Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft φέρνει την συνδρομητική υπηρεσία Xbox Game Pass στο PC


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, argipen είπε

Φίλε μου συγνώμη που άργησα (είμαι στη δουλειά).

"According to people familiar with company plans, the PC version of Game Pass will be included with Ultimate Game Pass that was announced earlier this year for no additional cost."

https://www.thurrott.com/xbox/207544/microsoft-unveils-a-few-pc-game-pass-details-heres-a-couple-more

Thanks! Αυτό που καταλαβαίνω, αν βγουν αληθινές οι φήμες, είναι ότι δεν θα καταργηθεί το gold και ούτε θα υπάρχει ultimate χωριστά για pc (το οποίο δεν θα είχε λόγο). Αυτό που υποθέτω (και που λέει στο κείμενο που έκανες παράθεση), είναι ότι στο ultimate του xbox εκτός από gold + pass θα προστεθεί και το pc pass. Άσχετα αν δεν έχεις pc και δεν σε νοιάζει. Όπως και το play anywhere υπάρχει σε κάποια παιχνίδια άσχετα αν έχεις pc ή όχι.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, argipen said:

Επίσης πολύ σημαντικό που δεν αναφέρθηκε είναι η εφαρμογή Garrison. Θα είναι ένα Windows 10 app που θα λειτουργεί ως κεντρικό store-front και θα ενοποιεί ως UI τα αγορασμένα σου παιχνίδια από όλα τα υπόλοιπα (βλ. GOG, Windows Store, Epic Store, Steam, κ.α.). 

Καλό αυτό. Αρκεί το steam να κρατάει τα στατιστικά κλπ.... Θέλω να βλέπω πόσους μήνες ή χρόνια πριν έπαιξα ένα game... Να με θαυμάζω πόσο μεγάλος gamer είμαι που παιζω 5 λεπτά το μήνα :P . Πέρα από την πλάκα σε κάποιο post, το google stadia είναι συμπληρωματικό του steam όχι αντίπαλος. Το ίδιο και το xcloud αν κάνει ότι κάνει το geforce now. Η λογική πάντως του game pass αξίζει νομίζω. Ειδικά για αυτούς που παίζουν παιχνίδια και τα τερματίζουν σε 2 μέρες αλλά και σε άτομα που παίζουν σπάνια. Αν περιλαμβάνει βέβαια κανένα pro-fifa να παίζεις με παρέα κλπ όποτε έχετε όρεξη. Αντί να σκάσεις 40-80 που κάνουν καινούρια πληρώνεις μερικές φορές 10 το μήνα. Και ον τοπ παίζεις και ότι άλλο θες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Giannakos83 είπε

Τέλεια υπηρεσία μου ακούγεται....!!!! Ομως να ρωτήσω κάτι γρήγορο και βιαστικό ?!! Εδώ στον Έβρο πόσες εβδομάδες θα κάνω να κατεβάσω παιχνίδια με τις ταχύτητες που έχουμε στο πλούσιο και ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet ?!?! Μιλάμε για ταχύτητα στην καλύτερη της 2.7mbs !!!!!! Να υπολογίζω μήνα για game ~ 50 GB ?!!! 🙄😁😂

Παρέχονται υπηρεσίες downloading Xbox Game Pass.

Μας στέλνετε το Xbox σας, κατεβάζουμε αυθημερόν ό,τι εσείς θέλετε και σας την στέλνουμε πίσω...

Τιμές φιλικές. 😎

 

*Η χρέωση γίνεται ανά Game.

* Πολιτική ορθής χρήσης ανά Game 50gb

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, morningwood said:

και μετα ειναι και οι νεοι gamers που που ξεκινανε το "αθλημα" και θα εχουνε περισσοτερες επιλογες 

Χμμ.... εμείς ομως ?!?!? Παλιά καραβάνα 😛

15 minutes ago, Gizmox said:

Παρέχονται υπηρεσίες downloading Xbox Game Pass.

