Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aorus Master x570 F10 bios 1.0.0.4b
Έκαναν copy paste τις ρυθμίσεις του 1usmus και τις βάλανε στο Advanced CPU Settings
Τουλάχιστον στο F10a που ήταν το προηγούμενο που είχα, δεν υπήρχε ούτε το Cool&Quiet ούτε το PPC Adjustment, ούτε το CPPC
Έδωσε και μισό κλικ στα σκοράκια μαζί με το power plan v1.1

Το έχω ξαναπεί ότι μπορεί να ξεκινήσαμε σαν beta testers αλλά ο ρυθμός βελτιώσεων και επίλυσης προβλημάτων με έχει ενθουσιάσει

bios.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στις MSI είναι κάτω από τα CPU features. Τις είχα βάλει με το τελευταίο power plan του 1usmus δεν είδα καμιά σπουδαία διαφορά με το AMD balanced. Αλλά αυτές τις ρυθμίσεις τις άφησα έτσι στο bios. Idle vcore ξεκινάω έτσι από 0.2V.  και σε συνδυασμό με -75mv offset τα CBR15/20 έχουν καλά σκοράκια (σε σχέση με τάσεις και temps) με load θερμοκρασίες από 45C-50C για ST και μέχρι 67C για ΜΤ. 

Επεξ/σία από dem
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, dem είπε

Στις MSI είναι κάτω από τα CPU features. Τις είχα βάλει με το τελευταίο power plan του 1usmus δεν είδα καμιά σπουδαία διαφορά με το AMD balanced. Αλλά αυτές τις ρυθμίσεις τις άφησα έτσι στο bios. Idle vcore ξεκινάω έτσι από 0.2V.  και σε συνδυασμό με -75mv offset τα CBR15/20 έχουν καλά σκοράκια (σε σχέση με τάσεις και temps) με load θερμοκρασίες από 45C-50C για ST και μέχρι 67C για ΜΤ. 

idle vcore 0.2v πως γινετε αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, soctap είπε

idle vcore 0.2v πως γινετε αυτο;

Πιστεύω ότι η σωστή ερώτηση είναι πως γίνεται να είναι πραγματικά idle ένα σύγχρονο pc με windows.

0.192V βλέπω εγώ στο CPU-Z αν τα κλείσω πραγματικά όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, elpenor είπε

Πιστεύω ότι η σωστή ερώτηση είναι πως γίνεται να είναι πραγματικά idle ένα σύγχρονο pc με windows.

0.192V βλέπω εγώ στο CPU-Z αν τα κλείσω πραγματικά όλα.

Εγω με 3900 minimum 1.05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, soctap είπε

Εγω με 3900 minimum 1.05

Η προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι 95% κάτι τρέχει στο background ( πχ skype - office - mail - update - browser - service από software της μητρικής ή της κάρτας γραφικών - service από professional software - hwinfo κλπ) και 5% έχει να κάνει με το bios ή το power plan ή τον επεξεργαστή.

Βέβαια δεν έχω 3900Χ και μπορεί να κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα κλειστά είναι. Ξερω εγω τι παιζει ...δεν μπορω να ψαχνω αλλο με τοσα θεματα που υπαρχουν ακομα σε αυτη την σειρα επεξεργαστων.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Benchmarks απο 3600X vs 3700X vs 2700X. Αρκετά καλό CPU μπορώ να πω και το δίνει το Πλαισιο με ενα παιχνίδι δώρο στα 230 Eυρώ σαν Black Friday deal. Με το παιχνίδι αξίζει τα παραπάνω λεφτά από τον 3600, οπότε οι ενδιαφερόμενοι τρέχτε να προλάβετε :P

 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, soctap είπε

idle vcore 0.2v πως γινετε αυτο;

Για την ακρίβεια  0.160 V  , 5 λεπτο  idle, ανοιχτό στην επιφάνεια μόνο το hwinfo, και σκοτωμένο το service από g.skill lighting control, το οποίο αν τρέχει στο background μου ανεβάζει το min vcore στα 0.9V. Υποθέτω θα υπάρχουν και άλλα τέτοια services στο μέλλον. 

Αυτά σε κλειστό silent κουτί με πόρτα μπροστά (ΤΤ F31) 4 fan 800-850 (7V) rpm και ψυγείο με 2 fan 400 rpm H115 pro (silent mode)

 

idle.jpg.792aaa196cd8184e7a549ea965d68aff.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dem είπε

Για την ακρίβεια  0.160 V  , 5 λεπτο  idle, ανοιχτό στην επιφάνεια μόνο το hwinfo, και σκοτωμένο το service από g.skill lighting control, το οποίο αν τρέχει στο background μου ανεβάζει το min vcore στα 0.9V. Υποθέτω θα υπάρχουν και άλλα τέτοια services στο μέλλον. 

Αυτά σε κλειστό silent κουτί με πόρτα μπροστά (ΤΤ F31) 4 fan 800-850 (7V) rpm και ψυγείο με 2 fan 400 rpm H115 pro (silent mode)

idle.jpg.792aaa196cd8184e7a549ea965d68aff.jpg

Ο 3900 δεν παίζει με τέτοιες τάσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...