Προς το περιεχόμενο

Από σήμερα σε ισχύ οι πολύ χαμηλότερες τιμές για διεθνείς κλήσεις και αποστολή SMS εντός ΕΕ


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, archer100 είπε

Vodafone καρτοκινητο ειναι ο αριθμος

Δεν εχει υπαρξει καμια χρεωση ποτε, το εχω μονο για να με παιρνουν που και που καποιοι συγκεκριμενοι αριθμοι

Δεν του εχω κανει αλλη χρηση (κλησεις, sms, data, κλπ)

Κάτσε δηλαδή, όταν σε παίρνουν εσένα δε σου τρώει από το υπόλοιπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 minutes ago, natural_sgf said:

What?

Το ένα είναι pay as you go, το άλλο είναι πακέτο. Ανόμοια πράγματα. Apples to oranges.

Προφανώς αν καταναλώνεις τόσα πολλά λεπτά πας σε πακέτο και δεν καταναλώνεις ανά λεπτό. Δε συμφέρει. Ούτε εδώ, ούτε στο εξωτερικό. ΠΟΥΘΕΝΑ.

Ναι, πού διαφωνούμε; Ο Todoras* έκανε σύγκριση κόστους εγχώριας και διεθνούς κλήσης ανά λεπτό. Εγώ την έκανα με πραγματικές συνθήκες. Εκτός αν υπάρχει πακέτο για διεθνείς που είναι φθηνότερο απ' τα αντίστοιχα εγχώρια.

 

*Υποθέτω ότι εννοούσε "διεθνείς" και όχι roaming που έγραψε.

3 hours ago, Todoras said:

Νέες χρεώσεις roaming 0.19/λεπτό +  0,0456 (24% φπα) = 0,2356 ευρώ/λεπτό.

Αυτά........

 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
23 λεπτά πριν, archer100 είπε

Οχι

Για να το λες.

Απλά είναι πολύ περίεργο...

17 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Ναι, πού διαφωνούμε; Ο Todoras* έκανε σύγκριση κόστους εγχώριας και διεθνούς κλήσης ανά λεπτό. Εγώ την έκανα με πραγματικές συνθήκες. Εκτός αν υπάρχει πακέτο για διεθνείς που είναι φθηνότερο απ' τα αντίστοιχα εγχώρια.

Δε διαφωνούμε κάπου. Νόμιζα έλεγες κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, natural_sgf είπε

Κάτσε δηλαδή, όταν σε παίρνουν εσένα δε σου τρώει από το υπόλοιπο;

έχει καταργηθεί το roaming εντός eu.

4 ώρες πριν, archer100 είπε

Εχω ενα καρτοκινητο αγορασμενο απο Αγγλια εδω και 2 χρονια και το εχω μονο για να με παιρνουν απο Αγγλια καποιοι συγκεκριμενοι αριθμοι

Εδω και 2 χρονια το υπολοιπο παραμενει αμεταβλητο χωρις κανενα προβλημα η ειδοποιηση για παυση-ακυρωση κ.ο.κ.

κατι λες λάθος γιατί η voda αλλά λέει

https://support.vodafone.co.uk/payg-hub-widget/1094749062/Keeping-your-Pay-as-you-go-number-active.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, rafinos είπε

Θα συμφωνήσω για τις επιλογές του καθενός... αλλά δεν γίνεται σε ΌΛΟ ΤΟΝ ΚΌΣΜΟ να κάνουν λάθους γιατί οι Έλληνες χρησιμοποιούν Viber. Καμία σχέση δεν έχει βέβαια ποιο app χρησιμοποιείς εσύ ή εγώ με το συγκεκριμένο άρθρο. 

και η pepsi στην Αμερική είναι νο 1 τι πρέπει να κάνω να αρχίσω να πίνω pepsi για να μη νοιώθω οπισθοδρομικός?

αυτό που κάποιοι θέλουν τον κόσμο στα θέλω τους πότε θα τελειώσει ρε παιδιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, bilya είπε

Ναι, εχεις δικιο, τωρα που βλεπω το ιστορικο ειχα βαλει τελικα 5 ευρω τον Οκτωβριο και ακομη μια φορα περυσι τον Μαρτιο, οταν θελησα καποια στιγμη να κανω εγω μια κληση, οποτε ακυρο αυτο που ειπα. Σε καθε περιπτωση ειναι πιο χαλαροι απο το δικο μας 12 ευρω ανα διμηνο υποχρεωτικα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tadegr είπε

και η pepsi στην Αμερική είναι νο 1 τι πρέπει να κάνω να αρχίσω να πίνω pepsi για να μη νοιώθω οπισθοδρομικός?

αυτό που κάποιοι θέλουν τον κόσμο στα θέλω τους πότε θα τελειώσει ρε παιδιά 

Η διαφορά είναι ότι ο υπόλοιπος κόσμος πίνει coca cola. Το viber το χρησιμοποιούν σε πάρα πολυ λιγες χώρες τόσο όσο στην Ελλάδα και οι περισσότερες είναι της δικιάς μας "τάξης".

Δεν με ενδιαφέρει ποιο app χρησιμοποιείς. Εγώ έχω αναγκαστικά και τα δύο. Το whats app όμως είναι απλά ποιοτικά πολύ καλύτερο app. Ειδικα στις φωνητικες κλήσεις. Μειονεκτεί στα προσωπικα δεδομένα. Το viber μάλλον κρατάει λιγότερα (μην ονειροπωλείτε πως δεν κρατάει καθόλου).

