Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, elpenor είπε

Τώρα το είδα στο changelog το σχόλιο για το GD. Εμένα και οι Crucial και οι AFR έπαιζαν με GD off στην 2 slot μητρική ενώ τώρα στην κανούργια αρνούνται. Οι μνήμες σου που δεν παίζουν με GD off είναι οι TridentZ 4000/18 και τις τρέχεις 3800/15 όπως δείχνει τo mem bench statistics και οι παλιές σου ήταν 3200/14 και τις έτρεχες 3600/14; Btw είναι ένας "suzuki" που κάνει πολύ ακραία ram oc, σκέφτομαι να αρχίσω να δοκιμάζω τα settings του, τον έχεις προσέξει ποτέ;

Οχι δεν τον ξέρω, οι παλιές ήταν οι 4000c18 που έπαιζαν με off και οι καινούριες 3600c16 που δεν έπαιζαν με off

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Οχι δεν τον ξέρω, οι παλιές ήταν οι 4000c18 που έπαιζαν με off και οι καινούριες 3600c16 που δεν έπαιζαν με off

Στο mem bench statistics τον είδα, έχει καταφέρει να κάνει τις Crucial 5% πιο γρήγορες και κάτι b-die τα έχει απογειώσει πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Δεν ακούγεται πραγματικά το παραμικρό. Δεν θα μιλήσω για όταν ξεκινάνε να γυρνάνε οι hdd. Εκεί δεν ακούω καν την κάρτα όταν είναι full load 🤣

 

Σε μένα που ακούγεται, έχω πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elpenor είπε

Στο mem bench statistics τον είδα, έχει καταφέρει να κάνει τις Crucial 5% πιο γρήγορες και κάτι b-die τα έχει απογειώσει πραγματικά.

... όπως επίσης, πάλι από τον ίδιο, κάτι B-Die που τα έχει κάνει 10% πιο γρήγορα από τα E-Die που λες εσύ. 98 vs 107 sec.

Κάποια κομπίνα κάνει και έχει τόσο καλά σκορ ή απλά ο 3900Χ είναι πολύ ταχύτερος στα mem benchmarks από τους 6/8 core Zen 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, kkatzos είπε

... όπως επίσης, πάλι από τον ίδιο, κάτι B-Die που τα έχει κάνει 10% πιο γρήγορα από τα E-Die που λες εσύ. 98 vs 107 sec.

Κάποια κομπίνα κάνει και έχει τόσο καλά σκορ ή απλά ο 3900Χ είναι πολύ ταχύτερος στα mem benchmarks από τους 6/8 core Zen 2.

Το γράφω και για τα b-die στο τέλος της πρόστασης μου :P , δεν φαίνεται να είναι κομπίνα,  δείχνει τα settings του και είναι με πολυ ρεύμα στις b-die και μεγάλο termination στα rev e.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, elpenor είπε

Στο mem bench statistics τον είδα, έχει καταφέρει να κάνει τις Crucial 5% πιο γρήγορες και κάτι b-die τα έχει απογειώσει 

Κακούς χρόνους έχει ρε ,με 2700x είναι.

Aκυρο δεν είχα δει τα νούμερα του με 3900x

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, fever25 said:

Σε μένα που ακούγεται, έχω πρόβλημα;

Εισαι σιγουρος οτι ειναι αυτο? Εχω testbench πρακτικα για κουτι και δεν το ακουω, μου φαινεται πολυ περιεργο να το ακους μεσα απο κανονικο case.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@fever25 Αν τα ανεμιστηράκια του κουτιού τα έχεις στις 400 στροφές πιο πιθανό είναι να ακούγεται το τροφοδοτικό και οι HDD παρά αυτά ή το fan του chipset. Έχεις δοκιμάσει να τα αποσυνδέσεις και να ψάξεις να βρεις ποιο ακριβώς ακούγεται;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, elpenor είπε

@fever25 Αν τα ανεμιστηράκια του κουτιού τα έχεις στις 400 στροφές πιο πιθανό είναι να ακούγεται το τροφοδοτικό και οι HDD παρά αυτά ή το fan του chipset. Έχεις δοκιμάσει να τα αποσυνδέσεις και να ψάξεις να βρεις ποιο ακριβώς ακούγεται;

hdd δεν έχω επάνω στο pc.. Μόνο ssd.

Μπορώ να ανεβάσω κάπου τον ήχο για να τον ακούσετε και να δείτε εάν είναι νορμάλ ή όχι;

Υγ. ΜΑΚΑΡΙ να είναι το τροφοδοτικό.

Επεξ/σία από fever25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, fever25 είπε

hdd δεν έχω επάνω στο pc.. Μόνο ssd.

