Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

καλησπερα παιδια

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε:700-800 χωρις οθονη

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή (εάν πρόκειται για gaming pc, αναφέρετε τι είδους παιχνίδια παίζετε/θα παίξετε και δώστε από ένα παράδειγμα.)

καθημερινη χρηση και χρηση για παιχνιδια στο μελλον χωρις πολλες απαιτησεις

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν:

οχι

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? (απαραίτητη η διευκρίνηση της οθόνης μας για κάθε είδος συστήματος και αναβάθμισης. Εάν δεν γνωρίζετε τον κωδικό μοντέλου, αναφέρετε τουλάχιστον μάρκα, ίντσες και ανάλυση.)

 

οχι  αλλα θα ηθελα να μου πρωτεινεται ενα tv-monitor εως 24" (κοιταγα για lg)

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

οχι

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? (Αναφέρετε και την περιοχή στην οποία βρίσκεστε για περαιτέρω διευκόλυνση)  αθηνα

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενοv

εαν βρεθουν απο ενα μαγαζι ναι δεν εχω προβλημα

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο? οχι

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού και παίζει ρόλο και στην επιλογή κουτιού  1 καρτα γραφικων σε 2 με 3 μηνες 

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού, μητρικής και φυσικά κατάλληλης ψύκτρας  οχι 

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού

οχι

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα: οχι

 

εχω βρει καποια πραγματα

 

 κουτι CoolerMaster CM 690 III  μητρικη Gigabyte B250M-D3H επεξεργαστη Intel Core i5-7600 Box μνημες Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4-2400MHz (CMK16GX4M2A2400C14)

τροφοδοτικο δεν εχω βρει  θελω καποιο αξιοπιστο και να σηκωνει τη καρτα γραφικων στο μελλον χωρις να ζοριζεται

ssd  κατι σε 250GB εχω ενα 320gb hdd

καρτα γραφικων κατι στα 4giga μελλοντικα να παιζουν τα παιδια ανετα 

 

λειτουργικο σκεφτομαι  για τα 

Microsoft Windows 10 Pro 

 

Kαι μια προταση απο intel  

Tα windows  τα κατεβαζεις δωρεαν απο την microsoft και κλειδακι αγοραζεις απο εδω http://www.allkeyshop.com/blog/buy-windows-10-professional-cd-key-compare-prices/

post-330131-0-90741200-1501497721_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια θελω να κανω μια αναβαθμιση στο pc μου απλως θα σας πω τa specs του και ειναι cpu:AMD FX 4100 ψυκτρα ειναι μαμα.Μητρικη:asrcok 970 extreme 3 R2.0. Ram:kingston red 4gb στα 1600Mhz.Gpu: Asus gt640 2gb ddr3 (ειναι χωρις τροφοδοσια).Psu:nod 002 550watt. εχει και εναν σκληρο μαυρο 1tb και εναν ssd 32gb.το κουτι μου ειναι της coοlermaster δεν γνωριζω ποιο.Εχω διαβασει για την μητρικη μου οτι μπορει να δεχτει αναβαθμιση απλως θα σας αναφερω ενα build και εσεις θελω να μου πειτε αν αξιζει και γενικα θελω την βοηθεια σας ευχαριστω.

 

Cpu:Amd fx8350 

Motherboard:θα  αφησω την ιδια διοτι μπορει να ανταπεξελθει αλλα και ιδιο κουτι 

Ψυκτρα: coolerMaster Hyper 212 Evo 

Ram:hyperx fyry black 8gb ddr3 sta 1866Mhz (η συγκεκριμενη μητρικη δεχετε εως 16gb με ταχυτητα εως 2100ΜHz απλως θα ηθελα να μου πειτε αν αξιζει να βαλω παραπανω gb.

