Προς το περιεχόμενο

Gaming pc build ! Help !


SPANK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@melenemilto

Όλα από visionstudio.gr, βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη-κάνουν και συναρμολόγηση.

 

attachicon.gif VISION123.jpg

Σορρυ δεν χρειαζομαι σκληρους μπορεισ να το αλλαξεις? Ευχαριστω πολυ

Σορρυ δεν χρειαζομαι σκληρους μπορεισ να το αλλαξεις? Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jeandoumpier αξιζει στο συστημα που μου προτεινες η http://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi/vga-kartes-grafikwn/Sapphire-VGA-RADEON-RX-580-NITRO-8GB-11265-01-20G.htm και να βολευτω με καποια περιφερειακα και οθονη που εχω προς το παρον ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας.

Θα ηθελα να αναβαθμισω τον υπολογιστη μου(στην ουσια τον αλλαζω τελειως) και χρειαζομαι βοηθεια γιατι ειμαι λιγο ασχετος..

 

Ποσό που διαθέτουμε : 800-1000 ευρώ max

 

Χρήση υπολογιστή : για gaming και κυριως χρήση HTC VIVE

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε: Οχι

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. Δεν χρειάζομαι οθόνη έχω την LG FLATRON IPS231 23"

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Οχι

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).

Περιστερι Αθηνα

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα? Δεν με πειραζει

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? Θα στηθει απο φιλο

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . Οχι

 

Για αναβάθμιση υπολογιστή

 

Αναφέρουμε:

 

Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να αναβαθμίσουμε. Θα χρειαστω,κουτι,τροφοδοτικο,motherboard,καρτα γραφικων(θα προτιμουσα μια gtx 1080),μνημες (2x 8GB) και επεξεργαστη (θα προτιμουσα i-7).

 

Εχω το παρακάτω σύστημα :

--------------------

Operating System

Windows 8.1 Pro N 64-bit

----------------

CPU

Intel Core 2 Duo E6400 @ 2.13GHz

-------------------------

RAM

4,00GB Dual-Channel DDR2

---------------------------

Motherboard

Gigabyte Technology Co., Ltd. 945GM-S2 (Socket 775)

--------------------

Graphics

 

NVIDIA GeForce GTS 250

----------------------

Storage

223GB KINGSTON (SSD)

 

1863GB Seagate (SATA)

1863GB TOSHIBA External USB 3.0 (USB (SATA))

186GB Western Digital (SATA)

----------------------

Optical Drives

HL-DT-ST DVDRAM GSA-H10A ATA Device

----------------------

ΟΘΟΝΗ

LG FLATRON IPS231 23"

---------------------------

 

 

 

 

 

Σημειωση:Θα προτιμουσα επειδη η χρηση θα ειναι κυριως για Vr gaming να μην φτιαξω κατι που να φτάνει τα minimum requirements του Vive αλλα κατι παραπανω ωστε να εχω και 2 χρονια ανεση χωρις αναβαθμιση.

------------------------------------------------

Below are the VIVE minimum system requirements:

GPU: Nvidia GeForce GTX 970, AMD Radeon R9 290 equivalent or better

CPU: Intel i5-4590, AMD FX 8350 equivalent or better

RAM: 4 GB or more

Video Output: HDMI 1.4, DisplayPort 1.2 or newer

USB Port: 1x USB 2.0 or better port

Operating System: Windows 7 SP1, Windows 8.1 or later, Windows 10

----------------------------------------------------------------------

 

 

 

Ουσιαστικα δεν γνωριζω ποιος ειναι ο καταλληλος συνδυασμος όλων αυτων των προιοντων ετσι ωστε να εχω το καλυτερο αποτελεσμα με μια καλη τιμη

 

Eυχαριστω πολυ!

Επεξ/σία από bakalex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ενδιαφέρομαι για αγορά υπολογιστή κατά προτίμηση INTEL επεξεργαστή.

