Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, atsddd είπε

Οκ τα κλεισα ολα και δοκίμασα.

Σε πλήρες idle πάει 44-45 με θερμοκρασία δωματίου κοντά στους 30.

Όσον αφορά τώρα το cinebench φτάνει σχεδόν στο 7000 αλλά μέχρι εκεί. Δεν θέλει παραπάνω!

Η διάταξη του κουτιού που ρωτήθηκε πιο πάνω.

Κουτί NZXT h710i

Τρείς ανεμιστήρες 120mm μπροστά

NZXT x73 με τρεις 120mm πάνω

Ένα 140mm πίσω.

Όλοι σε silence πέρα από το pump που είναι performance

την x73 την έχεις με τα fans να φυσάνε από μέσα προς τα έξω;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, godslayerxp είπε

την x73 την έχεις με τα fans να φυσάνε από μέσα προς τα έξω;

Τα fans βρίσκονται στο κάτω μέρος της ψύκτρας και φυσάνε προς τα έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, atsddd είπε

Τα fans βρίσκονται στο κάτω μέρος της ψύκτρας και φυσάνε προς τα έξω.

μεταφέρουν δλδ τον ζεστό αέρα που υπάρχει στο κουτί προς την αντλία.

για μένα αν αφήσεις την x73 εκεί πρέπει τα fans να φυσάνε από έξω προς τα μέσα (και να βρίσκονται στο πάνω μέρος της ψύκτρας) γιατί όσο ζεστό και να είναι το δωμάτιο είναι πάντα πιο δροσερό από το εσωτερικό του κουτιού

η καλύτερη λύση είναι να βάλεις την x73 μπροστά με τα fans να φυσάνε από έξω προς τα μέσα

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, godslayerxp είπε

μεταφέρουν δλδ τον ζεστό αέρα που υπάρχει στο κουτί προς την αντλία.

για μένα αν αφήσεις την x73 εκεί πρέπει τα fans να φυσάνε από έξω προς τα μέσα (και να βρίσκονται στο πάνω μέρος της ψύκτρας) γιατί όσο ζεστό και να είναι το δωμάτιο είναι πάντα πιο δροσερό από το εσωτερικό του κουτιού

η καλύτερη λύση είναι να βάλεις την x73 μπροστά με τα fans να φυσάνε από έξω προς τα μέσα

Ναι εννοειται. Περνουν τον ζεστο αερα του κουτιου και τον περνανε μεσα απ την ψυκτρα. Αλλα εν γνωση μου τα εβαλα ετσι, μιας και θα μπει και δευτερη gpu, και αν εβαζα μπροστα την ψυκτρα οπως ηθελα στην αρχη, διαβασα σε παρα μα παρα πολλα forums οτι οι καρτες θα ψηνονταν. Aναγκαιο κακο γιατι θα χρησιμοποιηθει κυριως για gpu rendering, οποτε καλυτερα να χω 80 αρια στον επεξεργαστη παρα στις καρτες.

 

Το καλο ειναι οτι η θερμοκρασια του επεξεργαστη αυτη τη στιγμη δεν παει παραπανω απο 78-80 βαθμους σε 100% load σε cpu rendering. Με τον ιντελ 4790k και την corsair h100i χτυπουσα κατοσταρια.

 

Πιστεύεις ότι αν αλλάξω πάστα θα κατέβει η θερμοκρασια αρκετα, πχ 10 βαθμους? Γιατι αν ειναι για 3-5 δεν αξίζει ο κόπος πιστεύω.

 

Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις ολων σας:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, atsddd είπε

Πιστεύεις ότι αν αλλάξω πάστα θα κατέβει η θερμοκρασια αρκετα, πχ 10 βαθμους? Γιατι αν ειναι για 3-5 δεν αξίζει ο κόπος πιστεύω

10 βαθμούς πολύ δύσκολο... αλλά εγώ για παράδειγμα αν ήξερα ότι θα μου δώσει ακόμα και 3 βαθμούς θα το έκανα. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, godslayerxp είπε

10 βαθμούς πολύ δύσκολο... αλλά εγώ για παράδειγμα αν ήξερα ότι θα μου δώσει ακόμα και 3 βαθμούς θα το έκανα. 

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι, ότι το πλήρες idle του σε σχέση με μια νορμάλ χρήση (όλα τα προγράμματα cam, asus, nvidia ανοιχτά, chrome με 5 καρτέλες και να παίζει ράδιο, mozilla να κατεβάζει, team viewer να τρέχει), έχει 5 βαθμούς διαφορά.

Με όλα τα παράνω είμαι στους 50-52 σταθερά.

 

Σας ξαναευχαριστώ όλους!!! Αν τελικά αλλάξω την παστα θα ενημερώω για τα νεότερα!

