Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, Spartan_X είπε

Λέω για τη Aurus X470 ultra gaming της Gigabyte... Μάλλον αυτό θα κάνω που είπε και ο φίλος απο πάνω, θα ζητήσω στο μαγαζί να τη φλασάρουν με το τελευταίο BIOS για σιγουρία.

Για εμενα αξιζει να δωσεις ενα 30αρι παραπανω και να πας σε asus prime x470 pro, οχι οτι με την giga δεν θα κανεις την δουλεια σου

4 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Μια χαρά είναι. Μετά πας για κάτι τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/8849320/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C14D-16GVR.html αν σε ενδιαφέρει να πάρεις ένα κλικ καλύτερες επιδόσεις. Αλλά έχει και χρηματική διαφορά ε...

αν εξαιρεσεις το πρωτο καταστημα που δνε ψωνιζεις απο κει πανω κατω ιδια τιμη με τις Flarex εχουν οποτε δεν πολυαξιζουν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αναρωτιέμαι και για το εξής .. τώρα στον 6600Κ που έχω, για ψύξη έχει πάνω μία Corsair H60 υδρόψυξη. Να τη κρατήσω στον 3600 η να χρησιμοποιήσω το δικό του coolerακι; Δεν ξέρω αν μπορεί να στηριχθεί κιόλας πάνω η H60 εδώ που τα λέμε κιόλας ... κάθεται πάνω στον i5 εδώ και κοντά 4 χρόνια τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Spartan_X είπε

Επίσης αναρωτιέμαι και για το εξής .. τώρα στον 6600Κ που έχω, για ψύξη έχει πάνω μία Corsair H60 υδρόψυξη. Να τη κρατήσω στον 3600 η να χρησιμοποιήσω το δικό του coolerακι; Δεν ξέρω αν μπορεί να στηριχθεί κιόλας πάνω η H60 εδώ που τα λέμε κιόλας ... κάθεται πάνω στον i5 εδώ και κοντά 4 χρόνια τώρα.

Δεν θα μπαινει σε am4 socket λογικα ειναι η παλια η τετραγωνη απο κατω? Πουλα την αν βρεις καποιον και παρε μια αεροψυξη των 20-30 ευρω στο μελλον αν δεις οτι δεν σου κανει το στοκ κουλερ

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
24 minutes ago, akoinonitos said:

Για εμενα αξιζει να δωσεις ενα 30αρι παραπανω και να πας σε asus prime x470 pro, οχι οτι με την giga δεν θα κανεις την δουλεια σου

αν εξαιρεσεις το πρωτο καταστημα που δνε ψωνιζεις απο κει πανω κατω ιδια τιμη με τις Flarex εχουν οποτε δεν πολυαξιζουν

Έστω οι flarex... Για το cas14 τις έβαλα βασικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ασχετο με τις γενικες συζητησεις αλλα απο αυτα που βλεπω δεξια και αριστερα ,εχω την εντυπωση οτι ο 3800χ για gaming θα ειναι το καλυτερο τσιπακι απο ολη τη σειρα

Θα μπουστάρει στα 4.5 αντί στα 4.4 klein mein φάση tbh. Αν είχε μόνο 20-30 ευρώ διαφορά, μπορεί και να τα έδινε κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, ilos είπε

Θα μπουστάρει στα 4.5 αντί στα 4.4 klein mein φάση tbh. Αν είχε μόνο 20-30 ευρώ διαφορά, μπορεί και να τα έδινε κάποιος.

