Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, elpenor είπε

@VPoint Διαβάζω τι γράφεις και έχω μείνει με ανοιχτό το στόμα.

Καινούργιος 3700x, Asus x570-E Gaming, 2070 Super, G.Skill TridentZ 16Gb 3200/14 -> σου λέει το service ότι για να λύσεις το πρόβλημα του mouse stuttering πρέπει να κάνεις offline windows install και να περάσεις δικούς τους drivers για το PCI encryption.....

Από όσο γνωρίζω φίλε μου δεν είναι λογικά αυτά τα πράγματα, αν βάζεις τελευταία windows 10 και official drivers AMD / NVidia και έχεις stuttering τότε έχεις hardware πρόβλημα όχι χαλασμένους drivers... τι σημαίνει ότι είναι χαλασμένοι οι official drivers.... που βρήκε το service καλύτερους από τους official.....

Έχεις δίκιο αλλά κ οι οδηγοί που μου έδωσαν official είναι, τους έχει στο site της Asus. Όμως πριν τους περάσω τα Windows είχαν ήδη προλάβει να εγκαταστήσουν τους δικούς τους κ όταν μετά έτρεχα της Asus προέκυπτε κάποιο conflict στον συγκεκριμένο ελεγκτή. Γι'αυτό κ η offline εγκατάσταση των Windows...

 

 

12 ώρες πριν, marksk είπε

Να τρώνε κανένα σκάλωμα οι μνήμες ; 

να μην τις τσεκάρει μια ;

Πώς να τις τσεκάρω; Πάντως δεν έχω μπλε οθόνες...

Επεξ/σία από VPoint
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχάς πάντα κάνουμε offline εγκατάσταση των drivers στα windows 10 τους latest drivers από το site του κατασκευαστή (AMD), όχι τρίτων (Asus).

Πάντως εγώ με asus x570 δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο. Οι pci controller encryprion/decryption drivers είναι μέρος μιας οικογένειας από drivers που βρίσκονται μέσα στους AMD chipset drivers. Ακόμα και offline εγκατάσταση των windows να κάνεις, λογικά θα φορτώνονται κάποιοι generic drivers ήδη (εκτός αν έχεις πάρα πολύ παλιά version ίσως). Αν είσαι online τότε τα win θα προσπαθήσουν μέσω του windows update να ενημερώσουν αυτούς τους drivers με ότι έχουν εκείνη τη στιγμή στο database τους που συνήθως είναι ή τέζα outdated ή και μερικές φορές εντελώς διαφορετικό branch. Οι drivers που κατέβασες από την asus το πιο πιθανό είναι να μην είναι καν οι latest, καλύτερα όπως είπαμε από το site της AMD. Κάποιο περίεργο conflict δηλαδή παίζει σε συνδυασμό με τους windows update drivers και το πακέτο της asus όπως τα γράφεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ilos είπε

Καταρχάς πάντα κάνουμε offline εγκατάσταση των drivers στα windows 10 τους latest drivers από το site του κατασκευαστή (AMD), όχι τρίτων (Asus).

Πάντως εγώ με asus x570 δε μου έχει τύχει ποτέ κάτι τέτοιο. Οι pci controller encryprion/decryption drivers είναι μέρος μιας οικογένειας από drivers που βρίσκονται μέσα στους AMD chipset drivers. Ακόμα και offline εγκατάσταση των windows να κάνεις, λογικά θα φορτώνονται κάποιοι generic drivers ήδη (εκτός αν έχεις πάρα πολύ παλιά version ίσως). Αν είσαι online τότε τα win θα προσπαθήσουν μέσω του windows update να ενημερώσουν αυτούς τους drivers με ότι έχουν εκείνη τη στιγμή στο database τους που συνήθως είναι ή τέζα outdated ή και μερικές φορές εντελώς διαφορετικό branch. Οι drivers που κατέβασες από την asus το πιο πιθανό είναι να μην είναι καν οι latest, καλύτερα όπως είπαμε από το site της AMD. Κάποιο περίεργο conflict δηλαδή παίζει σε συνδυασμό με τους windows update drivers και το πακέτο της asus όπως τα γράφεις.

