ζωντανός. 😛

Ο νικητής εκει ειναι το linux (στο τέλος εμφανίζονται) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 8/5/2019 στις 9:43 ΜΜ, GrandGamer είπε

Όταν είπα ότι σε μερικά χρόνια η Μ$ θα καταργήσει τον NT Kernel και θα αρχίσει να τρέχει Windows πάνω σε Linux Kernel, κορόιδευαν κάποιοι. Ο καιρός γαρ εγγύτερος από ποτέ! που έλεγε και μία ψυχή.

Έχει ήδη linux distro, Azure Sphere λέγεται, πως θα μακροημερεύσει στην αγορά IoT devices;

Με το NT kernel;

https://azure.microsoft.com/en-us/services/azure-sphere/

https://www.forbes.com/sites/janakirammsv/2018/04/23/azure-sphere-microsofts-ambitious-plan-to-own-the-next-generation-iot-devices/#4686d1105e64

https://en.wikipedia.org/wiki/Azure_Sphere

 

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, TopicStrarter said:

 Το point του μηνύματος μου ειναι ότι ειναι πολύ πιο εύκολο να καταμετρήσεις το userbase των windows και mac έτσι ώστε να έχεις έστω κατα προσέγγιση μια καλή εικόνα για τον αριθμό των μηχανημάτων που τα τρέχει ενώ με τις διανομές linux κάτι τέτοιο ειναι αρκετά πιο δύσκολο μιας και εκτός των όσων ανέφερα ειναι αποκεντρωμένα..

Ναι, φαντάζομαι ότι ισχύει αυτό που λες. Μεταξύ σοβαρού και αστείου σχολίασα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/5/2019 στις 11:06 ΜΜ, oldnew είπε

Με το δεδομένο οτι και το android Linux kernel τρέχει, υπάρχει περίπτωση να τρέχουμε και εφαρμογές Android μεσω windows χωρις emulators οπως τώρα, με καλύτερη ταχύτητα δηλαδή, ή δεν βοηθάει καθόλου σε αυτο? 

ναι μπορείς https://anbox.io/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...