Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ ΣΕ ΑΛΛΟ ΟΝΟΜΑ


panos_saxo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα .

Σκέφτομαι να νοικιάσω ένα σπίτι που μετά από πολύ κόπο επιτέλους βρήκα και έχω την εξής απορία.Με ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης πως το ρολόι της ΔΕΗ είναι στο δικό του όνομα καθώς δεν μπαίνει στη διαδικασία να το κόβει κάθε φορά που ξενοικιάζει το σπίτι κλπ. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα για μένα με αυτό ?  Θα μου χρειαστεί πχ κάπου λογαριασμός της ΔΕΗ που να είναι στο όνομα μου και δεν θα μπορώ να προχωρήσω κάτι? Προσπαθώ να θυμηθώ που και σε τι περιπτώσεις χρειάστηκα τέτοιο έγγραφο , αλλά δεν μου έρχεται κάτι τώρα .

Και γενικά αν ξέρει κάποιος από δική του εμπειρία , εγώ χάνω κάτι από αυτό η όλο το ρίσκο το παίρνει ο ιδιοκτήτης σε περίπτωση που δεν πληρώνω τους λογαριασμούς (κάτι που φυσικά δε παίζει απλά λέω) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν μπεις στο σπίτι θα πας από την ΔΕΗ να κοιτάξεις εάν υπάρχουν ληξιπρόθεσμες οφειλές και θα κοιτάξεις το ρολόι να συμφωνεί με τις μετρήσεις (για να μην έχεις τρεχάματα με φέσια προηγούμενων). 

 

Απο εκεί και πέρα, ως αποδεικτικό έγγραφο διεύθυνσης κατοικίας μπορεί να σου χρειαστεί. Αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις και λογαριασμό νερού, τηλεφώνου κλπ, οποτε μικρό το κακό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, panos_saxo είπε

Καλημέρα .

Σκέφτομαι να νοικιάσω ένα σπίτι που μετά από πολύ κόπο επιτέλους βρήκα και έχω την εξής απορία.Με ενημέρωσε ο ιδιοκτήτης πως το ρολόι της ΔΕΗ είναι στο δικό του όνομα καθώς δεν μπαίνει στη διαδικασία να το κόβει κάθε φορά που ξενοικιάζει το σπίτι κλπ. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα για μένα με αυτό ?  Θα μου χρειαστεί πχ κάπου λογαριασμός της ΔΕΗ που να είναι στο όνομα μου και δεν θα μπορώ να προχωρήσω κάτι? Προσπαθώ να θυμηθώ που και σε τι περιπτώσεις χρειάστηκα τέτοιο έγγραφο , αλλά δεν μου έρχεται κάτι τώρα .

Και γενικά αν ξέρει κάποιος από δική του εμπειρία , εγώ χάνω κάτι από αυτό η όλο το ρίσκο το παίρνει ο ιδιοκτήτης σε περίπτωση που δεν πληρώνω τους λογαριασμούς (κάτι που φυσικά δε παίζει απλά λέω) ?

Αυτό που σου είπε ο ιδιοκτήτης είναι απλά δικαιολογία, αν το ρεύμα ΔΕΝ ήταν στο όνομα του τότε ΔΕΝ θα χρειαζόταν να κάνει απολύτως τίποτα κάθε φορά που ξενοικιάζει το σπίτι. Μάλλον έχει λήξει η υπεύθυνη δήλωση εγκαταστάτη και δεν έχει διάθεση να επιβαρυνθεί το κόστος νέας συν τυχόν τροποποιήσεις.

Όσο για τα μειονεκτήματα για σένα, το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι πως δεν θα μπορείς να ενταχθείς σε κοινωνικό τιμολόγιο πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά ακριβώς σκέφτηκα και εγώ παιδιά. Εννοείται θα τσεκάρω για ληξιπρόθεσμα χρέη κλπ . Υποθέτω το ίδιο έχει κάνει και με το νερό που έτσι κι αλλιώς αυτό το κάνουν στο 90% των περιπτώσεων γιατί κανείς δε θέλει ένα άδειο , ξενοίκιαστο σπίτι χωρίς ούτε νερό για να μπορεί να το καθαρίζει .Οπότε για αποδεικτικό κατοικίας θα έχω μόνο το τηλέφωνο αν επαρκεί όντως.

Κοινωνικό τιμολόγιο δεν δικαιούμαι με τα σημερινά δεδομένα οπότε δε με πειράζει .

Θυμάμαι στο σπίτι που μένω τώρα ότι μου είχαν ζητήσει σχέδιο από ηλεκτρολόγο το οποίο θα το πλήρωνα εγώ λέει , αλλά εν τέλη το γλίτωσα γιατί το σπίτι ήταν 8 ετίας και δεν χρειάστηκε.

Οπότε όλα καλά εφόσον κοιτάξω τα 2 πράγματα που είπατε. Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, panos_saxo είπε

Αυτά ακριβώς σκέφτηκα και εγώ παιδιά. Εννοείται θα τσεκάρω για ληξιπρόθεσμα χρέη κλπ . Υποθέτω το ίδιο έχει κάνει και με το νερό που έτσι κι αλλιώς αυτό το κάνουν στο 90% των περιπτώσεων γιατί κανείς δε θέλει ένα άδειο , ξενοίκιαστο σπίτι χωρίς ούτε νερό για να μπορεί να το καθαρίζει .Οπότε για αποδεικτικό κατοικίας θα έχω μόνο το τηλέφωνο αν επαρκεί όντως.

Κοινωνικό τιμολόγιο δεν δικαιούμαι με τα σημερινά δεδομένα οπότε δε με πειράζει .

Θυμάμαι στο σπίτι που μένω τώρα ότι μου είχαν ζητήσει σχέδιο από ηλεκτρολόγο το οποίο θα το πλήρωνα εγώ λέει , αλλά εν τέλη το γλίτωσα γιατί το σπίτι ήταν 8 ετίας και δεν χρειάστηκε.

Οπότε όλα καλά εφόσον κοιτάξω τα 2 πράγματα που είπατε. Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις .

Το νερό καμία σχέση, η αλλαγή ονόματος της παροχής νερού στον ενοικιαστή δεν είναι εφικτή. Μόνο σε μερικούς Δήμους είναι εφικτό ο λογαριασμός να αναγράφει και το όνομα του ενοικιαστή, αλλά και πάλι σε περίπτωση μη πληρωμής το χρέος ακολουθεί το ακίνητο δλδ τον ιδιοκτήτη.

Όσο για την υπεύθυνη δήλωση ηλεκτρολόγου, το κόστος της πάντα το επιβαρύνεται ο ιδιοκτήτης, ποτέ ο ενοικιαστής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, panos_saxo είπε

https://politik.gr/κοινωνικό-τιμολόγιο-δεη-ποιοι-το-δικα/

Δες εδώ όλες τις κατηγορίες. Δεν λέει αλλά θεωρώ πως είναι μικτά αλλιώς θα με έπιανε 

thanks:)

ειμαι στα 32 k

πικρα! δεν δικαιούμαι τιποτα 

Επεξ/σία από montelagr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...