Μπορώ να ανεβάσω κάπου τον ήχο για να τον ακούσετε και να δείτε εάν είναι νορμάλ ή όχι;

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς αλλά σιγουρέψου ότι αυτό που ακούς δεν είναι το τροφοδοτικό, ακόμα και το πιο αθόρυβο αν το έχεις πάνω στο γραφείο και έχει ησυχία είναι πολύ εκνευριστικό. Επίσης αν θέλεις δοκίμασε αυτό που σου πρότεινα, βγάλε το καλώδιο των case fan από τον controller και βάλε και την DR σε 0 στροφές από το bios για να καταλάβεις πραγματικά τι ακούγεται και πόσο.

Επεξ/σία από elpenor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/1/2020 στις 11:05 ΠΜ, fever25 είπε

Καλημέρα. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Το σύστημά μου αποτελείται από τα εξής: 3900x, tuf x570 plus wifi, super 2070 gigabyte, dark pro 4 pro,  και τρεις ανεμιστήρες στο κουτί (2 μπροστά και έναν artic απλό που επέλεξα εγώ πίσω). Αυτό που με απασχολεί είναι ο θόρυβος των ανεμιστήρων. ΔΕΝ είναι κάτι εκνευριστικό ή δυνατό -καθώς αρκεί να παίζουν οτιδήποτε τα ηχεία (έστω σε πολύ χαμηλή ένταση) για να μην ακούγεται το παραμικρό-. Κοιτώντας τις στροφές των ανεμιστήρων από το αντίστοιχο app της μητρικής (asus tuf), ενώ μπορώ να ρυθμίσω τα πάντα δεν μπορώ να ρυθμίσω τον ανεμιστήρα της μητρικής (pch) που κυμαίνεται από τα 1400-2400 στροφές. Είναι φυσιολογικός ο αριθμός αυτός;

Υγ. Το κουτί (Phanteks Enthoo Pro M Tempered Glass) βρίσκεται επάνω στο γραφείο. Σχεδόν δίπλα στην οθόνη. 

 

Στις 28/1/2020 στις 3:35 ΜΜ, akoinonitos είπε

δεν ρυθμιζεται οα ανεμιστηρσς του pch σχεδον σε ολες τι asus μητρικες δεν μπορεις να κανεις κατι

 

Στις 29/1/2020 στις 5:28 ΜΜ, ilos είπε

Ναι εκεί παίζουν αυτή την εποχή. Το καλοκαίρι οψόμεθα.😁

 

Στις 31/1/2020 στις 12:33 ΠΜ, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Κάπου στα 1600rpm παίζει μόνιμα στην δική μου TUF. Εντομεταξυ χειρότερη θέση δεν βρήκαν να τον βάλουνε. 5700 Pulse (σιγά την μεγάλη κάρτα) και το καλύπτει τελείως. 

 

Στις 31/1/2020 στις 9:12 ΠΜ, Νικηφόρος Μπαντούνας είπε

Δεν ακούγεται πραγματικά το παραμικρό. Δεν θα μιλήσω για όταν ξεκινάνε να γυρνάνε οι hdd. Εκεί δεν ακούω καν την κάρτα όταν είναι full load 🤣

Ανταλλάζουμε? 😅

Επανέρχομαι γιατί χρειάζομαι ξανά τη βοήθειά σας.

Ψάχνοντας περισσότερο το ζήτημα αναφορικά με τον θόρυβο, ανακάλυψα ότι τελικά προέρχεται από τον μπροστά -κάτω ανεμιστήρα. Κοιτώντας το μενού της asus tuf, ανακάλυψα ότι ενώ μπορώ να απενεργοποιήσω προσωρινά τους υπόλοιπους ανεμιστήρες του κουτιού, ο συγκεκριμένος δεν δεχόταν καμία ρύθμιση. Δούλευε συνεχώς και σε αυτόν οφειλόταν ο θόρυβος.

Αποφάσισα να μπω στα bios και από εκεί να ελέγξω τί γίνεται με τους ανεμιστήρες. Παρατήρησα ότι κάποιοι ήταν στη ρύθμιση "rpm" και κάποιοι στην ρύθμιση "dc". Τους έβαλα όλους στο dc, έκανα επανεκκίνηση και ΘΑΥΜΑ! Με την standart ρύθμιση για τους ανεμιστήρες (από το menu της tuf -AI suite 3) δουλεύει μόνο ο ένας ανεμιστήρας (πάνω -μπροστά) και το pc είναι πραγματικά αθόρυβο. Ακόμα και στη ρύθμιση "turbo" που δουλεύουν όλοι οι ανεμιστήρες, η διαφορά με την προηγούμενη κατάσταση είναι σημαντική (καθώς ο κάτω μπροστά ανεμιστήρας δεν τερματίζει όπως παλιά).