 

Πάντως μέχρι στιγμής είμαι ενθουσιασμένος με την απόδωση του συστήματος ακόμα και σε σχέση με τον 9900k που έχω στο γραφείο.

Με ίδια GPU κι εκει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, atsddd είπε

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι, ότι το πλήρες idle του σε σχέση με μια νορμάλ χρήση (όλα τα προγράμματα cam, asus, nvidia ανοιχτά, chrome με 5 καρτέλες και να παίζει ράδιο, mozilla να κατεβάζει, team viewer να τρέχει), έχει 5 βαθμούς διαφορά.

Με όλα τα παράνω είμαι στους 50-52 σταθερά.

Σας ξαναευχαριστώ όλους!!! Αν τελικά αλλάξω την παστα θα ενημερώω για τα νεότερα!

Πάντως μέχρι στιγμής είμαι ενθουσιασμένος με την απόδωση του συστήματος ακόμα και σε σχέση με τον 9900k που έχω στο γραφείο.

Με ίδια GPU κι εκει.

Έχω τον 3900X με μια MasterAir620P, 30 βαθμούς θερμοκρασία δωματίου, κουτί κλειστό απ' το μπροστινό μέρος, και βλέπω σχεδόν τις ίδιες θερμοκρασίες που αναφέρεις. Νορμάλ χρήση κοντά στους 50, σχεδόν 80 σε full load. Για τη δική σου ψύκτρα μάλλον είναι ψηλά οι θερμοκρασίες.

Επεξ/σία από Kris_Lyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Kris_Lyn είπε

Έχω τον 3900X με μια MasterAir620P, 30 βαθμούς θερμοκρασία δωματίου, κουτί κλειστό απ' το μπροστινό μέρος, και βλέπω σχεδόν τις ίδιες θερμοκρασίες που αναφέρεις. Το idle που περιγράφεις κοντά στους 50, σχεδόν 80 σε full load. Για τη δική σου ψύκτρα μάλλον είναι ψηλά οι θερμοκρασίες.

Και το δικό μου κλειστό ειναι απ όλες τις μεριές. https://www.nzxt.com/products/h710i-matte-white

Επίσης τους λειτουργώ ολους τους ανεμιστηρες σε silent αλλιως ριχνει 5-8 βαθμους αλλα κανει περισσοτερο θορυβο (λογικο).

Θα με πείσετε να πάρω να ξαναβάλω πάστα σε λίγο :)

Επεξ/σία από atsddd
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον μετα απο τοσες απαντησεις που πηρα ένιωσα υποχρεωμενος ν αλλαξω παστα για να δω τι θα γινει.

Εδω σε idle

image.png.dfcfb2e9819db0b2c7604ea7da9ec670.png

 

κι εδω cinebench

image.png.baf53c421054fd6cf969492050bec799.png

 

image.png.379ead9305d0ec7c344893f84fb491a9.png

 

 

Βγάζοντας την ψύκτρα, είδα ότι η πάστα που ερχόταν με το kraken, κάλυπτε πολύ μικρό μέρος του επεξεργαστη.

Τεράστιες διαφορές σε 100% load η αλήθεια είναι ότι δεν υπαρχουν. Απο 81 πήγαμε στα 77

Σε idle όμως έπεσε περισσότερο από 10 βαθμούς με τη μία.

 

 

Επίσης μια απορία.

Το cpu package τι διαφορά έχει από το cpu το απλό το τίμιο?

Επεξ/σία από atsddd
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LIGHT1NG είπε

αν δεν κάνω λάθος αν είναι off αυτό είναι και τα threads μαζί με το smt.. 

To virtualization αφορά VMware και virtual machines που τρέχουν στο PC σου. Ουσιαστικά το AMD-V instucrion set (SVM σε μερικές μητρικές) επιτρέπει το virtual machine να μπορεί να επικοινωνεί απευθείας με το CPU, χωρίς να χρειάζεται περίπλοκο software. Στο πολύ περίπου αυτά. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kostas_anes είπε

To virtualization αφορά VMware και virtual machines που τρέχουν στο PC σου. Ουσιαστικά το AMD-V instucrion set (SVM σε μερικές μητρικές) επιτρέπει το virtual machine να μπορεί να επικοινωνεί απευθείας με το CPU, χωρίς να χρειάζεται περίπλοκο software. Στο πολύ περίπου αυτά. 

Επίσης στους Ryzen το SVM ρίχνει κοντά στο 1% τις επιδόσεις (αποτυπώνεται σαν μικρότερο bus clock στο hwinfo).

2 ώρες πριν, atsddd είπε

Το cpu package τι διαφορά έχει από το cpu το απλό το τίμιο?