Μιλαω για καθαρη αποδοση σε gaming ασχετως τιμης ,μακαρι το μπουσταρισμα του 3700χ να ηταν 4.4all core αλλα δεν ειναι ,καπου στα 4200-4250 παιζει αντιθετα για τον 3800χ μου ειπαν οτι μπουσταρε 4450-4500 all core και ταβανιασε 4525 σε single ,μπορει απλα να ετυχε σε καλο κομματι ο τυπος δεν ξερω

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
3 minutes ago, akoinonitos said:

Μιλαω για καθαρη αποδοση σε gaming ασχετως τιμης ,μακαρι το μπουσταρισμα του 3700χ να ηταν 4.4all core αλλα δεν ειναι ,καπου στα 4200-4250 παιζει αντιθετα για τον 3800χ μου ειπαν οτι μπουσταρε 4450-4500 all core και ταβανιασε 4525 σε single ,μπορει απλα να ετυχε σε καλο κομματι ο τυπος δεν ξερω

Είμαι περίεργος αν ο 3600x θα είναι κοντά στα 4350 all core με ταβάνι 4425 single Επίσης λόγω tdp headroom.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, GeorgeMan είπε

Είμαι περίεργος αν ο 3600x θα είναι κοντά στα 4350 all core με ταβάνι 4425 single Επίσης λόγω tdp headroom.

απο οτι εχω δει μεχρι τωρα απο καποια review οχι αλλα αμ δεν ξερεις bios settings κλπ δεν μπορεις να ξερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, MarlonBr είπε

Οκευ τοτε,και κατι ακομα λεω να παρω αυτες https://www.skroutz.gr/s/14161425/G-Skill-Sniper-X-16GB-DDR4-3200MHz-F4-3200C16D-16GSXWB.html?from=account_favorites μαζι με τον 3700X,προτεινετε καποιες καλυτερες?

Αν δεν μπορείς να πας στα 143€ των Flare X υπάρχουν και αυτές:

https://www.skroutz.gr/s/8849746/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C14D-16GVR.html

B-Die είναι και αυτές απλά λίγο χειρότερες από τις 3200 C14. Κάμποσο φτηνότερες όμως.

Τα timings σφίγγουν το ίδιο (tRFC 252 κτλ κτλ κτλ) απλά η μέγιστη συχνότητα που θα πιάσουν σε overclock θα είναι γύρω στα 3333-3400.

Σίγουρα πολύ καλύτερες από οποιαδήποτε 3200 C16.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, yiannis1991 είπε

Η D15 είναι χωρισμένη στα δύο και έχει fan ανάμεσα στα δύο towers. Αυτή τη βλέπω πολύ μονοκόμματη..

Δεν χρειάζεται 2ο, με έναν και έχει Μαξ (και αν) 2 βαθμούς διαφορά από τη noctua. Με τον 3600 δε,  προβλέπω κρυοπαγήματα της cpu....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, akoinonitos said:

απο οτι εχω δει μεχρι τωρα απο καποια review οχι αλλα αμ δεν ξερεις bios settings κλπ δεν μπορεις να ξερεις

Με pbo on και καλύτερη από τη στοκ ψύξη, εννοείται αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, mpokwsths είπε

Αν δεν μπορείς να πας στα 143€ των Flare X υπάρχουν και αυτές:

https://www.skroutz.gr/s/8849746/G-Skill-RipjawsV-16GB-DDR4-3000MHz-F4-3000C14D-16GVR.html

B-Die είναι και αυτές απλά λίγο χειρότερες από τις 3200 C14. Κάμποσο φτηνότερες όμως.

Τα timings σφίγγουν το ίδιο (tRFC 252 κτλ κτλ κτλ) απλά η μέγιστη συχνότητα που θα πιάσουν σε overclock θα είναι γύρω στα 3333-3400.

Σίγουρα πολύ καλύτερες από οποιαδήποτε 3200 C16.

Οχι ενταξει,δεν εχω προβλημα για το εξτρα 40αρι για τις Flare x απο αυτες που ειχα στο νου μου εξαρχης οποτε αφου λετε αυτες οκευ..

Επεξ/σία από MarlonBr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, johnmt2 είπε

Γιατί εξαφανίστηκαν τα κιτακια 3600 cl15 από skroytz; 

https://www.skroutz.gr/s/9347633/G-Skill-TridentZ-16GB-DDR4-3600MHz-F4-3600C15D-16GTZ.html?keyphrase=3600c15d

δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα ,μαλλον τα αντικατεστησαν με τα 3600c14

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...