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος γιατί γίνεται αυτό και αν είναι σωστή η ρύθμιση σε dc που έβαλα στους ανεμιστήρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχουν δύο ειδών ανεμιστήρες, οι DC (με 3 καλώδια) στους οποίους δεν μπορείς να ρυθμίσεις τις στροφές παρά μόνο το πόσο ρεύμα θα τους δώσεις και οι PWM (με 4 καλώδια) στους οποίους ρυθμίζεις τις στροφές. Οι PWΜ ρυθμίζονται με μεγαλύτερη ακρίβεια και μπορούν να γυρίζουν με πάρα πολύ λίγες στροφές (ακόμα και να σταματήσουν εντελώς).

Τα κουτιά της Phanteks έχουν ένα fan controller που ενώνεται με μία είσοδο fan της μητρικής, σε αυτόν μπορείς να βάλεις πάνω αρκετούς ανεμιστήρες και να τους ρυθμίζεις σαν να είναι ένας, πράγμα πρακτικό αν η μητρική σου έχει λιγότερες υποδοχές για fan από όσα έχει το κουτί σου. Στο δικό μου Phanteks P600S που τα ανεμιστηράκια που περιλαμβάνονται είναι DC αυτός ο controller ρυθμίζεται από την μητρική μόνο σε DC mode, αν τον βάλεις σε PWM τότε τα ανεμιστηράκια λειτουργούν στο τέρμα.

Ο πιθανότερος λόγος που ο μπροστά κάτω ανεμιστήρας δεν ρυθμιζόταν είναι γιατί είναι ο μόνος που είναι ενωμένος με τον fan controller του κουτιού και στο bios είχες την επιλογή PWM. Έχω και άλλες υποψίες όμως δεν έχει νόημα να προσπαθώ να μαντέψω αφού δεν έχω το ίδιο κουτί με εσένα ούτε μπορώ να δω την σύνδεση σου και τι ανεμιστήρες έχεις.

Εγώ προτείνω το εξής:

α. Όλους τους DC ανεμιστήρες που έχεις στο κουτί ένωσε τους με τον fan controller του κουτιού, θα τους καταλάβεις από το βύσμα τους που έχει 3 τρυπούλες και όχι 4. Στη μητρική διάλεξε DC mode για αυτό το fan connector.

β. Αν έχεις PWM ανεμιστήρες στο κουτί βάλε μέχρι 2 από αυτούς στις δύο extra chasis fan υποδοχές της μητρικής για να τους ρυθμίζεις ξεχωριστά από αυτή και να έχεις περισσότερη ευελιξία. Στη μητρική διάλεξε PWM mode για αυτoύς τους fan connectors.

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, elpenor είπε

Υπάρχουν δύο ειδών ανεμιστήρες, οι DC (με 3 καλώδια) στους οποίους δεν μπορείς να ρυθμίσεις τις στροφές παρά μόνο το πόσο ρεύμα θα τους δώσεις και οι PWM (με 4 καλώδια) στους οποίους ρυθμίζεις τις στροφές. Οι PWΜ ρυθμίζονται με μεγαλύτερη ακρίβεια και μπορούν να γυρίζουν με πάρα πολύ λίγες στροφές (ακόμα και να σταματήσουν εντελώς).

Τα κουτιά της Phanteks έχουν ένα fan controller που ενώνεται με μία είσοδο fan της μητρικής, σε αυτόν μπορείς να βάλεις πάνω αρκετούς ανεμιστήρες και να τους ρυθμίζεις σαν να είναι ένας, πράγμα πρακτικό αν η μητρική σου έχει λιγότερες υποδοχές για fan από όσα έχει το κουτί σου. Στο δικό μου Phanteks P600S που τα ανεμιστηράκια που περιλαμβάνονται είναι DC αυτός ο controller ρυθμίζεται από την μητρική μόνο σε DC mode, αν τον βάλεις σε PWM τότε τα ανεμιστηράκια λειτουργούν στο τέρμα.

Ο πιθανότερος λόγος που ο μπροστά κάτω ανεμιστήρας δεν ρυθμιζόταν είναι γιατί είναι ο μόνος που είναι ενωμένος με τον fan controller του κουτιού και στο bios είχες την επιλογή PWM. Έχω και άλλες υποψίες όμως δεν έχει νόημα να προσπαθώ να μαντέψω αφού δεν έχω το ίδιο κουτί με εσένα ούτε μπορώ να δω την σύνδεση σου και τι ανεμιστήρες έχεις.