Αλλά όπως ξαναείπα όλο αυτό δεν έχει καμία σχέση με την είδηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bilya είπε

έχει καταργηθεί το roaming εντός eu.

Ναι, αλλά υπάρχουν περιορισμοί. Μετά από 2-3 μήνες (περίπου) έξω από τη 'βάση' της SIM αρχίζουν οι χρεώσεις roaming.

Αναφορά σε κείμενο

Fair use policy - monitoring

As part of their fair use policy, your operator can monitor and check your roaming use over a 4 month period. If, during this period, you have spent more time abroad than at home and your roaming usage exceeds your domestic usage, your operator may contact you and ask you to clarify your situation. You will have 14 days to do so.  If you continue to spend more time abroad than you do at home and your roaming consumption continues to exceed your domestic usage your operator may start applying a surcharge to your roaming consumption. The surcharges (excluding VAT) are capped as follows:

  • 3.2 cents per minute of voice call made
  • 1 cent per SMS
  • €4.50 per GB of data (cap in 2019)

The cap for data will progressively decrease on 1 January each year as follows:  €3.50, €3 to €2.50 in 2022. The cap after 2019 may be revised following a review of the wholesale roaming markets in 2019.

 

Επεξ/σία από natural_sgf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, natural_sgf είπε

Ναι, αλλά υπάρχουν περιορισμοί. Μετά από 2-3 μήνες (περίπου) έξω από τη 'βάση' της SIM αρχίζουν οι χρεώσεις roaming.

ναι αυτό ισχύει αλλά ο συμφουριτης δέχεται κλήσεις δεν κάνει. 

Άρα δεν χρεώνεται τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

     Skype


Ταυτότητα καλούντος (Ο αριθμός του κινητού σας θα εμφανίζεται όταν πραγματοποιείτε κλήση από το Skype)

Skype To Go (Δεν απαιτείται σύνδεση στο Internet ή πρόγραμμα δεδομένων)

Χρεώσεις (Κινητά και σταθερά τηλέφωνα 400 λεπτά €8,06 ανά μήνα Ελλάδα, στοιχεία τιμολόγησης Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα στα €6,83) ,
                   (Κινητά και σταθερά τηλέφωνα Απεριόριστα λεπτά  €14,88 ανά μήνα Ελλάδα, στοιχεία τιμολόγησης Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα στα €13,65)

Επιπλέον δυνατότητες ( Κλήσεις ήχου και βίντεο HD, ανταλλαγή μηνυμάτων, κοινή χρήση οθόνης, καταγραφή κλήσεων και ζωντανοί υπότιτλοι)...

Επεξ/σία από timos81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, compuholic είπε

Ξέρει κανένας μήπως παίξει καμία κάρτοκινητή από Ευρώπη να την χρησιμοποιούμε Ελλάδα και να μας έρχεται φθηνότερα? Γιατί με τις νέες αυξήσεις στην καρτοκινητή με 12€ ελάχιστη ανανέωση και κάθε 2 μήνες το νιώθω ληστεία-νταϊλίκι .

Αλλίως σκέφτομαι να καταργήσω το κινητό και να το κάνω τρόπο ζωής - ιδεολογία, πως είναι οι vegan που δεν τρώνε κρέας, εγώ θα ξεκινήσω το κίνημα δεν χρησιμοποιώ κινητό. Σε κανα μήνα θα λέω " 'Εκοψα το κινητό και νιώθω άλλος άνθρωπος, συνάντησα τον Βούδα, βρήκα γκόμενα και νιώθω καλά ".

Παιδιά θέλω ιδέες μια buzzword για το πως να ονομάσουμε το κίνημα-χωρίς κινητό😀😀 

 κίνημα χωρίς κινητό οπως το 1995 ούτε κινητά ήταν για λίγους και ακριβά σαν συσκευές εμπρός πίσω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, timos81 είπε

     Skype


Ταυτότητα καλούντος (Ο αριθμός του κινητού σας θα εμφανίζεται όταν πραγματοποιείτε κλήση από το Skype)

Skype To Go (Δεν απαιτείται σύνδεση στο Internet ή πρόγραμμα δεδομένων)

Χρεώσεις (Κινητά και σταθερά τηλέφωνα 400 λεπτά €8,06 ανά μήνα Ελλάδα, στοιχεία τιμολόγησης Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα στα €6,83) ,
                   (Κινητά και σταθερά τηλέφωνα Απεριόριστα λεπτά  €14,88 ανά μήνα Ελλάδα, στοιχεία τιμολόγησης Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα στα €13,65)

Επιπλέον δυνατότητες ( Κλήσεις ήχου και βίντεο HD, ανταλλαγή μηνυμάτων, κοινή χρήση οθόνης, καταγραφή κλήσεων και ζωντανοί υπότιτλοι)...

ξέχασες αυτή την ΑΠΛΗ και πολύ συντομότερη από οτι γνωρίζουμε λεπτομέρεια στο spoiler

Spoiler

 

Πώς πραγματοποιούνται οι διεθνείς κλήσεις με το Skype To Go:

Πείτε μας τον διεθνή αριθμό που θέλετε να καλέσετε.

Θα σας δώσουμε έναν νέο αριθμό τον οποίο θα πρέπει να καλέσετε.

Καλέστε τον νέο αριθμό από το τηλέφωνό σας και θα συνδεθείτε απευθείας στο εξωτερικό με χαμηλές χρεώσεις κλήσης.

 

 

Επεξ/σία από tadegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...