Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

αυτο το build που αναγραφεις στο μηνυμα σου να αγορασω? αξιζει κατα την γνωμη σου με μια καλυτερη οθονη για να παιζω σε 1080 στα 60fps?

Θα το κρατησεις τελικα το παλιο σου ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά ειμαι έτοιμος να πραγματοποίησω αυτο που ήθελα πολυ καιρό, δηλαδή να φτιάξω ενα dekstop με τα ολα του...ή σχεδον ολα γιατι κάρτα γραφικών θα βαλω αρχές Οκτώβρη.

Να σας πω λίγα πράγματα για να καταλάβετε, στο πρώτο μου pc έπαιζα μανιωδώς age of empires,red alert,fifa και championship manager.Στη συνέχεια το pc μου πάλιωνε και το έριξα σε ps2,ps3 οπου αγόραζα μονο pro evolution,nba2k και gta. Με γοήτευαν πάντα παιχνίδια όπως πχ το call of duty η το assacins creed αλλα δεν ειχα τη πολυτέλεια να τα παίξω γιατι δεν ειχα το κατάλληλο pc ή το κατάλληλο budget για αγορά παιχνιδιών.

Αυτη τη στιγμή θέλω ενα καλο tower το οποίο όταν αγοράσω και τη κάρτα γραφικών να ειναι πανέτοιμο για να παίξει ολα τα παιχνίδια. Δε νομίζω να αρχίσω να παίζω μανιωδώς γιατι δε φτάνει και ο χρόνος, απλώς θέλω να ξερω οτι οποιο παιχνίδι μου "γυαλίσει" να μπορώ να το παίξω..

Το budget ειναι περιπου 650€ +200€ που θα δώσω σε δυο μηνες για την κάρτα γραφικών. Απλα τα υπόλοιπα που θα βαλω πάνω θέλω να ειναι αρκετά καλα ώστε να μη χρειαστώ και άλλες αλλαγές στο άμεσο μέλλον.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mumra, αφού η πρόταση που σου έκανα είναι εντός budget-για ποιo λόγο να πας σε κάτι κατώτερο; O r5 1400 είναι σαφώς πιο futureproof σε σχέση με τους αντίστοιχους intel. Επίσης, αν δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω πηγαίνεις στον r5 1600 όπως σωστά πρότεινε ο tanasen και είσαι πλήρης. Χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο, αν δεν σε παίρνει. Τώρα,αν οπωσδήποτε θέλεις intel, καλύτερη λύση νομίζω πως είναι είτε ο g4560 για χαμηλό budget ή μετά απευθείας ο 7500.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mumra, αφού η πρόταση που σου έκανα είναι εντός budget-για ποιo λόγο να πας σε κάτι κατώτερο; O r5 1400 είναι σαφώς πιο futureproof σε σχέση με τους αντίστοιχους intel. Επίσης, αν δώσεις λίγα χρήματα παραπάνω πηγαίνεις στον r5 1600 όπως σωστά πρότεινε ο tanasen και είσαι πλήρης. Χωρίς αυτό να είναι απαραίτητο, αν δεν σε παίρνει. Τώρα,αν οπωσδήποτε θέλεις intel, καλύτερη λύση νομίζω πως είναι είτε ο g4560 για χαμηλό budget ή μετά απευθείας ο 7500.

Εν το μεταξυ πρεπει να ειναι πληρες και με τον g4560, απο την στιγμη που λεει οτι ο core2duo τον καλυπτε..

Γεια σας παιδιά ειμαι έτοιμος να πραγματοποίησω αυτο που ήθελα πολυ καιρό, δηλαδή να φτιάξω ενα dekstop με τα ολα του...ή σχεδον ολα γιατι κάρτα γραφικών θα βαλω αρχές Οκτώβρη.

Να σας πω λίγα πράγματα για να καταλάβετε, στο πρώτο μου pc έπαιζα μανιωδώς age of empires,red alert,fifa και championship manager.Στη συνέχεια το pc μου πάλιωνε και το έριξα σε ps2,ps3 οπου αγόραζα μονο pro evolution,nba2k και gta. Με γοήτευαν πάντα παιχνίδια όπως πχ το call of duty η το assacins creed αλλα δεν ειχα τη πολυτέλεια να τα παίξω γιατι δεν ειχα το κατάλληλο pc ή το κατάλληλο budget για αγορά παιχνιδιών.