 

budget: 1000-1050 ευρώ

 

Δεν χρειάζομαι σκληρούς δίσκους ούτε ssd

 

για gaming και χρήση για την σχολή μου (μηχανικών πληροφορικής)

 

δεν χρειάζομαι οθόνη έχω την M2362D LG και W2243S LG

 

δεν χρειάζομαι περιφερειακά

 

Θεσσαλονίκη

 

Δεν έχω θέμα για την επιλογή μαγαζιού (είτε ένα είτε διαφορετικά)

 

Δεν χρειάζομαι βοήθεια για την συναρμολόγηση

 

Δεν χρειάζομαι λειτουργικό σύστημα

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!! :-D

 

AMD R7 1700

http://www.dexter.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=1124

 

ASROCK AB350M PRO 4

http://www.dexter.com.gr/Computers/MotherBoards?product_id=4865

 

G. SKILL 16GB DDR4 3000Mhz

http://www.dexter.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=2338

 

PALIT GTX 1080 8GB DDR5

https://mustshop.gr/category-1722/hardware/kartes-grafikon/pali8gb-d5x-gtx-1080-dual-oc.html?sl=el

 

CORSAIR CX 550 WATT

http://www.quickshop.gr/ProductDetails.aspx?product=2B16CFB0-9F20-47C2-9622-0D58E39DB60F

 

AEROCOOL AERO 500

http://www.dexter.com.gr/index.php?route=product/product&product_id=3504

Ποσό που διαθέτουμε :900-1000 ευρω

 

Χρήση υπολογιστή :gaming και απλο σερφαρισμα

 

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:οχι

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη. χρειαζομαι οθονη

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?  ναι,ακουστικα και όχι ηχεια.Περιφερειακα σχετικα φθηνα όμως .

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος). ΑΘηνα

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?απο διαφορετικα

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο? θα στηθει από εμενα 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο . όχι εχω ηδη τα windows

 

 

Αυτό.

 

6-πύρηνος επεξεργαστής με SMT

Πλήρέστατη μητρική

8GB DDR4 3000Mhz μνήμη

275GB SSD M2

GTX 1070 TI 8GB DDR5 κάρτα γραφικών

Ποιοτικό τροφοδοτικό 80PLUS SILVER

Και ένα συμπαθητικό κουτί .

 

q26NZJy.png

 

Μαξ επιδόσεις σε gaming σε αυτό το κόστος.

Αναβαθμίσιμη πλατφόρμα.

Πολύ καλές MT επιδόσεις από το CPU .

 

Αργότερα βάλε άλλα 8GB DDR4 μνήμη να συμπληρωθεί το σετ .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύνθεση σου για τον melenemilto βγαίνει 100€+ (τα μεταφορικά) περισσότερα από το ανώτερο budget του, Τάκη.

Πέραν αυτού, και πέρα από την τιμή της 1080 που είναι πραγματικά καλή, δεν είναι καλύτερα να πάρει και μια οθόνη ο φίλος;

Άσε που η 1080 είναι overkill για 1080p, πόσο μάλλον για τις συγκεκριμένες οθόνες που κατέχει.

Καλύτερα στο budget να ''χωρέσει'' και οθόνη 24άρα σύγχρονη κτλ έστω με την 1060 των 6gb, μια χαρά θα είναι σε 1080p.Γνώμη μου.

 

Τώρα όσον αφορά στην άλλη σύνθεση για τον hashashin, στο budget που διαθέτει θέλει να συμπεριλαμβάνεται και οθόνη (και περιφερειακά), απ'ότι έγραψε. Συνεπώς,δεν χωράει 1070 ή 1070ti.

Πάει με gtx 1060 3gb + οθόνη (σαν την σύνθεση που του πρότεινα) ή καλύτερα ''κόβει'' λίγο από τα περιφερειακά, και πάει με rx 580 (8άρα) + οθόνη με freesync.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά γεια σας θέλω να αναβαθμίσω τον υπολογιστή μου αλλά στην ουσία θα παώ σε καινούριο ή ελαφρώς μεταχειρισμένο σύστημα

Φόρμα Αγοράς-Αναβάθμισης υπολογιστή

Για αγορά υπολογιστή


Ποσό που διαθέτουμε :250-350 ευρώ max

Χρήση υπολογιστή :μέτριο gaming ,απαιτητική χρήση ιντερνετ (50 καρτέλες ανοιχτές) ,youtube 1080p

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.
προς το παρόν έχω μια LG W2486L αν χαλάσει θα την αλλάξω με μια IPS 27 αρα
Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?οχι εχω

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).Αθηνα αλλα παιρνω απο παντου ακομα και εξωτερικο

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?παιρνω απο παντου ακομα και εξωτερικο

