Προς το περιεχόμενο

Ryzen 7 2700X για προγραμματισμό


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άμα το βιάζεσαι προχώρα σε αγορά του 2700... η τιμή του είναι πολύ δυνατή... αν μπορείς να κάνεις υπομονή περιμένεις τη  επόμενη γενιά... εσύ αποφασίζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tsofras είπε

Το υπόλοιπο σύστημα που έχεις τι είναι?

1050Ti με 8GB ram στα 1600 και μια Z77N-WiFi. Σκέφτομαι να δώσω όλο το PC που είναι μέσα σε ένα bitfenix prodigy και έχει ένα CX 500M. Θέλω τους δίσκους και την GPU οπότε λέω να το δώσω με έναν SSD που έχει στα 300 ώστε να βγάλω τα λεφτά του CPU 😛

Δεν ξέρω αν είναι καλή τιμή. Ουσιαστικά πάω για νέο σύστημα αλλά πάνω κάτω ξέρω τις ανάγκες μου οπότε ο CPU είναι το μόνο που με μπερδεύει, κυρίως γιατί έχω καιρό να διαβάσω τι παίζει με το hardware.

3 ώρες πριν, tsofras είπε

Ναι μαν και  εγώ το είπα με την λογική μήπως μπορούσε να βάλει κανα μεταχειρισμένο cpu άντε και κανένα ssd για να κάνει την δουλειά του στον προγραμματισμό μέχρι τον Σεπτέμβρη για να φτιάξει μετά νέο build

Αν αφήσουμε στην άκρη στην άκρη το  Gaming δεν ξέρω γιατί δεν τον καλύπτει στον προγραμματισμό οπότε μπορεί να του λείπει κάτι άλλο.

Ευωυ στην δουλειά ας πούμε έχω έναν i5 6500 και κάνω compile κανα εκατομμύριο γραμμές κώδικα σε java σε λιγότερο από λεπτό.

Εδώ αν τους συγκρίνουμε μια χαρά τον βλέπω σε σχέση με τον δικό μου ας πούμε

https://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i5-6500-vs-Intel-Core-i5-3570K/3513vs1316

TS αν θες δώσε και καμιά έξτρα πληροφορία για το compile που κάνεις

Γράφω Open GL και C++ για ένα μεγάλο open source project στο GSoC. Στο PC μου έκανε μιάμιση ώρα build και θέλω να το κάνω build για κάμποσες πλατφόρμες όπως Linux και Mac και κάποια embedded systems που είναι διαθέσιμο. Χρησιμοποιώ Visual studio

2 ώρες πριν, pmav99 είπε

Η αλλη εναλλακτική είναι να πάρεις καλουτσικη μητρική τωρα + 1700 ο οποίος έχει πέσει πολύ και στο μέλλον αν χρειαστεί τον αλλάζεις με 3η γενια.

Κοίτα, σκέφτηκα πολλές εναλλακτικές αλλά επειδή το ταμείο είναι μείον γενικά, θα προτιμούσα να δώσω κάτι παραπάνω τώρα και να πάρω κάτι καινούργιο, παρά να μπω στο τρυπάκι να πληρώσω για δύο αλλαγές.

1 ώρα πριν, giannis2001 είπε

Να πω και εγώ εδώ, ότι παρόλο που δε θεωρώ τον εαυτό μου ειδικό, και άσχετα με το αν θα πάρει καινούριο επεξεργαστή ή όχι, η περιορισμένη μου εμπειρία λέει ότι μάλλον μπορεί να βελτιώσει το χρόνο του compile και με άλλους τρόπους.

Στη δουλειά μου για παράδειγμα, κώδικας 10εκ+ γραμμές (C/C++) κάνει clean compile σε κάτω από 20 λεπτά (linux, 64GB RAM, επεξεργαστή δε θυμάμαι αλλά κάποιος i7 λογικά από 3+ χρόνια πριν).

Θέλω να σταθώ στο 10 εκατομμύρια γραμμές. WTF, βγαίνοντας τώρα στην αγορά δεν είχα φανταστεί ότι υπάρχουν τέτοια νούμερα. 

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι συγκρίσεις πρέπει να γίνονται ceteris paribus.

