Προς το περιεχόμενο

Το Android Beam θα αποτελέσει παρελθόν με το Android Q


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, chris_g92 είπε

Αυτό με το airdrop δεν το κατάλαβα γιατί έγινε σύγκριση?

Επειδή το airdrop κάνει την ιδια δουλειά με το android beam χρησιμοποιωντας όμως το wifi αντί για το nfc για να μεταφέρεις απευθείας αρχεία απο το ενα κινητό στο άλλο. 

Εξαιτίας της χρήσης wifi αντί nfc δεν χρειάζεται να ενωθούν οι πλάτες των κινητών για να λειτουργήσει, μπορείς για παράδειγμα μέσα σε μια μεγάλη αίθουσα να στέλνεις απευθείας αρχεία από ένα iphone σε ένα άλλο, χωρίς την χρήση ίντερνετ, εύκολα και με μεγάλη ταχύτητα.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Radiatedsoul είπε

Επειδή το airdrop κάνει την ιδια δουλειά με το android beam χρησιμοποιωντας όμως το wifi αντί για το nfc για να μεταφέρεις απευθείας αρχεία απο το ενα κινητό στο άλλο. 

Εξαιτίας της χρήσης wifi αντί nfc δεν χρειάζεται να ενωθούν οι πλάτες των κινητών για να λειτουργήσει, μπορείς για παράδειγμα μέσα σε μια μεγάλη αίθουσα να στέλνεις απευθείας αρχεία από ένα iphone σε ένα άλλο, χωρίς την χρήση ίντερνετ, εύκολα και με μεγάλη ταχύτητα.

Στο beam ΔΕΝ γίνεται η χρήση του nfc για τη μεταφορά. Μόνο για την αρχική ζεύξη. Μετά αναλαμβάνει το bluetooth για τη μεταφορά.

Για όσους θέλουν το αντίστοιχο του airdrop αλλά όσο πιο "native" γίνεται, αυτό υπάρχει με την εφαρμογή "files by google" και την επιλογή του 3ου tab "Share". Αυτό χρησιμοποιεί wifi.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ έτυχε να το χρησιμοποιήσω, αλλά τι τους πείραζε να υπάρχει; 

Πρέπει όλα να πανε μέσω cloud και υποχρεωτικά να υπάρχει ίντερνετ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, aris1986 said:

Ναι αλλά το 90% κόσμου δεν ξέρει καν τι είναι το metadata. Θέλει κολαριστη φωτογραφία να πάει στο fb/Instagram που και εκεί κάνει συμπιέσεις και κωδικοποιήσεις. Να πετάξει και τα.δικα του φίλτρα, μια όξυνση και gg.

😃

Ναι δυστυχώς, αν όχι το 90% ένα μεγάλο ποσοστό κυρίως πιτσιρικάδων...

Απ'την άλλη εγώ που κρατάω βιβλιοθήκη με τις photos μου θέλω να είναι στo original resolution που τραβήχτηκαν και να έχουν τα metadata τους, timestamp, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ χρήσιμο στο να ξεκινήσεις τη μεταφορά (άνοιξε NFC/πλάτη-πλατη τα κινητά/done , σε αντίθεση με το άνοιξε bluetooth, κάνε το κινητό σου visible/ είσαι η "ταδε" συσκευή?  πάτα accept  )

"Αχρηστο" υπό την έννοια ότι καταλήγεις να μεταφέρεις αρχεία μέσω bluetooth, με τραγικές ταχύτητες.