Gpu:gigabyte geforce gtx750ti 4gb ddr5 

psu:corsair cx750. ssd:samsumg 850 evo

το pc θα ειναι καθαρα για gaming απλως θελω να μου πειτε αν ειναι σωστο το build μου θα δεχτω και τις ιδεες σας διοτι καποιοι ανθρωποι γνριζουν αρκετα πραματα απο εμενα. Το build βγαινει περιπου στα 600$ ευχαριστω Δημητρης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καινουργια  παιζω παιχνιδα οπως gtav bo1 mw3.Ολα τα εξαρτηματα θα τα αγορασω καινουργια απλως θελω να μου πεις αξιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, αν και κρατάει ακόμη ο 8350, ειδικά με OC, θα έλεγα να προτιμήσεις κάτι νεότερο, μιας και είναι ήδη παλιός.

 

Μια πρόταση (αν και θα πρέπει να περιμένεις λίγο)

 

Case:https://www.skroutz.gr/s/8445248/Aerocool-QS-240.html + fan

PSU:https://www.skroutz.gr/comparelists/30?compare=414060%2C412893%2C4306951
​M/B:https://www.skroutz.gr/s/11553375/Asrock-AB350M.html ή https://www.skroutz.gr/s/11879421/Asrock-A320M.html

CPU:https://www.skroutz.gr/s/11139198/AMD-Ryzen-3-1200.html
​RAM:https://www.skroutz.gr/s/6439869/Corsair-Vengeance-LPX-8GB-DDR4-2400MHz-CMK8GX4M1A2400C14.html
GPU:https://www.skroutz.gr/comparelists/55?compare=10282700%2C10297571%2C10521312

SSD:https://www.skroutz.gr/s/10144395/Adata-Ultimate-SU800-128GB.html ή αυτόν αν θες 240GB

HDD:--

 

Σύνολο: ~630

 

Αν θες σε Intel, κοιτάς, CPU, M/B, και τα υπόλοιπα κομμάτια ίδια. Σύνολο: < 630

 

Κρατάς από το παλιό PC τον HDD, κι τον άλλο SSD.

 

Ανάφερε και τι οθόνη έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει η οθόνη έχω μία lg 22inch με ικανοποιεί πλήρως.εγω σε ρώτησα άξιζει να κρατήσω την παλιά μου μητρική ή όχι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον 8πυρηνο fx8350 δεν αξίζει η μητρική αυτή , θα έχεις προβληματα με oc.

Εκτός της μητρικής , 2k17 να δίνεις 600 ευρώ σε τεχνολογία του '12 δεν λέει.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω την αλήθεια και γω θα πήγαινα σε κάτι καινούργιο. Όσο για την παραπάνω σύνθεση σίγουρα θα έπαιρνα κάρτα γραφικών νεότερης γενιάς π.χ RX560, GTX1050/Ti, 550W τροφοδοτικό και θα κοιτούσα αν η ψύκτρα που θες όντως χωράει στο κουτί μου. Υπάρχουν κι άλλες επιλογές.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενδιαφέρει η οθόνη έχω μία lg 22inch με ικανοποιεί πλήρως.εγω σε ρώτησα άξιζει να κρατήσω την παλιά μου μητρική ή όχι ?

Ρε φιλε,ο cpttony προσπαθει να σου δωσει μια προταση,και πρεπει να ξερει τι οθονη εχεις για να σου προτεινει καρτα..

Αντι να του πεις ευχαριστω που σε βοηθαει αφιλοκερδως, μιλας και με υφος..

Αν δεν σε ενδιαφερει η γνωμη του και θες να λες μονο τα δικα σου, πορευσου μονος σου λοιπον..

Λιγη ευγενια δεν βλαπτει!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι μια προταση απο intel  

Tα windows  τα κατεβαζεις δωρεαν απο την microsoft και κλειδακι αγοραζεις απο εδω http://www.allkeyshop.com/blog/buy-windows-10-professional-cd-key-compare-prices/

καλησπερα 

 

η μητρικη  Gigabyte B250M-D3H που ανεφερα σε σημεια δεν ειναι καλυτερη απο Asrock B250M Pro4 ?

