Προς το περιεχόμενο

Ryzen 3000 series & x570/Β550/Α520 Μobos


akoinonitos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Μόλις τώρα, malakudi είπε

Στο PBO στον δικό μου 3900X δίνει συνήθως 1,306V σε all-core workloads, τόσο AVX2/AVX όσο και int. Σπάνια πέφτει σε 1,294V στιγμιαία. Κάτω από 1,294 δεν έχω δει ποτέ.

Εμένα ο 3700Χ ζητάει 1.4V (1.463 effective) για 4200Mhz με το PBO στο CB20, η μητρική του δίνει 1.362V αλλά με καλύτερες θερμοκρασίες θα έδινε και παραπάνω.

Από αυτά που έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι για πολύωρα καθημερινά AVX (ιδίως power virus) το safe limit είναι κοντά στο 1.25V, δηλαδή λίγο παραπάνω από όσο δουλεύει χωρίς PBO.

Spoiler

Τα παρακάτω screenshots έγιναν με clear το HWInfo 5 secs αφότου άρχισε το render και screenshot περίπου 10 sec πριν τελειώσει.

PBO / Scalar X10 / Motherboard Limits

hwinfow_CB20.jpg.0af247ac96423df303604b0c10f3bd94.jpg

Spoiler

PBO / Scalar X10 / Motherboard Limits / offset -0.075

hwinfow_CB202.jpg.a2da458ce29d77f640fc5f073ae714e6.jpg

 

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, malakudi είπε

Στο PBO στον δικό μου 3900X δίνει συνήθως 1,306V σε all-core workloads, τόσο AVX2/AVX όσο και int. Σπάνια πέφτει σε 1,294V στιγμιαία. Κάτω από 1,294 δεν έχω δει ποτέ.

Αν τρέξεις Intel burn test ας πούμε πάλι τόσο ειναι η πέφτει και σε συχνότητα και σε τάση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα και αυτός τώρα, ας βάλει και κανά ανεμηστήρι μπροστά στο κουτί να φυσάει λίγο , έχει το ψυγείο μπροστά και κάνει blender 1 ώρα και fans πίσω μόνο να βγάζουν 

αλλά και έτσι , δεν γίνεται να αποτυγχάνει τεστ η X570 carbon των 260 ευρώ (και παρόμοιες από άλλες εταιρίες που δεν δοκίμασε) και να το περνάει η B450 tomahawk.

Νομίζω είναι υπερβολικός , θα βγει η msi πάλι με flir κάμερες να ανεβάζει φωτογραφίες...   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dem είπε

Έλα και αυτός τώρα, ας βάλει και κανά ανεμηστήρι μπροστά στο κουτί να φυσάει λίγο , έχει το ψυγείο μπροστά και κάνει blender 1 ώρα και fans πίσω μόνο να βγάζουν 

αλλά και έτσι , δεν γίνεται να αποτυγχάνει τεστ η X570 carbon των 260 ευρώ (και παρόμοιες από άλλες εταιρίες που δεν δοκίμασε) και να το περνάει η B450 tomahawk.

Νομίζω είναι υπερβολικός , θα βγει η msi πάλι με flir κάμερες να ανεβάζει φωτογραφίες...   

και τι θα πει throttled δλδ δεν του κρασαρει και του ριχνει μονο την συχνοτητα χωρις να ριχνει την ταση ? περιεργα μας τα λεει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγά τώρα ποιος θα τρέξει τον 3950Χ με 1.375V. Πάντως η Β450 Tomahawk καλά κρατάει..

42 λεπτά πριν, dem είπε

Έλα και αυτός τώρα, ας βάλει και κανά ανεμηστήρι μπροστά στο κουτί να φυσάει λίγο , έχει το ψυγείο μπροστά και κάνει blender 1 ώρα και fans πίσω μόνο να βγάζουν 

αλλά και έτσι , δεν γίνεται να αποτυγχάνει τεστ η X570 carbon των 260 ευρώ (και παρόμοιες από άλλες εταιρίες που δεν δοκίμασε) και να το περνάει η B450 tomahawk.

Νομίζω είναι υπερβολικός , θα βγει η msi πάλι με flir κάμερες να ανεβάζει φωτογραφίες...   

Υπερβολικός ή όχι στις ίδιες συνθήκες τεστ η Χ570 των 260 έφαγε άκυρο 19 ολόκληρων βαθμών από την Β450 των 100-110 (92 την είχα πάρει εγώ :P).