Η λογική του 1700 είναι να τον πάρεις τωρα στα 160, καθώς σε multiprocessing δε θα χάνει και πολύ σε σχέση με τον ryzen 3XXX αντίστοιχης τιμης. Με τον τρόπο αυτό θα έχεις υπολογιστή ακομη και αύριο και οχι σε τρεις μήνες (γιατί αν δεν παίξεις με preorder, οι διαθεσιμότητες μπορεί να πάνε και Αυγούστο+).

Αν είναι να πας σε 3700, ναι θα είναι καλυτερος, αλλά στην αρχή θα έχει και τη διπλάσια τιμή.

Το αν θα χρειαστείς να αλλάξεις τον 1700 είναι συζητήσιμο. Ο δε συνδυασμός της χαμηλής τιμής του 1700 σημερα με την μείωση των τιμών του 3700 αν περιμένεις πχ μέχρι τα Χριστούγεννα σημαίνει ότι δεν θα έχεις μεγάλη οικονομικη χασουρα

Επεξ/σία από pmav99
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

 

Θέλω να σταθώ στο 10 εκατομμύρια γραμμές. WTF, βγαίνοντας τώρα στην αγορά δεν είχα φανταστεί ότι υπάρχουν τέτοια νούμερα. 

Όντως τι project είναι αυτό? Εμείς είμαστε κοντά στα 2.5 χωρίς documentation, html,xml και property files σε καθαρή java

Αλλά έχουμε αναπτύξει δικό μας framework για να μην έχουμε boilerplate κώδικα και χωρίς duplication

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Καλησπέρα! 

Βρίσκομαι σε φάση αναβάθμισης καθώς ο 3570k μου έχει αρχίσει να δείχνει τα χρόνια του και θέλω να πάρω ryzen. Χρησιμοποιώ τον υπολογιστή μου για gaming αλλά κυρίως για προγραμματισμό σε πολύ μεγάλο και βαρύ project που σε αυτή την φάση κάνει build σε μιάμιση ώρα.  

Πιστεύω ότι ένας 2700X θα κάνει πολύ πιο γρήγορη την διαδικασία και θα είναι μια καλή αναβάθμιση overall. Το πρόβλημα μου είναι ότι η τρίτη γενιά έχει σχεδόν φτάσει αλλά δεν πρόκειται να την δούμε καλά καλά πριν τον Σεπτέμβριο και εγώ θέλω μέχρι τέλος Ιουνίου να έχω το PC έτοιμο. Πόσο λέτε να αυξηθεί το performance από την δεύτερη στην τρίτη γενιά;

Θα σ δώσω και εγώ μια πρόταση 

Μητρική https://www.skroutz.gr/s/15598886/Asrock-B450M-Pro4.html

Cpu https://www.skroutz.gr/s/10627846/AMD-Ryzen-7-1700-Box.html

Ram https://www.skroutz.gr/s/9195206/HyperX-Predator-16GB-DDR4-3000MHz-HX430C15PB3K2-16.html

Τροφοδοτικό εδώ 

https://www.skroutz.gr/s/8570592/Corsair-CX-Series-CX550M.html?from=catspan&keyphrase=cx550m

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, pmav99 είπε

Οι συγκρίσεις πρέπει να γίνονται ceteris paribus.

Η λογική του 1700 είναι να τον πάρεις τωρα στα 160, καθώς σε multiprocessing δε θα χάνει και πολύ σε σχέση με τον ryzen 3XXX αντίστοιχης τιμης. Με τον τρόπο αυτό θα έχεις υπολογιστή ακομη και αύριο και οχι σε τρεις μήνες (γιατί αν δεν παίξεις με preorder, οι διαθεσιμότητες μπορεί να πάνε και Αυγούστο+).

Αν είναι να πας σε 3700, ναι θα είναι καλυτερος, αλλά στην αρχή θα έχει και τη διπλάσια τιμή.