Συμφωνώ για την offline εγκατάσταση, δεν το γνώριζα. Επειδή με εκείνο το ζήτημα ταλαιπωρήθηκα εβδομάδες ολόκληρες, τα γεγονότα συνέβησαν ως εξής: Όταν αγόρασα το PC πέρασα Windows (με internet) και μετά εγκατέστησα τα πάντα από το CD της Asus (mobo). Δεν πέρασα τίποτε άλλο, ούτε από την AMD, ούτε από την Asus, νόμιζα δε χρειαζόταν. Δούλευα χωρίς πρόβλημα για 3 μήνες και κάποια στιγμή πέρασα κάτι νέους chipset drivers από το site της AMD. Τότε ακριβώς ξεκίνησε το πρόβλημα με το stuttering, όμως επειδή το έκανε μία στο τόσο δεν το αντιλήφθηκα ότι η πηγή του κακού ήταν οι νέοι οδηγοί και το conflict που αυτοί προκάλεσαν. Επίσης εκείνες τις μέρες είχα εγκαταστήσει ένα καινούριο ποντίκι και μια νέα κάρτα ήχου, οπότε είχα σκαλώσει ότι κάτι από αυτά έφταιγε. Αφού για εβδομάδες δεν έβρισκα άκρη, έκανα φορμάτ, πέρασα Windows (με internet ξανά) και μετά εγκατέστησα τους drivers της AMD, όμως το πρόβλημα επέμενε (ακόμη και χωρίς τις καινούριες συσκευές πάνω). Τελικά η λύση ήταν η offline εγκατάσταση των οδηγών της Asus (όχι της AMD μου είπαν), λόγω αυτού του περίεργου conflict. 

Αυτά τα συμπτώματα που εμφανίζονται τυχαία και μία στο τόσο είναι πιστεύω τα χειρότερα για διάγνωση. Έτσι και τώρα, το πρόβλημα που σβήνει η οθόνη και φουλάρουν οι ανεμιστήρες μου το έκανε από Δευτέρα έως Τετάρτη από 2 φορές την κάθε μέρα. Αλλά χθες Πέμπτη, με ίδια ακριβώς χρήση, δεν το παρουσίασε. Άντε βρες άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και έχουμε το ίδιο mobo τέτοια πράγματα εγώ δεν βλέπω σε μένα, εγώ του είχα περάσει καθαρό install την 1909 με internet συνδεδεμένο. Μπήκα στο live account μου και μετά πέρασα πρώτα τους drivers της AMD, ότι πιο καινούριο υπήρχε στην σελίδα τους.
Διαδικασία που πάντα έκανα, ακόμα και σε offline windows setup το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν drivers από AMD/intel για το chipset και μετά γραφικά/ήχος κτλ 

Τι BIOS είχες; Πέρασες τώρα το τελευταίο; Στο forum της ASUS που έγραψα για το δικό μου πρόβλημα με το update, απάντησαν και μερικά ακόμα παιδιά και είπαν ότι δεν είχαν το πρόβλημα που είχα εγώ. Σε μένα λογικά το πρόβλημα είναι ότι το αρχείο του updated bios το είχα σε bitlocker encrypted ssd. Αν το είχα κάνει εξ'αρχής με reboot στο bios και flash από usb stick νομίζω δεν θα είχα αυτό το πρόβλημα.

Τώρα για διαφορές; Να πω ότι δεν βλέπω καμία! Δεν είχα βέβαια και προβλήματα αστάθειας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, comfuzio είπε

Αν και έχουμε το ίδιο mobo τέτοια πράγματα εγώ δεν βλέπω σε μένα, εγώ του είχα περάσει καθαρό install την 1909 με internet συνδεδεμένο. Μπήκα στο live account μου και μετά πέρασα πρώτα τους drivers της AMD, ότι πιο καινούριο υπήρχε στην σελίδα τους.
Διαδικασία που πάντα έκανα, ακόμα και σε offline windows setup το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν drivers από AMD/intel για το chipset και μετά γραφικά/ήχος κτλ 

Τι BIOS είχες; Πέρασες τώρα το τελευταίο; Στο forum της ASUS που έγραψα για το δικό μου πρόβλημα με το update, απάντησαν και μερικά ακόμα παιδιά και είπαν ότι δεν είχαν το πρόβλημα που είχα εγώ. Σε μένα λογικά το πρόβλημα είναι ότι το αρχείο του updated bios το είχα σε bitlocker encrypted ssd. Αν το είχα κάνει εξ'αρχής με reboot στο bios και flash από usb stick νομίζω δεν θα είχα αυτό το πρόβλημα.

Τώρα για διαφορές; Να πω ότι δεν βλέπω καμία! Δεν είχα βέβαια και προβλήματα αστάθειας. 