Πάντως η Α-Pro πρέπει να είναι το sweet-spot για Β550. Η Β550 Tomahawk θέλει 45 ευρώ παραπάνω που καλύτερα να τα ρίξεις σε καλύτερη ψύξη ή κάρτα ή απλά μπύρες/ποτά/σουβλάκια..

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dem είπε

Έλα και αυτός τώρα, ας βάλει και κανά ανεμηστήρι μπροστά στο κουτί να φυσάει λίγο , έχει το ψυγείο μπροστά και κάνει blender 1 ώρα και fans πίσω μόνο να βγάζουν 

αλλά και έτσι , δεν γίνεται να αποτυγχάνει τεστ η X570 carbon των 260 ευρώ (και παρόμοιες από άλλες εταιρίες που δεν δοκίμασε) και να το περνάει η B450 tomahawk.

Νομίζω είναι υπερβολικός , θα βγει η msi πάλι με flir κάμερες να ανεβάζει φωτογραφίες...   

Σε δωμάτιο με 21 βαθμούς όμως... Στην Ελλάδα το 90%των pc δουλεύουν σε 26+ βαθμούς χώρους... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

12 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Αν τρέξεις Intel burn test ας πούμε πάλι τόσο ειναι η πέφτει και σε συχνότητα και σε τάση?

Δε το έχω τρέξει το συγκεκριμένο, αναφέρομαι είτε σε Handbrake/ffmpeg transcode από HEVC 4K σε HEVC 4K lower bitrate ή H.264 1080p είτε σε Blender είτε σε compiling. 

 

4 ώρες πριν, dem είπε

Έλα και αυτός τώρα, ας βάλει και κανά ανεμηστήρι μπροστά στο κουτί να φυσάει λίγο , έχει το ψυγείο μπροστά και κάνει blender 1 ώρα και fans πίσω μόνο να βγάζουν 

αλλά και έτσι , δεν γίνεται να αποτυγχάνει τεστ η X570 carbon των 260 ευρώ (και παρόμοιες από άλλες εταιρίες που δεν δοκίμασε) και να το περνάει η B450 tomahawk.

Νομίζω είναι υπερβολικός , θα βγει η msi πάλι με flir κάμερες να ανεβάζει φωτογραφίες...   

Είναι το καλύτερο setup για να έχει τη χαμηλότερη θερμοκρασία στη CPU και σχετικά καλό airflow στα VRM. Αν είχε πάνω το AiO και μπροστά ανεμιστήρες, θα ήταν παραπάνω η θερμοκρασία της CPU και τα VRM δε νομίζω να είχαν πολύ πιο χαμηλή θερμοκρασία. 

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, yiannis1991 είπε

 

Πάντως η Α-Pro πρέπει να είναι το sweet-spot για Β550. Η Β550 Tomahawk θέλει 45 ευρώ παραπάνω που καλύτερα να τα ρίξεις σε καλύτερη ψύξη ή κάρτα ή απλά μπύρες/ποτά/σουβλάκια..

Θα συμφωνήσω..... Με 130-140€ παιρνει καποιος δυνατή μητρική σε vrm με όχι πολλα χρήματα..... Αφου κρατάει και 3950Χ OC με καλους βαθμούς η  Msi A-pro b550 θα είναι top seller..... Τωρα για τις tomahawk....σίγουρα δεν αξίζει η B550 tomahawk στα 180€.... Καλυτερα με λίγα λεφτά παραπανω η Χ570 tomahawk από την b550 tomahawk... 

Επεξ/σία από BabisTs
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα και εγώ με τον 3700Χ να κάνω ένα test στα VRM με Prime95 small fft (maximum heat/power settings) τώρα που έχει πολύ ζέστη. Πλήρης αποτυχία.

Ο επεξεργαστής (με PBO χωρίς limits) φτάνει 76 βαθμούς! 🥵🥵🥵 Τα δε VRM της Unify δεν περνάνε τους 42 βαθμούς όσο και να περιμένω. Επειδή όση ώρα έτρεχε ένοιωθα ότι καταστρέφω το CPU σταμάτησα το test στα 10 λεπτά.

Ο 3700Χ είναι πολύ μικρός επεξεργαστής για αυτά τα VRM, όμως οι 42 βαθμοί μου φαίνονται πολύ λίγοι αν σκεφτεί κάποιος ότι έχω ένα P600S (που δεν φημίζεται για το airflow του) χωρίς extra fans και εξωτερική θερμοκρασία 32 βαθμούς. Έχω αρχίσει και αμφισβητώ αν το setup του HWU ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, το voltage του είναι πελώριο για Prime95 και το airflow του φαίνεται να πάσχει πάρα πολύ.