Μας στέλνετε το Xbox σας, κατεβάζουμε αυθημερόν ό,τι εσείς θέλετε και σας την στέλνουμε πίσω...

Τιμές φιλικές. 😎

*Η χρέωση γίνεται ανά Game.

* Πολιτική ορθής χρήσης ανά Game 50gb

Χα χα γαματη απάντηση...!!!! Είσαι αρχηγός...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, argipen είπε

Επίσης πολύ σημαντικό που δεν αναφέρθηκε είναι η εφαρμογή Garrison. Θα είναι ένα Windows 10 app που θα λειτουργεί ως κεντρικό store-front και θα ενοποιεί ως UI τα αγορασμένα σου παιχνίδια από όλα τα υπόλοιπα (βλ. GOG, Windows Store, Epic Store, Steam, κ.α.). 

Το ίδιο κάνει και ο νέος GoG client χωρίς να είναι "win10 app".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Το ίδιο κάνει και ο νέος GoG client χωρίς να είναι "win10 app".

ΘΑ κάνει το GoG Galaxy 2.0.

Το Garison όμως θα επιτρέπει παράλληλα και την ομαλή λειτουργία του GamePass ακόμη και όταν οι 3nd-Party τίτλοι που θα έχει στον κατάλογο του θα είναι διαθέσιμοι ο καθένας σε ξεχωριστό καταστήματα. Επίσης το Windows 10 app σταματά να σημαίνει UWP, αφού το Windows Store θα υποστηρίζει πλέον και Win32. Ενώ αξίζει να σημειωθεί πως με το Windows Game Bar το Garison θα αποτελεί το one-way-stop στα communications, τα game related posts, καθώς και τα LFG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Το game pass είναι υπηρεσία για να έχεις local το video game. Δεν είναι το xCloud.

Φαντάζομαι κοντά σε αυτή που είναι το xbox. Το ωραίο θα είναι να έχεις κοινό pass με xbox. Αλλά δεν νομίζω να γίνει.

Κοινό δεν και τώρα; Απλά οι τίτλοι είναι ελάχιστοι για pc. Το νέο μάλλον είναι ότι θα έχεις πρόσβαση στην ίδια βιβλιοθήκη με το xbox, γιατί για 9-10 παιχνίδια που έχει τώρα δεν αξίζει να δώσεις το 20αρικο ανά τρίμινο ανά θυμάμαι καλά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Razor333 είπε

Κοινό δεν και τώρα; Απλά οι τίτλοι είναι ελάχιστοι για pc. Το νέο μάλλον είναι ότι θα έχεις πρόσβαση στην ίδια βιβλιοθήκη με το xbox, γιατί για 9-10 παιχνίδια που έχει τώρα δεν αξίζει να δώσεις το 20αρικο ανά τρίμινο ανά θυμάμαι καλά.

Εγώ μιλάω για το game pass, εσύ μιλάς για το store.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Giannakos83 είπε

Τέλεια υπηρεσία μου ακούγεται....!!!! Ομως να ρωτήσω κάτι γρήγορο και βιαστικό ?!! Εδώ στον Έβρο πόσες εβδομάδες θα κάνω να κατεβάσω παιχνίδια με τις ταχύτητες που έχουμε στο πλούσιο και ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet ?!?! Μιλάμε για ταχύτητα στην καλύτερη της 2.7mbs !!!!!! Να υπολογίζω μήνα για game ~ 50 GB ?!!! 🙄😁😂

Συνονόματε δεν ξέρω πού ακριβώς στον Έβρο βρίσκεσαι, αλλά αν είσαι σε αστικό κέντρο Αλεξανδρούπολη, Ορεστιάδα ,Διδυμότειχο μιά χαρά ταχύτητες έχει ...ο ΟΤΕ από εκεί και πέρα δεν ξέρω που βρίσκεσαι για να σου απαντήσω . Εγώ πάντως Αλεξανδρούπολη 100άρα VDSL απρόσκοπτα έχω όπως είχα και πριν ( για 2 χρόνια 50άρα ) και ποιο πριν για 1,5 χρόνο 30άρα και ποτέ δεν είχα τα παραμικρό θέμα ή πτώση ταχύτητας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Εγώ μιλάω για το game pass, εσύ μιλάς για το store.