Το αν θα χρειαστείς να αλλάξεις τον 1700 είναι συζητήσιμο. Ο δε συνδυασμός της χαμηλής τιμής του 1700 σημερα με την μείωση των τιμών του 3700 αν περιμένεις πχ μέχρι τα Χριστούγεννα σημαίνει ότι δεν θα έχεις μεγάλη οικονομικη χασουρα

Το PC θα αγοραστεί μέσα Ιουνίου, δεν πρόκειται να περιμένω τους 3700 για κανένα λόγο. Κοιτάζω τον 2700X επειδή είναι πιο δυνατός και ο τοπ της consumer σειράς της AMD. Είχα πάρει περασμένη γενιά τον i5 που έχω, αντί για τους τότε Haswell και το μετάνιωσα, δεν θέλω να πάθω πάλι το ίδιο.

Τον 2700X νομίζω τον είχε ο Δημήτρης των Gramers και θυμάμαι ότι δεν έπαιρνε μεγάλο overclock. μήπως το X είναι Gimmick;

Να κοιτάξω καθόλου intel; 

6 λεπτά πριν, life is music είπε

450 πλατφόρμα και budget κατηγορίας με τον 1700 cpu και ίδιο τροφοδοτικό(σχεδόν) με αυτό που έχω. 🤔

Επεξ/σία από Dinos_12345
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Dinos_12345 είπε

Το PC θα αγοραστεί μέσα Ιουνίου, δεν πρόκειται να περιμένω τους 3700 για κανένα λόγο. Κοιτάζω τον 2700X επειδή είναι πιο δυνατός και ο τοπ της consumer σειράς της AMD. Είχα πάρει περασμένη γενιά τον i5 που έχω, αντί για τους τότε Haswell και το μετάνιωσα, δεν θέλω να πάθω πάλι το ίδιο.

Τον 2700X νομίζω τον είχε ο Δημήτρης των Gramers και θυμάμαι ότι δεν έπαιρνε μεγάλο overclock. μήπως το X είναι Gimmick;

Να κοιτάξω καθόλου intel; 

450 πλατφόρμα και budget κατηγορίας με τον 1700 cpu και ίδιο τροφοδοτικό(σχεδόν) με αυτό που έχω. 🤔

Εάν έχεις τα χρήματα και βγαίνει το budget σου, Ναι παίρνεις 2700(x).. Όλα εξαρτώνται από το budget σου.. αν δεν βγαίνεις τότε παίρνεις 1700..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dinos_12345 είπε

Το PC θα αγοραστεί μέσα Ιουνίου, δεν πρόκειται να περιμένω τους 3700 για κανένα λόγο. Κοιτάζω τον 2700X επειδή είναι πιο δυνατός και ο τοπ της consumer σειράς της AMD. Είχα πάρει περασμένη γενιά τον i5 που έχω, αντί για τους τότε Haswell και το μετάνιωσα, δεν θέλω να πάθω πάλι το ίδιο.

Τον 2700X νομίζω τον είχε ο Δημήτρης των Gramers και θυμάμαι ότι δεν έπαιρνε μεγάλο overclock. μήπως το X είναι Gimmick;

Να κοιτάξω καθόλου intel; 

450 πλατφόρμα και budget κατηγορίας με τον 1700 cpu και ίδιο τροφοδοτικό(σχεδόν) με αυτό που έχω. 🤔

Στο σημερινό live των Gramers ανέφερε ο Δημήτρης ότι έχει τον 1700x

Για τα υπόλοιπα θα σου πουν οι έμπειροι 😉

Και μια ερώτηση για να μαθαίνω και εγώ σε απασχολεί τόσο η ταχύτητα από τα 4 cores και πάνω στον προγραμματισμό? Γιατί σε gaming , single και quad core ο αντίστοιχος i5 9600k είναι μπροστά από ότι βλέπω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, valkon είπε

Το πρόγραμμα κάνει χρήση των πυρήνων; Αν όχι, δεν έχει νόημα να πας σε amd. 

Προφανώς και κάνει, δεν θα το συζητούσαμε αν δεν έκανε.