Το μόνο τρομαχτικά ενδιαφέρον που είδα είναι ότι με UV -0.1V/-0.0875/-0.075V το Prime95 βγάζει error σε ένα πυρήνα μου, όταν είχα πρωτοκάνει το UV δεν έβγαζε οπότε ή υπάρχει degradation ή φταίει η άνοδος της θερμοκρασίας. Με -0.05V κανένα error.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτίστως η Asus και λιγότερο η Microsoft ας πούμε ότι ... συνουσιάζονται. X570-P, ένα BIOS update ήθελα να κάνω που θεωρούσα ότι θα είναι 2 clicks και 5 λεπτά. 

Με 1405 ήλθε η μητρική, τσεκάρω με το EZ update, κανένα update διαθέσιμο. Βρίσκω την 2207 στο site, την κατεβάζω, διαλέγω το αρχείο από το EZ Update --> Error "The model of the BIOS image doesn't match the BIOS ROM currently present". 

Ψάχνω στο forum, δε δίνουν λύση απλώς λένε "¨μπες στο BIOS και κάνε το update". Ομολογώ δε διαβάζω το manual, πετάω το update σε ένα στικάκι, μπαίνω στο BIOS, δεν έβλεπε το αρχείο. Διαβάζω το manual, μόνο στικάκια FAT32 formatted υποστηρίζονται. Ναι αλλά το στικάκι μου είναι 128GB και τα Windows επιτρέπουν FAT32 format σε αποθηκευτικά μέσα με χώρο ως 32GB. Οπότε; >>> 3rd party program, Easeus Partition Master. Format το στικάκι, μέσα το firmware, μπαίνω στο BIOS, το βλέπει και κάνει το update.

Τέλος; Όχι. Πετάει ένα μήνυμα από American Megatrends για reset του BIOS προκειμένου να μπουτάρει το PC. Μπαίνω, κάνω reset και επιτέλους τέλος.

Εν τω μεταξύ τώρα το EZ Update δε μου δείχνει καν ποια έκδοση έχω εγκατεστημένη. Οπότε μελλοντικά πάλι με στικάκι θα γίνει. Πρέπει να βελτιώσει τη διαδικασία η Asus.

Α, εν τω μεταξύ μέσα από το BIOS υποτίθεται ότι σε αφήνει αντί για στικάκι να κάνεις το update και μέσω internet. Σιγά που θα δούλευε. Και με DHCP settings και με static IP δε μπορούσε να επικοινωνήσει με το server.

Επεξ/σία από imvrios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, elpenor είπε

Είπα και εγώ με τον 3700Χ να κάνω ένα test στα VRM με Prime95 small fft (maximum heat/power settings) τώρα που έχει πολύ ζέστη. Πλήρης αποτυχία.

Ο επεξεργαστής (με PBO χωρίς limits) φτάνει 76 βαθμούς! 🥵🥵🥵 Τα δε VRM της Unify δεν περνάνε τους 42 βαθμούς όσο και να περιμένω. Επειδή όση ώρα έτρεχε ένοιωθα ότι καταστρέφω το CPU σταμάτησα το test στα 10 λεπτά.

Ο 3700Χ είναι πολύ μικρός επεξεργαστής για αυτά τα VRM, όμως οι 42 βαθμοί μου φαίνονται πολύ λίγοι αν σκεφτεί κάποιος ότι έχω ένα P600S (που δεν φημίζεται για το airflow του) χωρίς extra fans και εξωτερική θερμοκρασία 32 βαθμούς. Έχω αρχίσει και αμφισβητώ αν το setup του HWU ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα, το voltage του είναι πελώριο για Prime95 και το airflow του φαίνεται να πάσχει πάρα πολύ.

Το μόνο τρομαχτικά ενδιαφέρον που είδα είναι ότι με UV -0.1V/-0.0875/-0.075V το Prime95 βγάζει error σε ένα πυρήνα μου, όταν είχα πρωτοκάνει το UV δεν έβγαζε οπότε ή υπάρχει degradation ή φταίει η άνοδος της θερμοκρασίας. Με -0.05V κανένα error.

Ο Steve δεν τρέχει prime95,τρέχει blender ,καμία σχέση δλδ με το power virus prime95

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, akoinonitos είπε

Ο Steve δεν τρέχει prime95,τρέχει blender ,καμία σχέση δλδ με το power virus prime95

pfff μάλλον με έχει πειράξει η ζέστη, θα βάλω τώρα το AC να συνέλθω και θα δοκιμάσω αύριο το blender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...