Μιλάω για το Xbox game pass και την μέχρι και τώρα Xbox Play Anywhere λίστα που είναι ότι μπορεις να παιξεις σε pc χωρίς xbox. Το ξαναλέω μάλλον η είδηση είναι ότι μεγαλώνει αυτή η λίστα και γίνεται αντίστοιχη με την κανονική λίστα του Xbox με τους 100+ τίτλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Μιλάω για το Xbox game pass και την μέχρι και τώρα Xbox Play Anywhere λίστα που είναι ότι μπορεις να παιξεις σε pc χωρίς xbox. Το ξαναλέω μάλλον η είδηση είναι ότι μεγαλώνει αυτή η λίστα και γίνεται αντίστοιχη με την κανονική λίστα του Xbox με τους 100+ τίτλους.

Μα το pass δεν έχει καμία σχέση με το play anywhere, και δεν υπάρχει καν pass μέχρι τώρα στο pc.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, morningwood said:

χρηστης steam απο το 2007 - 08

δεν κοβει η π**τανα το γαμησι χαχαχαχα

Και εγώ μαζί σου αρχηγέ μου....! Μπορεί να εχω και άλλες " συνδρομητικές " υπηρεσίες ομως το steam παραμένει steam !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Μα το pass δεν έχει καμία σχέση με το play anywhere, και δεν υπάρχει καν pass μέχρι τώρα στο pc.

Έχει δίκιο σε αυτό που λέει ο @Razor333, Retromaniac. Αν έχεις Game Pass στο xbox και το ίδιο Microsoft Account και στα δύο στο Windows Store μέσω Play Anywhere θα δεις κάποiους τίτλους διαθέσιμους.

Από εκεί και πέρα το μεγάλο στοίχημα θα είναι, να είναι κοινή η βιβλιοθήκη που θα προσφέρεται στα δύο οικοσυστήματα (xbox/pc).

Φαινομενικά, είναι δύσκολο αλλά αν ισχύουν οι φήμες περί Core Os στο nextbox (Win Lite), συμβατότητα του PC με τα xbox binaries και γιατί όχι ο x360 emulator, η ολοκλήρωσή τους σε ένα είναι πολύ πιθανή.

Ναι μιλάω για win-machines...

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Έχει δίκιο σε αυτό που λέει ο @Razor333, Retromaniac. Αν έχεις Game Pass στο xbox και το ίδιο Microsoft Account και στα δύο στο Windows Store μέσω Play Anywhere θα δεις κάποiους τίτλους διαθέσιμους.

Από εκεί και πέρα το μεγάλο στοίχημα θα είναι, να είναι κοινή η βιβλιοθήκη που θα προσφέρεται στα δύο οικοσυστήματα (xbox/pc).

Φαινομενικά, είναι δύσκολο αλλά αν ισχύουν οι φήμες περί Core Os στο nextbox (Win Lite), συμβατότητα του PC με τα xbox binaries και γιατί όχι ο x360 emulator, η ολοκλήρωσή τους σε ένα είναι πολύ πιθανή.

Ναι μιλάω για win-machines...

 

49 λεπτά πριν, Razor333 είπε

Μιλάω για το Xbox game pass και την μέχρι και τώρα Xbox Play Anywhere λίστα που είναι ότι μπορεις να παιξεις σε pc χωρίς xbox. Το ξαναλέω μάλλον η είδηση είναι ότι μεγαλώνει αυτή η λίστα και γίνεται αντίστοιχη με την κανονική λίστα του Xbox με τους 100+ τίτλους.

Ναι έχετε δίκιο. Το πρόσθεσε στις αρχές του 2019. Δεν υπήρχε πριν και είχα μείνει με αυτή την εντύπωση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...