40 λεπτά πριν, tsofras είπε

Και μια ερώτηση για να μαθαίνω και εγώ σε απασχολεί τόσο η ταχύτητα από τα 4 cores και πάνω στον προγραμματισμό? Γιατί σε gaming , single και quad core ο αντίστοιχος i5 9600k είναι μπροστά από ότι βλέπω

Παίζω παιχνίδια αλλά με 1050Ti και 1080P, μια χαρά θα τα πάει ο AMD πιστεύω. Μέχρι στιγμής παίζω μόνο CS:GO(1500 ώρες on record) και GTA V. Θέλω να πάρω το PUBG τώρα που έχει πέσει το hype και είναι πιο σταθερό αλλά θα δούμε. Γενικά παίζω μικρά παιχνιδάκια, indie πιο πολύ και κανένα μεγάλο FPS τύπου DOOM και Wolfenstein. Μου φαίνεται μεγάλο compromise το 6 core-6 threads του i5 αλλά ξέρω ότι σε single core, σπέρνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2019 στις 12:43 ΠΜ, Dinos_12345 είπε

Καλησπέρα! 

Βρίσκομαι σε φάση αναβάθμισης καθώς ο 3570k μου έχει αρχίσει να δείχνει τα χρόνια του και θέλω να πάρω ryzen. Χρησιμοποιώ τον υπολογιστή μου για gaming αλλά κυρίως για προγραμματισμό σε πολύ μεγάλο και βαρύ project που σε αυτή την φάση κάνει build σε μιάμιση ώρα.  

Πιστεύω ότι ένας 2700X θα κάνει πολύ πιο γρήγορη την διαδικασία και θα είναι μια καλή αναβάθμιση overall. Το πρόβλημα μου είναι ότι η τρίτη γενιά έχει σχεδόν φτάσει αλλά δεν πρόκειται να την δούμε καλά καλά πριν τον Σεπτέμβριο και εγώ θέλω μέχρι τέλος Ιουνίου να έχω το PC έτοιμο. Πόσο λέτε να αυξηθεί το performance από την δεύτερη στην τρίτη γενιά;

Oi επιδοσεις σε σχεση με αυτον που εχεις τωρα ειναι νυχτα με την μερα. Βαριες εργασιες ειναι παιχνιδακι για τον 2700, ειδικα σε 4Κ βιντεο, και γενικα σε Cad εφαρμογες.

Θα βγουν τα νεα Ρυζια αλλα θα πρεπει να      περιμενεις αρκετο καιρο, το ερωτημα ειναι... εχεις την υπομονη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Loinen είπε

Oi επιδοσεις σε σχεση με αυτον που εχεις τωρα ειναι νυχτα με την μερα. Βαριες εργασιες ειναι παιχνιδακι για τον 2700, ειδικα σε 4Κ βιντεο, και γενικα σε Cad εφαρμογες.

Θα βγουν τα νεα Ρυζια αλλα θα πρεπει να      περιμενεις αρκετο καιρο, το ερωτημα ειναι... εχεις την υπομονη;

Υπομονή έχω, δυστυχώς όμως δεν γίνεται να περιμένω, λόγω του project. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Dinos_12345 είπε

Προφανώς και κάνει, δεν θα το συζητούσαμε αν δεν έκανε.

Παίζω παιχνίδια αλλά με 1050Ti και 1080P, μια χαρά θα τα πάει ο AMD πιστεύω. Μέχρι στιγμής παίζω μόνο CS:GO(1500 ώρες on record) και GTA V. Θέλω να πάρω το PUBG τώρα που έχει πέσει το hype και είναι πιο σταθερό αλλά θα δούμε. Γενικά παίζω μικρά παιχνιδάκια, indie πιο πολύ και κανένα μεγάλο FPS τύπου DOOM και Wolfenstein. Μου φαίνεται μεγάλο compromise το 6 core-6 threads του i5 αλλά ξέρω ότι σε single core, σπέρνει.

Με 1050ti τι να τον κάνεις τον 2700x βρε άνθρωπε μου ? Πάρε τον 1700 κλόκαρε τον (σε 5 λεπτά) στα 3.8 και θα είσαι κομπλέ.. Να δώσεις τα διπλά λεφτά για 200-300 παραπάνω hz που και στη τελική αναξιοποίητα θα είναι ..

Αφού έχεις μπει στο Mood αναβάθμισης καλύτερα να σπρώξεις μαζί και την ηρωική 1050ti... Σε pubg θα σου φανεί χρήσιμη μια 1660/580 πχ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...