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?μπορει να το στησει και φίλος αλλά αν ειναι δωρεαν η συναρμολόγηση δεν λέω όχι

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .windows 10 από τον 8ειο

Για αναβάθμιση υπολογιστή

Αναφέρουμε: 

Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να αναβαθμίσουμε.έχω ένα collermaster haf 922(pc case),ένα psu 600w OCZ stealth extreme 80+,ram έχω 6γιγα transcend ddr3 triple channel ,σκληρό έχω έναν 1tb seagate

 

θέλω οπωσδήποτε atx μητρική 

 

επίσης ενας φιλος μπορει να μου δώσει με 150 ευρώ ενα cpu fx8320+ddr3 ram 16gb  + καλή μητρική am3 + atx ,το θέμα είναι πως λέει ότι η μητρική είναι μάλλον χαλασμένη γιατί λέει την γρατσούνισε με ενα κατσαβιδι και δεν δουλευει πια για αυτο την δινει.

 

Ποια είναι η γνωμη σας με 250 ε περίπου μπορω να φτιάξω καλό σύστημα ή να πάρω τα κομματια που μου δινει ο φίλος μου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά γεια σας θέλω να αναβαθμίσω τον υπολογιστή μου αλλά στην ουσία θα παώ σε καινούριο ή ελαφρώς μεταχειρισμένο σύστημα

Φόρμα Αγοράς-Αναβάθμισης υπολογιστή

 

Για αγορά υπολογιστή

 

 

Ποσό που διαθέτουμε :250-350 ευρώ max

 

Χρήση υπολογιστή :μέτριο gaming ,απαιτητική χρήση ιντερνετ (50 καρτέλες ανοιχτές) ,youtube 1080p

 

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Αν όχι ποια οθόνη έχουμε και αν σκεφτόμαστε να αγοράσουμε μελλοντικά μια άλλη.

προς το παρόν έχω μια LG W2486L αν χαλάσει θα την αλλάξω με μια IPS 27 αρα

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι?οχι εχω

 

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος).Αθηνα αλλα παιρνω απο παντου ακομα και εξωτερικο

 

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?παιρνω απο παντου ακομα και εξωτερικο

 

Αν επιθυμούμε να συναρμολογηθεί το σύστημα στο κατάστημα(στην περίπτωση που δεν γνωρίζουμε πως να το συναρμολογήσουμε) ή το σύστημα θα στηθεί απο τον ενδιαφερόμενο?μπορει να το στησει και φίλος αλλά αν ειναι δωρεαν η συναρμολόγηση δεν λέω όχι

 

Αν επιθυμούμε λειτουργικό σύστημα και πιο .windows 10 από τον 8ειο

Για αναβάθμιση υπολογιστή

 

Αναφέρουμε: 

 

Εκτός απο τα παραπάνω στοιχεία , ποια κομμάτια έχουμε στο υπολογιστή που θα να αναβαθμίσουμε.έχω ένα collermaster haf 922(pc case),ένα psu 600w OCZ stealth extreme 80+,ram έχω 6γιγα transcend ddr3 triple channel ,σκληρό έχω έναν 1tb seagate

 

θέλω οπωσδήποτε atx μητρική 

 

επίσης ενας φιλος μπορει να μου δώσει με 150 ευρώ ενα cpu fx8320+ddr3 ram 16gb  + καλή μητρική am3 + atx ,το θέμα είναι πως λέει ότι η μητρική είναι μάλλον χαλασμένη γιατί λέει την γρατσούνισε με ενα κατσαβιδι και δεν δουλευει πια για αυτο την δινει.

 

Ποια είναι η γνωμη σας με 250 ε περίπου μπορω να φτιάξω καλό σύστημα ή να πάρω τα κομματια που μου δινει ο φίλος μου? 

 

 

Αν δίνεις 350€ πας κατευθείαν σε

 

AMD R5 1600

ASROCK AB350 PRO 4 ή ASROCK AB350 FATALITY GAMING K4

G.SKIL AEGIR 8GB DDR4 3000Mhz

 

Αργότερα βάζεις άλλα 8GB RAM .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 220-250 αξιζει να πάρω τον fx8320 και την μητρική να βρω καμια με 60-65ε και 16gb ddr3 ram ή όχι ,εσύ πόσο τα κοστολογείς αυτά τα κομμάτια hardware?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...