Αυτη τη στιγμή θέλω ενα καλο tower το οποίο όταν αγοράσω και τη κάρτα γραφικών να ειναι πανέτοιμο για να παίξει ολα τα παιχνίδια. Δε νομίζω να αρχίσω να παίζω μανιωδώς γιατι δε φτάνει και ο χρόνος, απλώς θέλω να ξερω οτι οποιο παιχνίδι μου "γυαλίσει" να μπορώ να το παίξω..

Το budget ειναι περιπου 650€ +200€ που θα δώσω σε δυο μηνες για την κάρτα γραφικών. Απλα τα υπόλοιπα που θα βαλω πάνω θέλω να ειναι αρκετά καλα ώστε να μη χρειαστώ και άλλες αλλαγές στο άμεσο μέλλον.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συμπληρωσε την φορμα καλυτερα..

 

i) Το ποσό που διαθέτουμε:

 

ii) Tη χρήση του υπολογιστή (εάν πρόκειται για gaming pc, αναφέρετε τι είδους παιχνίδια παίζετε/θα παίξετε και δώστε από ένα παράδειγμα.)

 

iii) Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιηθούν:

 

iv) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθεί οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε? Υπάρχει πιθανότητα για μελλοντική αγορά άλλης? (απαραίτητη η διευκρίνηση της οθόνης μας για κάθε είδος συστήματος και αναβάθμισης. Εάν δεν γνωρίζετε τον κωδικό μοντέλου, αναφέρετε τουλάχιστον μάρκα, ίντσες και ανάλυση.)

 

v) Στη σύνθεση θέλουμε να συμπεριληφθούν και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?

 

vi) Το Hardware-περιφερειακά-οθόνη που θέλουμε να αγοράσουμε, θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα (διευκρινίστε ποιο) ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? (Αναφέρετε και την περιοχή στην οποία βρίσκεστε για περαιτέρω διευκόλυνση)

 

vii) Επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα (στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?

 

viii) Επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα? Αν ναι ποιο?

 

ix) Στο νέο σύστημα θα γίνουν πιθανές μελλοντικές αναβαθμίσεις στο Hardware? Αν ναι, υπάρχει πιθανότητα για διπλές κάρτες γραφικών (sli/crossfire)? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού και παίζει ρόλο και στην επιλογή κουτιού

 

x) Θα γίνει oc στο CPU (επεξεργαστής)? Αν ναι σε τί μέγεθος? (μικρό, μεσαίο, μεγάλο) -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού, μητρικής και φυσικά κατάλληλης ψύκτρας  

 

xi) Θα γίνει oc στη GPU (κάρτα γραφικών)? Αν ναι θα γίνει με πείραγμα της τάσης για stability (μεγάλο oc) ή απλά θα ανεβάσετε λίγο τις συχνότητες με stock voltage? -> συμβάλλει στην επιλογή κατάλληλου τροφοδοτικού

 

xii) Αναφέρετε αν θα χρησιμοποιήσετε ή όχι κάποιο κομμάτι Hardware από άλλο/παλιό σύστημα:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα.γενικα δεν κανω oc και τετοια.αλλα θα το εχω στο νου μου

Και παλι,μητρικες που αξιζουν σε b350 ειναι αυτες

https://www.skroutz.gr/comparelists/31?compare=11553176%2C11276923%2C11552849%2C11224251%2C11518350%2C12177333

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ι) περιπου 850€

ιι) pro,nba2k,fm,gta,coduty

ιιι) δεν εχω στο μυαλο μου κάποια προγράμματα

iv) δε θα αγοράσω οθόνη εχω μια Sony Bravia 50" led 600hz και θα το κουμπωσω εκει με hdmi(η κατι καλυτερο αν υπάρχει)

v) θα χρειαστώ ασύρματο πληκτρολόγιο και ποντίκι

vi) δε θα χρειαστώ

vii) καλυτερα σε κατάστημα αλλιώς εχω φίλο που μπορει να έρθει και να το συναρμολογήσει

viii) windows10 home greek

ix) για να γλύτωσω χρήματα θέλω μια ram 8gb και αργότερα μια δεύτερη 8gb, απο εκει και πέρα σαφώς στο μέλλον θα το ήθελα ακομα πιο ισχυρό

χ) δε ξερω τι σημαίνει αυτο

χι) δε ξερω τι σημαίνει αυτο

χιι) οχι ολα καινούργια

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, απ τις μητρικές που σου πρότεινα θα έβαζα την πιο φθηνή. Δεν θα κερδίσεις κάτι παραπάνω εκτος αν σε νοιάζει κάτι ιδιαίτερο, πχ ένα pcie παραπάνω, οι έξοδοι του ήχου, το χρώμα, εσύ κρίνε ανάλογα τα θέλω σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...