Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω εχω παρει μια b450 tomahawk , δεν ξερω αν θα βαλω 3000 πανω ( θα παιξει ρολο η τιμη ) , απο οτι εχω διαβασει και εχω δει στο σιτε της msi θελει μονο ενα bios update , το θεμα μου ειναι οτι πρεπει να κανω update το bios χωρις την cpu και δεν μπορω να βρω στο σιτε της msi την διαδικασία ( εχει μονο αν βιντεο που απο οτι καταλαβα πρεπει να εχεις πανω Cpu . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, darkman είπε

Εγω εχω παρει μια b450 tomahawk , δεν ξερω αν θα βαλω 3000 πανω ( θα παιξει ρολο η τιμη ) , απο οτι εχω διαβασει και εχω δει στο σιτε της msi θελει μονο ενα bios update , το θεμα μου ειναι οτι πρεπει να κανω update το bios χωρις την cpu και δεν μπορω να βρω στο σιτε της msi την διαδικασία ( εχει μονο αν βιντεο που απο οτι καταλαβα πρεπει να εχεις πανω Cpu . 

Δεν χρειάζεται να έχεις cpu πάνω στην tomahawk για να κάνεις update. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω μου το ειπε και ενα αλλο μελος καποια ποστ ποιο πριν, απλα δεν ξερω την διαδικασια και δεν βρηκα και κατι στο site της msi :( ok δεν θελει Cpu αλλα πρεπει να ακολουθήσω καποια βήματα και δεν τα εχω βρει ακομα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
29 λεπτά πριν, darkman είπε

Εγω εχω παρει μια b450 tomahawk , δεν ξερω αν θα βαλω 3000 πανω ( θα παιξει ρολο η τιμη ) , απο οτι εχω διαβασει και εχω δει στο σιτε της msi θελει μονο ενα bios update , το θεμα μου ειναι οτι πρεπει να κανω update το bios χωρις την cpu και δεν μπορω να βρω στο σιτε της msi την διαδικασία ( εχει μονο αν βιντεο που απο οτι καταλαβα πρεπει να εχεις πανω Cpu . 

Βάζεις το BIOS αρχείο στο στικάκι, όχι το zip, το κάνεις extract πρώτα. Βάζεις το στικάκι στις πίσω θύρες εκεί που λέει BIOS Flashback και πατάς το κουμπάκι και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aekoriginal21 είπε

Κι εγώ που παρήγγειλα την tomahawk, απλά update δεν κάνω για τους 3xxx; Αν είναι να την ακυρώσω καθώς δεν έχει αποσταλεί ακόμα.

Update κανεις αλλα αν πας στο site με τα bios της msi εχει αυτο το βιντεο..... 
  Που λογικα ειναι αν εχεις την Cpu και ετσι πολυ απλα κανεις ενα flash και τελος ....
αν δεν εχεις ομως την cpu δεν σου λεει πως να κανεις flash η τουλαχιστον εγω δεν το εχω βρει :( 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://wccftech.com/amd-ryzen-9-3900x-and-ryzen-7-3700x-cpu-benchmark-3dmark-leak/

"In the video, Robert explains that all AM4 motherboards (X570, X470, B450, X370, B350) meet the specifications for AMD Ryzen 3000 series processors but the X570 platform, in particular, will allow the CPU to communicate with the motherboard to determine how many VRMs are available and use them to further boost the frequencies over the suggested boost clocks."

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, darkman said:

Update κανεις αλλα αν πας στο site με τα bios της msi εχει αυτο το βιντεο..... 
  Που λογικα ειναι αν εχεις την Cpu και ετσι πολυ απλα κανεις ενα flash και τελος ....
αν δεν εχεις ομως την cpu δεν σου λεει πως να κανεις flash η τουλαχιστον εγω δεν το εχω βρει :( 

Να το πως περνάς bios. Δεν κατάλαβα το μήνυμα του Κωστή πιο πάνω όμως, γιατί να αποφύγουμε msi μητρικές. Θα χρειαστεί να κάνουμε modify εμείς στο bios;

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 μέρες ακόμα μέχρι να το σώσει η msi, μη ξεχνάμε χρωστάει και χάρη ως εταιρεία στην ιντελ.... Στα δύσκολα το ένα χέρι νιβει το άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο τις παραπανω με αυτες τις τιμες μονο η Gaming Edge αξιζει.

2πλασια τιμη η x570 gaming carbon και καποιοι λεγανε πιο πισω γιατι καναμε παραπονα για τις μητρικες.

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Απο τις παραπανω με αυτες τις τιμες μονο η Gaming Edge αξιζει.

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το τι vrm design έχει και δεν μπορώ να εκφέρω αποψη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, akoinonitos είπε

Να σου πω την αλήθεια δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το τι vrm design έχει και δεν μπορώ να εκφέρω αποψη

4 phase με doublers δηλαδή 8 phase θα είναι οι "φτηνές" x570 της msi.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...