Εγώ προτείνω το εξής:

α. Όλους τους DC ανεμιστήρες που έχεις στο κουτί ένωσε τους με τον fan controller του κουτιού, θα τους καταλάβεις από το βύσμα τους που έχει 3 τρυπούλες και όχι 4. Στη μητρική διάλεξε DC mode για αυτό το fan connector.

β. Αν έχεις PWM ανεμιστήρες στο κουτί βάλε μέχρι 2 από αυτούς στις δύο extra chasis fan υποδοχές της μητρικής για να τους ρυθμίζεις ξεχωριστά από αυτή και να έχεις περισσότερη ευελιξία. Στη μητρική διάλεξε PWM mode για αυτoύς τους fan connectors.

Αρχικά σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου. 

To pc δεν το έστησα μόνος μου (απλά επέλεξα τα κομμάτια). Επομένως δεν νομίζω να είναι σε θέση να πειράξω μόνος το hardware.

Ο πίσω ανεμιστήρας ειμαι ένας απλός arctic (από ότι είδα dc). 

Οι δύο μπροστά είναι του κουτιού (planteks)  και δεν μπόρεσα να βρω αν είναι dc ή rpm. Ωστόσο είναι γεγονός ότι από τη στιγμή που επέλεξα   dc από τα bios, ηρέμησε το κεφάλι μου. Είναι μάλιστα πιθανό να ήταν εξαρχής dc ή ρύθμιση και να την πειραξα όταν σκαλισα κάποια στιγμή το bios τις πρώτες μέρες που πήρα τον υπολογιστή. (Δεν μπορώ να θυμηθώ αν έκανε θόρυβο από την αρχή). 

Επίσης δεν μπορώ να θυμηθώ αν υπάρχει η επιλογή dc / rpm για τα fans της ψυκτρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, elpenor είπε

Υπάρχουν δύο ειδών ανεμιστήρες, οι DC (με 3 καλώδια) στους οποίους δεν μπορείς να ρυθμίσεις τις στροφές παρά μόνο το πόσο ρεύμα θα τους δώσεις και οι PWM (με 4 καλώδια) στους οποίους ρυθμίζεις τις στροφές. Οι PWΜ ρυθμίζονται με μεγαλύτερη ακρίβεια και μπορούν να γυρίζουν με πάρα πολύ λίγες στροφές (ακόμα και να σταματήσουν εντελώς).

Τα κουτιά της Phanteks έχουν ένα fan controller που ενώνεται με μία είσοδο fan της μητρικής, σε αυτόν μπορείς να βάλεις πάνω αρκετούς ανεμιστήρες και να τους ρυθμίζεις σαν να είναι ένας, πράγμα πρακτικό αν η μητρική σου έχει λιγότερες υποδοχές για fan από όσα έχει το κουτί σου. Στο δικό μου Phanteks P600S που τα ανεμιστηράκια που περιλαμβάνονται είναι DC αυτός ο controller ρυθμίζεται από την μητρική μόνο σε DC mode, αν τον βάλεις σε PWM τότε τα ανεμιστηράκια λειτουργούν στο τέρμα.

Ο πιθανότερος λόγος που ο μπροστά κάτω ανεμιστήρας δεν ρυθμιζόταν είναι γιατί είναι ο μόνος που είναι ενωμένος με τον fan controller του κουτιού και στο bios είχες την επιλογή PWM. Έχω και άλλες υποψίες όμως δεν έχει νόημα να προσπαθώ να μαντέψω αφού δεν έχω το ίδιο κουτί με εσένα ούτε μπορώ να δω την σύνδεση σου και τι ανεμιστήρες έχεις.

Εγώ προτείνω το εξής:

α. Όλους τους DC ανεμιστήρες που έχεις στο κουτί ένωσε τους με τον fan controller του κουτιού, θα τους καταλάβεις από το βύσμα τους που έχει 3 τρυπούλες και όχι 4. Στη μητρική διάλεξε DC mode για αυτό το fan connector.

β. Αν έχεις PWM ανεμιστήρες στο κουτί βάλε μέχρι 2 από αυτούς στις δύο extra chasis fan υποδοχές της μητρικής για να τους ρυθμίζεις ξεχωριστά από αυτή και να έχεις περισσότερη ευελιξία. Στη μητρική διάλεξε PWM mode για αυτoύς τους fan connectors.

Το δικο μου Phanteks που πουλησα δεν ειχε κοντρολερ και δεν ηταν φθηνη σειρα το Phanteks Enthoo Pro M Tempered Glass Satin Black ειχα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...