Αν το transfer των αρχείων γίνονταν τελικά μεσω wifi direct θα ήταν πολύ ποιό ελκυστικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά το πως το χρησιμοποιούμε εμείς το beam λίγο ένοιαζε την google...αυτή κατά βάση βλέπει τα ποσοστά ...παγκοσμίως. Έτσι διατηρούνται ή καταργούνται εφαρμογές ανάλογα με τη χρήση τους. Η υποστήριξη μιας εφαρμογής κοστίζει στην google όπως και στην κάθε ανάλογη εταιρεία (να υπάρχει σαν την google!). Εγώ νομίζω (άντε να πω και γω τη βλακεία μου!!! 😃) ότι σημαντικό ρόλο έπαιξε ότι δεν υποστηρίζουν πολλές από τις δημοφιλείς συσκευές την τεχνολογία NFC που απαιτείται για την αρχική σύζευξη. Από την άλλη, σχεδόν όλοι έχουν bluetooth και wifi...οπότε αφού αυτά έχουν γίνει πιο "χρηστικά" (γρηγορότερη ταχύτητα, αυτόματη ενεργοποίηση όταν βρεθείς σε εμβέλεια, δυνατότητα μεταφοράς ογκωδέστερων αρχείων)...απλά το Beam δεν είχε λόγο ύπαρξης. Αν από την άλλη είχαν όλοι NFC στα κινητά και είχαν μάθει να κάνουν χρήση κάθε μέρα (όπως πχ με τις ασύρματες συναλλαγές μέσω πιστωτικών/χρεωστικών καρτών) τότε το Beam θα εκτόπιζε πχ το wifi direct, αφού είναι σαφώς ασφαλέστερο.  

Επεξ/σία από teovag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτή τη τεχνολογία δεν γινόταν η μεταφορά δεδομένων από το παλαιό τηλέφωνο στο καινούργιο;  Όταν άλλαξα συσκευή με αυτό το beam μετέφερα τα στοιχεία μου από την παλαιά στην νέα.  Με τι θα γίνεται η "κλωνοποίηση" συσκευών τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papars είπε

Με αυτή τη τεχνολογία δεν γινόταν η μεταφορά δεδομένων από το παλαιό τηλέφωνο στο καινούργιο;  Όταν άλλαξα συσκευή με αυτό το beam μετέφερα τα στοιχεία μου από την παλαιά στην νέα.  Με τι θα γίνεται η "κλωνοποίηση" συσκευών τώρα;

Γίνεται με απευθείας σύνδεση με καλώδιο ή μέσω Google Account backup 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο και μόνο απο τα σχόλια εδώ καταλαβαίνεις γτ το κατάργησε η google...παιδια θέλετε όλοι να πάρετε "smartphone" και οσο πιο ακριβό μπορεί να σηκώσει η τσέπη του καθένος ασχετα αν το 90% των χρηστών θά είχε ακριβώς την ίδια εμπειρία χρήσης με ένα οικονομικό,και δεν ξέρετε τι κάνει στο σύνολο του και τι δυνατότητες έχει,,,παίχτε λίγο με τα κινητά σας...και αν έχετε απορίες google is your friend

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Radiatedsoul είπε

Επειδή το airdrop κάνει την ιδια δουλειά με το android beam χρησιμοποιωντας όμως το wifi αντί για το nfc για να μεταφέρεις απευθείας αρχεία απο το ενα κινητό στο άλλο. 

Εξαιτίας της χρήσης wifi αντί nfc δεν χρειάζεται να ενωθούν οι πλάτες των κινητών για να λειτουργήσει, μπορείς για παράδειγμα μέσα σε μια μεγάλη αίθουσα να στέλνεις απευθείας αρχεία από ένα iphone σε ένα άλλο, χωρίς την χρήση ίντερνετ, εύκολα και με μεγάλη ταχύτητα.

Αυτό στο Android υπάρχει και είναι το wifi direct εδώ και χρόνια . Για αυτό είπα ότι δεν ειχε καμία σχέση η σύγκριση που έκανε ο αρθρογράφος το Android beam με το airdrop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αφού υπάρχει, γιατί να το καταργήσουν; Άστο να είναι! Όποιος θέλει το δουλεύει. Ντε και καλά να το καταργήσουν δηλαδή; Τιμωρία επειδή δε χρησιμοποιείται; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Γιατί είπε κανένας ότι θα καταργήσουν το wifi direct ? Αυτό με το airdrop δεν το κατάλαβα γιατί έγινε σύγκριση?

Γιατί το airdrop είναι η άμεσα συγκρίσιμη διαδικασία της apple που έγινε μεταγενέστερα, αλλά στη προκειμένη περίπτωση όντως δουλεύει πιο καλά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...