 

οσο αφορα τις μνημες Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2400MHz (CMK8GX4M1A2400C14) απο νομιζω κανεις  overclock 

ειναι κατι που δεν προκεται να κανω αξιζουν να τις προτιμησω η να παω σε κατι πιο φθηνες

 

ssd  Samsung 850 Evo 250GB κατι ειχα ακουσει για καποιο προβλημα?

 

καρτα  Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB Windforce OC (GV-N105TWF2OC-4GD) αξιζει καλυτερα απο

MSI GTX 1050Ti Gaming X 4GB GDDR5, DL-DVI-D, HDMI, DP (V335-001R)

επισης το τροφοδοτικο χρειαζεται μεγαλυτερο πχ. 600-650w 

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα 

 

η μητρικη  Gigabyte B250M-D3H που ανεφερα σε σημεια δεν ειναι καλυτερη απο Asrock B250M Pro4 ?

 

οσο αφορα τις μνημες Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4-2400MHz (CMK8GX4M1A2400C14) απο νομιζω κανεις  overclock 

ειναι κατι που δεν προκεται να κανω αξιζουν να τις προτιμησω η να παω σε κατι πιο φθηνες

 

ssd  Samsung 850 Evo 250GB κατι ειχα ακουσει για καποιο προβλημα?

 

καρτα  Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB Windforce OC (GV-N105TWF2OC-4GD) αξιζει καλυτερα απο

MSI GTX 1050Ti Gaming X 4GB GDDR5, DL-DVI-D, HDMI, DP (V335-001R)

επισης το τροφοδοτικο χρειαζεται μεγαλυτερο πχ. 600-650w 

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Μητρικη: Απο την στιγμη που δεν παιζει o/c στο συστημα, και οι δυο μητρικες ειναι ισαξιες για μενα.. προτιμησα asrock διοτι μαρεσει το bios menu της σε πρωτη φαση, και υστερα επειδη εχει ενα phase παραπανω.Οχι οτι θα παιξει ιδιαιτερο ρολο.Απο την αλλη η Gigabyte φαινεται να εχει πιο αποδοτικο συστημα ψυξης τον vrm. Oποια σου κανει καλυτερο κλικ παρε..

 

Mνημες: Πηγαινε σε πιο φθηνες αν θεωρεις οτι θα γλιτωσεις χρηματα.. Η διαφορα να ειναι κανενα 10ευρο με τις πιο φθηνες.

Η διαφορα δεν ειναι τοσο αισθητη στις ταχυτητες της.Για 10 ευρω, προσωπικα θα προτιμουσα για αρχη την ψυξη που εχουν σαν extra και την καλη ταχυτητα τους σε καλη τιμη σε σχεση με αλλες παρομοιες.Οτι νομιζεις απο εκει και περα..Την δουλεια σου θα την κανεις οποιες και να παρεις..

 

ssd: Mαλλον εννοεις για τον 840.. Και αυτο οχι οτι ειχε θεμα hardware αλλα με το firmware και επεφτε η αποδοση του.Το εχουν βελτιωση αυτο..

 

Gpu: Φιλος εχει την msi σε 1070 και αλλοι τρεις σε gigabyte, και ο ενας απο αυτους σε σειρα g1..

Aν ηταν η g1 θα σου ελεγα για gigabyte. αλλα αναμεσα στην απλη gigabyte vs gaming x της msi θα προτιμουσα την msi.

Kαι παλι..και οι δυο ειναι πολυ καλες καρτες και οποια και να παρεις δεν θα εχεις κανενα θεμα.Αν σου αρεσε εμφανησιακα περισσοτερο η gigabyte τοτε προτιμησε την! Αναμεσα στις δυο, να επισημανω πως η gigabyte μου φανηκε πιο "ΨΥΧΡΗ"  και η gaming χ πιο αθορυβη.

 

PSU: Εδω με κουφανες... 650w τροφοδοτικο??