Δηλ. μετά την εγκατάσταση των windows περνάς μονάχα τους chipset drivers που δίνει η AMD και τίποτε άλλο; Οδηγούς της Asus;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, VPoint είπε

Δηλ. μετά την εγκατάσταση των windows περνάς μονάχα τους chipset drivers που δίνει η AMD και τίποτε άλλο; Οδηγούς της Asus;;;

Δεν χρειάζεται να περάσεις κάτι αλλο

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

Αγόρασα έναν 3700X και είμαι σε αναμονή για τα υπόλοιπα κομμάτια ώστε να κάνω την αναβάθμισή μου.

Βλέπω ότι η μητρική που περιμένω (Asus Tuf X570 Gaming) έχει 2 υποδοχές για την τροφοδοσία του CPU (8+4 pins).

Το PSU μου έχει 3 8πινες εξόδους. Μέχρι τώρα είχα 2 για την GPU + 1 για τον CPU.

Η ερώτηση είναι αν αρκεί το 8πινο για τον 3700X (και το 4πινο να παραμείνει κενό).

image.png.f7f62cf144ac39f6dae5958bc409110c.png

Στο manual της μητρικής λέει ότι μπορεί να γίνει, απλά ρωτώ για επιβεβαίωση. Λογικά το 4πινο χρειάζεται για κανέναν 3950Χ OC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, elpenor είπε

@djuan1988 Το 8πινο αρκεί και με το παραπάνω για όλους τους επεξεργαστές.

Οπότε το αφήνω κενό.

Θα μπορούσα να βάλω τη GPU σε ένα 8pin--->2x8pin και να ελευθερώσω ένα 8pinο στο τροφοδοτικό, αλλά επειδή είναι μια Vega 64 η GPU δε θα το ήθελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Οπότε το αφήνω κενό.

Θα μπορούσα να βάλω τη GPU σε ένα 8pin--->2x8pin και να ελευθερώσω ένα 8pinο στο τροφοδοτικό, αλλά επειδή είναι μια Vega 64 η GPU δε θα το ήθελα.

Τα pci-e 8 pin έχουν άλλο pin και connector layout από τα ATX CPU  8 pins. Που σημαίνει ότι δεν είναι καν δυνατό να κάνεις το λάθος να τα κουμπώσεις αλλού (εξεπίτηδες είναι έτσι). Αν καταφέρεις κάπως να βάλεις pci-e σε cpu 4/8 pin φώναξε από τώρα την πυροσβεστική.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ilos είπε

Τα pci-e 8 pin έχουν άλλο pin και connector layout από τα ATX CPU  8 pins. Που σημαίνει ότι δεν είναι καν δυνατό να κάνεις το λάθος να τα κουμπώσεις αλλού (εξεπίτηδες είναι έτσι). Αν καταφέρεις κάπως να βάλεις pci-e σε cpu 4/8 pin φώναξε από τώρα την πυροσβεστική.😁

Η σύνδεση στο PSU γίνεται στην ίδια θύρα, στην άλλη πλευρά έχουν διαφορετικό layout.

image.png.c8beaeccbf20ecba13d004bb296c6739.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, djuan1988 είπε

Η σύνδεση στο PSU γίνεται στην ίδια θύρα, στην άλλη πλευρά έχουν διαφορετικό layout.

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.c8beaeccbf20ecba13d004bb296c6739.png

Έχεις 2 καλώδια για cpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, djuan1988 είπε

Η ερώτηση είναι αν αρκεί το 8πινο για τον 3700X (και το 4πινο να παραμείνει κενό).

Η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι οτι αρκει και με το παραπανω το ενα 8πινο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Η απαντηση στην ερωτηση σου ειναι οτι αρκει και με το παραπανω το ενα 8πινο.

Εκτός από αυτό που του το γράψαμε όλοι, αν δεις το πακέτο με τα περιεχόμενα του  τροφοδοτικού φαίνεται να έχει 2 pci-e cables (πάνω αριστερά) και ένα EPS/ATX cpu cable (κάτω κέντρο).

-CP-9020081-EU-Gallery-RMi-650-07.png

Δεν έχω καταλάβει δηλαδή που θα βρει τη δεύτερη σύνδεση για cpu.😁

Υπάρχουν βέβαια adapters από molex σε ΑΤΧ cpu και υπήρχε και παραφιλολογία για τις x570 στο launch ότι ίσως χρειάζονται, αλλά τουλάχιστον για τις asus όπως γράφει και στο manual της mobo δεν είναι απαραίτητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα mail σε corsair, seasonic κτλ. Θα έστελναν άραγε ένα ακόμα καλώδιο να υπάρχει κ ας είναι αχρείαστο; Έχει διαβάσει κάποιος κάτι σχετικό με Αυτό το θέμα support?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...