Προς το περιεχόμενο

IT CHAPTER 2


coffeex

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/9/2019 στις 11:25 ΠΜ, {TDi}Dj2k..infc είπε

Guys το IT δεν νομίζω ότι ήταν ποτε "horror", γενικά ο King δεν γραφει pure horror, όπως τα λέγαμε και για την πρώτη είναι περισσότερο creepy παρα scary/horror, imho.

Χμ συγγνωμη, ξαναδιαβασε το IT αν δεν το εχεις διαβασει, ειναι pure horror βιβλιο, καμια σχεση με creepy, ασχετο αν στην ταινια αποδωθηκε αλλιως.

O King γενικως δεν μπορει να κατηγοριοποιηθει ως συγγραφεας ενος ειδου βιβλιων, αλλα του novels βασιζονται περισσοτερο στο μυστηριο, αλλα στον τρομο και αλλα στο fantasy/supernatural στοιχειο.

Κανενα βιβλιο παντως που περιγραφει σε ολη του την διαρκεια τον λεπτομερη διαμελισμο μιkρων παιδιων δεν μπορει να χαρακτηριστει creepy.

Επεξ/σία από thermo-sifounas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, thermo-sifounas είπε

Χμ συγγνωμη, ξαναδιαβασε το IT αν δεν το εχεις διαβασει, ειναι pure horror βιβλιο, καμια σχεση με creepy, ασχετο αν στην ταινια αποδωθηκε αλλιως.

Δεν βρίσκω pure horror τα βιβλία του και δεν έχω διαβάσει ελάχιστα. Οποτε let's agree to disagree. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thermo-sifounas είπε

Χμ συγγνωμη, ξαναδιαβασε το IT αν δεν το εχεις διαβασει, ειναι pure horror βιβλιο, καμια σχεση με creepy, ασχετο αν στην ταινια αποδωθηκε αλλιως.

O King γενικως δεν μπορει να κατηγοριοποιηθει ως συγγραφεας ενος ειδου βιβλιων, αλλα του novels βασιζονται περισσοτερο στο μυστηριο, αλλα στον τρομο και αλλα στο fantasy/supernatural στοιχειο.

Κανενα βιβλιο παντως που περιγραφει σε ολη του την διαρκεια τον λεπτομερη διαμελισμο μιkρων παιδιων δεν μπορει να χαρακτηριστει creepy.

Δεν έχω διαβάσει το ΙΤ, για την ακρίβεια το παράτησα μετά από 60-80 σελίδες, αλλά το horror είναι κυρίως ατμόσφαιρα και προσμονή, όχι λεπτομερείς περιγραφές φρικτών σκηνικών. Αλλιώς μπορείς να θεωρήσεις και horror ιστορικά βιβλία που περιγράφουν λεπτομερώς μάχες και σφαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως ο King έχει αρχίσει να ξεπουλιέται λίγο;

Ενώ το 1ο μου άρεσε αρκετά το 2ο μέρος είναι επιεικώς μέτριο:

(α) Ενώ δήθεν η ταινία αφορά τους ενήλικες η μισή ταινία είναι flashbacks για να εκβιάσει νοσταλγία

(β)Την έχουν γεμίσει με υπερβολικά "φανταστικά" σκηνικά τρόμου και ως εκ τούτου δεν τρομάζεις γιατί είναι εντελώς απίθανα αυτά που βλέπεις

(γ) Δε σε τρομάζει γιατί δεν σε υποβάλλει. Το κλίμα της ταινίας είναι ένας αχταρμάς jump scares το οποίο δε σε υποβάλλει ώστε να το πιστέψεις και να σε επηρεάσει.

(δ) Παρά το πολύ καλό καστ (Μακαβοι, Τσαστειν) δε δίνεται καμιά αξιόλογη ερμηνεία

5/10

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Έχεις δει πολλές καλές ταινίες από τα βιβλία του King?! :D

Misery, The Shawshank Redemption, the green mile . 

Παρά πολύ καλές μεταφορές, και γενικά από τις καλύτερες ταινίες γενικά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

Misery, The Shawshank Redemption, the green mile . 

Παρά πολύ καλές μεταφορές, και γενικά από τις καλύτερες ταινίες γενικά.

Εννοείτε, αλλα πόσες έχουν βγει και πόσες είναι καλές, αυτό εννοώ. ;) Επίσης μιλάμε για "horror" που εκεί είναι ακόμα πιο λίγες.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Έχεις δει πολλές καλές ταινίες από τα βιβλία του King?! :D

 

1 ώρα πριν, noFEARgr είπε

Misery, The Shawshank Redemption, the green mile . 

Παρά πολύ καλές μεταφορές, και γενικά από τις καλύτερες ταινίες γενικά.

Η λάμψη ρε παιδιά ffs που λένε και στο χωριό μου... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Green Mile k Myst θα έλεγα. The shine παρεκκλίνει αρκετά. To The Shawshank Redemption δεν ηξερα οτι ειναι του King.

Επεξ/σία από Chrisxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχοντας δει μόνο το part 1 (απο το καινούριο και το παλιό) θα ήθελα να πω τα εξής. 

Μου αρέσει που είναι μεγάλη. Σε λίγο θα είναι 45 λεπτές οι ταινίες. Το ότι δεν είναι horror που το λετε για κακο, επισης μαρεσει, πιο πολυ μαρεσει η αγωνια/μυστηριο δεν θελω να φοβαμαι :P Το "κακό" είναι ότι δένεσαι με τα παιδιά στο 1 και όταν πας στο 2 κάπως χάνεσαι. Θα ήταν γαμάτο αν έβρισκε τα μεγαλωμένα παιδια του παλιου part1 και να γύριζε το part 2. Αν δεν το σκέφτηκε κανείς τους δίνω την ιδεα χαχα

 

Πλέον έχω δει και το 2ο μέρος

Ήταν πολύ ωραίο, μάρεσε που έβαζε στοιχεία και από τα χρόνια που ήταν μικροί. Έκανε πιο ζωντανές τις τότε σχέσεις τους. SPOILER ALERT: το ότι γούσταρε ο εντ τον ρίτσι (και το ανάποδο) ήταν μια πολύ μικρή υποψία, όπως όταν σκεφτόμαστε αν δύο φίλοι μας μπορεί να γουστάρουν ο ένας τον άλλον και μαρεσε πολύ σαν προσθήκη, Την συστήνω σαν ταινία. τώρα σε όσους το κράζουν, δεν ξέρω αν έχει νόημα να τυς ακούει κάποιος για να αποφασίσει ή όχι να δει την ταινία. Στο κάτω κάτω οι αγαπημένες ταινίες που ο καθένας από εμάς όχι σίγουρα θα έχουν κόσμο που τις θάβει.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...