Την θερμοκρασία του επεξεργαστή θα την βλέπεις μόνο από τους sensor του ίδιου του επεξεργαστή όχι από αυτούς της μητρικής. Η πιο χρήσιμη ένδειξη είναι η Tcl/Tdie που δείχνει την μέγιστη τιμή ανά poll και μετά φυσικά το avg.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, atsddd said:

Λοιπον μετα απο τοσες απαντησεις που πηρα ένιωσα υποχρεωμενος ν αλλαξω παστα για να δω τι θα γινει.

Εδω σε idle

image.png.dfcfb2e9819db0b2c7604ea7da9ec670.png

κι εδω cinebench

image.png.baf53c421054fd6cf969492050bec799.png

image.png.379ead9305d0ec7c344893f84fb491a9.png

Βγάζοντας την ψύκτρα, είδα ότι η πάστα που ερχόταν με το kraken, κάλυπτε πολύ μικρό μέρος του επεξεργαστη.

Τεράστιες διαφορές σε 100% load η αλήθεια είναι ότι δεν υπαρχουν. Απο 81 πήγαμε στα 77

Σε idle όμως έπεσε περισσότερο από 10 βαθμούς με τη μία.

Επίσης μια απορία.

Το cpu package τι διαφορά έχει από το cpu το απλό το τίμιο?

Ακριβώς αυτά έλεγα όταν πέσαν να με φάνε ζωντανό. Για μένα είναι τεράστια και πολύ σημαντική η διάφορα  81 - 77 σε  full load γιατί αυτό μεταφράζεται 6-7 βαθμούς περίπου σε 60% load. Ανάλογα όσο τον στρεσάρεις πέφτει η διάφορα αλλά δεν παύει να είναι σημαντική.

Για την διαφορά 10 βαθμών σε idle τι να πει κάνεις....

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 minutes ago, LfcYNWA said:

Ακριβώς αυτά έλεγα όταν πέσαν να με φάνε ζωντανό. Για μένα είναι τεράστια και πολύ σημαντική η διάφορα  81 - 77 σε  full load γιατί αυτό μεταφράζεται 6-7 βαθμούς περίπου σε 60% load. Ανάλογα όσο τον στρεσάρεις πέφτει η διάφορα αλλά δεν παύει να είναι σημαντική.

Για την διαφορά 10 βαθμών σε idle τι να πει κάνεις....

Παντως τωρα μετα απο πολλες ωρες και δοκιμων και εγκαταστασεων κτλ, οι μεσοι οροι μπορω να πω οτι ειναι.

50-52 σε απλη χρηση του υπολογιστη (δεν βαζω idle γιατι οκ αυτο ειναι μονο για τη μετρηση)

64-70 σε μεγαλη χρηση του M2 (εκανα 8500 φωτογραφιες import στο lightroom και το κοιταζα οσο πηρε)

72-78 σε 100 load (cpu rendering η far cry new dawn που δοκιμασα)

 

-Ολα αυτα σε silent profile εκτος του pump.

-Θερμοκρασιες μετρημενες μετα απο ωρες χρησης του pc, που σημαινει οτι το εσωτερικο του εχει ηδη προθερμανθει για τα καλα.

 

Γνωμη για το cracken: Σε χαμηλα load, το βρισκω λιγο πιο ζεστο απ το corsair h100i pro που ειχα. H θερμοκρασια νερου στο corsair ηταν 34-37 βαθμοι, ενω στο kraken σταθερα γυρω στους 40.

Σε υψηλα load ομως κραταει τη θερμοκρασια σταθερα κατω απ τους 80, κατι που με το corsair δεν συνεβη ποτε.

 

Αρκετα με τα offtopic για τις ψυχτρες :)

 

Κατα τ αλλα ο 3900x, για τη δουλεια που τον πηρα πεταει πραγματικα. Σε after effects σε συνεργασια με τις gskill οτι καλυτερο εχω δει μεχρι στιγμης.

Και η asus prime x570 pro πανεμορφη.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atsddd είπε

 Και η asus prime x570 pro πανεμορφη.

Το ξέρω φίλε μου! Όταν  άνοιξα το κουτί και την είδα για πρώτη φορά έπαθα σοκ. Καμία σχέση με τις φωτογραφίες από το διαδίκτυο. Μικρή όμορφη λεπτοκαμωμένη πολύ λίγο το άσπρο της με το μαύρο να κυριαρχεί. Οι αναλογίες άσπρου μαύρου καταπληκτικές. Τέτοια ομορφιά σε μητρική δεν έχω ξαναδεί. Σκέτο διαμάντι. 💎

Μου κάνει πάντως εντύπωση αυτό που λες για την corsair h100i pro. Ίσως η h150i να λειτουργούσε καλύτερα με τον 9 3900x. Εγώ πάντως απέφυγα υδρόψυξη τελευταία στιγμή προτιμώντας Be Quit! Dark Rock Pro 4. Αργότερα όταν αναβαθμίσω σε ryzen zen3 4000series θα φορέσω σίγουρα corsair h150i

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...