Γιατι? η καρτα σου εχει καταναλωση 75w,o επεξεργαστης 65w και αντε ολο το υπολοιπο συστημα 100-150w?Mε τιποτα αλλα λεμε..

Λες να μην σε καλυψει ενα bronze 530w?Mεχρι και 1080 καρτα βαζεις παρεα με i7-7700k .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μητρικη: Απο την στιγμη που δεν παιζει o/c στο συστημα, και οι δυο μητρικες ειναι ισαξιες για μενα.. προτιμησα asrock διοτι μαρεσει το bios menu της σε πρωτη φαση, και υστερα επειδη εχει ενα phase παραπανω.Οχι οτι θα παιξει ιδιαιτερο ρολο.Απο την αλλη η Gigabyte φαινεται να εχει πιο αποδοτικο συστημα ψυξης τον vrm. Oποια σου κανει καλυτερο κλικ παρε..

 

Mνημες: Πηγαινε σε πιο φθηνες αν θεωρεις οτι θα γλιτωσεις χρηματα.. Η διαφορα να ειναι κανενα 10ευρο με τις πιο φθηνες.

Η διαφορα δεν ειναι τοσο αισθητη στις ταχυτητες της.Για 10 ευρω, προσωπικα θα προτιμουσα για αρχη την ψυξη που εχουν σαν extra και την καλη ταχυτητα τους σε καλη τιμη σε σχεση με αλλες παρομοιες.Οτι νομιζεις απο εκει και περα..Την δουλεια σου θα την κανεις οποιες και να παρεις..

 

ssd: Mαλλον εννοεις για τον 840.. Και αυτο οχι οτι ειχε θεμα hardware αλλα με το firmware και επεφτε η αποδοση του.Το εχουν βελτιωση αυτο..

 

Gpu: Φιλος εχει την msi σε 1070 και αλλοι τρεις σε gigabyte, και ο ενας απο αυτους σε σειρα g1..

Aν ηταν η g1 θα σου ελεγα για gigabyte. αλλα αναμεσα στην απλη gigabyte vs gaming x της msi θα προτιμουσα την msi.

Kαι παλι..και οι δυο ειναι πολυ καλες καρτες και οποια και να παρεις δεν θα εχεις κανενα θεμα.Αν σου αρεσε εμφανησιακα περισσοτερο η gigabyte τοτε προτιμησε την! Αναμεσα στις δυο, να επισημανω πως η gigabyte μου φανηκε πιο "ΨΥΧΡΗ"  και η gaming χ πιο αθορυβη.

 

PSU: Εδω με κουφανες... 650w τροφοδοτικο??

Γιατι? η καρτα σου εχει καταναλωση 75w,o επεξεργαστης 65w και αντε ολο το υπολοιπο συστημα 100-150w?Mε τιποτα αλλα λεμε..

Λες να μην σε καλυψει ενα bronze 530w?Mεχρι και 1080 καρτα βαζεις παρεα με i7-7700k .

καταλαβα 

τη καρτα γραφικων  Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB Windforce OC 

την επελεξα λογω παραπανω hdmi τωρα δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να περιμενω να πεσουν οι τιμες 

η Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB G1 Gaming  μαλλον πρωτεινες

 

οσο αφορα για μητρικη τι εννοεις phase επιπλεον 1 καλωδιο ρευματος η ολοκληρη φισα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα 

τη καρτα γραφικων  Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB Windforce OC 

την επελεξα λογω παραπανω hdmi τωρα δεν ξερω αν ειναι καλυτερα να περιμενω να πεσουν οι τιμες 

η Gigabyte GeForce GTX1050 Ti 4GB G1 Gaming  μαλλον πρωτεινες

 

οσο αφορα για μητρικη τι εννοεις phase επιπλεον 1 καλωδιο ρευματος η ολοκληρη φισα

Ενα chip στην μητρικη που σχετιζεται με την τροφοδοσια ρευματος στον επεξεργαστη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...